Bir verelim ki, üç alalım!

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü Melik Yetim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Değerli Turizm Güncel okurları, İçerisinde bulunduğumuz günlerde 2015 yılı Türkiye turizmindeki beklentiler yavaş yavaş şekillenmektedir. Gelen haberler pek de iç açıcı olmamasına rağmen turizmcilerimizin beklentilerinin olumlu yönde olduğu izlenimlerimi korumakla beraber gerçek resmin çok daha farklı olduğunu görebilmekteyim.

  Genel manada bakıldığında Rusya pazarındaki tedirginlik devam etmekte… Son yıllarda EB alışkanlığı  kazanmış olan Rus pazarında beklentiler, son dakika satışlarına kalmış gözükmekte… Rublenin dolar karşısındaki aşırı değer kaybı bu pazarda sıkıntılar beklememize yol açmaktadır.

  Türkiye için diğer önemli pazarlardan olan Almanya ve İngiltere de hareketlilikler gözlemlenmekle beraber buradan gelen artışların Rus pazarındaki düşüşü ne kadar karşılayabileceği soru işaretleri doğurmaktadır.

  Yine diğer önemli pazarlardan Hollanda ve Belçika’da ise geçen senenin aynı dönemine nazaran çok ciddi düşüşler gözlemlenmekte. Hollanda pazarında % 12 düşüş ciddi bir sıkıntı oluşturmakta. Genel olarak Hollanda pazarında % 1 düşüş olması ve Akdeniz çanağında Türkiye’nin dışındaki tüm ülkelerdeki artış durumun vehametini ortaya koymaktadır.
  Bu durumun nedeni son zamanlarda Avrupa ve Hollanda basınında Türkiye aleyhine çıkan olumsuz haberler ve fiyat fayda avantajının diğer ülkelerden yana olmasıdır.
  Bu resim karşısında Türkiye turizminin tüm oyuncularının en kısa zamanda önlem almak üzere kafa kafaya vermesi gerekmektedir. Şimdi bir vererek durumu lehimize çevirmezsek son dakikada 3 vererek durumu kurtarmaya çalışacağız.

  Değerli okuyucular,


  İş yoğunluğundan dolayı çok sık olmamakla birlikte zaman zaman az ve öz olarak sizlerle Turizm Güncel’de düşüncelerimi ve beklentilerimi paylaşmaya çalışıyorum. Öncelikle bu imkanı sağladığı için sayın Eda Özsoy ‘a teşekkürlerimi borç bilirim.

  Bundan sonraki süreçte Corendon Şirketler Grubu’ndan Nisan sonu itibari ile ayrılma kararı almış bulunmaktaym. Bu karar, herkes için çok zor olmakla beraber tarafımdan gelen talep üzerine değerli patronlarım Atilay Uslu ve Yildiray Karaer ile karşılıklı anlaşarak aldık.

  Bu kararı almamdaki en önemli etken son yıllarda büyüyen şirket yapısı nedeni ile artan iş temposunda Hollanda’da daha fazla yerleşik olmam gerekliliği ve benim kariyerime Turkiye ‘de ve Antalya’da devam etmek istememdir. 2009 Mayıs ayında başlayan Corendon’daki kariyerim boyunca olumlu işlere imza attığımı düşünüyorum. Bu satırlarda kendimi övmek gibi bir niyetim yok kaldı ki takdir işverenlerimizindir. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz dusturu ile durumu özetlemek en doğrusudur.

  Tüm bu zaman içerisinde bana olan güvenleri, işime duydukları saygı ve sağladıkları imkanlar nedeni ile patronlarıma şükranlarımı borç bilirim. Yine bu süreçte desteklerini hiç esirgemeyen burada isimlerini tek tek sayamayacagım iş arkadaşlarıma ve iş partnerlerimize de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

  Bundan sonraki senelerde henüz hiçbir firma ile anlaşmamış olmakla birlikte teklifleri değerlendirerek Antalya’da turizm sektörü içerisinde kalarak iş hayatıma ve kariyerime devam etmek arzusundayım.

  Sağlıcakla kalın, tüm camiamıza 2015 yılında bol ve hayırlı kazançlar dilerim.  Titanic Hotels Finans Koordinatörü
  Melik Yetim

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Türkiye'nin ekonomi verileri ne anlatıyor?
  2018 turizm ve döviz öngörüleri
  Seni unutmak istiyorum 2016
  Kur savaşları
  Turizmde kurumsallaşma
  Türkiye turizm değerlendirmesi
  Gezi Parkı ve turizm
  Durum, değerlendirme ve strateji
  Samimi bir izlenim
  ITB ardından kısa notlar...
  2016'dan 2017'ye bakış
  Tur operatörlerinin Türk turizmindeki önemi
  Zayıf halkaların güçlülere etkisi
  2013 öngörüleri
  2013 nasıl bir yıl olacak?
  Turizmde değişim
  Ya Mısır'daki olaylar olmasaydı?
  OAD Reizen neden battı?
  Yeni yıl, yeni sezon, yeni heyecan
  Fırtına öncesi sessizlik
  Bir verelim ki, üç alalım!
  Mevcut veriler ışığında turizme hızlı bir bakış
  2016 kabusu mu? Hadi oradan...
  Körler sağırlar birbirini ağırlar
  Turizmde 2016
  Turizm sektörünün güncel sorunları
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun