Tabiat uyanıyor,ilkbahara girdik sayılır. Ege’den Akdeniz’e uzanalım ve sahili izleyerek bir durum tespiti yapalım dedik.Buna gözlem turu da denebilir. Neler oluyor, ne yapılıyor,t urizm sezonu başlamadan önce bölgenin durumu nedir? Görelim, duyalım çevremizi…

  Hazırmısınız, öyleyse yola çıkabiliriz.
      
  Bodrum’dan Torba Kavşağı'na gelene kadar gördüğümüz manzara çok acıklı. Ormanlar biçiliyor, zeytinler kesiliyor, zemin toprakla doldurularak yola paralel bir hale getirilip, inşaatlar yapılıyor. Çevre karşılıklı çirkinleşiyor, Bodrum gibi bir turizm merkezine yakışmayan bir giriş-çıkış fotoğrafı oluşmaya başlamış.
      
  Güvercinlik'teki yasaları hiçe sayan otel bitti. Şimdi güzelim Halep çamları acımasızca kesilerek, iki yeni otel daha yapılıyor. Manzarayı görseniz yüreğiniz sızlar, vicdanınız kanar. Elimde yetki olsa, inşaatları durdurur ve orayı dünya çevre facia merkezi ilan ederdim. Ama haksızlık yapmayalım, bu rezaletin  karşı çevresine baktığımızda da, devletin aynı şeyi yaptığını görüyoruz. Güya orman yangınlarını önlemek için helikopter merkezi kurmuşlar. Ortasına lüks bir misafirhane oturtmuşlar, bir başka binayı da idare ve lojman olarak planlamışlar. Eğimli arazi büyük masrafla düzeltilerek, üstelik çamlar kesilerek helikopter pisti yapılmış. İnanılacak gibi değil. Çevrede dümdüz alanlar varken eğimli alan neden seçilir; binlerce çam hem de Orman Bakanlığınca neden kesilir? Biri bunun sadece cevabını değil, hesabını da vermeli…
      
  Milas-Yatağan yolunun büyük kısmı yapılmış, ancak Eskihisar’dan Yatağan merkeze kadar hala tek, dar ve tehlikeli yoldan gidiliyor. Hele Termik Santral civarı, sürücüleri hayli tedirgin ediyor. Bu yoldaki gecikme, güzergah değişikliğinin düşünülmesi yüzünden olmuş. Yatağan’ın bir de trafik ışıkları komedisi var ki, bu konuyu da yıllardır çözemiyorlar. Işık sistemi felç, genelde hep kırmızı yanıyor, yeşili görünce sevinenler, 100 metre sonra tekrar kırmızıya takılıyorlar. Böyle matrak bir sistem,dünyanın başka yerinde yok.
      
  Muğla-Gökova-Köyceğiz arasında yollar iyi. Ancak Dalaman’la Göcek Tüneli civarında bakım ve onarım çalışmaları devam ediyor. Göcek tüneli özel sektöre devredilmiş, öyle olunca da geçiş ücreti 3,5 liraya fırlamış. Türkiye’nin en pahalı geçiş ücreti burada. Patronu da ne hikmetse Karadenizli. Neyse işin burasını karıştırmayalım, dedikoduya girer sonra. 
      
  Göcek oldukça sakin şimdi. Belediye iskelesinin  durumu belirsiz. MUÇEV diye palas pandıras kurulan ve iktidar yanlısı bir vakıf, bu iskeleyi ele geçirmeye ve Fethiye Belediyesine kaptırmamaya çalışıyor. Oysa iskele belediyenin malı ama kulak asan yok. Yeri gelmişken bu MUÇEV ve Büyükşehir yasasının üzerinde de durmak gerek. Büyükşehir yasasıyla Bodrum’dan Fethiye’nin Eşen bölgesine kadar herkes huzursuz edildi. Ne hizmetler doğru dürüst yapılıyor ne de bölge belediyelerinin kapatılarak, gelirlerinin Büyükşehir’e aktarılması doğru bulunuyor. Parasız hizmet olur mu? Büyükşehir de, ilçe belediyeleri de muhalefetten olduğu için, iktidar yeterli parayı göndermiyor. Böylece kendisine oy vermeyen  bölge halkını da cezalandırmış oluyor.
      
  Şimdi tüm belediyeler, emlak vergisinden gelecek parayı bekliyorlar. Vergileri tahsil ederlerse, bir şeyler yapacaklar, aksi halde durumu halka şikayet edecekler. MUÇEV’e gelince, fırsattan istifade özel idarenin bütün mallarına el koymakla kalmadı, şimdi çoğunu yandaş yatırımcılara ihale yoluyla devretmeye çalışıyor.
      
  Göcek’te marinalar da el değiştiriyor. İktidara yakınlığıyla bilinen Ülker Grubu, tahsis yoluyla edindiği yerlere yaptığı iki marinayı, Koç grubunun SETUR’una satmış.Ancak Rekabet Kurulu bu satışa mani olmuş. Şimdi ortada kalan marinalar ne olacak belirsiz ama SETUR’da kalacağını herkes söylüyor.
      
  Göcek’in kaymağını önce Metin Kalkavan, sonra da Ülker Grubu yedi. Kalkavan’ın Özel çevre korumasını altüst eden siyasi tahsis izniyle yaptırdığı lüks villalardan bir kısmı 2 milyon dolara satıldı, bazıları ise hala satılmak için bekliyor. Ülker Grubu'nun da siyası tahsisle aldığı yerlere yaptığı iki marina ise tespit edemediğimiz bir bedelle Setur’a devredildi. Karadeniz Bakır’a ait dinlenme tesislerine gelince; burası da yine iktidar yanlısı Rixos oteller grubuna verildi. Böylece Ülker, Göcek oyunundan büyük paralar kazanarak çekildi. Burada bir şeyi çok merak ediyorum: Tahsislerin devri ve satışı yasak değil mi? Bu sorunun cevabını kimden alabiliriz acaba?
      
  Ben 1986’da Göcek’i koruma altına almıştım. Şimdi görüyorum ki, yıllar sonra korumadaki Göcek unutulmuş ve iktidarın yakınları korumaya alınmış. Yazık  çok yazık…  


  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Zafer Cengiz - 24.03.2015 18:49:00
  Turizmin doğa yasası: Her girdiği yörede enerjisi ve gelişme sinerjisiyle AFET Etkisi yaratması değil midir Sn.Pulak? Bunun PLANLAMA ile denetim altına alınmaması ve Katma Değer yerine YIKIMA yol açması ise, elbette her türlü gelişmeye gebe değil midir? 15 yıl önce hissedilen bu duruma tedbir olarak 2007de Yasalaşan 2023 Ulusal Stratejisini unutan bir Türk Turizmi, şimdi ancak doğal afetin sonuçlarının belgeselini yapabiliyor. AMA Yasal olarak hala 9 yılı daha olan, Kamu ve Özel ortaklığı öngören Devlet Stratejisinin durumu konusunda neden hiç bir aktif gündem oluşamıyor acaba?


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun