Didim turizmi çarpıklıklarını nasıl gidermeli?

  Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi - DRV Dış İlişkileri Komisyonu Üyesi Hikmet Atilla
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Didim bir cevherdir diyordu bir konuşmacı, bir başkası Didim ağacından koparılmamış bir meyvedir, bu duygular ile Didim halkının ve esnafının da yoğun ilgi gösterdiği ve Didim dışında gelen konukların değerli konuşmaları ile 3. Didim turizm zirvesi gerçekleştirildi.

  Didim turizm sektöründe en eski turizm bölgelerimizden biri olmasına rağmen, özel mülk sahiplerinin kendi arazilerini  2'inci konut yatırımı için parçalayıp satmaları,  hazine  alanlarının parselenememesi, turizmde önemli bir yere sahip olan Didim'in gelişmesine olanak sağlamadı. Bunu da Didim için bir şans olarak değerlendirmek gerekiyor.  Didim'in toplamda, 2'inci konutları saymadığımızda, (kaldı ki bir çokları site halinde ve her zaman turizme resmen katılabilir lükstedirler) 17 bin 250 yatak kapasiteli tesisler mevcut ve bunların % 50'sinin yenilenmeleri gerekiyor. 
   
  Tabi ki bilhassa 3'üncü zirve bize önemli mesajlar da verdi. Dolayısıyla 4'üncü zirveye kadar muhakak ki Didim de ortak toplantılar yapılacak, yol haritası çizilecek. Artık Türkiye'nin yapmış olduğu tanıtımın bölgeler için yetersiz kalacak düşüncesi ile kendi tanıtımına ağırlık verecek ve böylelikle de müşteri portföyüne dikkat edecektir düşüncesindeyim. Diğer tarafta da yeni gelecek yatırımlar ile de Didim her kesime ev sahipliği yapacak bir potansiyeli yakalamış olacaktır. Tabi burada dikkat edilmesi gereken gelen yeni tesisler Didim'in konumunu ve kültürel ve doğa güzelliklerine dikkat edilerek yapılacak konaklama konseptlerini doğru tespit etmek, diğer husus ise Didim halkına kendi yerinde yabancılık hissi verilmemesi, onlarında hem tanıtımda, hem de gelişmelerde katkı sunmaları ve bunun için de Didim  turizminin içine çekilmeleri gerekmektedir.  
   
  Her gelişen kentte olduğu gibi Didim'de de olumsuz yönler mevcut, fakat şu ana kadar 17 bin 250 yatağı aşamayan, 2 veya 3 yıl içerisinde ise  en az 4000 yatağa daha sahip olacak Didim, kendi çarpıklıklarına da bir çözüm getireceği inancındayım, çarpıklık nasıl yaratılmış ise sağduyu ve sağlıklı düşünmeyle o şekilde de ve daha kısa bir süre içerisinde  ortalıktan kaldırılacağına kesinlikle inanıyorum.  
   
   
  Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi - DRV Dış İlişkileri Komisyonu Üyesi
  Hikmet Atilla

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Moskova günleri...
  'Pasif, tembel, ilgisiz bir turist profili ile karşı karşıyayız'
  Alman turizmci dostlarımız da tedirgin
  Didim turizmi çarpıklıklarını nasıl gidermeli?
  Turizmde top yerel yöneticiler ve siyasilerde
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun