Korkunç bir geceydi… Toprak çatırdıyor, yer yarılıyordu sanki. Derinden gelen bir uğultu, bir darbe, Bodrum’u silkeliyor, salladıkça sallıyordu. Binalar çatırdıyor, çatılar çökecekmiş gibi korkutuyordu hepimizi.

  Tüm komşular, mahalle halkı, Bodrum sakinleri ve tatillerini geçirmek üzere kentimize gelen yerli yabancı konuklarımız, telaşla sokaklara fırladılar, bulundukları binaları terkettiler, araçlarında ve yol kenarlarında geçirdiler geceyi. Dayanışma içindeydi millet, herkes çevresine moral vermeye çalışıyor, korkmamasını istiyordu birbirinden. Uzun zamandır hasret kalmıştık böylesine birlik ve beraberliğe. Demek ki felaketler bizi daha kolay kenetliyor birbirimize. Keşke her zaman öyle olsak, normal yaşamımızda da öyle kalabilsek…

  Ankara’nın turizme verdiği zarar, sel afeti, darbe, deprem... Başımıza gelmedik kalmadı. Bir de Ağustos’ta kar yağarsa hiç şaşmam. Ama Bodrum, bunlara iyi dayandı doğrusu. Hele Bodrumlunun soğukkanlığı, dayanışması, korkulara insani yaklaşımı her türlü takdir ve övgünün üzerindeydi. Bodrum’un o sevecen, herkesi sarıp sarmalayan, ağzındaki lokmayı dostlarıyla paylaşan insanı, örnek alınmayacak gibi değil. İftihar ettim Bodrumluyla, gurur duydum onlarla. Felaketi göğüslemesini, üzüntü ve korkuları paylaşmasını bilen Ege’nin güleryüzlü, akrabadan öte dost insanlarını son nefesime kadar yüreğimde yaşatacağım. Sağ olsunlar, var olsunlar, Allah onlara hep iyilikler, güzellikler, sağlık ve mutluluklar versin.
                                         
  Öyle kötü kalpli, kötü ruhlu insanlarla hayatı paylaşmak zorunda kalıyoruz ki, buna da kızmamak ve üzülmemek mümkün değil. Depremin Bodrum’u vurması, neredeyse bazılarını çok memnun etti diyeceğim. Öyle yayınlar yapıldı, öyle haberler verildi, öyle dedikodularla çalkalandı ki ortalık, bu kadarına pes doğrusu. Bodrum’a ''bedroom'' diyenler mi ararsınız, güzelim kentin içki ve zinanın bedelini ödediğini söyleyen ahlaksızlara mı rastlarsınız, depremlerin süreceğini iddia eden felaket tellallarına mı katlanmak zorunda kalırsınız, hangi birini sayayım… Utanmazlara dur diyecek kimseler yok ki ortalıkta. O rezil yayınlara soruşturma açacak, milletin huzurunu kaçırmakta yarışan utanmazlara hesap soracak bir yargı mensubunun olmamasına da çok üzüldüğümü söylemeliyim. Halkı heyecana kaptıracak ve tahrik edecek yayınlara karşı, önleyici yasalarımız varken, bunların kağıt üzerinde kalması da gerçekten çok düşündürücü.

  Ne demek ''Bedroom''? Koskoca bir kenti böylesine karalamaya kimin ne hakkı var? Bodrumlunun sağlam aile yapısına ve ahlaklı insanlarına karşı bu saygısızlığı yapma küstahlığının bir cezası olmayacak mı? Eline kalemi alanın yargısız infazlar yaptığı bir ülkede yaşadığımızı biliyoruz. Ama bir kentin tüm insanlarını, yaşantılarını ve ticari yapısını suçlamanın mutlaka bir bedeli olmalı. Bu bedeli tahsil edecek ve sorumsuzlara gerekli hesabı soracak bir makamı görmek istiyoruz artık. Zor günler geçirmiş, korkutucu bir depremi yaşamış insanların morale ihtiyacı var. Esnaf kan ağlıyor, çaresizlik içinde bocalıyor. Boşalan otellerimizi, apartlarımızı, pansiyonlarımızı tekrar doldurmamız lazım. Siftahsız dükkan kapatan insanlarımıza destek olmamız lazım. Böyle bir durumda, depremlerin devam edeceğini söyleyip yazarak, korkuları daha da beslemek ve Bodrum’un tekrar canlandırmaya çalıştığımız turizmine zarar vermek, ülkemizi sevmeyen ruh hastalarının işidir. Son zamanlarda sayıları giderek artan bu ruh hastalarına meydanı daha fazla boş bırakamayız. Yerel yönetimimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla, Bodrum’u ve Bodrumluyu seven dostlarımızla sesimizi daha fazla yükseltmeli ve felaket tellallarına layık oldukları cevabı vermeliyiz.

  Bodrum gözbebeğimizdir. Eksiğimiz olabilir, aksağımız olabilir, hizmette kusurlarımız olabilir. Ama kol kırılır yen içinde kalır. Bunların hepsini düzeltebiliriz. Ama önce Bodrum düşmanlarının ağzını kapatmalıyız. Hepimiz görüyoruz ki, yaraları çabuk sardık, şoku çok çabuk atlattık. Ayrıca kent yönetimindeki uyumun mükemmelliğini de belirtmeliyiz. Yeni valimiz daha ayağının tozuyla karşılaştığı bu felaketi, üstün bir beceriyle ve liyakatle yönetti. Gerekli önlemleri çok çabuk bir şekilde aldı. Bürokrasiyi mükemmel bir şekilde yönetip işlettiğine hepimiz tanık olduk. Polisiyle, jandarmasıyla, sahil güvenliğiyle, hastaneleri ve fedakar doktorlarıyla tüm devlet kadrosu görevini tam manasıyla ve eksiksiz yaptı. Bu kentin sakinleri olarak kendilerine şükran ve teşekkür borçluyuz.

  Hariçten gazel okuyanlara aldırmayalım. Onların küstahlıklarını cevapsız bırakmayalım. Şimdi Bodrum’u o eski görkemli günlerine taşımak, turizme hareket kazandırmak için ne mümkünse yapmalıyız. Hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız. Bu ülkeyi sevenlere, Bodrum’u ve Bodrumluyu sevenlere düşen görev budur. İnanıyorum ki, bu günleri de atlatacağız, geleceğimizi ve ticari hayatımızı daha parlak hale getireceğiz. Bodrum’da yaptığımız yönetim yanlışlarını da düzelteceğiz, imar yanlışlarını da önleyeceğiz, altyapı noksanlarını da tamamlayacağız. Yeter ki, birlik ve beraberliğimizi bozmayalım. El ele verelim, güç birliği yapalım. O zaman göreceksiniz ki çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Bodrum Türkiye’nin gözbebeğidir ve onun kıymetini yüceltmek için ne mümkünse yaparız.
     


  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun