Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Dünya literatüründe filtre kahve fincanına koca bir dilim limon atıp , üzerini fosforlu maviyle boyayıp, sanki tüy konduruyormuş gibi nane yaprağı ile süslemek yokmuş aslında...

  Beldibinde henüz yeni el değiştirmiş şık bir tesisin lobisinde iş arkadaşım Özlem Hanım ile birlikte oturmuş görüşme yapacağımız beyefendiyi bekliyoruz. Oldukça şirin gözüken bayan garson , kibarca bir şeyler içmek ister misiniz diye soruyor. Benden aldığı cevap klasik, ‘demli bir çay lütfen, ama cam bardakta olsun’
  Özlem hanım ise beş yıldızlı bir tesiste olmanın verdiği güvenle bir kahve rica ediyor , ancak arkasından hemen ilave ediyor ‘’lütfen barmen arkadaşlar krema , karamel v.s. birazcık kahveyi süsleyiversinler ‘’ .

  Elbette efendim diyen şirin bayan garsonumuz, içeceklerimizi getirmek üzere bara doğru yol alırken , bizler de işimizle ilgili sohbetimize devam ediyoruz.
  Sevgili Özlem’e son dönemlerde artan ucuzculuk ve kopyacılık trendinden ne kadar şikayetçi olduğumu anlatıyorum. Geçenlerde Kemer’de ziyaret ettiğim bir tesiste, yetkili arkadaş ile yaptığımız görüşme esnasında tesisteki mevcut Spa’dan çok umutlu olduklarını, bu sene yeni yönetici, yeni personel ve yeni hizmet anlayışı ile mükemmele yakın hizmet vereceklerini ballandırarak anlatıyor.

  ‘’Kuzguna yavrusu Şahin görünür ‘’ atasözünde olduğu gibi şişiriyor da şişiriyor. Tesisi bilmeyen birisi olsam neyse de, nerede ise inşaatında bile oradaydım, o kadar yani. Ardından aklıma tesisin açıldığı yirmi yıl öncesinden bu yana sadece bir Renovasyon geçirdiği geliyor. O da bazı kısımları , lobi , restoran’lar v.s. , bunların dışındaki her bölüm odalar ve Spa dahil gerçek bir klasik , tarih öncesinin turizm anlayışını yansıtan gerçek bir müze görünümünde.

  Bu arada içeceklerimiz geliyor, sohbete kaldığımız yerden devam etmek üzere Özlem hanıma söz veriyorum ve afiyetle içmek üzere çayıma uzanıyorum. Yazının ana fikri olan yaşadığımız kabus senaryoları işte o an başlıyor. Çay buz gibi , üstüne üstük bayat, tam bir rezalet, pes vallahi deyip çay bardağını kendimden şiddetle uzaklaştırırken gözüm Özlem hanıma takılıveriyor. Kendisi biyolojik araştırma esnasında, profesyonel ve pahalı mikroskobunda yeni bir canlı formu keşfetmiş gibi donmuş kalmış durumda. Elimle sarsıyorum , kendine geliyor ve bana kahveye bakmamı söylüyor. Aman Allahım bu da ne , bu nasıl kahve , bu nasıl süsleme sanatı . Bunu yapan arkadaşın Salvador Dali ile akrabalığı var mı diye soruyorum genç garson hanıma, yok arkadaşım ‘’ deli ‘’ değil diye cevap veriyor. Dali’yi tanımamasını gençliğine vererek kahveyi incelemeye geri dönüyoruz.

  Efendim tam manası ile görünüm şu, üzeri abartı köpük , daire şeklinde Grenadin ya da benzeri mavi bir ürünle süslenmiş, ardından üzerine iki adet nane yaprağı konmuş sürrealist bir çalışma. Hmm diyoruz birbirimize bakarak bilmiş bilmiş , olur ya belki de biz bilmiyoruzdur, ilk defa rastlamışızdır, öğrenmenin sonu yok.

  Sonra gayriihtiyari Özlem hanım kahveyi karıştırmak için hamle yapıyor ve ne görelim, kahvenin içinden Bonus bir dilimde limon çıkıyor. Şaşkınlığımız bir kat daha artarken refleks olarak ikimizde cep telefonlarımıza sarılıyoruz.

  Yurtiçinde ya da dışında tanıdığımız ne kadar Food & Beverage müdürü ya da barlar şefi var ise arayıp gördüğümüz bu enstantane‘nin varlığını bildirerek gerçekliğini kanıtlamaya çalışıyoruz. Onca telefon içerisinden sadece birinden bu konsepte yakın bir yorum geliyor o da aynen şöyle, bazı durumlarda sadece Espresso servisinde fincanın kenarına bir dilim limon kürdana saplanmış biçimde servis edilirmiş o kadar. 

  Yani Dünya literatüründe filtre kahve fincanına koca bir dilim limon atıp , üzerini fosforlu maviyle boyayıp, sanki tüy konduruyormuş gibi nane yaprağı ile süslemek yokmuş aslında. Şükürler olsun sana Allah’ım sektörümüze böylesine güzide insanları ve bunları yetiştiren üstün zekalıları bağışladığın için binlerce defa şükürler olsun. Tam da gözlerinden öpüp kutlamak ve ödülünü vermek üzere barmen arkadaşa yöneldiğim sırada beklediğimiz beyefendi geliyor ve benim hamle boşa çıkmak zorunda kalıyor. Ödül törenini bir dahaki sefere bırakırken gözümden iki damla yaş süzülüyor, gururdan mı , sinirden mi siz karar verin artık.

  Görüşmemizin tamamlanmasının ardından aracımız ile yola koyuluyoruz. Özlem hanım yarım kalan sohbetimiz hatırlatıyor, hani şu kuzgun , şahin hikayesi. Anımsıyor ve hemen kaldığım yerden devam etmeye başlıyorum. Oldukça eski ve bakımsız olan tesisini yere göğe sığdıramayan ve bu hali ile yedi düvele hizmet vermeye çalışacak olan beyefendi’nin gaflarını sıralarken , en çok güldüğüm ve üzüldüğüm konunun üzerinde hassasiyetle duruyorum.

  Bu girişimci ruhlu beyefendi içerisindeki makine , ekipman dahil olmak üzere tümüyle Spa tarihi müzesi görünümündeki işletmesi için kendine bir konsept ve hedef belirlemiş. Aslına bakarsanız aklı sıra araklama yapmış . Belek’te bulunan ve uluslar arası bir zincire ait ancak isim hakkı olarak hizmet veren gayet güzel bir tesisin Spa işletmesinden feyz almakta zarar görmeyen beyefendi anladığım kadarı ile halüsinasyon görmekte .

  Asidik ürünlerin hatalı kullanımından dolayı yanmış zeminler ve asansör  kapıları , yetersiz ve kötü ışıklandırma , rutubet kokusu , sıvaları yer yer dökülmüş duvarları ile tam bir viraneyi andıran bu özel Spa’da çalışanlar da oldukça ilginçti doğrusu. Türkçeyi kırık konuşan donuk ifadeli ve kuvvetle muhtemel dünyanın kuzeyinden bir Spa müdiresi hanımefendi. Üç bin metrekare civarında alana sahip olan koca Spa ya tek bir temizlik görevlisi.

  Aman Allahım içim daraldı , bu kadar eleştiri benim için bile fazla. Elbette tüm Spa işletmeleri böyle değil, tüm zihniyetler bu şekilde değil, tüm tesisler bu  ya da benzer durumda da değil ancak o kadar fazla var ki bu tür işletmeler anlatmakla bitmez. Kapısında beş yıldızlı tabelası olup da hakkını veremeyen tesis sayısı konusunda ciddi bir araştırma yapılsa sonuçlar ne yönde çıkardı çok merak ediyorum doğrusu. Mevzu ne olursa olsun, ülke turizmine katkısı olduğunu iddia eden birçok işletmeci, yatırımcı , yönetici taifesi aslına bakıldığında imajımıza çok fazla zarar verecek işler yapmaktalar.

  Eğitimsiz personel , sadece düzgün gözüksün mantığına indirgenmiş temizlik anlayışı , kuzeyden olursa iyi olur anlayışı hakim Spa yöneticisi seçimi , sezonu kurtaralım gerisi boş mantığıyla günü kurtarma çabaları ve benzeri zihniyet , bir yandan turizmimizi çeşitlendirmeye, geliştirmeye çalışırken diğer yandan tekere çomak sokmaktan başka bir şey değildir.
  Bindiğimiz dalı kesmek ,her ne kadar milli geleneklerimizden de olsa , genç ve aydın neslin tabu ve gereksiz ananelerden uzaklaşmış olduğunu düşünmek istiyorum.

  Esinlenmenin kopyacılık ile arasındaki ince çizgiyi fark etmiş işletmecilerin, eğitimin turizm çalışanı için ne kadar önemli bir unsur olduğunu kavramış yöneticilerin, çalışanları hareket eden rakamlar  olarak değil de insan boyutunda ele alan patronların ve son olarak temizlik ve hijyen in ülke turizmini taşıyan ana kolonlardan biri olduğuna kanaat getirmiş tüm turizm yöneticilerinin çoğalacağı günleri iple çekiyorum doğrusu.

  Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen yine de avantajlı durumdayız. Neden mi ? Çünkü genciz , güzeliz , çalışkanız , zaman zaman akıllıyız , dünyanın en güzel ülkesine sahibiz, daha ne olsun .

  Saygılarımla   EMIR HEPOGLU


  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Burhan KAYAOĞLU - 19.04.2010 14:04:30
  Yıllarca sektörde kalifiye elaman yok diye binlerce insan yetiştirildi. Şimdi ise yetisen o elamanların çok büyük bir bölümü sektör dışında. Sektörün personel politikası ucuza çok çalıştırmak olursa sonuçta bu olur. Normal değilmi!?


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun