TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Turistik tesisler endüstriyel yapılardır. Mimari tasarım ve kullanılacak donanımın buna uygun olarak planlanması hem önemli hem de para kazandırıcı etki yapar

   
  TURİSTİK TESİSLERE GİRİŞ:
   
  Turistik tesisler endüstriyel yapılardır. Mimari tasarım ve kullanılacak donanımın buna uygun olarak planlanması hem önemli hem de para kazandırıcı etki yapar. Nasıl mı? Bu yazıda biraz bu konuya giriş yaparak gelecek yazılarda farklı örneklemeler vereceğim.
   
  Belki de hiç aklınıza gelmemiştir ama turistik tesiste kaç çeşit tavan tipi vardır ve her birinin yerden yükseklikleri ne olmalıdır? Öncelikle tavan tiplerini gözden geçirelim:
  A) Müşterinin gördüğü yerler: Misafir odaları, koridorlar, yemek salonları, toplantı salonları, otel girişi, varsa sağlık kulübü, garaj 
  B) Müşterinin görmediği yerler: İdari ofisler, diğer ofisler, servis koridorları, mutfak, çamaşırhane, teknik mahaller, makine dairesi.
   
  Normal ve ortalama boy ölçüsü ırklara ve milletlere göre değişmekteyse de genel bir değerlendirme olarak belli yükseklikler kabul etmek zorunluluğu vardır. Bunun en basit nedeni ise, turizm gibi ülke bazında değil ancak uluslararası bir iş sahasında yer alacak tesislerin dünya insanına göre uygun boy ortalamasını uygulayacak normları kullanmasının gerekliliğidir. Bunu bir tarafa koyarak insan boyu üzerine bir kol mesafesi ilavesi ve daha sonra bireyin olası bir atlama ve zıplama mesafeleri hesap içine alınarak basit bir yükseklik ölçüsü bulunabilir. Genelde mimari temel tasarım kitaplarında tavan yükseklikleri ile ilgili belli standart ölçüler ortak kullanıma sunulmaktadır. Ancak özellikle klimatize edilmiş mahallerin enerji gereksinimi de ele alınarak bu mesafelerin hesaplanması ve inşasının belirlenmesi daha doğrudur.    
   
  Böylece müşterinin gördüğü bir tavan yüksekliği ortaya çıkar. Gördüğü ibaresi, tavan içinde görünmeyen bir bölümün olduğunu vurgulamaktadır. Bu mesafe müşterinin rahat etmesi için odaya yerleştirilen elektrik kabloları, sıcak ve soğuk kullanma suyu, sıcak ve soğuk klima suyu, pis su, havalandırma kanalları, yangın söndürme boruları olarak sıralanabilir. Tabi ki tek bir oda içerisinde bu malzemeleri güzel bir şekilde yerleştirmeniz kolaylıkla mümkün ancak bir otel veya hastanede odalar yan yana olduğu için bir uçtan diğer uca tüm bu servis hatlarının birbirine ilave edilerek taşınması gereklidir. Böylece mesafeye bağlı olarak yatay ve dikey eksenlerde boru çapları ve kanal kesitleri değişiklik göstermektedir. 
   
  Ayrıca önemli bir proje hesaplaması, bu farklı iletim elemanlarının birbirleri arasında olması gereken kritik mesafeleridir. Su borusunun geçtiği yerden elektrik kablosu geçemez gibi. Bunların da bir şekilde halledildiğini düşünelim, en önemli detay olası bir arızada bu sayılan hizmet uçlarına nasıl ulaşılacağı ve tamir olanakları veya değiştirmek gerekirse bu işlemin nasıl yapılacağının önceden öngörülmesidir. Buraya kadar sayılan tüm parametre ve özellikler göz önünde tutularak basit bir toplama hesabı yapıldığında bir odanın inşasında imalata esas olacak tavan yüksekliği ortaya çıkmaktadır. 
   
  Bu anlatılan metot normal olarak yapılması gereken bir hesap işlemi ancak neden tesislerde yerine getirilmiyor sorusunun yanıtı her tesise göre farklı olmaktadır. 
  Bazen her katta tesisat için bırakılacak 10-20 cm mesafenin toplamda, örneğin 10 katlı bir binada 100-200 cm yükseklik ve buna bağlı diğer teknik ve mali sorunları beraberinde getirdiği öne sürülmektedir. 
  Bazen mimari olarak belirlenen kat ve toplam bina yüksekliğinin farklı çıkmaması için bu detayın önemsenmediği öne sürülür. 
  Bazen de bina projelerinin mimari dışındaki diğer disiplinler açısından yeteri kadar irdelenmediği gerçeği benzer sorunları ortaya çıkartmaktadır. 
   
  HANGİ ÖNERME DOĞRUYU YANSITIYOR?
   
  Yukarıda bahsedilen üç farklı önermeden sonuncusu daha gerçek bir davranışı ortaya koymaktadır. Üzülerek söylemek gerekir ki ülkemizde el birliği ile bir şeyler ortaya çıkartma erki ortadan kalkmış ve şahsi değerler dizisi baskın duruma gelmiştir. Bu noktadan hareketle bir çizim ile bina bitirilmeye çalışılmaktadır. Bina tasarımı söz konusu olduğunda da aynı karmaşıklık ortaya çıkarak binalar bazı kişiler tarafından sahiplenilmektedir. Bu durum aynı vücudun en faydalı organı hangisidir sorusuna bulunan yanıt gibi her organın çok önemli olduğunu anlamaktan geçmektedir. Sadece beyin veya kalp değil her organın kendine özgün işlevini projeye de yansıtabiliriz. Bundan kasıt, özellikle son 20-30 yıldır olması gerekenin tersine inşaatlarda koordinasyon ve disiplinlerin birbirini tamamlama alışkanlığından vazgeçilmiş olmasıdır. Peki, yapılan uygulama nedir diye sorarsanız, projelendirme süreci malzeme satıcısı firmalarla çözülmeye çalışılmaktadır. Bu büyük bir yanılgıdır. Basit bir hesaplama yapalım, proje firmasına bedel olarak ödenmeyen miktar kadar tasarruf edildiğini var sayalım, imalat sırasında çözülmemiş detay ve alternatifi olmayan uygulamalar tesiste kalıcı ve düzeltilemeyecek sorun noktaları olarak kalacaktır. Hangisi daha pahalı okuyucunun görüşüne bırakıyorum. 
   
  Genelde uluslar arası projelerde uygulanan sistem belki de en uygun yöntemi tarif etmektedir. Bu tip projelerde önce tasarımcı ve danışmanlar masaya oturur, yatırımcı isteklerini ve eldeki projeyi sunar, tüm disiplinler mimari proje üzerinde çalışarak kendilerine ait olan bölgelerde hem kendi projesini yaratır hem de diğer bölümlerle olan ilişkileri düzenleyerek işleyen bir yapı ortaya çıkartır. İşte bu çalışmalar sırasında tavan yüksekliği gibi, cihazların geçeceği kapı açıklıkları, koridor genişlikleri, cihazların ağırlığına dayanımlı taban imalatı gibi yüzlerce detay elden geçirilir. Burada alışılmış piyasa şartlarına karşı gelen iki husus, tasarımcı firmalara ödenen bedel ile firmaların hazırlıkları için geçmesi gereken süre yatırımcı ve inşaat firmaları tarafından fazla kabul görmemektedir. Tipik bir yumurta tavuk örneklemesi yaparsak iş, ilk yapılması gereken fizibilite çalışmasına kadar geriye gider. Ne yazık ki çok iddialı tesisler bile fizibilite olmadan başlamakta ve süreç içinde geçici çözümlerle inşaatlar devam etmektedir.         
   
  İŞLETMENİN BAKIŞ AÇISI:
           
  İşletme esas olarak tesisin yürütülmesi ve elde ettiği para kazancıyla tesisin sürdürülebilirliğini sağlayıcı etken olması nedeniyle her şartta bina yapıldıktan sonra tesiste çıkacak herhangi bir aksaklık işletme tarafından giderilmek zorundadır. Peki, eğer yapım aşamasında saydığımız detaylara dikkat edilmediyse ne olacak? İşte çoğu işletmenin karşı karşıya olduğu sorun buradadır. Yine işletme tarafından bakarsak, tesisatların belli zamanlarda kontrol edilmesi ve bazı parçalarının değiştirilmesi gerekli olmasına rağmen eğer tavan yüksekliği problem yaratıyorsa ancak büyük arıza çıktığında tavan komple aşağıya indirilerek tamir işlemi gerçekleştirilebilir. Bu ise işletme için oldukça büyük sıkıntı yaratacak özelliğe sahiptir. Çünkü olası küçük çaplı bir teknik sorun bile karşınıza kocaman bir problem olarak çıkacaktır. Bu aşamadaki müşteri şikâyetleri yanında gelir kaybı ve yapılacak masraf ciddi olarak sıkıntı yaratacak özelliktedir. 
   
  Çok sık karşılaşılan sorunlardan bazısını paylaşmak isterim:
  Klima cihazı giriş holünde yer almakta ve seçilecek cihazların montaj dışında yenilenmesi düşünülmediği için cihaza müdahale ya çok zor veya olanaksız haldedir. Örneğin su sızdırmışsa koridor tavanı su izi ve hoş olmayan renkte sararmalar görünecektir. Genelde müdahale kapakları da sıkıntı yaratmaktadır ve teknisyen kapaktan içeri rahatlıkla ulaşamayınca farklı sorunlarla karşılaşılmaktadır.
  Su tesisatında sorun yaşandığında boruların geçtiği yer iyi boyutlandırılmamışsa teknisyenin boruya ulaştıktan sonra orada takımlarıyla çalışma olanağı bulacak ergonomik açıklık yoksa arızanın tam olarak giderilmesi olanağı yoktur. 
  Temiz hava üfleme ağzı genelde oda içi yerine girişteki ara bölmeye atılmaktadır. Eğer hava üfleme dengesi iyi ayarlanmadıysa ıslık benzeri sesi müşterinin gece boyunca duymaması olanaksızdır.
  Yan odadaki hareket, konuşma sesleri ve su tesisat sesi genelde duyulmaktadır. Aslında çözüm oldukça basittir.
  Oda aralarındaki ortak duvarlar yukarıdan aşağıya iyice kapatılmazsa bir odadan diğerine ses ve koku geçişi engellenemez.        
  Özellikle banyolarda süzgeçlerden gelen kötü koku tipik bir tavan hesaplamasının yapılmadığı çarpıcı örnektir.
   
  Tahmin ederim sizler de benzer birçok kötü deneyime sahip olmuşsunuzdur. Bunların tesis yapım aşamasında tekniğine uygun yerine getirilmesi ile sorun ortadan kalkacaktır. Her alanda olduğu gibi teknik arenada da paylaşım ile ortak çalışma becerisine sahip olduğumuz gün bu maddeleri neden konuştuğumuzu anlamayacağız. Yükselme her basamağın yeteri kadar sağlam ve uyumlu olduğunda söz konusudur. Ya birlikte yükseleceğiz veya hepimiz zeminde toz toprak içinde mücadeleye devam edeceğiz.
   

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun