Antalya'da sezonu uzatmak için ne yapılmalı?

  Orhan Sancar
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Rus pazarı ile ilgili özellikle sezonun ilk 3 ayında ortaya çıkan düşüşü nasıl kapatırız?
   
   Bu soru ile ilgili en belirgin ve pratik çözüm, sezonu kasım ayının ilk haftasına kadar uzatarak, sezonun son aylarında kapasiteyi arttırmaktır.
   
  Kapasiteyi arttırırken kimler ne yapmalı?
   
  Bence bu konuda TurizmGuncel aracılığı ile bir platform oluşturalım ve düşüncelerimizi paylaşalım. Sezonu uzatacak kamu ve özel kurumları harekete geçirelim. Yükü sadece tur operatörlerinin omuzlarına bırakmayalım, birbirimizi tevsik edip çözüme ulaşıp, rakip ülkelere iyi ders verelim.
   
  En büyük handikabımız olan ekim - kasım aylarındaki hava durumunun global iklim değişikliği nedeniyle sıcaklığın mevsim ortalamalarından daha yüksek olacağı tahmin ediliyor. Eğer bu durum gerçekleşirse isimiz daha da kolaylaşıyor. Bir de denizlerin soğuması, ısınmasından daha uzun bir zaman alıyor. Bunu turistlere aktaralım. Yani Akdeniz'de kasım’ın sonuna kadar denize girilebiliyor.
   
  Rusya, Ukrayna ve St. Petersburg’a eylül ve ekim aylarında fuarlar var ve genelde kış destinasyonları pazarlanıyor. Bu fuarları birer fırsat yerine çevirip Antalya’nın kasım sonuna kadar yaz destinasyonu olduğunu anlatalım. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ekim ve kasım ayları için  Tur operatörlerine tevsikler geliştirmeli ve bu aylar için ciddi tanıtımlar yapmalıdır. Devlet Hava meydanları ayakbastı ücretlerinde yüzde 50 indirime gitmelidir.
   
  Antalya Havalimanı bu dönem için yüzde 50 indirim uygulamalıdır. Oteller bu dönemde Mısır ve Tayland ile rekabet edecek fiyatlar sunmalıdır.
   
  Tur operatörleri bu donemde paketlerinde ki kar marjlarını minimuma indirmelidir. Uçak şirketleri daha fazla uçuş için tur operatörlerini desteklemeliler.
   
  Bu ve benzer düşünceleri hayata geçirirsek sezonu uzatır, kayıplarımızı azaltır ve bir gelenek yaratmış oluruz. Yorum ve düşüncelerimiz  ile bu projeyi  destekleyip sahip çıkalım ve kalıcı adımlar atalım.
   


  Orhan Sancar
  orhansancar@hotmail.com.tr

  Kullanıcı Yorumları

  turizmdebuaksam - 30.07.2012 11:30:29
  Bir kaç önderi 1) Shoping fast festivalleri yapılmalı, 2) Nisan Mayıs Ekim Kasım dönemlerinde sanatsal avtiviteler artırılmalı, müzik fastivallerine ağırlık verilmeli, 3) Orta yaş ve yaşlılara yönelik training parkurları geliştirmeli, özel grup indirimleri ile desteklenmeli, 4) Bu dönemlerde gelen misafirlere alış veriş mağazalarında geçerli olmak üzere indirim çekleri dağıtılmalı.
  şeref aciyan - 30.07.2012 23:03:37
  Alın size bi öneri ve güzel bi uygulanacak proje daha.Tabi kimden yine abim Orhan SANCAR engin tecrübesiyle döktürmüş turizmimiz için.şu aralar HÜKÜMET bile el atmazken turizme abim yine düşünceli bir davranış sergilemiş.Abi agzına yüreğine saglık.Başarılarının devamını diler hayırlı ramazanlar temenni ederim...
  TAHİR SANCAR - 31.07.2012 01:44:31
  BİRŞEYİ BAŞARABİLMEK İÇİN,YANYANA GELİP,ASGARİ MÜŞTEREKLERDE BİRLEŞEREK..BİR YERDEN HEMEN BAŞLAMALI.ÖZALIN, TURİZİM İÇİN YAPTIKLARINI İNCELEYİP,ÖRNEK ALINMALIDIR.DEVLETİN BÜTÜN İMKANLARINI SEFERBER ETTİ.TEŞVİKLER VERDİ.SİZLERE İNANDI.VE SİZDE BAŞARDINIZ.HAYDİ BUNUDA BAŞARALIM.SAĞLIKLAR DİLERİM.TAHİR SANCAR
  Ali Güney - 31.07.2012 13:15:35
  Antalya ve Guney kiyilarimizda Türizm sezonunu uzatmak icin öncelikle Türistlere sormaliyiz ki cevabini bulabilelim. Türist neden degisik sezonlarda degisik ulkelere gider , Kisin Antalya bölgesinde Türistlere sunabilecegimiz ne var , Sezon sonunda otellerin etrafi cöplük, carsilar kapali dukkanlar bakimsiz vs. Kisin Lara , Belek , Side , Kemerde de bir türist disarida nerede yemek yiyebilir hangi ülkemize özgün yerlere gidebilir. Hic bir yere , yanlizca otelde tikanip kalir , Yanlizca shoppin yapan turlarin oyuncagi olaerak 52 Pamukkale , Goreme turlari yapabilirler. Kisin Amatör futbol takimlari getiriyorum , oyuncularin bu saydigim bolgelerde gidebilecegi herhangi bir eglence gezebilecegi sehir kasaba sahili yok. Sürekli otel yapacagimiza Bakanligimizin ve hükümet yetkilileri ile birlikte yerel yönetimlere ceki düzen verip cevre düzenlemesi yapilmalidir. ki Türist disariya ciksin. Bunlari yaparken nasil secildigi belli olmayan yerel yöneticileri yurt disina gönderip Türizmde cevre duyarlilgi olan ve 12 ay türist ceken bölgeleri görmesi gerekir. Aslinda yapacak cok sey var ama önce kafa yapimizi degistirmeliyiz.
  murat demircan - 15.08.2012 11:21:03
  Sevgili dostum Orhan Sancar hakikaten haklı , bu iş için herkes taşın altına elini koymalı ve sağlam bir zincir oluşturulmalıdır , Ayrıca tüm dünyanın ilgisini çeken sanatçılara dev konserler yaptırarak paket turlar yapılabilir , böylelikle hem reklamımız yapılmış olur hemde turizme canlılık gelir , Zaten bu tür büyük konserleri veren sanatçıların nerelerde olacağını herkes çok önceden bilip ona göre seyahat planı yapıyor. Biz maalesef elimizdeki fırsatları değerleniremiyoruz , Madonna nın İstanbulda ki konserinden önce Dubai de konseri vardı , Dubai deki Oteller konser için özel tur paketleri oluşturmuşlar , vip turlar koymuşlar yani bu konseri çok iyi kullanmışlar , bizde ise maalesef hiç kimse bu konsere ilişkin hiç bir şey yapmamış . Konser sadece biletleri satılan düz bir konser olmuş . Demek istediğim tanıtımına buyuk paralar harcadığımız Ülkemiz için her fırsatı değerlenirmeliyiz. Ayrıca Ekim Kasım ayları Türkiyemiz iç,in mevsimlerin en güzel olduğu aylar , bu aylarda ikili paketler yapılabilir , 2 gün İstanbul 5 gün Antalya gibi , takip ettiğim kadarıyla yaz aylarında İsrail e ciddi bir turist gidişi var biz elimize gelen turisti başka ülkeye gönderip dövizimizdene oluyoruz. Bence Tur paketleri zenginleştirilmeli ve müşteriye cazip hale getirilmelidir. Ayrıca gelen misafirlere ülkemizde uygulanan Tax free de çok iyi anlatılmalıdır , Yıllar önce yöneticilik yaptğım bir grubun Antalya serbest bölgesinde perakene alışveriş mağazaları vardı ve biz o dönemde yaz kış müşteriye ürün yetiştiremiyorduk , ama maalesef her zaman olduğu gibi altın yumurtlayan tavuk kesildi ,eğer bugün o sistem devam etseydi belkide Antalya ili komple Serbest bölgeydi ve Dubai ile yarışacaktı. Ayrıca devlet destekli shopping turları düzenlenmeli , mesela 10,000 usd lik alışveriş yapana uçak ücretsiz olmalı , kişi başı 10,000 usd lik alışveriş uçak başına 1,5 milyon usd döviz girdisi ve resmi ihracat demektir. tabiiki bundan sonra turizmde ürün çeşitliliği çok önem kazanmaktadır,baştada dediğim gibi zincir oluşturulup birlikte hareket edilmelidir.
  Rafet Cetinkaya Resort Vip Travel - 25.08.2012 09:34:53
  Sayin Orhan bey Cok guzel bir sey soylemisiniz fakat en buguk sorun: 1. 01.10 31.10 bir cok hotelin dolu olmasi kongreleden dolay. 2. Bize gereken 5 Uall pp 40$. 3. Paket fiati Moscovadan 800 1000$ olursa ancak olur bu is. 4. Lutfen sayin hotelci arkadaslarima 2013 yili iyi gecmesini ister isek unutalim su sacma fiatlari Std oda pp 250$ ve villa 2000$Bunlarin olmasi gereken fiatlari maximum 120130$ рр ve villa 8001000$.Ele ele tutnunalim ve 2013 Turkey Akdenizi 20002004 yilari gibi akili isler yapalim.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Rusya pazarında sayısal sonuçlar
  2018 Rusya pazarı öngörüleri ve TÜRSAB'ın durumu
  Rusya pazarı düzeldi mi?
  Rusya pazarında güncel durum
  Neden Biblio Globus ve Rossiya Airlines?
  Kazakistan Fuarı ve başkanlık seçimleri
  Rusya'nın atmaya hazırlandığı adımlar Türkiye'yi nasıl etkileyecek?
  Kazakistan Fuar'ında belirsizlik vardı!
  Mısır sezona hazır mı?
  Rus pazarında kritik aylar
  Nedir bu panik ve karamsar hava?
  Kazakistan pazarında kimse para kazanamadı
  KAZAKISTAN PAZARI NEDEN ÖNEMLİ?
  MISIR'DAKİ SON DURUM VE TURKİYE'NİN RUS PAZARINDAN 2011 BEKLENTİLERİ
  Ramazan'daki iç pazar boşluğunu Ruslar dolduracak
  Haziran’da oteller dolu ama sorunlar bitmiyor
  Rus Pazarı'nda 2010 gerçekleri
  2010 Rus pazarında yeni trendler
  Ukrayna'da 2010 hedefi 600 bin turist getirmek
  AB ülkeleri gözünü Rus pazarına dikti
  Mısır'daki iptaller en çok yılbaşı dönemini etkileyecek
  Rusya pazarındaki durum diğer pazarlardan farklı değil
  Kosova Turizm Fuarı'nda Antalya rüzgarı esti
  Devletin turizmcilerle buluşmasının ardından
  Antalya'da sezonu uzatmak için ne yapılmalı?
  Rus pazarında revize hedefler için yeni strateji lazım!!!
  Mısır'daki gelişmeler Antalya'ya yaradı
  Moskova Fuarı'na devalüasyon, Kırım ve Ukrayna krizleriyle giriyoruz
  Rusya pazarındaki iflaslar ve son gelişmeler
  Sektör SOS veriyor, devlet geç kalıyor!
  Moskova Fuarı'nın ardında umut vardı
  Rusya krizi ve yapılması gerekenler
  2016 yılı Rusya pazarında nadas dönemi
  Mısır, tarihinin en iyi sezonunu yaşayabilir
  Ukrayna UITT 2016 Kiev Fuarı’nda umut vardı
  Kazakistan Almaty Fuarı'nın ardından...
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun