Çin, dünyada 'uyanan dev' diye görülüyor. 2010 yılı itibariyle nüfusu 1 milyar 300 milyon civarında. Muazzam nüfusu nedeniyle kişi başına milli gelir çok düşük. Ancak ülke olarak baktığınızda Çin, ekonomik olarak 'süper' ve hatta 'über' güç!

  Bu tablo, turizme de yansıyor. Her geçen yıl, daha çok sayıda Çinli dünyayı keşfe çıkıyor. 2011 yılında, 57 milyon Çinli ülke dışına seyahat etti ve 48 milyar dolar harcadı. Çin’in kendi ölçülerine göre aslında son derece küçük bir oran. Ancak uluslararası ölçülere göre, yılda 57 milyon turist dikkat çekici bir çıta. Ancak bizim için asıl düşündürücü rakam şu: 2011 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turist sayısı 96 bin 701 olarak tespit edildi. Yani 57 milyon turistten payımıza, 100 bin turist bile düşmemiş. Bu durumu, Türkiye’ye 'inceleme' yapmak üzere gelen Çinli tur operatörleri adına Wwang Caoqun 'Çinli turist tesadüfen geliyor' diye özetlemiş.
   
  Bu konuda kusur şüphesiz sadece Türkiye’ye ve bizlere ait değil. Çin kapılarını dünyaya daha yeni açtı. Turizm yönelimleri de daha çok yakın coğrafyayı, Asya ülkeleri ve Japonya’yı kapsıyor. Ancak yine de bu söze dikkat etmemiz ve harekete geçmemiz gerekiyor. 2012 yılı bizlere bu konuda önemli bir fırsat sunuyor. Çin’e Türkiye’yi ve turizm potansiyelimizi tanıtmak... Daha da önemlisi, ne istediklerini öğrenerek ona göre hazırlanmak... 2012 Çin Yılı, bize işte böyle bir 'ödev' veriyor.
   
  Hepinize sağlıklı günler dileğiyle...  
  TÜRSAB Başkanı
  Başaran Ulusoy

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Sayıların Mesajı
  Turizmi teşvik!
  Acının dersi
  Türkiye’nin çıtası kalitede de yükseldi
  Çift Haneli Müjde!
  Bir Ödülün Düşündürdükleri
  Turizmin sırası MI?
  Sıcak sezon 'çok sıcak' geliyor
  Çin yılı
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun