Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Algı yönetimi tipik bir toplum mühendisliği dalıdır ve başarı ile uygulama şansı oldukça yüksektir.

   Bunun tek nedeni algının elle tutulur verilere değil daha çok insan zihnini okşayıcı belirteçlerle kurgu ve uygulamaya konmasıdır. Zaten kısmen ele almaya gayret edeceğim nokta gerçeklik yerine farklı bir düzlemde kaygan bir zemin oluşturulması ve bu aşamada sağlam ve yerli yerinde hiçbir şey kalmadığı için insanların görme alanları önüne konan objelere itibar etmek zorunluluğudur. Bir takım sendrom isimleri ile anılmaya çabalansa da, duyguların baskılanması insanın zihnini ele geçirmek ve güdülecek bir sahne yaratmak bakımından oldukça elverişli ortam hazırlayacak özelliğe sahiptir. Öyle ki işlemler ortadan kalktığı ve uygulama sona erdiğinde içinde olunan ortamı kimsenin kabul etmediği ve tanım olarak belli bir süre beyinlerinin uyuşturulduğu veya körlüğe yol açtığı kayıtlarda mevcuttur. Yöntem oldukça teknik ve bilimsel olduğu için öncelikle 1980 yıllarda iş piyasasında yaygın kullanılmış, böylece kapitalizmin küllerinden tekrar ateşini parlatarak yeniden doğmuştur. Ancak bu sefer çaresizlik içinde olan politikada uygulamaya konmuştur. Çünkü politikacı son otuz yılda uç veren hiçbir sorunu çözmek niteliğine sahip olmamak yanında sürekli dikkatleri başka tarafa çekerek kazanımlar elde etmeyi iyi öğrenmiş, vahşi kapitalizmin ayakları altında ezilen geniş kitleler sadece günü geçirmek için kısa erimli ve avanta düzenine uygun dayatılan sistemi kabul etmişlerdir.

  Sistem süslü ve parlak vaatlere sahip olmasa da farklı bir konforu halkın önüne koymuş, lüks malzeme satın almak eskiden olası değilken, muazzam bir para arzı yaratan plastik para ile doymayan bir borca yazılan alış veriş düzeneği her olanağı kişiye sunmaya başlamıştır. Öyle ki, kredi kartı ile arabalar alınabilmeye başlamıştır. Bunun benzeri katalog üzerinden ev veya diğer emtia satışları patlamış ve bu çılgınlık halen tam gaz devam etmektedir. Geniş kitlelere verilen mesaj, her şeyin daha iyi olacağı şeklindeyken işlerin böyle olmadığı GDO ve hayvan çiftliklerinde görülmeye başlanmıştır. Suni bir ortam yaratılarak borç batağı oluşturulmuş adeta insanlar uyuşturularak bu bataklığa çekilmeye başlanmıştır. Tabi ki bunun tersi olan uyarılar ve bilimsel çalışmalar tüm hızı ile yapılmaktaysa da algı yönetimi ile tüm bu veriler yok sayılarak vatandaşa nurlu ufuklar pazarlanmaya devam edilmiştir. Bugün Amerikan ekonomisinin batak miktarının hesaplanmış 17,7 Triyon doları dışındaki büyüklüğü henüz dile getirilememektedir. Aynı şey AB için de geçerlidir. Bizlerin bildiği kadarı ile sürekli olarak ekonomik başarılardan bahseden ülkeler nedense düze çıkamamaktadırlar. Ancak önemli bir uyarıyı ileri ülkeler halklarına yapmakta ve borç yerine paralarını ellerinde tutmaları ve ekonomiye katkı sağlamaları yönünde bildirimler yapılmaktadır. Özellikle sosyal, maddi ve teknik bakımdan en ileri İskandinav ülkeleri buna güzel örneklerdir.

  Aynı modeli tüm diğer ülkeler ve halklara uygulamak olası değil midir? Tabi ki olasıdır ancak bu sistem savaş ve halkı gütmek yerine birlikte barış içinde paylaşımı öne koymaktadır. İşte bu noktayı anlamak ve algılamak kolay olmasına rağmen etkin medya çalışması ile zorluk çıkartılmakta ve vatandaşı kafası karıştırılmaktadır. Zaten başta bahis konusu edilen algı şaşırtmacılığı tam da bu iş için düzenlenen iyi bir programdır. Bu paket içinde orijinal ve doğal her türlü yapının dönüştürülmesi ve yerine sakil suni malzemelerin konması en önemli özelliktir. İşte bu nedenle insanlar ormanları kesilmesine razı olup doğayı betonlaştırıp üzerine evler, AVM ler yaparak bu binaların balkonlarına bitkiler ekmektedirler. Ağaçları kesip tarla haline getirmekte, geri kalan toprağa kısmen süs bitkileri ekerek öğünmektedirler. Bu tabloyu hemen tüm şehirlerde görebilirsiniz. Yüz binlerce insan her yıl yol kenarındaki bitkiler için emek sarf etmekte ancak bu çalışmaların tabiata olumlu bir etkisi olmamaktadır. Eğer aynı ekipler her yıl süs bitkisi yerine ağaç dikmeyi öğrenseler kısa bir süre içinde ülkemiz yemyeşil olabilir. Özellikle bu sıcak havalarda yollara bakarsanız asfalttan yükselen kavurucu sıcaktan kurtulmak için insanların bina gölgelerine veya varsa tek tük ağaç gölgesine sığınma çabalarını görebilirsiniz. Burada dikkat çekilecek özellik, insanların tüm bu sorunları bilmesi gerekmesine rağmen üç maymunu oynamanın daha cazip gelmesidir. O halde kamu görevini yerine getirmeli ve halkın vergileri ile oluşturulan devlet bütçesini halkın faydasına kullanmak için gerekli düzenekleri araştırarak ortaya koymalı, vatandaşın varsıllığı ve sağlığını koruyacak tedbirleri almalıdır. Bunu yaparken gerçeği ödünsüz ortaya koymalıdır.

  YANILSAMALAR: EKONOMİ TIKIRINDA –

  Paradan 6 sıfır atılınca sadece telaffuzu değişir. Bugün halen para birimlerinin söylenişinde ortak bir dil kullanılamamaktadır. Diğer taraftan sıfırlar atılarak maddi anlamda elde edilecek bir kazanım veya kayıp söz konusu değildir. Bu ise basit bir matematik sorusu olmasına rağmen çoğunluk propaganda etkisi altındadır.

  TURİZM UÇURUR –

  Turizm bacasız sanayidir ancak tüm gereksinimleri doğru ve gerçekçi olarak yerine getirilip güncel duruma ayak uydurulabilirse. Sık değiştirilen yasalar ve doğa tahribatı ile herhangi bir yere varılmadığı görülmesine rağmen inatla aynı hatalarda ısrar edilmektedir. Hâlbuki sezonu 12 aya uzatma yanında farklı ve çeşitlendirecek tedbirlerin alınması ve gelecek yıllara uzanan planlamalar yapılırsa kazanım elde edilmesi söz konusu olabilir. 

  3.HAVALİMANI –

  Ülkeye gelen turist sayısının önce 3 misli sonra 6 misli bir kapasite ile yapılacağı iddia edilen projenin olabilirlik ayağı havadadır. İstanbul’a her yıl 10 milyon turist indiği hesap edilse bile bugün yaşanan sıkışıklığın kapasite ile değil yönetim beceriksizliği olduğu ortadadır. İstanbul’u bir kilit yaparak tüm uçuşları buradan yapmanın ve şehre gelen insanların toplu taşıma seçeneksizliği tam bir kargaşa yaratmaktadır. Şehrin iki yakasındaki havalimanlarının yükü kaldırmaması işletme eksikliği ve büyük bir hesapsızlıktır.   

  HIZLI TREN –

  İstanbul havalimanı ile doğrudan bağlantılı olan toplu ulaşım projelerinde de kafalar karışıktır. Resmi olarak ilan edilen hız büyüklüğü 130 km/saat olup buna “hızlı” demek doğru değildir. Çünkü dünyada hızlı tren kavramı teknik dilde Maglev olarak adlandırılan tarz olup bu trenlerin hızı saatte 550 km dir. Bu trenler Amerika, Japonya, Almanya, Fransa, Çin gibi gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır. Sistemde ray olsa da tren bu rayın üzerinde hava yastığı ile temas etmeden adeta uçarak gitmektedir. Bizde ilan edilen sistem eski raylar üzerinde yaklaşık 35-40 yıl önceki tekniktir.

  3.KÖPRÜ –

  Dünya inşaat kavramında güzel laf vardır. “Köprü lafı söylenmeye başladığında kuyruk başlar”. Ne kadar doğru değil mi? Kimse gerekli mi diye değil nasıl geçerim diye düşünmektedir. Bugün elimizdeki teknolojik iletişim olanaklarıyla trafiğin en büyük problem yarattığı İstanbul devasa şehrinde trafiksiz bir düzenek kurulmaz? Çalışanlarla işyerlerini aynı kıtaya almak, çalışanların kendi evlerinde olanaklar içinde çalışmalarını yaparak görüntü ve sesli düzeneklerle toplantılar düzenlemesi olasıdır. Bizler son on yıllarda yurtdışı projelerde şantiyeye belki sadece birkaç kez gitmekte tüm çalışmamızı ofisimizde yaparak zaman, seyahat ve masraflardan kurtulmaktayız. İşin kalitesinde bir sorun da olmamaktadır. Yeter ki uyumlu bir planlama ve program yapmak becerisine sahip olunsun.        

  KAMU SPOTLARI –

  TV lerde bazı kamu spotları dehşet verici boyutlardadır. Örneğin Çevre Bakanlığı, toprakların korunma ve iyileştirilmesi için reklam filmi hazırlatmıştır. Güzel ama bu koruma işini vatandaş kendisi yaparsa sadece bireysel olur ama konu büyük topraklar için geçerlidir. Yani asıl işi toprakların korunması olan bir bakanlık kendi yapmadığını vatandaşa haber vermektedir. Bir diğeri gıdalarla ilgili olandır. Siz markete gidip bir ürün alırken onunla ilgili tüm bilgileri elde edebiliyor musunuz? Paketlerde çok küçük yazılı olanlar yanında örneğin lacivert kapak üzerine siyah yazılı olanlara ne demeli? Bunu halkın düzletme olanağı var mı? LÖSEV ilanları ilginçtir. Neden ilgili bakanlıklar bu önemli tesislerin kurulmasına destek olmaz ve arabesk yayınlara izin verirler? Benzeri AKUT için geçerlidir. Böyle düzgün çalışan ve kendini bu işe adayan bir STÖ baltalanarak AFAD diye alternatif yaratılmıştır. Peki, hepimizin sorması gereken bir soru yok mu? Kim neyi kim için yapıyor? Hizmet amaç ise bu işi iyi yapana, becerikli olan desteklenip örnek alınması gerekmez mi? Neden devlet her işin içinde? En gırgırı ise okullara sandviç hazırlayan spot idi. Çalışanlar terleyince yanındaki çalışan onun terini siliyor. Bu konuda bir yazı ile soru sordum ve bakanlıktan gelen yanıt ilginçti. Burada filmlerde doktorun ameliyat yaparken ter silmesi örnek alınmış. Ama bu işe karar veren yetkili, ameliyathanede böyle bir şeyin sadece filmlerde olduğunu bilemiyor. Gıdaların hazırlık alanlarında ter oluşmasına izin verilmeyecek tedbirlerin alınması işin proje aşamasında giderilir. Yoksa hijyenden bahsetmek olanaksızdır. Kime anlatalım?          

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  kasım - 16.12.2014 13:55:09
  Selamlar serdar bey, Yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum. Acaba terör veya başka bir olumsuz sebepten ötürü bir şehir ALGI YÖnetimi çalışması yapmak isterse ne tür tavsiyeleriniz vardır? Teşekkürler kasimbaglam@hotmail.com


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun