Geçtiğimiz hafta, bir teknoloji devinin yeni telefonu Türkiye’de satışa çıktı. İstanbul’daki mağazasında yine sıralar, bazı teknoloji mağazalarında gece vakti beklemeler yaşandı. Bazen düşünüyorumda, bu kadar teknolojiyi takip eden bir ülkemiyiz, yoksa kendimizi mi kandırıyoruz? Sanırım uzun sure cevabı olmayacak bu sorunun.

  Turizmde teknolojinin önemini anlayan ülkeler özellikle mobil cihazlara uyumlu olarak geliştirdikleri yazılımlar ile misafirlerine farklı deneyimler yaşatıyorlar. Düşünce olarak basit, ama uygulama olarak oldukça profesyonel olan yazılımları reklam malzemesi olarak kullanıp marka bilinirliklerini arttırıyorlar. Biz kampanyamızı duyurmak için müşterinin web sayfamıza girmesini beklerken, onlar mobil cihazlar ile kullanıcının cebine girmişler bile.

  Türkiye’de güzel örnekleri yok mu? elbetteki var. Banka uygulamaları zaten sektörde oldukça ciddi bir yer sahibi. Onun dışında, örneğin Sabiha Gökçen havalimanının mobil uygulamasını oldukça beğeniyorum özellikle uçuş zamanımı kaydedip, daha sonra bana uçuşum ile ilgili bilgileri anlık iletmesi oldukça faydalı bir detay. Yemek siparişi konusunda ise her markanın kendine özgü güzellikte bir çok uygulaması var. Turizm sektöründe ise HotelCHK firmasının, otellere yönelik uygulaması oldukça başarılı. Güler yüzlü ve işini bilen bir ekipten, oldukça profesyonel bir uygulama çıkmış. Açıkcası Antalya’da böyle girişimleri görebilmek çok sevindirici. Bu girişimler sayesinde misafirinizin yüzünü güldürerek online pazarlama faaliyetlerinize destek sağlayabilir, reklam malzemesi üretebilirsiniz.

  Şart mı? Evet!. Neden şart olduğunu bilmiyorsanız bilişim personelinizden anlatmasını talep edin, o anlatamadıysa firma ile iletişime geçip sizi bu konuyu anlatmasını isteyin. Emin olun, ikna olacaksınız.

  Beni takip edenler, her yazında bir malzeme buluyorsun, bunu yapmak şart diyorsun tarzında sitem edebilir. Yanlış düşünmediğimi ilerleyen zamanlarda çok net anlayacaksınız. 2 sene önce Resort Kongresi’ne katılanlar hatırlar. Microsoft Genel Müdürü Tamer Özmen, tüm turizmcilere mobil teknolojilere ağırlık verin diye bir öneride bulunmuştu. O zamandan bu yana ne değişti derseniz, elle tutulur bir veri veremeyeceğim. Son kullanıcının mobil teknolojilere olan ilgisi arttı, ancak turizmde mobil teknolojileri kullanan tesis sayısı bir elin parmaklarını geçemedi. Neden? inanç yok, yatırım yok.

  Türkiye’de bilişim ile ilgili işler çok rahat ilerleyemiyor. Donanım maliyetlerinden tutun, istihdam edeceğiniz personele kadar çok ciddi sıkıntılarımız var. Yazılım personelinin zaten standart hayali yurt dışı oluyor. Mezun olan mühendis, öncelikli hedefini yurt dışı olarak belirliyor. Bunuda sesli olarak dile getirdiğinden yöneticiler çekingen davranıyor. Teşvikler çok sınırlı ve zorlayıcı. Bugüne bir mobil uygulama geliştirme ofisi açmanız için çok ciddi yatırım yapmanız gerekiyor. Devletin elbetteki belli başlı destekleri bulunuyor ancak yeterli değil.  Bu tip eksiklikler, yöneticilere teknolojinin ne demek olduğunu anlatamayan personel olarak geri dönüyor. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, size teknoloji dünyasındaki gelişmeleri anlatamayan bir personeliniz varsa, onu mutlaka eğitimlere gönderin ve gelişimine katkı sağlayın.

  Sonuç olarak, döndük dolaştık yine mobil dünyaya geldik. Bilgisayar başında geçirilen süreler her gün dahada azalıyor. Şimdi 5-10 yaşlarında olan çocuklar, üniversite mezunu olduklarında bizim şu an kullandığımız bilgisayarları görüp alay edecekler. Bu değişimde geri kalmamak, ileriyi çok iyi görmek gerekiyor. Bunun içinde çok fazla mesai harcamanıza gerek yok, yazılım teknolojileri üreten profesyonel bir firma bulun, onlar sizin yerinize düşünsün ve uygulasın. Pişman olmazsınız.

  iquee.m Genel Müdürü / Online Reklam Danışmanı
  Berkun Meral
  berkun@iqueem.com @berkunmeral

  Kullanıcı Yorumları

  Serdar Sağlamtunç, FCSI - 29.09.2014 16:51:26
  Berkun Bey, Güzel bir ütopik bir yazı ancak bilişim çağının gelişmeleriyle insan ilişkilerinin ters oranına dikkat çekmek gerekli. Öyle bir duruma geldi ki, herşeyin akıllı cihaz ve programlarla halledildiği gibi bir algı yaratıldı. Batı bunu kenine göre kullanıyor çünkü onlar bu işin ticaretini yapıyor. Bizde ise teknoloji üst seviyede ancak iletişim sorunlu. Projelerde önce ACAD, sonra BIM ve şimdi Revit kullanmayı tartışıyoruz ancak uygulanabilen bir proje yönetimi ile işlerin kolaylaşması, yakından takip olanağı koordinasyonsuzluk nedeniyle olamıyor. Şantiyede bina çıkıyor arkadan projeler takip ediyor. At arabanın ardına koşulursa sonuç böyle oluyor ne yazık ki. Herkes mobil olsun iyi de, kimsenin ayağı yere basmıyor.
  korhan - 29.09.2014 22:51:11
  berkun bey elinize saglik.ayrica rakip vs ayirmadan begenilerinizi sunmaniz ayri bir guzel olmus. serdar beyin yorumuna katilmiyorum. burada bahsedilen konu mobil dunyanin reklamciliga destegi ile ilgili. santiye vs gibi konular degil. bati ticaretini yapiyor cunku bu konulara destek var. ulkemizde de olmali ve ticareti artmali.4 duvar oteli yap ama teknoloji yatirimin olmazsa ileride o duvarlari pazarlamak icin gec kalirsin.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Gerek yok (mu acaba) dijitale!
  Turizm ve sosyal medya ilişkisi
  Yeni nesil yasaklı reklamcılık
  Online Reklamcılığın Başlama Noktası
  Bilgisayarcı çocuk
  Mobil reklamcılık
  PR’ını sevdiğimin ülkesi…
  Hedef Eğitilmiş İnsan!
  Bir reklam mecrası olarak Sosyal Medya
  Birleşik Hesaplar!
  Kulaktan kulağa sosyal medya
  Basılı Medyaya karşı Sosyal Medya
  Sezonluk reklam mantığı
  Farkedilmemiş bir konu: Bilişim
  Değişime ayak uydurun
  Sosyal medya canavarları!
  Kongreye doğru
  (Dijital) Resort Kongresi
  2014’e veda…
  Yöneticilerin ajanslarla imtihanı
  Pazarlama dersi!
  Ne bekliyorsun, anlat bilelim
  Duran varlık
  Güzel yedik ama, iyi yedik
  Yas
  Yüzüne ışık tutulmuş tavşan!
  Otellere yönelik online pazarlama önerileri
  Expolandıramadıklarımızdan mısınız?
  Dijital mahkumiyet!
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun