OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Böyle bir soru sorulsa nasıl bir yanıt verirdiniz?


  Böyle bir soru sorulsa nasıl bir yanıt verirdiniz? Çoğumuzun belki de hiç aklına gelmemiştir ancak her bina yaşayan bir kütledir. Her ne kadar içinde yaşayanlarla birlikte ruh edinir ve bunu sürdürürse de binaları yaşayan varlıklar olarak görmek bir projeci bakımından çoğu zaman işleri kolaylaştıran etki yapmaktadır. Yine de işin başında, projelendirme aşamasında binanın güler yüzlü veya asık suratlı olmasına karar verilmektedir. Bu yazıda bunun biraz farkındalık yaratacağını düşündüğüm görüşlere yer vereceğim.   

  Endüstriyel binalar genelde büyük sayılarda misafir karşılayan tesislerdir. Gelen insanın rahat etmesi ve binanın yapılış şekline göre duygusal bir alış veriş yaşanması işin kritik noktasıdır. Bu nedenle örneğin bir otelde binanın geometrik şekli, müşterinin gezebileceği yerleri, odalar, toplantı salonları ve yemek salonları çok itinalı bir şekilde projelendirilmeli, kullanılacak malzemeler, renkler özenle seçilmiş olmalıdır. Henüz ülkemizde renk mühendisliği gibi bazı uzmanlık alanları kullanılmadığı için ilerleme kaydedilmiyor ancak genel kültür bilgisi olarak renklerin insan üzerinde karar vermedeki etkileri bilimsel olarak açıklanmaktadır.  En çok bilinen kırmızı rengin enerji ifade etmesi, istek uyandırması ve çekim oluşturması iyi bir örnek olabilir. Dolayısıyla müşterilerin kullandığı alanlarda yer alacak mobilyaların ve ortamın dekoratif renkleri de analiz edilmelidir. Çünkü bu ufak detaylar müşteride rahatlama veya sıkıntı etkisi yaratmaktadır. 

  Bu kısa açıklamadan sonra geniş ve rahat bir bina girişi, sizi kendisine kolaylıkla yönlendiren lobi, odaya çıkarken kullanılan asansör ve yeteri kadar geniş, aydınlık koridorlar varsa ilk edinilen izlenim bir gevşeme hissidir. Bunun tersi durumunda içiniz sıkılarak odaya girerek edindiğiniz rahatsızlık duygusu ile daha fazla müşkülpesent olmanız çok kolaydır. Aynı örneklemeyi otelin diğer yerleri için de geliştirebiliriz. Ortaya çıkacak olan duygu, bina ile kişisel ilk alış verişinizin etki derecesidir. Eğer bu derece konfor seviyesi üzerindeyse o binanın güler yüzlü olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü ayna prensibiyle siz ona gülersiniz o da size karşılık verir. Sonuçta da müşteri memnuniyeti doğal olarak sağlanmıştır.

  Tabi ki ilk güler yüz önemli olmasına rağmen kalış süresi içinde diğer etkileşimde bulunduğunuz mahal ve ortamlar da önem sırasına göre ortaya çıkarlar. Oda dışındaki bazı zorlanarak elde edilmiş yapısal hataları önleme girişimi oda içinde pek de geçerli değildir. Müşteri koridordaki yamuk duvarı tolere eder ancak odadaki yamuk duvar onda belli bir uyumsuzluk hissi oluşturarak anında herhangi bir nedenle yapılan bir şikâyet olarak ortaya çıkar. Bu kadar önemli olan bu kontrol noktalarına binanın projelendirilmesi ve imalatı sırasında dikkat edilmekte midir? Ana soru budur.

  Son yıllarda inşaat malzemelerinin çeşitlenmesi ve hızlı imalat usulleri bazı tedbirlerin alınmasında zaaflara neden olmaktadır. Ancak en büyük sıkıntı eski imalat usullerinin yeni malzemelere uyumunun yapılmamasında yatmaktadır. Çünkü ürünlerin özelliklerine göre imalat tarzlarının şantiye yönetimi planlaması içinde göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu yerine getirilmediği zaman hızlı imalat yapılırken detaylar sürekli atlanmaktadır.  

  KRİTİK NOKTALAR

  Müşteri açısından odaya giriş, zemin kaplama malzemesi, elindeki bavulu koyacağı yer, elbislerini asacağı dolap, yatağın konumu, odanın doğal aydınlatma alma özelliği, oda içi aydınlatmalar,  banyo ve WC genişliği, konumu öncelikle dikkat çeken konulardır.  Çünkü odaya ilk girişte görsel olarak bu sayılan noktalar dikkat çekmektedir. Eğer projelendirme sırasında bu duruma önem verilip müşterinin rahat hissedeceği ortam hazırlanmışsa en azından iyi bir başlangıç yapılmış olur. Bu özellik otel işletmesi bakımından önemlidir çünkü müşterinin ilk rahatsızlık tepkisini yatıştırmak çoğu kez olası değildir. Veya fazlaca ödün vermek zorunda kalınır ki bu da oda gelirini düşürücü önemli bir etkendir.

  İşletme tarafından bakıldığında odanın yapısı ile ilgili hassas bir konu daha vardır. Özellikle son yıllarda artan elektronik olanaklar ve insanların akıllı cihazlar kullanma güdüsü çoğu kez dezavantaja dönüşmektedir. Burada belki de ileri teknolojiye sahip ancak daha kolay kullanımlı cihazları seçmek en doğrusudur. Çünkü oda içinde kullanılan bu tür cihazların müşteriye bir çalışan tarafından net ve yalın olarak anlatılması, müşterinin bunu anlayarak kolayca kullanmasında zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bellboy tarafından verilecek açıklamalar, müşterinin algı ve kullanma becerisiyle birleşirse sonuç vermektedir. Genelde müşteri elinde ağır yük yoksa odaya refakat istememektedir ki bu durumda bahsi geçen teknolojik donanım tam bir fiyasko ile neticelenmektedir. Öyle ki yanmayan bir armatür, ayarlanamayan klima ünitesi, açılmayan bir TV zaten yol yorgunu olarak odasına çıkmış müşteride ters etkilenme yaratarak olumsuzluk başlatan bir unsurdur.     

  Oturma mobilyalarının rahatlığı, çalışma masası büyüklüğü, masa aydınlatması, masa etrafındaki elektrik prizlerinin konumu, çalışma koltuğu rahatlığı, TV boyutu, TV program çeşitliliği, eviye batarya düzenekleri,  duş bataryası, banyo havalandırması, ayna buğu önleme tertibatı, klima cihazı, pencere ve kapı açılma seçenekleri, yatak sertliği, yastık kalınlığı ve yumuşaklığı, çarşaf temizliği, havlu temizlik ve yumuşaklığı, buklet malzeme kalitesi, oda temizliği, banyo temizliği ikincil olarak dikkat çeken konulardır. Tüm bu detaylar iyi bir şekilde yan yana gelirse müşteri memnuniyeti ortaya çıkmaktadır.

  Dikkat ederseniz bahsi geçen her madde plan ve proje ile yakından ilintilidir. Projesi doğru ve itinalı yapılan tesislerde malzeme şartnameleri bu husular dikkate alınarak yapılmalı ve belli oranlarda standart malzeme yoksa imalat için detaylar ortaya çıkmalıdır. Bu nedenle inşaat sektöründe malzeme standardizasyonu ve tanımlama çalışmalarının yapılması çok önemlidir. Bina yapım şartnameleri oluşturmak ve güncellemek oldukça zor bir iştir ancak bir kere bina teknik kodları oluşturulursa bu tüm sektör ve yardımcı sektörlerin kalite bakımından önünü açacak niteliklere sahiptir. Bir dipnot olarak belirtmekte fayda var, inşaat sektöründe ileri tüm ülkelerin bina kodları vardır.

  BAZI ÖRNEKLER:

  •    Sorun: Yan veya üst odada kalan diğer misafirin yürüme, banyo yapma ve TV seyretme gibi tüm hareketlerini takip edebilirsiniz,
  Neden: Betonarme ve yalıtım
  •    Sorun: Odanızdan lokantada yemeğin hazır olduğunu kokusundan anlayabilirsiniz,
  Neden: Havalandırma sistemi
  •    Sorun: Süzgeç veya eviyeden gelen kötü koku içinizi karartabilir,
  Neden: Sıhhi tesisat
  •    Sorun: Klima sisteminin sesi uykunuzu böler, kapattığınızda kış aylarında ya soğuktan veya yaz aylarında sıcaktan uyuyamazsınız,
  Neden: Cihaz seçimi
  •    Sorun: Odada hiçbir şey çalışmaz ancak siz sürekli bir uğultu duyarsınız,
  Neden: Havalandırma sistemi
  •    Sorun: Suyu açtığınızda boruları sarsarak hızlı bir akışla karşılaşırsınız, bazen de kuvvetli bir ıslık sesi rahatsızlık yaratır,
  Neden: Sıhhi tesisat

  Binanın güler yüzlü olması içinden güler yüzlü çıkan insanlarla mümkündür. Gülmek bir memnuniyet işaretidir ve iç enerjimizi artırıcı etkiye sahiptir. Bir özelliği de bulaşıcı olmasıdır. Bunu elde etmek ise o kadar kolaydır ki sadece önem verilmesi gereken detayların dikkatli olarak kontrol edilmesi ve uygulamaya konması yeterlidir. Bu kadar basit 


  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun