Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı Can Pulak
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Yollar tamamlandı,çizgileri bile çekildi. Artık çift şeritli yollarla çok rahat şekilde ulaşabiliyorsunuz Bodrum’a. Yıllarca sıkıntısı çekilen belde yollarının çoğu asfaltlandı. Gündoğan, Gölköy, Türkbükü, Yalıkavak, Turgutreis, Akyarlar, Ortakent, Bitez yolları da, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın gönderdiği parayla düzeltildi. Sezona yol açısından geçmiş yıllara oranla çok daha iyi girildiğini söyleyebiliriz.
       
  Havaalanı da yeni dış hatlar binası ile daha kullanışlı ve gösterişli hale getirildi. Eski dış hatlar iç hatlara verilince, tüm şikayetler de ortadan kalktı. Bir-iki yeni restoran açıldı. Bekleme alanlarındaki kafelerin sayısı çoğaltıldı, hepsi elden geçirildi. Tarifeli uçak sayıları da artıyor. Dışardan gelen charterler, sezonun turfanda turistleriyle birlikte alana inmeye başladılar. Yeni dış hatlarda, özel uçaklar için çok güzel bir VİP salonu hazırlamışlar. Yalıkavak’ta yeni ev alan Belçikalı bir aileye rastladık. Uçaklarını güvenli bir şekilde park ettiklerini, çok iyi karşılanıp yolcu edildiklerini ve böyle bir hizmeti çok ülkeden alamadıklarını söylediler.
       
  Bu sezon 5 yıldızlı, hatta daha da mükemmel yeni oteller açılıyor. 7 yıldızlı Savoy açıldı bile. Dışarıdan çok abartılı gibi görünüyor ama içi muhteşem. Her yer altın varaklarla süslenmiş ,malzemelerin en iyisi kullanılmış, müthiş başarılı bir mimariye sahip. 8 ayda gece gündüz çalışılarak bitirilen otel, geçen hafta kapılarını ilk İngiliz grubuna açtı. Gecelik fiyatı şimdilik 800 euro. Mayıs 15’ten sonra 1000 Euro’nun üzerine çıkıyor.
     
  750 kişilik otelin bir de villaları var ki, küçüğünün gecelik fiyatı 25 bin Euro. 4-5 odası, mutfağı, saunası ve hamamı içinde. Saray villa ise gerçekten görülmeye değer. 3 katlı ve 8 odalı bu sarayda yok yok. Geceliği 67.000 Euro'ya verilen sarayın tam 32 özel personeli var. Dudak uçuklatan bu fiyata kim kiralar acaba diye düşünürken, daha şimdiden 25 gecesinin satıldığını öğrendik.
       
  Buna memnun olmamak mümkün değil. Bodrum gibi mükemmel bir yerin otel ve pansiyon odalarını küçük paralara veriyor ve ucuz turizm yapıyorduk. Şimdi yeni otellerle pahalı turizme başlıyoruz. İyi ve güzel bir haber bu. Ayrıca Mandalya Koyu'ndaki Amanrüya oteli de iki kişilik taş evlerini geceliği 1000 Euro’nun üzerinde satıyor. Aman Resorts zincirinin dünyadaki 24. halkası olan bu otel, özel bahçe ve ısıtmalı yüzme havuzlu evlerinde konuklarını rahat ettirecek tüm hizmeti veriyor. Doğal dokuyu bozmamışlar, zeytin ağaçlarının arasındaki evler zor fark ediliyor.Bahçelerine yörenin ağaç ve bitkilerinden başka yabancı tek bir ürün koymamışlar. Gerçekten kutlanacak bir peyzaj..
       
  Durun daha bitmedi; Cennet Koyu'ndaki muhteşem villalar ve Mandarin Otel de yöreye büyük değer katmış. Zeytin ağaçları aynen korunmuş, bazılarının yerleri değişmiş ama hiçbiri betona yenik düşürülmemiş. Yatırıma öyle bitki takviyesi yapılmış ki, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden getirtilen bol ve çok değerli bitkiler alana büyük zenginlik eklemiş. Duygusal ve ön yargılı bakılmadığı takdirde, doğa katliamı değil, doğa takviyesi bile denilebilir manzaraya. Ezbere konuşmak yerine gidip görmek lazım. Turizmden elbette para kazanacağız ama her yeri de imara açmayacağız ve görsel güzelliklerimizi, koylarımızı betona yenik düşürmeyeceğiz. Böyle yaparken turizmin müthiş getirisini de göz ardı etmeyeceğiz. Dengede tutmak gerek bu işi. Bunu gecikmeden öğrenmeliyiz.
     
  Vedat Aşçı büyük bir yatırımcı. Ferit Şahenk’le ortak olup, Prof. Gürol Büyük’ün yaptığı  ve iki yıldır çalışan Bodrum’un 18 delikli ilk ve tek golf tesisini satın aldı. Güvercinlik’le Tuzla arasındaki bu tesisin mevcut  sahası şimdi bozuluyor. Yerine dünyanın en ünlü golf mimarlarına çizdirilen iki yeni saha birden yapılıyor. Seneye sahalarla birlikte golf villaları ve 250 yataklı Hayat Oteli devreye giriyor. Şimdi sıkı durun; 2000 dönümden büyük bu araziye bir de 45 tenis sahası yapılıyor. Yanlış duymadınız tam 45 tenis sahası. Böyle bir rakam dünyada yok. Kortlar biterse, dünyanın tüm tenis şampiyonaları Bodrum’a kayar bilesiniz.
       
  Golf dedim de aklıma geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 3 sene önce yaptığı projeler devreye girerse, Bodrum ve Milas yöresine  9-10 saha yapılacak. Şahenk-Aşçı ortaklığı, Ağaoğlu Grubu, Opet’in büyük ortağı Fikret Öztürk ile Kazak yatırımcılarının yapacakları sahalar 2-3 yıl içinde biterse, Bodrum turizmi uçar. Paralı turistlerin yeni hedefi olur Bodrum. Daha doğrusu ikinci Belek Modeli ortaya çıkar ki, böyle bir tabloyla turizmde golfle tırmanan Portekiz’in Faro’sunu çok rahat geçeriz.
       
  Bodrum’dan verilecek daha çok haberlerim var ama hepsini bir yazıya sığdırmak yerine gerisini sizlere zaman zaman duyuracağım. 
   
   

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun