Aynı dili konuşarak anlaşamamak

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Başlık aykırı gibi görünse de dünyadaki büyük kırılmalardan biri olan 1980 krizi sonrası ortaya çıkan ilginç bir sonuçtur. Bu tarih, küresel çöküntünün yol haritasını da gösterir ama görmek istenirse. Malum aynı tarih ülkemiz için karanlık kapıları açan ve içeride bekleyen her türlü melaneti ortaya çıkartan bir dönem olmuştur.

  Bugün neler yaşandığını anlamak isteyen önce 1980 yılını iyice irdelemeli, belgeleri okumalıdır. Çünkü bir ülke tarihindeki bir önceki derin kırılma tarihi olan 1945 ile bu yıllar arasında yerine getirilen şeytansı planlar bugünleri yaratmıştır. Beğendiğim bir söz vardır; ”Tarihini bilmeyenin geleceği olmaz”. Bunu bireysel, aile, toplum ve devletler için hangisine uygularsanız uygulayın söz doğruluğunu ispat eder. Dikkat ederseniz yaşanan tüm bu kriz dönemleri boyunca sürekli ikaz ve uyarılar yapılmış ancak sonucu etkileyecek veya insanları uyandıracak sonuca ulaşılamamıştır. İşte bunun tek nedeni aynı dili konuşarak anlaşamamaktır.

  Bu tanımlama içine sosyal, eğitim, iş alanı, politika ve din girmektedir. Bu kadar geniş bir tabanda insanların birbirini anlamaması veya aynı şey için farklı tanımlar yapması kargaşanın yaratılma nedenidir. Basit olarak dünyaya yön veren bir grup, iletişim alanında teknolojik ilerlemelerin önünü açarken bireylerin sağlıklı iletişimini engelleyecek dil becerilerini aşağıya çekmektedir. O kadar çok örnek bulma olanağı var ki, diploma artık geçersiz kabul edilir hale gelmiştir. Yani herkesin her işi yapmaya yetkin olduğu bir dünya ortaya konmuştur. Bazı çarpıcı örnekler belki sizleri düşündürebilir. Kamu spotları adı verilen ve TV lerde sözde vatandaşı uyarmak için yayınlanan görseller hiç dikkatinizi çekiyor mu? Uzmanlık alanımızla ilgili olan bir tanesinde okullara sandviç hazırlayan personelin terini silen diğer bir personel var. Bu görüntünün sağlık bilgisi ile uzaktan yakından ilgisi yok aksine öyle bir ortamda asla gıda malzemesinin hazırlanmaması gerekliliği var. O halde bu spotu hazırlatanlar ile aramızda derin bir dil karmaşası var. Diğer ve bana göre ilginç olan ise tarım alanlarına inşaat yapılmamasını öneren ancak inşaat izinlerini kendisi veren kamu kuruluşunun görselleri. Mesaj doğru da önlem alması gereken ve yapılmayanı yapan kamu birimi neden bu reklamı yayınlamakta? Diğer ölümcül olanı ise, çalışma ortamının emniyetli olması gerektiğini anlatan reklam. Kara mizah ise, eğer bu kamu spotuna göre işçi gerekli emniyet kuralı alınmamış ben çalışamam derse ne olacağı? Sonucu hepimiz biliyoruz. Peki, nedir yapılmak istenen?

  Düzenli ve planlı şekilde iletişim ve yorum ortadan kaldırılıyor. Herkes bir şeyler anlatıyor ancak kimse hiçbir şey anlamıyor. Oluşturulan ortam sadece yönetenlere yarıyor çünkü o ne derse o oluyor. Ne kadar itiraz veya farklı görüş ortaya atılırsa atılsın sonuç değişmiyor çünkü artık söylemlere karşı algı farklılığı sürekli büyümektedir. İşte bu nedenledir ki iki ay önce söylenen bir söz ile bugün ifade edilen arasında yüz seksen derece fark olabiliyor. Başka bir ilginç durum se, aynı lisanı kullanıp birbirinin ne dediğini anlamamak bize özgü de değil. Son yıllarda katılmakta olduğum üst düzey uluslararası toplantılarda bu gerçeğin hızla arttığına şahit olmaktayım. Değişik lisanlar ve kültürlere sahip insanlar ortak dil kullanarak söylemek istediklerini aktaramıyorlar. Bunun sonucunda büyük bir karmaşa yaşanıyor ve uzlaşmadan uzak irili ufaklı ses dalgaları kirliliği ortaya çıkıyor. Belki henüz farkında olmadığımız bu durumu mentor (yönder) çalışmalarında ortaya koyduğumuzda danışanlarımız önce büyük bir şaşkınlık yaşıyor ancak sonra ne kadar vahim durumlar içinde olunduğu ve durumu tersine çevirici tedbirlerin tespiti çalışmaları başarılı sonuç veriyor. 

  Turizm ile bir örnek verelim. Turizm denince kim neyi nasıl anlıyor sorusunu yıllardır sormaktayım ve aldığım yanıt tam bir belirsizliği işaret etmektedir. Son on yıldır biriken ve çözülmeyen konular zaten turizmi zor bir seviyede tutmaktaydı ancak bir yıldır devam eden ağır ve katı kriz için hemen her hafta farklı bir başlıkla toplantılar düzenleniyor, üst düzey ve diğer düzeylerde ortaya atılan tek bir çözüm önerisi yok. Bakmayı beceremediğimiz perspektif ise neyi ne kadar algılayıp neyi ne kadar bildiğimizle orantılı. Ortada çok büyük laflar var ama hepsini içi boş. Hatta aynı kuruluşların farklı kişileri çok değişik önerilerle ortaya çıkabiliyorlar. Bu sektörde karşılıklı anlaşma sağlanacak bir ortam bulunabilir mi sorusuna odaklanmak gerekli. Son dönemlerde hem iktidar hem muhalefet hem de STK lar turizmdeki aynı sorun için birbirinden alakasız öneriler veya teklifler sunmaktadır. Ana odak devlet yardımı ve reklam üzerine. Ancak bu model yıllardır uygulanıyor ve sadece küçük bir kesim bu işten memnun diğer büyük parça memnuniyetsizliğini ifade ediyor. Zaten böyle bir model sürdürülebilir değil.

  Yapılması gereken turizmi paydaşlarının ve devletin anlayacağı bir ortak dile oturtabilmek. Aynı dili kullanmaya başladığında turizmi oluşturan tüm birimler kendine yeni bir model biçecektir. Çünkü turizm bir üründür veya bir çıktıdır. Bütünsel olarak oluşturulacak düşünce, plan ve iş yapma becerisi uygulama metotları ortaya çıkartılmalıdır. Çünkü bu toprakların özelliğine uygun olarak belirlenmesi gereken modeller vardır. Eğer sistematik olarak turizmde ileri ülkelerden kopyalama yoluyla yüzeysel fikir ülkeye getirilirse buradan sonuç çıkmaz. Çıksa şimdiye kadar turizm uçardı. Ayakları yere basan ve bize özgü motifleri bezeyen modeller yaratmak zorundayız. Bir İtalyan, bir İspanyol veya bir Fransız model burada uygulama alanı bulamaz. Nasıl her ürün kendi toprağında daha faydalı ise Türkiye için bir planlama yapmak doğru olacaktır. Bu planlama ise sadece tesis değil ancak personel eğitimi, iş olanağı, çalışan güvencesi, gıda sektörü, inşaat sektörü, ulaşım, taşıma ve eğlendirme gibi çalışmaları içermelidir.

  Uygulanması gereken çok şey var. Salt topraklarımızda mevcut olan eski tarihi birikimlere bakmak için turist gelmez. Bugün en büyük sorun olan güvenlik, sağlık bilgisi, rehberlik, fiyatlandırma sorunlarını aynı planlama içinde ele alıp tüme giden çözümlere odaklanmak gerekiyor. Ancak bu çalışmanın dünden bugüne yapılacak ve süslü laflarla politik gösteriş yerine teknik ağırlıklı ve sürdürülebilir birden farklı modeller belirleyerek ele alınması önemlidir. Demeçler yeteri kadar vakit kaybettirdi, şimdi akıllı projeleri yapıp uygulama zamanıdır. Gerisi ise fasa fisodur.   


  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun