2018 turizm ve döviz öngörüleri

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü Melik Yetim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Merhaba değerli Turizm Güncel okuyucuları. Uzunca bir süredir sizlerden uzak kalmış olmanın vermiş olduğu eksikliği her zaman hissettim, ancak geçtiğimiz sezonların iş yoğunluğu nedeni ile sadece yazı yazmış olmak için yazmak istemememden dolayı sizlerden uzak kaldığımı bilmenizi isterim.

  2018 yılına girerken sezonun ne şekilde geçeceği, otelcilerin, tur operatörlerinin ve havayollarının beklentileri çeşitli tarihlerdeki turizm fuarlarında şekillendi. Bunlardan ikisine bizzat katılma fırsatım oldu, Ultrecht ve ITB.  Bu fuarlardan edindiğim izlenimlere 2018 yılının ülkemiz adına turizm alanında 2014 ve 2015 den sonra altın yıl olarak gerçekleşebileceğidir, tabi ki bunu fiyatlar anlamında söylemek zor ancak doluluk anlamında herkesin yüzü gülecektir. Fiyatlar konusunda ise tamamen sektörün oyuncularının karar ve duruşları önemli olacaktır. Akdeniz ve Ege bölgesinde şimdiden otellerin doluluk oranlarının temmuz ve ağustos ayları için yüzde 50 üzeri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bundan sonra karar noktası kalan kısımları iyi fiyattan mı dolduracağız yoksa gene aceleci davranıp risk almadan erkenden satmayı mı yeğleyeceğiz? Kısaca söyleyeyim risk alanlar ve hak ettiği paraya satmayı hedefleyenler bir adım önde olacaktır ve sene sonu bilançolarına artı yazacaklardır.

  Gelelim artan kurların maliyetler ve bilançolar üzerindeki etkisine. Konuyla ilgili olarak turizm sektörüne ilk adım attığım 2009 yılından itibaren bir inceleme yapmayı tercih ediyorum.  Tablodan da görüleceği üzere 2009 yılından bu yana USD kurunda yüzde 149'luk bir artış söz konusu. Buna karşın son 3 yılda güçlenen bir USD ye karşı EUR ve GBP de ise Türk Lirasının yüzde 120'ler civarında bir kaybı söz konusu. Aynı dönemde gerçekleşen enflasyon ise TUİK açıklamalarına göre yüzde 104 civarında. Bu durumda üç şeyden bahsedebiliriz; ya TUİK rakamları doğru değil ya Türkiye ihraç fazlası olan bir ülke ya da kurdaki ve faizdeki artışın maliyetlere yansıması doğru orantılı değil. Aşağıda yıllara göre cari denge tablosundan da görüleceği üzere cari açıktaki dengesizlik hem kurları hem faizleri hem de enflasyonu etkileyen en büyük etkendir. Bunun sebebi ise ürettiğimizden fazlasını tüketmemiz.


   
  Şimdi diyeceksiniz ki 'iyi de bunların kurlarla ve turizm ile ilgisi nedir?' Direkt ilgilidir. Faizdeki artış yatırımda olan turizm sektörünü etkileyecek en önemli etkendir Etkinin en aza indirgenebilmesi için Türkiye’ye gelen turist sayısının da aynı oranlarda artmış olması gerekir, ki gelirlerimiz artsın, yatırımdaki turizmci borcunu ödesin ve buna ek olarak gelirinin yüzde 80'i yurtiçinde kalan turizm sektörü cari açığın da kapanmasına büyük ölçüde destek olabilsin.

  Şimdi gelelim 2018 yılında USD ve EUR kuru ne olacak? En heyecanlı kısım bu değil mi? Ben kendi bilançomu yaparken yıl sonu Eur kurunu 4,85 USD kurunu ise 4,29 olarak planlamıştım, daha sonra bunu EUR 5,04 USD 4,13 olarak revize ettim. Şimdi görüyorum ki ilk yapılan tahminimiz daha doğruymuş. Ancak şunu da belirtmekte fayda var güncel tahminlerim yıl sonu USD kuru 4,30-4,50 arası EUR ise 5,35 – 5,60 arasıdır. Tabii ki bölgedeki veya ülkedeki siyasi konjonktürün umulmadık rakamların görülmesine sebep olabileceğini de gözardı etmemek gerekir.

  Son olarak paylaşmak istediğim diğer bir konu ise EURIBOR ve LIBOR oranlarıdır. ECB'nin son açıklamalarından yola çıkarak yakın zamanda Avrupa ülkeleri ekonomilerindeki düzelmeye paralel olarak uzun zamandır negatif seyreden EURIBOR yakın zamanda artıya geçecektir. Bu da Faiz artı EURIBO cinsinden borçlanmalarda borçlunun negatif etkilenmesine yol açacaktır ki genelde ülkemizde döviz cinsinden borçlanmalar bu şekildedir. Ancak EURIBOR hedge ederek bu riski de engelleyebilirsiniz. Uzun zamandır negatif seyreden EURIBOR'un önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde 2li hatta 3 lü seviyelere hızla çıkması pek de zor görünmemektedir. 

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü
  Melik Yetim

  Kullanıcı Yorumları

  Salih Bostan - 20.04.2018 10:53:05
  Benzer düşüncedeyim. 2018 için sektöre finansal anlamda önemli öngörüler sağlıyor yazı. Teşekkürler.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Türkiye'nin ekonomi verileri ne anlatıyor?
  2018 turizm ve döviz öngörüleri
  Seni unutmak istiyorum 2016
  Kur savaşları
  Turizmde kurumsallaşma
  Türkiye turizm değerlendirmesi
  Gezi Parkı ve turizm
  Durum, değerlendirme ve strateji
  Samimi bir izlenim
  ITB ardından kısa notlar...
  2016'dan 2017'ye bakış
  Tur operatörlerinin Türk turizmindeki önemi
  Zayıf halkaların güçlülere etkisi
  2013 öngörüleri
  2013 nasıl bir yıl olacak?
  Turizmde değişim
  Ya Mısır'daki olaylar olmasaydı?
  OAD Reizen neden battı?
  Yeni yıl, yeni sezon, yeni heyecan
  Fırtına öncesi sessizlik
  Bir verelim ki, üç alalım!
  Mevcut veriler ışığında turizme hızlı bir bakış
  2016 kabusu mu? Hadi oradan...
  Körler sağırlar birbirini ağırlar
  Turizmde 2016
  Turizm sektörünün güncel sorunları
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun