Alaçatı ayrı bir dünya

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  İzmir e bağlı Çeşme ilçesinin dünyalar güzeli bir beldesi olan Alaçatı son dönem artan popülerliğinin yanısıra , gerek yeniden inşa edilen , gerekse tadilat yoluyla tekrar yaşatılan yöreye özgü taş binaları ile ayrı bir tat , ayrı bir huzur veriyor insana.

  Alaçatı’nın tarihçesi 16. yy a kadar dayanıyor. O dönemlerde Anadolu’nun dış ticareti Çeşme ve civarında gerçekleşiyordu. Çeşme’nin karşısındaki Sakız adasına yerleşen Cenevizli tüccarlar , 1556 yılında ada Osmanlı’ların eline geçene dek deniz ticaretinde söz sahibiydiler. Bu dönemden sonra Çeşme cazibesini kaybederek , üstünlüğü o döneme kadar küçük bir ticaret merkezinden öteye gidemeyen İzmir’e kaptırdı. Hatta Bursa da dokunan ipek bile Çeşme yerine İzmir’den yollanmaya başlandı.

  1850’li yıllarda dönemin Sadrazamı Keçecizade Fuad Paşa’nın buyruğu ile , güney kısmı uzun zamandır bataklık olan Alaçatı ve çevresinin tanzimi başlar. Bataklık olan bölgeden limana kadar bir kanal açılır , ovalarda kazılan büyük hendekler sayesinde drenaj sağlanarak nihayetinde bataklık kurutulur . Açılan bu kanal daha sonra limandan içeri kadar girebilen gemilerin rahatlıkla yanaştığı bir liman olur.

  Aklıma gelmişken hemen hatırlatayım , Alaçatı sakinleri ile yaptığımız sohbet esnasında ilginç birde anekdot verdiler hemen paylaşmak isterim,  merhum Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde Ilıca Koyu ve Alaçatı sahili arasında bir kanal inşa projesi varmış , bu kanal vasıtası ile yarımadanın çevresini dolaşmak zorunda kalmayacak olan tekneler için büyük kolaylık sağlanacakmış. Acaba rahmetli 1850 yılında gerçekleştirilen kanal projesini tamamlamayı mı amaçlıyordu bilinmez.

  Hacı Memiş ağa isimli şahsın mimarlık ettiği bu projede çalıştırılmak  için sakız adasından Rum ahali bölgeye getirilir. Liman ‘ın 1000 m kuzeyine yeni bir yerleşim yapan Rum köylüler bir nevi yap-işlet –devret modeli uygulayarak bölgedeki Müslüman Türk halka ait araziyi işlemeye ve çoğunlukla bağcılık yapmaya başlarlar. Bağcılık ve şarap üretiminde oldukça başarılı olan bu köylüler , bölge şarabının dünyanın en kaliteli şaraplarının arasına girmesini sağlarlar ve doğal olarak dış ülkelere ihracat başlar bu bölgeden.

  1908 de Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun Bosna Hersek’i ilhak etmesi sonucu başlayan Balkanlardaki sıkıntı ,Yugoslavya ,Makedonya , Girit ve İstanköy’den mübadil göçmenlerin bölgeye yerleştirilmesi ile sonuçlanır. Bu durum belde de yaşayan Rum’lar arasında panik yaratır ve kısa zamanda bölgeyi terk ederler. Zaman içerisinde şarapçılıktan anlamayan bu göçmenler tütün üretimine başlarlar böylelikle değerli Alaçatı şarabı da tarihe karışmış olur.

  Alaçatı anlat anlat bitmiyor elbet , bölgenin birde termal sularından dolayı ayrı bir önemi var ,bölgede çıkan termal suların insan sağlığına faydalı ve tedavi edici özelliğe sahip olduğu bilinen bir gerçek. Termal su ve özel bitkilerin karışımı ile hazırlanan bitki banyolarının, vitamin eksikliğine bağlı kemik, eklem ve iskelet sistemi rahatsızlıklarına da çok iyi geldiği söyleniyor.
   
  Sakız ağacı  adını hemen karşıdaki bir zamanlar bize ait olan sakız adasından alıyor. sakız ağacıgiller familyasından bir ağaç türü. Akdeniz bölgesinin doğal bitkisidir. Türkiye'de Batı ve Güney Anadolu'da ve Sakız Adası'nda yetişir ,Alaçatı Türkiye’nin tek sakızağacı bahçesine sahip bölgesidir. Sakız ağacından elde edilen bu kendine has sakız Eskiden balgam söktürücü olarak kullanılmıştır. Diş etlerini kuvvetlendirmek ve ağız kokusunu gidermek için kullanılır. Sanayide yapıştırıcı, cila olarak ve parfümeride kullanılır. Tatlılara, özellikle muhallebi, sütlaç gibi sütlü tatlılara katılır. Sakız, yiyeceklere güzel bir tat ve koku verir. Güveç ekmek hamuruna çeşni katmak için de kullanılır. Ayrıca Yunanistan'da mastika adıyla bilinen rakı sakızdan yapılmaktadır. Sakız adasında yaşayan Rum’lar sakız ağaçlarından geçimini kazanır ve sakız, zeytine göre daha iyi gelir getirdiği için ada halkının refahı diğer ege adalarına göre yüksektir. Biz de ise maalesef bu değerli ağacın bu kadar getirisi yoktur , daha doğrusu geliştirilmiş bir gelir kalemi olarak kullanılmamaktadır.

  Ve elbette Sörf , Dünyanın en iyi surf merkezi olarak bilinen Alaçatı Surf Merkezi, her gün gençlerin akınına uğruyor. Her hafta çeşitli etkinlikler ve yarışların düzenlendiği plajda gençler hem güneşlenip denizin tadını çıkarıyor, hem de eğleniyor. Surf öğrenmek isteyenlere de ders veriliyor. Bu dersler sonunda tur atabilecek kadar surf öğrenilebiliyor. Plajda yer alan dükkânlarda ise surf için gerekli her türlü malzemeyi bulmak mümkündür. Alaçatı koyu, Ege kıyılarında yer alan pek çok koydan biri ama iki önemli özelliği onu windsurf yapanların cenneti haline getirmiş. Biri, hiç dinmeyen rüzgârı. Diğeri, denizin kıyıdan altmış-seksen metreye kadar bir buçuk metreyi geçmeyen derinliği.

  Haritaları ve kaptanlığı ile tanıdığımız Piri Reis'te “Kitab-i Bahriye”de “Alaca at limanında deniz yufkadır” derken koyun dalgasız olduğunu kastetmiş. Yani onca rüzgâra rağmen koyda dalga yüksekliği sörfçülerin tadını kaçıracak boyuta ulaşmıyor. Alaçatı'da rüzgâr, yaz boyunca kuzey yönlerinden 15–25 kts (knots) süratle esiyor. Mayıstan ekime kadar rüzgâr sezonunda “yetmişiki milletten” windsurf yapanla karsılaşıyorsunuz. Alaçatı'daki surf okulları ile hem koyda hem Alaçatı'nın içindeki otel ve pansiyonlar, rüzgâr ve deniz tutkunlarını ağırlıyorlar. Alaçatı koyunun bir buçuk metreyi geçmeyen derinliği, aynı zamanda yeni başlayan sörfçüler içinde iyi bir eğitim sahası. Bu özelliğinden dolayı koy, hem ustalar hem acemiler için gözde bir surf merkezi. Usta delikanlıyla, yeni başlayan kardeşini veya kız arkadaşını birlikte surf yaparken görebiliyorsunuz burada; Ulusal ve Uluslararası pek çok yarışmada düzenleniyor bu koyda.

  Peki Alaçatı da  yenilir ne içilir, bir kez sakın damla sakızlı dondurma yemeyi ihmal etmeyin zira çok şey kaçırmış olursunuz ve elbette yöreye özgü damla sakızlı Türk kahvesi inanılmaz bir lezzet... Zeytin , zeytinyağlılar , balık ve tüm deniz mahsulleri elbette bölgenin doğal yapısından dolayı oldukça taze ve leziz .Alaçatı merkez sahilden uzakta kalıyor , akşamları deniz ve sörf sonrası insanlar genelde burada bulunan ve hepsi birbirinden kaliteli ve mükemmel hizmet veren restoran , cafe ve barlarda  vakit geçiriyorlar .Arnavut kaldırımları ile döşeli dar ve uzun cadde de dolaşırken kendinizi başka bir alemdeymiş gibi hissediyorsunuz , klasik tarzdaki yapıların arasında oldukça modern tarzda döşenmiş otantik eğlence mekanları kısmen Bodrum’u hatırlatsa da vakit geçtikçe ilgisi bile olmadığını anlıyorsunuz.
   

  Alaçatı sakinleri ve tatilcilerinin de profilinden dolayı daha bir elit , daha bir farklı . Belde de bulunan Butik otellerin hepsi birbirinden şirin , şık ve huzurlu , her birinin kendine ait bir hikayesi var , kimi Rumlardan kalan bir evi restore etmiş , kimi hemen yanındaki evi de alarak oda sayısını artırmış , Oda sayısı derken aklınıza öyle Antalya da olduğu gibi 200 , 300 oda gelmesin sakın çoğu otelin oda sayısı 10 u geçmiyor bile. Senenin altı ayını Flrorida Coral Springs de geçiren eski turizmci ve Fotoğraf sanatçısı İbrahim DUYGULU her bahar Alaçatıya gelerek Miami deki restorantının da adı olan Tropikana oteli sezona hazırlıyor. Şu an için sadece 5 odası olan bu otelin her odasının adı çiçek isimlerinden oluşmakla beraber , İbrahim beyin kendi koleksiyonun dan fotoğraflar duvarları süslemekte.

  Uzun yıllar Ege bölgesindeki turistik tesislerde yöneticilik yapan duygulu bundan tam 23 yıl  önce eşi Çiğdem hanımla beraber Florida’ya yerleşmiş , orada da turizm ile uğraşan DUYGULU , her yıl tatil için geldiği ülkesinde yatırım yapmaya karar vermiş ve sonuç olarak bundan tam altı yıl önce bugün işlettiği oteli virane bir halde satın almış, gerekli tadilatları kendi eli ile yapmış ve sonuçta küçük bir cennet yaratmış Alaçatı da. Alaçatı koruma derneği üyesi de olan İbrahim bey ile turizm deki son gelişmeler , trendler ve yapılması gerekenler üzerine gayet uzun ve hoş bir sohbet ediyoruz.

  Sadece kaliteli ve huzurlu bir tatil arayıp , rakamlara takılmayanların adresi olan alaçatı ve Çeşme hakkında birkaç hafta evvel İstanbul da ofisinde sohbet ettiğimiz Dr. Ender SARAÇ ın bir değerlendirmesi  geliyor aklıma hemen. Mas turizmde denilen kitle turizmi hakkında çarpıcı anekdot’lar sunan Dr. Ender SARAÇ , özellikle cemiyet hayatının önemli isimlerinin artık Antalya ve civarında tatil yapmadığını , Çeşme , Alaçatı , Fethiye , Marmaris ve yeniden popülerlik kazanan Bodrum civarına kaydığını belirtmişti. Birçok butik otelin bu elit tabakaya hizmet vermek amacıyla açıldığını , müşterinin alabildiği hizmet kalitesinin bu tür tesislerde yüksek olmasından dolayı önümüzdeki yıllarda da butik otel işletmeciliğinin artacağını öngören Dr. Ender SARAÇ , yaklaşık 400 odalı bir tesis de % 100 dolulukta çeşitli ülkelerden tahminen 1000 kişi ile beraber tatil yaptığınızı , beraber aynı havuzu , hamamı , sahili ve dolayısı ile tuvaletleri paylaştığınızı , açık büfede sıra beklemek zorunda kaldığınızı v.s. benzer bir çok örneği daha verebileceğini belirtiyor ve ekliyor , tatile ne için gidilir , dinlenmek için mi ? , yoksa ızgara sırasında milliyetini bile bilmediğin bir yabancı ile tartışmak için mi ?.

  Doğru söz söyleyene denecek fazla bir şey yok , hepimizin bildiği bir realite üzerine sektör dışından böylesine değerli bir insanın , hedefi on iki den vuran çarpıcı açıklamaları bir şeylerin yanlış gittiği üzerine olan kanaatimi güçlendiriyor. Alaçatı’nın güzelliklerini anlatacakken konu yine turizm ve sıkıntıları üzerine kaydı.

  Ancak eğer şimdiye kadar gitmediyseniz ileride bir gün pişmanlık yaşamamak adına gezi programınıza , tatilinize mutlaka bir gecede olsa Alaçatı yı dahil edin . İzmir den Çeşme istikametinde otoban dan seyrederken eğer arşivinizde varsa Chris Rea ‘nın unutulmaz parçası Road To Hell ile keyifli bir yolculuk olacağını garanti ederim.

  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun