Akıl almaz bir rekabet çağında yaşamaya başladık. Ancak rekabet iyileştirme amaçlı değil sadece bir baskı aracı olarak kullanılıyor. Bu kapsam içinde çalışanlar işlerinde daha fazla zaman harcıyorlar, daha fazla ofiste kalıyorlar, toplantılar çok daha uzun sürüyor ancak işin sonucu bu kadar çekilen cefa ile orantılı değil.

  İşletmeler profesyonel işleyiş düşüncesinden uzak sadece günlük mücadele çabasına girmiş görünüyorlar. Bu ağır ortam başlıkta sorulan “Daha iyisi nasıl olabilir?” sorusunu yanıtsız bıraktığı gibi diğer yan sorular ve çözüm önerilerini de elinin tersiyle itiyor. Büyük bir tehlike olarak nitelendirdiğim ilgisizlik ve adam sendecilik alışkanlık haline gelince işlerin geliştirilmesi ve yeni icat gibi çalışmalar sadece uçuk fanteziler olarak kalıyor.

  Burada belki henüz keşfedilmemiş olan sıkıntı, yaratıcılık olmadan rekabetçi üretim veya hizmetin yapılma şansının olmadığının anlaşılamamasıdır. Bir inşaatı kısa sürede bitirmek ancak sonrasında sürekli tamir ve tadil etmek marifet değildir. Yapıyı çok büyük veya küçük tasarlayıp süreç içinde eklentiler ilave etmek mühendislik değildir. Binayı oluşturan malzemeler ve cihazları tel maşa gibi imal edip sürekli bozulan ve kırılan bir yapı oluşturmak yanlıştır. Çünkü sayılan temel nitelikler hem endüstriyi hem de imalatı ileri götüren detaylara sahiptir. Eğer bir cihazı sadece kopyalar ve onu kendi içinde geliştirmezseniz kopya fiyatına razı olursunuz. Ne ki sizin yabancı rakipleriniz benzer cihazın birkaç model ilerisinde olacağı için yetişme mesafeniz artar ve moraliniz bozulur. İşte tam da bu nedenle son yıllarda imalatçı firmalar tekrar yabancı firmaların dağıtımcısı tarzını benimsemeye başlamışlardır. Bunun sonucu ise o sanayinin yabancıların eline geçmesidir.    
     
  Dikkat edilirse son on yıllarda sanayi, üretim ve hizmet alanında sadece monolog, dayatmalar ve hızlı bir dünyadan kopuş gözlenmektedir. Buna örnek bir kesiti turizm açısından ele alırsak, tek düze yapılar, yabancı dergilerden kopyalamalar, şatafatlı tesisler revaçta olmasına rağmen müşterinin görmediği ancak hizmetin kalbinin attığı alanlar ihmal edilmektedir. Sadece bu cümleyi doğru algılayan tek bir turizm yetkilisi, yatırımcısı veya kamu hizmetlisi olsa kazanım başlayabilir. Çünkü 1980 de suni bir şekilde başlatılıp, alt yapı ve rasyonel gelişme olanakları bulamadan hemen kırılgan yapıya dönen turizm akılcılık yerine günü geçiştirici pansumanlarla komada olmasına rağmen hayatta kalmaya devam ediyor. Belli ki bir şekilde yıllar içinde biriktirilen sorunlar altından kalkamayacağı kadar büyüktür. İşte bu nokta uzmanlık ve mühendislik çalışmaları ile kolaylıkla giderilebilir. Ama herkesin fikir sahibi olup uzman olmadığı bir ortamda başarı yakalama olanağı yoktur.

  Her kavramın kirletildiği bir ortam yaratılmıştır ve bu hengâme içinde akılcı bir yöntem veya çalışma prensibi ortaya koyma olanağı yoktur. Öncelikle bilgi-deneyim-liyakat üçlüsü ortadan kaldırılmış ve kilit noktalara işle ilgisi olmayan kişiler getirilmiştir. Bunun tek amacı bilgiden uzaklaşmaktır. Çünkü her iş için artık salt bir ‘kişi’ yeterlidir. Hele bu kişi yandaş ise zaten iş sonuçlandırılmıştır. Diğer yandan proje ve iş yapma sistemi ihale usulü sürekli değiştirilerek çevre, tarih, alt yapı, toplum etkisi, insan özelliği, fayda ve kazanım etkileri ortadan kaldırılmıştır. Böylece isteyen istediği yapıyı yıkıp istediği yapıyı inşa edebilir sonucu yaratılmıştır. Ama bu durum rekabet, kalite ve toplumsal faydaya karşı olarak işlemektedir. Her iş aynı firmalar tarafından alınıp, parçalara ayrılarak küçük firmalara dağıtılmakta ancak en büyük sorun olarak denetleme ve kalite kavramı ortadan kaldırılmaktadır. Bu durum belki kısa erimde karar vericiye bazı avantajlar sağlayabilir. Peki, ya sonrası? Daha iyisini araştırmadan ve bir hedef için çabalamadan düzelme olabilir mi?

  Aynı düzlem içinde iş kotaran insanlara ‘lider’ yakıştırması başlatılmış adeta etraf liderden geçilmez bir duruma gelmiştir. İlginç olan lider tanımlaması, kişinin becerileri ile sorunları ve tanımın temel özellikleri ortadan kaldırılarak içi boş devler yaratılmıştır. Genelde uyumlu bir dizin olan kişi-sistem-hedefler-değerler sistematiği bozularak yozlaşma sürecine girilmiştir. Kişinin görev, rol ve yetkileri sadece tanım olarak bırakılmış ve makam sadece söyleneni yapacak bir tarzda biçimlendirilmiştir. Sistem ise organizasyon yapısı ve birimler arası irtibatlar kopartılarak her birim bir hücre yapısına dönmüştür. Böylece yapılanlar sadece belli düzeyde kontrol altında tutulabilir ama genel yapıda kim ne yapmakta ve yaptığının sorumluluğu ortadan kaldırılmıştır. Hedefler kümesinde ise, ileriye ait plan, proje, öngörü ile bunlara ulaşmaktaki yollar ve uygulama metotları devreden çıkartılmıştır. Dünden bugüne ve oradan yarına değil sadece bugün ancak sürekli değişiklikler ile işleyişi sürdürme hevesi ortaya çıkmıştır. Değerler toplumsal ve kültürel ayrışma içinde kendine yer bulamamıştır. Özellikle yabancı projelerde yapılan işin topluma kazandıracağı ekonomik ve sosyolojik birikimler göz ardı edilerek keyfi bir yapı ortaya konulmaktadır. Böyle bir kurgu içinde gelişme, ileriye gidiş ve nasıl daha iyi yaparım tarzı bir kaygı söz konusu olabilir mi?

  Toplumların ve ekonomik yapıların gelişebilmesi tek bir konuya dayandırılarak elde edilemez. Örneğin sadece inşaat yaparak ve binalar dikerek turizm gelişmez. Eğer toprak, alt yapı ve doğa kapsam içine alınmazsa sadece şekilsiz beton ve cam kütleler ortaya çıkar ve bunun dönüşümü olası değildir. Güncel durum şehirlerde her yeşil alanın bir kamu bankasına devri oradan da TOKİ eliyle müteahhitler tarafından yapılaşma konusunda çılgın bir yarış görüntüsündedir. Özellikle büyük şehirlerde semt ve mahallelerde halkın nefes alacağı parklar ortadan kaldırılmıştır. İyi de, cidden bu kadar yoğun bir yapılaşma gereksinimi var mı sorusunu soran yok! Konut stokları yapmak yerine iş alanları açmak ve vatandaşı üretime yönlendirmek çabası neredeyse yoktur.

  Tüm bu yapı içinde daha iyisi nasıl yapılabilir diye bir soru herhalde biraz abes olur. Ancak bunu bugün yapmıyorsak ileride mutlaka yapacağız. O zaman bu çalışmalar çok daha masraflı, daha zor ve geri dönüşümü uzun olacaktır. Zaman ve kaynak gelişmiş toplumların en fazla önemle üzerinde durdukları konulardır. Başka türlü ilerleme olabilir mi?             

           Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun