Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Adettendir ALTIN PORTAKAL başlamadan birkaç hafta önce, başlayınca organizasyon süresince ve bittikten sonra haftalarca önünden, arkasından yazılır çizilir.
  Eleştireni de boldur portakalın, kasaba şenliği olarak görüp şenlenip alkışlayanı da. Bundan birkaç hafta önce bende modaya uyup portakal başlamadan evvel ‘’ALTIN PORTAKAL SAHİL KASABASI ETKİNLİĞİNDEN, ULUSLARARASI ORGANİZASYONA NASIL DÖNÜŞÜR? ‘’ diye sormuş ve buna istinaden bir makale kaleme almıştım.

  Mail kutuma ulaşan mesajlardan anladığım kadarı ile düşündüklerim konusunda yalnız değilim. 50’li yıllarda Cumhuriyetimiz ve sinema sektörümüz adına gayet olumlu bir adım atılmış ve bugünlere taşınan uzun soluklu bir film festivali ülkemize kazandırılmış. Her ne kadar şimdilerde Antalya Portakal’ı ile anılmasa da o yıllarda Altın, Portakal ve Venüs üçlüsü festival kurucularına dönemin bakış açısı ile oldukça yaratıcı gelmiş.

  Geçen yıllar içerisinde tabiatı gereği gelişen ve büyüyen festival Türk Sinemasına yıllar boyu önemli katkılarda bulunmuş. Ancak bazı konularda henüz oturmamış bir şeyler var. Öncelikle Antalya bir milyonu aşan nüfusu ile artık bir metropol, hem de kasabadan metropol’e çok kısa sürede yatay geçiş yapan kozmopolit bir metropol. Turizm bölgelerinin genişlemesi ve yeni yatırımlar vesilesi ile gelen turist sayısının kat be kat artması şehri büyümeye itmiş durumda. Ancak ne yazık ki şehri yönetenlerin gözünde Antalya hala kasabadan hallice bir konumda. Bu nostaljik bakış açısı Antalya doğumlu ve ya uzun yıllardır bu şehirde yaşayan tüm şehir ileri gelenlerinin nerede ise ortak kanısı. Bu nedenledir ki ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ halen hak ettiği yerde değil.  Bu oldukça hassas ve bir o kadar da derin konuyu başka bir makaleye havale ederek, ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ ‘ne eleştirisi bol bir bakış yapmak üzere sizleri aşağıya alayım.

  NEDEN ?


  •    Neden her Altın Portakal töreninde sinema sanatçılarımız siyasi mesaj vermek isterler. Ne mikrofondan ne de kameralardan uzakta yaşamayan bu insanlar her istediklerinde her şeyi konuşabilecek İken tüm yıl boyunca neden Altın Portakal’ı beklerler. Söylemlerinde her ne kadar haklı olsalar da, bütün bir yıl heyecan içinde beklenen ve birçoklarımız için olabildiğince değerli olan bu güzide organizasyona neden siyaset karıştırırlar. Rutkay AZİZ cidden güzel ve etkili konuştu, alıntı yapmadan okumadan kalbinden geçenleri o an tüm izleyici ile paylaştı, çok da büyük alkış aldı. Ama ardından başta sosyal medya olmak üzere almadığı tepki kalmadı. Oynadığı banka reklamlarından tutunda, çevresindeki zengin eşine dostuna kadar her konuda eleştirildi. Sanki olayı tetikleyen bu oldu ve ardından birçok sanatçı kendince iyi kötü mesajlar vermeye çalıştılar. Bunların arasında en hazırlıksızı Sevda FERDAĞ idi. Denizler ölmesin diye bağırırken alacağı tepkiyi kestiremediğinden gözleri endişe içinde salonu taramaktaydı ve cılız bir alkışın ardından sahneyi terk etti. Organizasyon komitesi, Büyük Şehir Belediye Başkanı ve hatta sayın Vali’nin o an için konuya müdahale edecek bir durumları söz konusu olamazdı, zira olay olabildiğince spontane yaşanmaktaydı. Ancak benzer bir sahne yaşanmaması için önümüzdeki yıl önlem almalılar. Ve beklide organizasyona davet edilen tüm sanatçılara Altın Portakal’ın Siyaset değil de sanat platformu olduğunu hatırlatan mektuplar yollamalılar. Ayrıca töreni Deniz BAYKAL’a teşekkür merasimine çevirenlere de aşk olsun yani. OSCAR’da Obama’ya, Altın Ayı’da Merkel’e, Cannes’da Sarkozy’e ya da Venedik’de Berlusconi’ye teşekkür etmek gibi bir şey bu. Ki bu saydıklarım halen ülkelerinin lideri konumundalar.

  •    Nerede ise adettendir diyecek kadar olduk, Türk sinemasının dev isimleri yine birbirlerini yediler. Yok efendim bir hanımefendi diğerini yanında görmek istememişte, ya da bir diğeri jüri başkanı hakkında ileri geri konuşmuşta. Altın Portakal’ın cidden bu tür spekülatif aksiyonlara ihtiyacı var mı, ya da bu ve benzeri atışmalar bilinçli olarak birileri tarafından mı organize ediliyor. Organizasyondan basında daha fazla söz ettirmek için yapılıyorsa vay Altın Portakal’ın haline.

  •    Neden açılış galasında konuklar üzerine üçüncü sınıf düğün salonunda izlenimi veren naylon saten giydirme geçirilmiş plastik sandalyeler üzerine oturtulur. Antalya’da adettendir, akşamlarımız bile boğucu şekilde sıcak geçtiğinden düğünler sünnetler ev ya da apartman bahçelerinde organize edilir ve konuklar kiralık plastik sandalyelerde oturtulur. Organizasyon komitesinden birileri bu nadide geleneği film festivaline de taşımak istemiş olabilir mi acaba.

  •    Neden bir örnek giyim konusunda tedbir alınmıyor. Neden baylara smokin, bayanlara da törene uygun gece kıyafeti zorunluluğu getirilmiyor. Yılda bir kez gerçekleştirilen ve her kesimin kendince önemli olarak addettiği, NTV kanalının canlı olarak yayınladığı ve öğrendiğim kadarı ile tüm Türk dünyasının uydudan canlı izlediği en büyük sinema etkinliğimizi neden saygın bir hale getirmiyoruz. Sevgili annem bile konuya müdahil, plastik sandalyenin üzerine smokinle ya da ipek tuvalet ile otursan ne olur oturmasan ne olur, önce salonu çözsünler diyerek tepkisini gösteriyor.

  •    Gelelim salon konusuna. Şüphesiz şehrimizin adına yaraşır gösterişli bir salona ihtiyacı var. Ödenek, bütçe ya da destek adına ne derseniz deyin portakalın mali kaynak konusunda ciddi sıkıntıları olduğu gün gibi ortada. Ancak bu konuyu başka şekilde halletmenin yolları da  mevcut elbette. Asıl iş kolu inşaat olan bir dolu yatırımcımız otel sahibimiz var bu şehirde. Ve tüm bu işadamlarının bu şehre bir borçları var. Kimi yatırımcının arada sırada da olsa okul, cami, yol, dispanser v.s. yaptırdığını hepimiz bilmekteyiz. Ama hiç gıkını bile çıkartmayanlarda mevcut. Bu yatırımcılardan oluşturulacak bir konsorsiyum konuyu fevkalade çözebilir. İsteyen var ise tek başına da yapabilir, ama birkaç yatırımcının birlikteliği hem kimsenin canını acıtmaz, hem de birlikten kuvvet doğar mantığı ile ortaya muhteşem şeyler çıkabilir.


  •    Peki özel davetiye ile gelen, sözde seçkin konuklar ödül törenlerinde neden bu denli saygısızca davranırlar. Son birkaç yıldır ciddi dikkatimi çekmekte. Programın ilerleyen saatlerinde bilhassa sahneye yakın ön sıralar ne hikmetse bomboş kalıyor. Kimse törenin sonuna kadar beklemek istemiyor galiba. Gelişmiş toplumlarda beğensen de, beğenmesen de emeğe saygı babında gösteri bitene dek salondan ayrılmaz kimse. Varlığı ile sahnedeki insana destek ve moral veren konuk ya da izleyici burada belirleyici ol oynar, zira tüm o şaşalı gösteri onlar için hazırlanmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam geçen yıldı, sahnede Özcan DENİZ en güzel parçalarını icra ederken çok büyük bir ihtimalle konuklar tuvalet ve sigara molası vermek için salondan guruplar halinde ayrılmışlardı. Hatta internete düşmüş o gecenin videolarından birinde konuk beyefendilerden biri ( ki sanırım tuvaletten geliyor ) sahnenin önünden geçerken fermuarını çekiyordu. Dünyanın çok az ülkesinde görebileceğiniz bu emeğe saygısızlık halini ne şekilde düzletebileceğimiz sanırım birazcık toplum bilimcilerin uzmanlık alanına giriyor. Keza şehir yönetiminin bu konuda yapabileceği fazla bir şey olduğunu düşünmüyorum, davet edecekleri konukları özenle seçmek dışında !.

  •    Neden gala sunucuları son anda görevlendirilmiş hissi veren acemice davranışlarda bulunurlar. Bunun bir ön provası yapılamaz mı, yapılıyorsa da yeterli olmadığı gün gibi ortada. Her sene sunucular değişir ama ne hikmetse bu beceriksizce manzaralar değişmez. Sonra ödül vereceklerin önceden bilgilendirilmedikleri her şeyin o gece sunucunun eline tutuşturulan metin üzerinden gerçekleştiği hissi uyandı bende bir an. Ayrıca Başta Rutkay AZİZ olmak üzere ( ki en belirgin şaşkın ifade onun yüzündeydi ), ardından Tuncel KURTİZ hakkında gösterilen video gösterilerinin ardından sahneye çağırılmaları, hazırlıklı olmadıkları halde konuşma yapmaları istenilmesi de ayrıca trajikomik bir olaydı doğrusu. Gayet özenli bir şekilde ve habersizce hazırlanmış, bir ömre sığdırılmış başarılı ve sanat dolu yaşam hikayeleri nin anlatıldığı videoların ardından, bolca gaza gelen sanatçılarında aslına bakarsanız uzun uzun konuşmaları ve mesaj verme kaygıları da bu nedenden dolayı bir nebzede olsa anlaşılabiliyor.

  •    ALTIN PORTAKAL Film Festivali konusunda halen temel bir konsept oluşturabilmiş değiliz. Her sene farklı afiş ve diğer görsel çalışmaları yapılıyor. Bu gayet doğal, olması gerekli bir tanıtım çalışması, ancak festivalin karakteristiği yok sanki. Teknik olarak oldukça başarılı bulduğum ancak tema sıkıntısı yaşayan bu çalışmalar çok büyük bir ihtimalle onlarcasının arasından seçilerek bizlerle buluşuyor. Geçtiğimiz yıllardaki Özgü NAMAL ve Ebru AKEL çalışmaları gayet güzeldi, oldukça da beğeni gördü. Ama bu yılın afiş çalışması izleyiciye animasyon ya da çizgi film festivaline konuk olacakmış hissi veriyor. Özgü ve Ebru’lu afişlerin festivale yaraşır şekilde bir kalitesi ve ağarlığı söz konusu idi. Martı’mı yoksa ördek yavrusu mu çok belli olmayan kanatlı yaratığın denize saçılmış portakallardan birinin üzerinde konumlandırmak ve gagasına bir parça 8 mm film tutuşturmak çok yaratıcı bir zekanın ürünü olmasa gerek.

  •    Kanatlı yaratığın animasyonlu tanıtım filminde ise İstanbul’dan uçarak Antalya’ya konması da ayrı bir tezat muhabbet. Sanırım, film endüstrisi ve Yeşilçam İstanbul’da ama Festivalin kralı Antalya’da mesajı verilmeye çalışılmış. Kanatlı yaratığımız Sırası ile Ortaköy, Kız Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet, Galata Kulesi ve Rumeli Hisarı’nı ile birlikte toplamda 6 adet İstanbul görüntüsünün ardından, festivalin merkezi konumundaki gariban Antalya’nın tarihi yat limanın da onu bekleyen Venüs ablasının gırtlağına film şeridini dolayıveriyor ve elindeki portakalın üzerine tünüyor. İyi izlendiğinde tüm bu uçuş aksiyonunun bir film seti içinde geçtiğini anlıyorsunuz. Ama festivalin ev sahipliğini yapan şehir sadece tek bir planda işlenmiş o kadar.
  Ve son olarak neden davetiye ile gelen konuklara otomobillerinin markasına göre hizmet verilir. Aracının eski olmasından dolayı otoparka alınmayan misafir kırmızı halıda neden yürütülür.

  Emir HEPOĞLU
  emirhepoglu@yahoo.com  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Yılgör Demirtaş - 17.10.2011 10:39:21
  Sevda Ferdağ böylelikle sanat yaşamını bitirdi. Ne konuştuğuna dikkat edeceksin. Bazen topluluk önünde ağzından çıkan 2 kelime insanın hayatını karartır. Hani birileri tarafından meşhurlar program dışına çıkınca sistem dışına itilip hayatı karartırlır ya. Hani brezilyanın dünya şampiyonluğunu uruguaya kaptırdığı o maçta yediği hatalı gol ile hayatı bir anda hapishaneye dönen, yanında bile uğursuz diye kimsenin durmak istemediği kaleci barbosa gibi. Geçmiş olsun. Altın portakalı köy kıvamından kentsel kıvama getiren eski belediye başkanı Menderes Türel ve destekçisi Tayyip Erdoğan oldu. CHP'nin bu tür faaliyetlerde hiç bir başarısı yok malesef. Kaybolup gider. Altın portakala da kaybolup giderken bir anda uluslararası etkinliğe dönüştü. Bunda gerçekten Menderes Ve Tayyip Erdoğan'ın katkısı büyük. Fakat bu son iki yılda malesef yine sönmeye başladığı görülmekte. Kendileri bilir.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun