Koca bir yılı yine bitirdik. Acısıyla, tatlısıyla tarzındaki klişelere hiç girmeyeceğim. Dijital dünyada yine bir çok değişiklik gördük, değişime ayak uydurmaya çalıştık. Yine telefon sıralarına girdik, lansmanlar bekledik. Ya turizm? beklediğimiz gibi oldu mu acaba?
  Söylentiler pek iç açıcı değil. İyiye gitmesi gereken turizm sektörü sanki ufak ufak gerilemeye başladı. Önümüzdeki yılın seçim yılı olması bu konuda nasıl bir etki yaratır bilmiyorum. Umarım çok etkilenmeyiz.
   
  Dijital dünyada 2014 rakamları nasıl oldu, hangi web sayfalarına ilgi gösterdik bunlara bir göz atalım;2014 yılında tabi ki en çok kullanılan sosyal medya platformu yine Facebook oldu. Tabii ki bu özelliği ile aynı zamanda en çok vakit geçirilen web sayfası ünvanını da almış durumda olacak. 
   
  En çok kullanılan web sayfası ise google.com olarak istatistiklere yansıyor. Tabi burada bir çok kullanıcının bilgisayarında google.com’un açılış sayfası olmasınında büyük etkisi var. Henüz verilerimi netleştiremesemde youtube.com’un en çok kullanılan 2. web sayfası olacağını düşünüyorum. Çünkü çeşitli firmaların yayınladığı aylık istatistiklerde youtube.com genelde 2. veya 3. sırada yer almaktadır. 
   
  Rusya’da 2006 yılında kurulan Vkontakte 2014 yılında Rus internet kullanıcılarının %75’ine ulaştı. Özellikle turizm sektöründeki tesislerin dikkatini çekeceğini düşündüğüm bir istatistik. 
   
  Mobil tarafında ise en çok iPhone ve iPad cihazlar üzerinden sayfa görüntülemesi yaptık. Android’ciler kızmasın.2015’de dijital dünyada bir çok değişiklik olacak. Duyumlarıma göre, dijital pazarlama alanında da çok ciddi gelişmeler ile karşılaşacağız. Hayır, Facebook bu senede paralı olmayacak. Ya Whatsapp’daki mavi tık? O duracak işte.
   
  2014’de ne yapmadık dersek, 2. köşe yazımda belirtmiştim, yanlış hatırlamıyorsam Şubat aylarında patlak veren bir haberdi devletin tanıtım bütçesinin %20’sini sosyal medyaya ayıracağı haberi. Olmadı, yapamadık. Belki de seçim heyecanları yüzünden atlandı, araya başka işler girdi. 2015’de yine seçim var ve yine böyle bir uygulama olacağını zannetmiyorum.
   
   Fakat, Expo 2016 konusu belki 2015 yılında ülke tanıtımımız için biraz atak yapılmasını sağlayabilir. Ancak, ufak bir eleştiride bulunmak istiyorum, Expo 2016 sosyal medya hesaplarında, sürekli takım elbiseli insanlar görmektense Expo’nun amacına yönelik görseller görmeyi tercih ederim. Kişisel fikrimdir, Expo 2016’nın amacına hitap etmediğini düşünmekteyim. Bir vatandaş olarak, Expo ajansını ziyaret eden kişilerden çok, Expo bize ne kazandıracak, nasıl bir mimarisi olacak daha çok merak etmekteyim. 
   
  2015 yılının, herkese sağlık ve huzur getirmesini diliyorum. Umarım, geride kalan yıllarda yaşadığımız tecrübeleri iyi bir şekilde kullanabileceğimiz bir yıl olur. 

  Sevgi ve saygılarımla
   
   
   
   

  iquee.m Genel Müdürü / Online Reklam Danışmanı
  Berkun Meral
  berkun@iqueem.com @berkunmeral

  Kullanıcı Yorumları

  Zafer Cengiz - 28.12.2014 05:19:31
  Turizmin genel toparlanma atılımlarında, beklenen hareketi gösteremediği konusundaki yorumlarınızda tamamen haklısınız Berkun Bey Fakat bu konuda IT Tekniklerinin devreye sokulması için 10 yıl öncesinde gündeme gelmeye başlayan heyecanlı atılımlar bile artık saman alevi gibi sönmeye başlamıştır. Ufak gerileme yorumunuz ise yetersizdir ve bence çöküş sürecine girilmiş bir durum söz konusu Bu kışı da uykuyla geçiren turizm (doğal olarak?) sezonda da hiç bir adım atamayarak Seçim programını yaşayarak, bir yıl daha günü kurtarma çabalarını sürdürecektir. Expo 2016 filan da (gözüktüğü kadarıyla) İstanbul 2010 Kültür Başkenti fiyaskosu misaliyle tamamen bir fare doğurma operasyonu olarak gelip geçecektir. Genel Durum çok vahim ama, turizme bütünsel bakış gibi bir yenilikçi gözlük teknolojisi hala kullanılamıyor


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Gerek yok (mu acaba) dijitale!
  Turizm ve sosyal medya ilişkisi
  Yeni nesil yasaklı reklamcılık
  Online Reklamcılığın Başlama Noktası
  Bilgisayarcı çocuk
  Mobil reklamcılık
  PR’ını sevdiğimin ülkesi…
  Hedef Eğitilmiş İnsan!
  Bir reklam mecrası olarak Sosyal Medya
  Birleşik Hesaplar!
  Kulaktan kulağa sosyal medya
  Basılı Medyaya karşı Sosyal Medya
  Sezonluk reklam mantığı
  Farkedilmemiş bir konu: Bilişim
  Değişime ayak uydurun
  Sosyal medya canavarları!
  Kongreye doğru
  (Dijital) Resort Kongresi
  2014’e veda…
  Yöneticilerin ajanslarla imtihanı
  Pazarlama dersi!
  Ne bekliyorsun, anlat bilelim
  Duran varlık
  Güzel yedik ama, iyi yedik
  Yas
  Yüzüne ışık tutulmuş tavşan!
  Otellere yönelik online pazarlama önerileri
  Expolandıramadıklarımızdan mısınız?
  Dijital mahkumiyet!
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun