2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Dünyayı kurtarmaya soyunmadan önce kendinizi kurtarın

  Tüm dünya hakkında fikirler geliştirip sürekli olarak sorunları ele alarak bir şeyler yapmaya çalışmak kendi içimizdeki dinamikler ile kendimizi uzaklaştırmadan başka fayda sağlamaz. Çoğu kez hayatın bağlarını güçlendiren bir dizi olaylar etrafımızda ortaya çıkıyor. Öyle ki bunlar bizi iş yorgunluğu, ekonomik krizler, aile sorunlarından alıkoyarak yeni planlar yapmamıza neden olurlar. Belki de en fazla dengelenmeye gereksinim duyduğumuz anlar bunlardır. İnsanın başına gelen iyi veya kötü şeyler ne olursa olsun eski köklerini unutmaması gerekir. Bir anlamda kişinin bugünkü yaşamış olduğu hayat geçmişte ortaya çıkmış ve onu aşmak için gösterilen çabayı da işaret etmektedir. Böylece kişinin bu hatıraları canlı tutarak yaşamında belli başlı dikkat edeceği noktaları belirlemesi faydalıdır.


  Kişi günlük çalkantılara karşı nasıl göğüs germesi gerektiğini bilemez veya bu kritik anlarda bazı diğer düşünceler öne çıkarak asıl konumunu göz ardı ettirebilir. Bu durumda olayın irdelemesi tam olarak yapılamadığından çoğunlukla alınan kararlar yanlış olmakta ve sorunlar tekrar ortaya çıkmaktadır. Yaşamda sürekli mücadele ederken içimizden bazı şeyleri kaybettiğimiz veya bağlantıları gevşettiğimiz bir gerçektir. Olayların canlı ve sıcaklığı ile çoğu zaman önümüzde olan biteni ya tam olarak göremez veya ıskalayarak o anımızdaki ruh halimizi sürdürürüz. Çünkü işin kolayı alışkanlıkları devam ettirmek ve yeni çözümlere kafa yormak yerine stres içinde yerimizde saymaktır. Sadece bunun bilincinde olarak nasıl bir dengelenme çalışması yapılabilir sorusuna yanıt vermeye gayret edelim.

   
  Maddeleri tarafsız ve açık kalp ile ele alarak teker teker sayıları çoğaltmazını öneririm. Böylece bir süre sonra burada sayılanlar sizi sadece gülümsetecek geride kalmış deneyimler olarak aklınıza gelecektir.

   
  Kendinizi sevin

  Ne kolay söyleniyor değil mi? Hemen aklınıza sizin dışınızda olan çevrenizdeki yaşayanlar gelir. Anne, baba, kardeş, sevgili, beslediğiniz hayvan, vb. Bu size doğumunuzdan sonra böyle öğretildiği için belki de büyük bir eksiklikti ama artık bunun hükmü kalmadı. Bu satırları okuduktan sonra tek amacınız olmalıdır. Kendinizi sevmek. Tabi ki o kadar zor bir olgu ki, hemen algılamakta sıkıntı çekebilirsiniz. Peki, eğer kendinizi seviyordunuz ise, neden birinin size ters bir laf söylemesiyle hayatınız allak bullak oluyor? O lafı üzerinize almadan kendinizi sevdiğinizi gözünüzün önüne getirdiğinizde aynı tepkiyi verebilir misiniz? Hiç sanmıyorum. Örnekleri çoğaltın, kıyafetinizi aptalca bulduğunuzu, saçınızı şekilsiz gördüğünüzü, bir davete giderken giyecek hiçbir şeyinizin olmadığını, iyi bir konuşma yapamadığınızı, zammı hak etmediğinizi, prim almak için yeterli çalışma yapmadığınızı falan filan. Sizce bunlar nedir? Şimdi isterseniz aynaya bakarak kendinizi ne kadar sevdiğinizi içinizde güneş açarak tekrarlayın ve yukarıdaki önermelere tekrar göz atın. Artık değişim başladı ve sizi etkilemiyor değil mi?

   
  Kendinize zaman tanıyın


  Kendinize bir hareket planı yaptıysanız buna uygun olan işlemlerin öncelik sıralamasını yapın. Böylece bir uçtan diğerine savrulmaktan kurtulursunuz. Amaçlarınıza ulaşmak için yeterli süreyi tespit edip kendinize zaman tanıyın. Bir şeyin olabilmesi için gerekli olan süre genelde unutularak her şeyin anında gerçekleşmesi beklenir. Bu yaşam kurallarına uygun olsa da düşünce tarzımız ve bugüne kadar biriktirdiklerimiz bizi serbest bırakmaz. Genel olarak bir alışkanlığın zihinden atılarak yeni alışkanlığın bunun yerine konması için gerekli süre 21 gündür. Ciddi bir değişim istiyorsanız bu süreyi disiplinli olarak kullanırsanız sonucuna siz bile şaşırabilirsiniz. Unutmayın, siz değişim için karar vermiş olabilir ve uygulamalara başlamışsınızdır ancak yaşamınızda şu ana kadar olan süreç ortadan kaybolmadı. Bu güne kadar geçirdiğiniz süreyi sıfırlamak ve yerine yeni bir sahne yerleştirmek o kadar kolay olmasa da disiplinli ve sistematik çalışmanız gerekliliğini aklınızdan çıkartmayın.

   
  Düşünce ve eylemleriniz üzerinde düşünün


  Arada sırada her şeyi bir kenara bırakarak kendinizi bir tatile çıkartın ve o ana kadar yaptığınız yaşam yolculuğunuzu gözden geçirin. İleri mi gidiyorsunuz, geriye yönelip yolunuzu mu kaybettiğinizi düşünüyorsunuz? Durum tespiti yapıp yeni bir güzergâh belirleyebilirsiniz. Uygun bir plan yapmak için bir kalem ve boş bir kâğıt parçası yeterli olabilir. Çok basit olarak kazanım olarak tanımladıklarınızla kayıp olarak nitelediğiniz olayların kısa bir mukayesesi bile yeterli olabilir. Bu çalışma sizi demir attığınız yerden kıpırdatabilir.

   
  İç kavganızı bitirin

  Çoğu insan içinden gelen dürtülerle kendisiyle sürekli bir iç kavga sürdürür. Sevdiği kişi onun aşkına karşılık verecek mi? O kişi için önemli bir figür mü? Kendi hayatındaki eğlenceyi mi seçmeli yoksa birlikte olup orta bir yol mu izlemeli? Onun hayatının bir parçası olacak kadar değerli mi? Toplumda elde etmiş olduğu konuma erişmek olası mı? Yaptıkları kabul görüyor mu yoksa birlikte oldukları için göz ardı mı ediliyor? Aralarında bir uyum var mı? Patron yaptığı işlerden memnun mu? Beklediği terfi neden bir türlü gelmiyor? Tüm bu ve benzeri sorular beyni kemiren kurtçuklardır. Kendi içinize bakın, ne hissediyorsanız onu uygulamaya koyun. İşte tam da o an sizin için kavga bitmiş huzur gelmiştir.

   
  İkilemleri yönetebilmeyi öğrenin


  Çoğu kez yapılması gerekenler ile yapmak istedikleriniz çakışıyor gibi görünür. Örneğin önemli bir davete katılmak ile bu zamanı kendinize ayırıp istediğiniz şeyi yapmak veya çocukları mutlu edecek bir program yapmak ile patronun istediği ilave işi ofiste kalarak bitirmek gibi. Bu anlar hayatta almanız gereken derslerle yakından ilintili olmakla beraber yapacağınız en doğru seçim sizin hangi durumda daha rahat olacağınızı düşünmenize bağlıdır. Başka bir davet, iş yetiştirmek için geç saatlere kadar çalışmak her an karşınıza çıkacak olasılıklardır. Kararınızın ortama veya iç durumunuza uygun olması yapacağınız önemli bir seçimdir.

   
  Yerine yenisini koymadan eskiyi sonlandırmazsınız


  Doğa boşluk sevmez ve bir şeyi yerinden söktüğünüzde yerine yenisini koyarsanız sistem çalışmaya devam eder. Yeni bir alışkanlık elde etmek için eskiyi yerinden çıkarıp yenisini koymak gereklidir. Bu yöntemle hoşunuza gitmeyen ve size faydası olmayan davranış ve düşüncelerinizi tamamen değiştirip mutlu bir insan olabilirsiniz. Tabi bunu yaparken değişim için geçecek tılsımlı süreyi unutmayın. Aslında bunu açıklayıcı en kolay örnek susadığınız zaman bardağa su doldurmaktır. Suyu koymadan susuzluğunuz nasıl geçecek?

   
  Kendinizi dışa yönlendirin


  Dışınızdaki hayat size kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi daha fazla tanımanıza olanak veren fırsattır. Böylece siz neyin sizi güçlendirdiğini veya veriminizi düşürdüğünü kolaylıkla algılamak kabiliyeti geliştirebilirsiniz. Diğer yandan sürekli iç dünyanız ve kısıtlı çevrenizle yarattığınız sınırlar, gelişim için yapmanız gereken alış verişinizi de azaltarak etkileşimde zaaflar ortaya çıkarmaktadır. Ne çeşit işler sizi etkiliyor ve hangi tür insanlarla birlikte olmak iyi geliyorsa en zor ve can sıkıcı zamanlarda bu durumunuzdan bu bilgilerle kurtulmak olasıdır. Yine de unutmayın, dışarıda karşınıza çıkan her şey kendi yansımanızdır.

   
  Yargılamayın


  Kişinin doğumdan getirdiği biyolojik kalıtımın izi, eğitim ve hayata bakış açısı kötü bir alışkanlık olan yargılama olgusunu ortaya çıkarır. Kişi yetersizse karşısındakini yargılamaya başlar. Bu güncel hayatta ve özellikle politikada da geçerlidir. Bunu engellemek için sadece bir an için sözlerinizi söylemeden önce kendinizi tutun ve ileri süreceğiniz önermeyi gözden geçirin. Acaba bunlar sizin olayı kendi bakış ve ahlaki değerlerinizden mi kaynaklanmakta? Hâlbuki bunun yerine, içinizde sevgiyi büyüterek daha çok insanlar ve olaylar hakkında bir görüş oluşturmak yerine insanları ve olayları anlamak için işin özünü algılamaya çalışmaya kendinizi ve insanları gözlemleyerek başlayın. (devamı gelecek)

   

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun