2013 nasıl bir yıl olacak?

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü Melik Yetim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  2013 yılı turizm açısından Türkiye ve rakipleri açısından nasıl geçecek?
   
  Bugünlerde otel sahibi, tur operatörü, havayolu şirketleri, tüm iç ve dış tedarikçiler herkes bu sorunun cevabını arıyor. Turizmcilerin kimi çok umutlu, kimi ise tedirgin duyuyor. Tüm oteller yeni sezon için hummalı bir çalışma içerisinde, kontratlar yapıldı ve satışlar bekleniyor.

  Hollanda pazarında ilk gelen sonuçlara göre geçen yıla paralel az da olsa artış yönünde bir satış ortalamasının olduğu görülüyor.  Belçika pazarı ise önceki senelere göre artış da ancak bunun temel sebebi rezervasyonlardaki periyot kayması olduğu biliniyor. Nisan sonuna gelindiğinde Belçika pazarının bir önceki seneye göre başa baş noktasında olması bekleniyor.

  İşte bu noktada bu iki pazarın tek Türkiye spesialisti Corendon’un rolü ortaya çıkıyor. 2011 Graydon ve 2012 FD Gazelle ödülü ile yatırımcıların dikkatini çeken Corendon’un bu başarıları ile Tur operatörü bünyesine kattığı yeni ortağı Axivate Capital ve sahibi Bas Rasker ile Türkiye dışı destinasyonlarda da söz sahibi olma iddiasında olan Corendon bu sene Türkiye destinasyonunda paket yolcu koltuk sayılarını Belçika pazarında 90.000 ve Hollanda pazarında 350.000 e çıkararak bu iki ülke pazarında Türkiye için lokomotif olma görevini başarı ile sürdürmeye devam edeceğinin sinyallerini de veriyor olacaktır.  

  Utrecht fuarında Türkiye standındaki hareketliliğin büyük bir kısmının Türk turizmcilerinin sağladığı bunun haricinde fuara katılan halkın daha çok İspanya, Mısır, Portekiz ve Yunanistan standlarını tercih ettiğini de belirtmek isterim. Antwerp, Brüksel ve ITB fuarları bu senenin nasıl sonuçlanacağına dair daha da fazla ışık tutacaktır.

  Bu arada daha önceki yazımda vurguladığım turizmcilerin birlikte çalıştıkları bankaları fuarlara davet etmeleri önerimi tekrarlamak istiyorum.

  2013 yılının 2012 ye göre fiyat baskılı bir yıl olacağının sinyalleri rakip ülkelerdeki artışlar ile gün yüzüne çıkmış durumda. Özellikle ekonomik krizle boğuşan Yunan Otelcilerin 2 senedir boş kalan yataklarını doldurmak için fiyatlarda indirime gitmesi, Arap baharından çıkan Mısır’ın Turizm’e hem devlet olarak hem de otelcileriyle ciddi teşvikler vermesi kalite fiyat makasında Avrupalı turizm tüketicisini fiyat farklarındaki uçurum nedeni ile bu ülkelere yönlendirdiği görülmekte. 

  Turizm Bakanlığı’nın da önerilerimiz ile bu konuda önceki senelere göre erken davranıp ortak reklam kampanyalarını daha erken başlatma kararı ile şu aşamada gelen sayılarda Türkiye’nin konumunu koruduğunu görüyoruz. Ancak ilerleyen zamanlarda fiyat baskılarının artacağı öngörüsü ile özellikle otelcilerin last minute aksiyonları yerine erken rezervasyon döneminde önlemlerini almalarını ve aksiyon fiyatlarını belli bir kapasiteye kadar last minute yerine bu dönemde kullanmalarını öneriyorum. 

  EUR/USD paritesindeki artış beklentisine dayanarak USD/TRY deki seviyenin stabil veya negatif yönde olacağı buna karşın EUR/TRY de paritedeki beklentilere göre artış olacağını öngörmekteyiz. EUR/USD paritesinin 1.35 seviyesinde EUR/TRY nin 2,40-2,43 bandında seyredeceğini paritenin her yukarı yönlü hareketine bağlı olarak EUR/TRY’nin 2,50 sevilerine kadar yükselebileceğini belirtmek isterim. Tüm bunlara bağlı olarak tüm turizmcileri kurdaki hareketlenmelere karşı risklerini ortadan kaldırmak için bütçe kuruna bağlı olarak türev ürünlerini kullanmalarını öneririm.

  Tüm Turizm camiasına 2013 yılının bol kazançlı ve kazasız bir yıl olması dileğimle hayırlı bir yıl dilerim.
   
   
   

  Titanic Hotels Finans Koordinatörü
  Melik Yetim

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Seni unutmak istiyorum 2016
  Kur savaşları
  Turizmde kurumsallaşma
  Türkiye turizm değerlendirmesi
  Gezi Parkı ve turizm
  Durum, değerlendirme ve strateji
  Samimi bir izlenim
  ITB ardından kısa notlar...
  2016'dan 2017'ye bakış
  Tur operatörlerinin Türk turizmindeki önemi
  Zayıf halkaların güçlülere etkisi
  2013 öngörüleri
  2013 nasıl bir yıl olacak?
  Turizmde değişim
  Ya Mısır'daki olaylar olmasaydı?
  OAD Reizen neden battı?
  Yeni yıl, yeni sezon, yeni heyecan
  Fırtına öncesi sessizlik
  Bir verelim ki, üç alalım!
  Mevcut veriler ışığında turizme hızlı bir bakış
  2016 kabusu mu? Hadi oradan...
  Körler sağırlar birbirini ağırlar
  Turizmde 2016
  Turizm sektörünün güncel sorunları
  Makale Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun