Çift Haneli Müjde!

  TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, her yıl düzenli olarak turizm istatistiklerini açıklar.

  Haziran sonunda, bu yılın ilk dört ayının rakamlarını açıkladı. O rakamlar, her ay bu köşede sizlerle de paylaştığım tahminleri doğruladı. Japonya deprem ve sonrasındaki nükleer felaket yüzünden, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri de isyanlar yüzünden turizmde ağır darbe aldı. Ziyaretçi sayısında büyük düşüş yaşandı. Bu bölgelerden kaçan turist, başka destinasyonlara yöneldi. Güney Amerika ülkeleri gibi bazı bölgelerde artışlar görüldü.

  Artış, bazı ülkelerde çift haneli oranlara vardı. Türkiye, işte o ‘bazı’ ülkelerden biri. Sınır Giriş-Çıkış istatistiklerine göre, 2011 Ocak-Nisan döneminde ülkemizi ziyaret edenlerin sayısı, yaklaşık 6 milyon kişiye ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre artış da yüzde 21.14 oldu.

  En büyük artış, Nisan ayında yaşandı. 2010 yılının Nisan’ına göre artış yüzde 31.30 olarak gerçekleşti. Dediğim gibi, tahmin ediyorduk. Acentalarımızdan konaklama tesislerimize, bu talebe göre hazırlık yapıyorduk. Ancak, tahmin edilse bile bu sonucun ‘heyecan verici’ olduğunu söylemem lazım. Sonuçlar hedefe çok daha çabuk varabileceğimizi gösteriyor. Biliyorsunuz, Türkiye ‘2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar’ hedefliyor. Bu yılın rakamları ise, 50 milyon turist çıtasının hayal olmadığını söylüyor.  Ama... Sözlerimin burasında kocaman bir AMA diye şerh koymam gerekiyor. Tanıtım, acentalarımızın çağdaş ölçütleri yakalayan çabaları, altyapıda ulaştığımız evrensel standart iyi güzel. Ama sonunda gelip insan faktörüne yenilmemeliyiz. Örneğin 5 Rus konuğumuzun ölümüne yol açan sahte içki olayını unutmamalıyız. Turist gruplarının maruz kaldığı çirkin olaylara göz yummamalıyız.

  Çünkü senelerce uğraşır bir noktaya gelirsiniz ama bir yanlış o senelerin semeresini bir günde sıfırlar. İnsan, bizim sektörümüzün en hassas halkası. O halkayı, geleneksel güzel özelliklerimiz ve çağdaş gereklerle güçlendirmeliyiz.

  Hepinize, turizmci ya da turist olarak, iyi bir yaz diliyorum.

  Sevgilerimle.

  TÜRSAB'ın internet sitesinden alınmıştır  TÜRSAB Başkanı
  Başaran Ulusoy

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Sayıların Mesajı
  Turizmi teşvik!
  Acının dersi
  Türkiye’nin çıtası kalitede de yükseldi
  Çift Haneli Müjde!
  Bir Ödülün Düşündürdükleri
  Turizmin sırası MI?
  Sıcak sezon 'çok sıcak' geliyor
  Çin yılı
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun