Süslü bir başlangıç gibi görünebilir. Ne de olsa son on yılda hiçbir şey yapamayan her yöneticinin ardına saklandığı büyük ve tılsımlı bir sözdür. İşin matematiğine girersek, B planı olması için A planı da olmalı önermesi doğrudur. İyi de A planı var mı?

  Turizm kitlelere hitap eden aynı zamanda hizmet alan ile hizmet vereni geliştiren bir şekilde birbirini tamamlayan bir ekonomi modelidir. Her iki tarafın da karşıdan beklentileri vardır. Eğer bu beklentiler tam ve eksiksiz karşılanırsa orada bir gelişmeden bahsetmek olasıdır. Ama beklentiler birbiri içine girmiş ve tanımlar muğlak şekilde oluşmuşsa buradan bir kazanım elde etmek olanaksızdır. Turizmde yıllardır mevcut olan ancak son üç yılda kriz olarak kopma yaratan sıkıntı budur. İlginç olan bu basit denklemi anlayıp algılayan kişilerin sayısındaki azlıktır. Belki de sorunun her yıl birikerek ortaya çözüm yolları yitirilmiş bir tablo meydana getirme nedenlerinden biridir!   

  Her işte başarı ve sürdürülebilir model belirlenmiş bir kalite hedefi olursa ortaya çıkar. Kalite kaygısı olmadan söylenen söz, yazılan yazı, çizilen proje, üretilen fikir, imal edilen cihaz, inşa edilen bina… olamaz! Geri kalmış toplumların kapatamadıkları boşluk tam da budur. Diplomalı cahiller olsa da, omzu yıldızlardan kalabalık yöneticiler olsa da, milyar dolarlık servete sahip sözde zenginler ortada dolaşsa da işin özü farklı ele alınmadıkça bir yere varmak olası değil. Ama konu da basite indirgenmeden toplumsal kaygılar ve gelecek nesillerin ilerlemesini hedef alacak şekilde yeniden kurgulanmadan yapılacak fazla şey yok. Ancak unutulmasın, kalite hedef kitlenin isteği ve benimsemesi olmadan ortaya çıkmaz.

  En basit ve çarpıcı örnek belki de çay üzerinden verilebilir. Neredeyse herkesin her gün defalarca tükettiği çay satışını hiç incelediniz mi? Tat, sunum, fiyat ölçütlerine bakarak kalite derecelendirmesi yaptınız mı? Eğer yaptıysanız, kalitenin temel nitelikleri olan tabloyu çıplak olarak görmüşsünüz demektir. Türk tipi çay ortadan kalktı ve yabancı tatları olan ancak damak tadımıza uygun olmayan türler piyasada bollaştı. Çayın cam veya sırlı porselen kaplar içinde tadının değişmediğini, seramik kaplarda tadının değiştiğinin ayırdında olan işletme sayısı bir elin parmakları sayısı kadar azdır. Cam ama nasıl bir cam? Kaliteli, dayanıklı, zarif ve ergonomik modeller kaç tane? Kullandıktan sonra çay ve diğer lekelerin kalmadığı bir yıkama usulü mevcut mu? Bu tarz sorularla kalite unsurunu artıran ve bu ürünü marka haline getirme çabası ortada mı?

  Peki, basit olan diğer örneklere geçelim. Türk kahvesi dünya çapında bir yere sahip mi? Denebilir ki, kahve bizde yetişmiyor ve dışarıdan almaya bağımlıyız ve bu nedenle bir engel mevcuttur. Önermenin bir kısmı doğru kabul edilse bile bu uğurda yapılan çalışmalar çok cılız ve yetersiz. Son yıllarda birkaç üretici kahve makinası yaparak bir rahatlama yarattı ancak toptan kalite bakımından eksikler çok fazla. Başka bir örnek ise yoğurt. Kaliteli olarak tanımlanabilecek içeriği, sunumu ve fiyatı dengeli bir ürün var mı? Çok farklı ve değişik marka olması o ürünün kalite sınırını değiştirmez. Daha değişik örnekler vermek olasıdır. Burada dile getirilmeye çalışılan tek şey algımızın ne kadar eksik olduğunun farkına varmamızdır. Bu algı gelişmeden gıda ve konaklama konusunda ilerleme olanaksızdır.

  Önemli bir anapara kaybı işletmelerin yapısından kaynaklanmaktadır. Her girişimci gıda üreten bir dükkân açarak ticari faaliyetine başlamakta ve benzer olarak diğerleri konaklama tesisi açmaktadır. Göstermelik ve sözde zorlayıcı bazı bürokratik kurallar olsa da işin temeli olan kalite göstergesinden çok uzak faaliyetler ortadadır. Öncelikle gıda üreten ve konaklama hizmeti veren tesislerin çevresel etki değerlemesi çok önemlidir. Yan yana aynı tür hizmeti veren tesisler ile turizm gelişemez. Burada olması gereken ticari ilişkiler matrisinin karar vericiler tarafından iyi belirlenmiş olması gereklidir. Eğer her yeni tesise izinler için ödenen paralardan elde edilen gelir olarak bakılırsa sonuç süregelen krizler olur. Bugün ve on yıllardır yaşanan olayların öz açıklaması bu şekilde yapılabilir. Ancak işin vahameti burada bitmiyor ve devam ediyor. Tesisler açılıyor, doğa ve çevre göz ardı ediliyor ve bir müddet sonra tesisler el değiştiriyor.

  Buradaki dar boğaz ise, daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi, tesisin verdiği tahribatın gerçek değil gizli hesabının ortada olması ve bu yanlışlıkların bir sonraki işletmeye devir edilerek muhafaza edilmesidir. Çoğu tesis açıldıktan kısa bir süre sonra, 6 ay veya bir yıl içinde el değiştiriyorsa, buradaki sorun ortaya çıkartılmalıdır. Yapılan masraf üzerine yeniden yapılan tadilat ile üzerine eklenen rakam birilerini rahatsız etmelidir. Çünkü bilmeden sadece gözlem ile açılan tesisler kalıcı olmuyor. Kalıcı olmayan tesislerde kalite bilincinin oluşması olası değil. Sadece metrekare maliyet fiyatı 500-750 TL olarak kabul edilse, her tadilatta işletmenin ne kadar fazla para kazanması gerektiği kolayca hesaplanabilir. Bir önemli detay ise gıda üreten tesislerde bilinçsizce satın alınan cihazlar ve yan ürünlerdir. Ciddi bir araştırma yapılsa, bizim hizmet için çağrıldığımız zaman tespit ettiğimiz, tesislerin depolarında atıl bekleyen malzemenin maddi boyutunun ne kadar büyük olduğu ortaya çıkartılabilir. Bu değerler aslında tesisin ömrünün tükenme sürecinin basamak taşlarıdır.

  Basit bir hesaplama ile 50 metrekare bir tesis tadilat için inşaat 25,000 TL ve cihazlar işin içine girince toplam 35,000 TL harcama yapar. Bu bedel mevcut satın alma veya devir parasına eklenince geri dönüş çabalarının bir hayli artacağı ve sürece tahammül sınırının azalacağını öngörmek olasıdır. Sonuç ise kalite yerine her türlü göz boyama ile para kazanımına dönmektedir. İçinden çıkılmaz girdap bugün Türk turizmi ve ona bağlı olan yemek sektörünün önündeki problemdir. Örnekler ve hesaplar farklı şekilde çoğaltılabilir.

  Sonuçta anlatmak istediğim, B planı hatta C ve D planları yaşamın her yerinde, iş ve işletmede olması gereken ancak itina ile gerçekçi verilerle hazırlanması önemli bir öngörüdür. Ama B planı asla iş görmeyen bir sistemin farklı şekle dönüştürülmesi değildir. Yani turizmin B planı “sağlık turizmi” değildir. Benzer şekilde C planı “gurme turizmi” değildir. Her durumun da ciddi olarak planlanması ve uygulanması gereklidir. Başka türlü başarı ve kaliteye ulaşma olanağı yoktur. Yanlış algıları düzeltmeye yardımcı olması dilekleriyle.   

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun