Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Birkaç günlüğüne kalmak için yeni yapılmış bir otelde rezervasyon yaptırdım. Son yılların modası olan zincir grup içindeki tesisin internet sitesini incelediğimde aramakta olduğum birçok özelliği taşıdığını gördüm.

  Evet, bu tesisten memnun kalacağım garanti gibiydi. Değerli müşteri kartıma iyi bir indirim verdiklerini söyleyince daha görmeden ısınmaya başladım. Hem şehrin merkezinde hem diğer ulaşım olanaklarına yakın olan yerleşim mevki tam da uygunluk belgesi gibiydi. Üstüne üstlük havaalanından özel servis hizmeti vererek beni aldıracaklarını söyleyince her şey yerine oturdu. Artık yapacağım görüşmelerle ilgili çalışmalar yoğunlaşabilirdim. Nitekim de öyle yaptım.

  Seyahat günü uçaktan inince beni karşılayacak kişinin telefonu ile konforlu araca kuruldum. Aracı kullanan personel sadece beni alarak otele götüreceğini söyledi. Böylece şehirde kalış serüvenim başlamış oldu. Havaalanı yolunu takip ederek şehre yollandık. Ama yolda gördüğüm eski ve yeni yapılmakta olan çok katlı binalar düzensiz bir şekilde serpiştirilmişti ve ne estetik ne de görgü kurallarına uygundu. Şehirde yabancı olduğum için aracı kullanan kişiye evleri sorduğumda ilginç bir yanıt aldım. Bu evlere modern gecekondu adını vermişler. İlginç olan bu tip yapıların tam da ülke zenginleşiyor denilen yıllarda ortaya çıkması ve bugüne kadar gelebilmesiydi. Bir an kendimi politikacı olarak düşündüm ve evler bana saray gibi geldi. Öyle ya, çamurlar içinde briket duvarlar ve teneke çatıdan beton yığınlara geçmek ilerlemenin tam da tanımıydı. Diğer bir düşünce ise bu arsaların kamu arazisi olmasına rağmen ve binlerce çalışan memura karşın nasıl işgal edilip ev tarlasına dönüşebildiği sorusuydu. Politikacı olmanın ne zorlu bir meslek olduğunu kavramak beni rahatlattı. Yollarla ilgili şoförün anlattıkları ise aklıma pek yatmadı desem doğru olur. Yolu yapmak için her sene eklenti ve ilaveler yapılmaktaymış. Hele alt geçitler çok tehlikeliymiş. Hâlbuki yollar çizgisiz ve düşük banket tedbiri alınmadığı için tehlikeliydi ama en azından yeni görünüşlüydü ve görüntü yeterliydi. Her sene yeniden yapılması ve düz yolda giderken içmeye çalıştığım suyun üzerime dökülmesini dert etmedim. Ne de olsa su çabuk kururdu.

  Uzun yıllar önce bize dayatılan karayolu inşası ile medeniyetin taşındığı yolların neredeyse üstüne abanan evlerin ne kadar gürültülü olacağını düşündüm. Ama yol gören evler daha fazla prim yaptığı için yola en yakın konum önemliydi. Hele belediyede adamınız varsa yolun üzerine bile bina yapma şansı yakalamak olasıydı. Yerleşim yerlerindeki evler çoğalınca yolda mecburi olarak trafik ışıkları konması şarttı. Böylece ulaşılacak hedefe yavaş gitmeniz kaçınılmaz olmaktaydı. Olsun, dâhiyane fikir olan alt geçitlerle bu da aşıldı. Süreç ilginçti öyle ki, önce evler, sonra yollar birbirine girince vatandaş ne yapsın. O da bu alışkanlıklar sonucunda araçlarını tokuşmaya gayret ediyordu. Şehirleşme, planlama, proje gibi gereksiz ve vakit tüketen şeylerden arınmak hızlı iş yapmanın erdemiydi. Zaten politikacıdan da beklenen bu özellikti. Yoksa yol geçecek güzergâhı belirlemek, ÇED raporu almak, yerleşim planı yapmak sadece vakit kaybıydı. Atalarımız ne güzel bir kelam etmişlerdi ve “göç yolda düzülür” ulu sözünü düstur olarak almasak ecdadımıza zeval verirdik. Avrupalı Amerikalı örnekler bize vız gelir çünkü hepsi krizden kırım kırılırlarken biz şehirlerimize şehir katmaktayız. Hem o kadar sinmeye ve alçak gönüllü olmaya da gerek yok.

  Hafiften başlayan yağmur ile trafikteki hareketimiz önce yavaşladı sonra tamamen kısıtlandı. Ne olduğunu anlayamadığım için etrafa baktığımı gören şoför bana bu durumun acemi sürücüler tarafından yaratıldığını söyledi. Hemen tanık olduğumuz kazaları tarif etmek o kadar zordu ki, bu kadar kısa mesafede aracın böyle bir hıza çıkması ve yoldan savrulması tarif edilemeyecek bir şeydi. Yoksa bir Formula pistine mi gelmiştik. Ancak şoför benim içime su serpti. Çünkü cezalar artırılmış, kameralar 7/24 çalışmaktaymış. Ayrıca cezalar posta ile gönderiliyormuş. Eskiden olduğu gibi trafik polisinin bilgiç uyarıları, duruma göre bir kez af etmeler falan yokmuş. Kameranın gözü görünce ceza kesilirmiş. Kameraların trafiği düzenleyici ve sürücülere yol desteği veren ülkelerdeki uygulamalar aklıma geldi ama yine kendimi çabucak toparladım. Yabancı hayranlığına boş vermek gerekliydi. Yok, neymiş, çifte yollar kazaları en aza indirmiş, eskiden yol olmayınca millet birbirinin üzerine çıkarmış. Bu tip yolların yapım tekniği ve üst katmana konan taşlarının savrulması ile meydana gelen kazalar hep sürücü hatasıymış. Bir diğer tarafı ise, ehliyet sayısı ne kadar yüksek olursa AB giriş süreci o kadar kısa olur güzel deyişini takip eden zamane politikacılarının vebalinin şimdi hiç anımsanmadığı gerçeğiydi. Ancak devlet vatandaşını o kadar seviyormuş ki, artık hangi lastiği kullanması hakkında karar alarak canları kurtarma işini de üstlenmişler. Vatandaş neden bu tedbiri alıp hem kendi hem de trafikteki diğer insanları korumaz gibi bir soru çok abes olurdu. Devlet anaydı şimdi baba da olmuş, ne güzel.

  Şehir içi trafik karmaşasına biraz alışmış olarak otele doğru ilerliyoruz ki birden şoför otelin yerini işaret ediyor. İnsan evine gelmiş gibi bir rahatlıyor ki keyif hemen başlıyor. Ama bir gariplik var sanki çünkü yaklaşık bir saattir oteli görmekte olmamıza rağmen bir türlü yaklaşamıyoruz. Aksilik bu ya, karşı yola girmek gerekecekmiş çünkü yol kesişmediği için ilk kavşağa gidip oradan geri dönmek gerekliymiş. Yolları da tek gidiş yaptıkları için otel gözden uzaklaşmaya başladı, hâlbuki biraz önce yanımızdaydı sanki. Her neyse, büyüklerin bir bildiği vardır diye düşünmek içimi rahatlattı. Fazladan 10 km yol kat etmek, bu esnada trafiği doldurmak, araçların yavaş gitmesi hiç dert değil nasıl olsa dünyanın en pahalı benzinini tüketirken maliyeye katkı yapmanın huzurunu yaşamak öyle ulvi bir his veriyor ki insana anlatmak zor. Yollardan geçerken iki şeridin teke düşmesi, araçların iki sıra halinde park etmesi, bir polis otosundan sürekli plaka anonsu yapmasına anlam veremeyince aracı kullanan kişi nazikçe izah etti. Bu bir şekilde tanınmanın yoluymuş. Plaka ne kadar anons edilirse aklıda kalırmış ve kişiler plakaları ile özdeşleştiği için bir şekilde meşhur olurlarmış. Üzerinde düşünülmeli bence.

  Otel sonunda önümüzdeki sokağın ilerisinde görünür oldu. İki aracın rahatlıkla geçeceği bir yol ancak bir tarafta araçlar durulmaz tabelaları altında park etmişler ve kalan kısım diğer araçların kullanımına açık ama öndeki kamyondan mal indirilmesini beklemek gerekliydi. O işini bitirince önümüzdeki taksi yolcusunu indirdi, hemen yandaki binanın otoparkından çıkan araçların manevrasını seyre daldık. Yine ilerlemeye başlayınca otelin giriş kapısına en yakın yerde ancak yolda durduk. Otel vardı ama girişe araç geleceği unutulmuştu besbelli. Araç durdu, ben indim, şoför bavulumu indirdi, aracı kapattı ve içeriye doğru yürümeye başladık. Araç halen yolda durmaktaydı. Onun arkasındaki araçlar da öyle tabi ki. Otel girişinde mal sahibi tarafından kiraya verilmiş bir otopark gördüm ancak sonradan öğrendiğim, eğer otel aracı orada durursa otopark ücreti tahsil edilirmiş. Bu nedenle gelen misafirin yolda indirilmesi yaygın bir usulmüş.

  Hemen acil işim olmadığı ve sağlıklı olduğum için şükrettim. Ya bunların tersi olsaydı ve ben trafiğe çıkmak zorunda olsaydım acaba ne olurdu? Ambulans ve itfaiye söz konusu değil, nasıl olsa bize bir şey olmazdı. Peki, bu tesisin bu şekilde yapılması için yerel yönetim ve bakanlık nasıl izin vermişti? Turizm açılımı için bunlar göz ardı edilebilir miydi? Bunun geçerli bir önerme olduğunu daha sonraki günlerde yaya olarak yaptığım gezilerde etraftaki otellerde gördüğüm benzer izlenimlerde tespit ettim. Otellerin yönlendirme tabelalarının olmadığı, şehir gezi planlarının bulunmadığı, toplu taşımanın ilkel şekli, yolların çukurluklarla dolu, kaldırım taşlarının oynak olduğu bu yerin etkin bir turizm adası olması çok ilgimi çekti. Yine büyük başarılara imza atmıştık. Hemen engelli vatandaşları düşündüm, neyse ki hiç rastlamamıştım onlara. Yürürken zor ilerlenen yollarda nasıl ilerliyorlardı bilmiyorum ama olimpiyat başarısı olarak kabul edilmeliydi.

  Devlet ana kendini ispat edecek bir kural ile sigarayı yasaklamıştı ve kapalı yerlerde oluşturulan ek içme alanları hem tesisleri kaldırımlara doğru taşımıştı hem de açık havada ısınmak amacı ile yakılan gaz ve elektrikli ısıtıcılardan çevreye yayılan karbon ayak izleri aslında her tarafı kirletmekteydi. Ama bu yasak önemli bir başarıydı. Bireye kendini koruma öğretilmeden toplumu düzene sokmak işte böyle şaşalı projeler ile gerçekleşirdi.

  Lobide beni karşılayan yemek kokusu, odamdan yan odadaki konuşmaları dinlemek, gece yarısı donarak uyanmak, duş için suyun ısınmasını beklemek, kahvaltıda biten ürünlerin yenisinin gelmemesi, çay makinesi arızalı olduğu için ılık servis yapılması, havluların yıpranmış olması ve küf kokması yanında kahvaltımı yaptığım manzaralı ve geniş cam bölümün kaçak yapıldığının söylenmesi işin tuzu biberi olmuştu. İşte turizm bu şekilde canlanır, kalkınır hatta patlardı. Aman dikkat!      


  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun