Ne yapıyorsunuz, ne yapıyoruz? Bu soruları sormak kendi içine dönmenin ve mevcut olan ancak baş edemediğiniz sorunların ele alınmaya başlama noktasıdır.

  İnsanlık tarihinde bireysellik, komün, topluluk, halk, millet kavramları 21.yy da büyük bir aldatmaca ile küresel kümes haline getirilmiştir. Neden kümes? Bu sorunun yanıtını anlamak için bir tavuk ve horozun ilişkilerinin izlemenizi öneririm. Horozlanmak dilimizde de aynı anlamda kullanılmakta, birden oluşan hiddet veya şiddet olarak ifade edilmektedir. Sonrasında küçük bir temas ve tavuk yumurtlamaya başlar. Ancak ilginç olan tavuğun altında kendi yumurtası dışında yumurtalar koyarsanız onları da ses çıkarmadan ve ret etmeden olgunlaştırır. İşte toplumda ilişkilerine ve neleri kuluçkaya yatarak dikkat etmeden hayat veren bu duruma tavuk olgusu denmektedir.

  İnsan düşünen, iletişim kuran ve konuşarak anlaşan canlılar olarak nitelendirilir. Konuşma dışında diğer özellikler tüm canlı formlarda mevcut. Konuşma bir şekilde anlaşma veya uzlaşmayı da beraberinde getiren niteliklere sahip. Tek belirleyici değişiklik kullanılan dil, hitap şekli ve nerede kullanıldığının çok önemli olması. Öyle ki aynı cümle konuma göre farklı zaman ve durumlarda kullanıldığında çok büyük farklılıklar ortaya çıkartacak özelliktedir. Buradaki belirleyici farka dikkat ederek birey veya toplum olarak elde edilecek büyük kazanımlar söz konusu olabilir. Genellikle mentor ve danışmanlık hizmetlerinde en önemli nitelik olarak ele aldığımız ve toplumun uyanmasına katkı sağlayacağını düşündüğümüz bazı ufak ipuçlarını paylaşmak arzusundayım.

  1. Düşün ve düşündüğünü basit ve anlaşılır şekilde ifade et. Başlangıçta en zor anlaşılan ama ilk adım olan çalışma tarzıdır. Hepimiz düşünürüz fakat bu düşüncelerin özgün olması yanında kendi cümlelerimiz ile ifade edilmesi oldukça karmaşık gelebilir. Hâlbuki düşünceye bir sentezden yola çıkarak gelmişseniz sorun dil becerilerinizin gelişmesi ile doğru orantılıdır. Eğer bilgi, birikim, kendi deneyiminiz ve okuduklarınızdan özümsediğiniz fikirler oluşmuyorsa herhangi bir sentez beklemek nafiledir. Bana göre bugün yaşanan en büyük sorun tam da budur. Hemen herkesin elinde akıllı cihazlar ve internet bağlantısı olmasına rağmen yoğun yapılan işlem sosyal medya denen sanal âlemde kopyala yapıştır veya beğen tarzı hareketler ile bolca oyun oynama işlemidir. Hemen bağımlılık yapan bu işlemler düşüncenin gelişmesini sağlamaktan uzaktır. Çünkü devreye yeni bir şey girmemekte ve beyin fonksiyon olarak kısır bir döngüye girmektedir. Bu nedenle bunun dışa vurumu düşünmeden kalıpları telaffuz etmektir.

  2. Gelişmemiş beyinler sadece kişileri tartışırlar. İptidai düşünce yöntemi karşıdakini etkisiz hale getirip güç ile baskı kurma yöntemidir. Nasıl etkisiz hale getirilir? En kolay yöntem karşıdakini taciz ederek ve konfor alanına girerek yapılmaktadır. Hayvanlara bakın, ne demek istediğim daha kolay anlaşılır. Dil kullanarak bu yöntem daha etkili duruma getirilir. Sürekli bir kişi üzerinde konuşur, onu eleştirir, her yaptığı işe farklı yorum getirir ve kendi birikimini işine yansıtmaya engel olursanız o kişiyi sıfırlarsınız. Bu ilkel yöntem gelişmemiş toplamlarda çok etkin kullanılmaktadır. Bizde de sayısız örneği vardır. Eski yıllarda kamuda yerleşik olan bu sistem son yıllarda özel sektör tarafında da benimsenmiştir. Örneğin “mobbing” adı verilen kişisel konfor alanına tecavüz ve baskı ile kontrol diğer tecavüz yöntemlerinden farklı değildir.

  3. Ortalama beyinler olayları tartışır. Dedim, dedi, şeklinde tanımlanabilecek ve sonu olmayan bir yöntem ortaya atılmıştır. Böylece sehven bile olsa söylenmiş bir söz veya bir satır kişi veya toplumları suçlayarak kontrol altına almak için yeterli bir yöntem olmaktadır. Çoğu zaman da bir manzumenin içinden alınan bir cümle farklı şekilde anlam ifade edebilir. Bunun sürekli kullanılması ile büyük etki yöntemi ortaya çıkartılır. Diğer yandan tartışma ortamı yönetenler tarafından yönlendirilebilir. Örneğin önemli bir haber sansür uygulanarak halkı farklı yöne sevk edebilir. Böylelikle gerçekler tam olarak bilinemez ve baskı ile politik atmosfer değiştirilir. Bunun en çarpıcı örneği Amerika’da yapılır. Öyle ki bu ülkeyi bilmeyen kişi her erkeğin pazulu, sırım gibi atletik ve her kadının bir seks bombası olduğunu sanır. Ama ilk ziyaretinizde bunun nasıl bir medya yalanı olduğunu dramatik olarak görürsünüz. Verilen etki ile gerçek taban tabana zıttır. İşte bu yöntem geri kalmış ülkelere ihraç edilip onları da hayal âlemine sokmaktadır. Yandaş TV kanalları, gazeteler, yorumcular bu girdabın içinde kişilik zafiyetinden küçülerek pespaye duruma gelirler. Olayları tartışmak arka plandaki çıplak gerçeği perdelemek için en etkin yöntemdir. Üzerine bir ölçek korku, yarım ölçek dehşet, iki ölçek yalan ilave etmek kesin sonuç vermektedir. Bakınız bugünkü küresel politikalar!

  4. Aydınlanmış beyinler fikirleri tartışır. Yüzyıllar önce Avrupa’da yaşanan rönesans iyi bir örnektir. Bizde ise Köy Enstitüleri aynı yöntemin ülkeye uyarlanmasıdır. Ancak her yöntem de toplumların gelişmesi çok hızlı olduğunun gözlenmesi ile sonlandırılmıştır. Tarihi biraz okumak fayda sağlayabilir. Fikir tartışması olmayan birey, aile, toplum, devlet gelişemeden yok olmaya mahkûmdur. Bireyi ele alırsanız kişi kendi düşünce ve görüşlerini tartışıp ilerlemelidir. Aile pozitif tartışma ile geleceği için karar alabilmelidir. Toplum fikirleri çeşitlendirilip onlar süsleyerek daha ileri gitmelidir. Devlet her işinde vatandaşın görüş ve fikirlerini tartışmaya açmalıdır. Fikir zenginliği olmayan iş ve yapılar fakir görünümlüdür. İsterseniz binlerce katlı binalar yapın, fakirlik hemen göze çarpacaktır. Neden fikirler tartışılmıyor sorusunun yanıt ise basit ve tektir: Fikri olmayan fikir tartışamaz.

  5. Lider içinden çıktığı topluluğu daha ileriye götüren kişidir. Daha ileri kavramı politik, sosyal, ekonomik, yaşam tarzı olarak geliştirilebilir. Her aşama kendi içinde farklı kademelere sahiptir ama hepsi bir bütün olarak tek bireyden tüm halkı kapsayacak özelliktedir. Buna dünyadaki tek örnek Atatürk ideal ve yöntemleridir. Tabi ki gelişme aşamaları Mezopotamya seviyesinde ele alınırsa kendisinden daha önceki aydınlanmış kişilerin, örneğin Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal ve diğerlerinin sonuca etkileri tartışılmaz.

  Dehalar ortaya çıktıkça toplum ileriye gidebilir ve halk buradan çıkacak aydınlanma örnekleri ile tüm yaşama ve dünyaya iyilikler kazandırabilir. Her profesyonel bu görüş ve düşünce içinde çalışmalarını sürdürmelidir.             

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun