Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı Can Pulak
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Aslında deniz nöbetlerini hiç bitirmemek lazım. Tehlike sürekli çünkü. Kirletmeyi sonlandırmaya hiç niyetimiz yok. Balık neslini kurutmaya ısrarla ve inatla devam ediyoruz. Bu durumda gözleri denizlerimizden ayırmamak gerek.

  Sahil Güvenlik Teşkilatımız da olmasa,deniz Allah'a emanet. Ama sahil güvenlik şimdi İçişleri Bakanlığına bağlandı. Bakalım yeni düzen ne gibi değişiklikler getirecek? Gerçi eskiden de, hele son yıllarda, görev tanımı farklı sınırlara çekilmiş, yükü iyice arttırılmış, rahat çalışma koşulları hayli zorlaşmıştı. Yedi kocalı Hürmüz'e dönmüştü teşkilat. Kaçak mültecileri mi yakalasın, mavi kart uygulamasını  mı izlesin, balık terörünü mü önlesin, içki kaçakçılarını mı kovalasın, ne yapacağını şaşırdı koca teşkilat.

  Gemilerimiz mükemmel, iç ve dış devriyelerimiz ciddi kontroller yapıyor ama görev talimatları sürekli değişiyor. Koş denizin ortasından mültecileri kurtar, olmadı cesetleri sudan topla, otur raporlarını düzenle, kaçak balık avcılarını yakala ve mahkemeye sevket, imdat isteyen teknelere yardıma koş, evrakları eksik olan deniz araçlarını çevir, cezayı bas, itiraz edenlerle uğraş. Denizi kirletenlerin fotoğraflarını çekmek, mahkemeye belge hazırlamak, ceza makbuzu kesmek de işin cabası.Bütün bunlara yetişmek zorunda olan Sahil güvenliğimizin bir de yakıt sıkıntısı olmasa...Tasarruf iyi de, bunca göreve tasarruf olur mu? Cebinden mi karşılasın askerimiz yakıt masrafını?

  Her neyse, Sahil Güvenliği bazen boşuna yoruyoruz. Söylemekten, anlatmaktan dilimizde tüy bitti. Denizler karadan kirleniyor. Kirliliğin yüzde 88'i sahil belediyelerinin arıtma sorununa hala ciddi bir çözüm bulamamalarından, fabrikaların ve çeşitli işletmelerin atıklarını denizlere boşaltmalarından kaynaklanıyor. Teknelerin kirliliğe oranı yüzde 10'u aşmıyor. Bunun böyle bilinmesinde ve önlemlerin ona göre alınmasında fayda var. Son yıllarda denizden kirletmenin de önü kesilmeye çalışılıyor. Gerçi yapılanlar, dostlar alışverişte gösünden öteye pek geçemiyor ama olsun. Geriye doğru baktığımızda hayli mesafe aldığımızı söyleyebilirim. Sahil Güvenlik, sivil toplum kuruluşu olan TURMEPA, kaptan ve denizcilerimiz daha dikkatli şimdi. Hele denizciler arasındaki otokontrol iyi işliyor. Bu nedenle kirlenme bir miktar azaltılabiliyor. İnşallah yakın bir gelecekte daha etkili önlemler alırız , kontrol ve nöbet çemberini sıklaştırırız da kirlilik problemini iyice hafifletiriz.

  Mandayla Körfezi'ni, Gökova'yı, Hisarönü ve Göcek'i dolaştım. Mandalya Körfez'ini hiç sormayın ,hele Kazıklı ve ötesi... Hala sahilden temizlenemeyen balık çiftlikleri çevreyi perişan ediyor, bölge oldukça kirli. Gökova temiz sayılır. Burada denizcilerin, kaptan ve tayfaların çabası ön plana çıkıyor. Herkes elinden geldiğince temizlemeye çalışıyor çevresini. Eskiden olduğu gibi, tekneleri dolaşıp katı-sıvı atık toplayan tekneler pek yok. Bodrum Ticaret Odası da, yıllardır sürdürdüğü hizmetini üç yıldır bitirmiş. Bu nedenle iş denizcilerin başına kalmış. Bodrum Büyükşehir Belediyesi'nin bir teknesi arada bir dolaşıp atık topluyormuş ama ben rastlamadım galiba. Gökova'nın bu yılki sorunu, büyük gemilerin peşine takılıp ya da yapışan balık ve denizanaları. Hele kenarı püsküllü, müthiş güzel bir balık var ki, dokunduğunu hastanelik ediyormuş.B izim bir profesör arkadaşımızı çarpmış, çok tehlikeli olduğunu söyleyip, yüzenlerin dikkatini çekiyor. Siz siz olun, bilmediğiniz balık ve denizanalarından uzak durun.

  Hisarönü giderek Gökova'dan daha sorunlu hale geliyor. Deniz trafiği sahipsiz, sürat tekneleri ve jetskiler büyük tehlike yaratıyor. Selimiye turizm sezonunda ciddi şekilde kirleniyor. Sığliman bile bundan nasibini almaya başlamış. Ama en çok Selimiye'deki kaçak yapılaşmaya üzüldüm. Güzelim köy giderek kayboluyor ve özelliklerini yitiriyor. Acaba bir devlet yetkilisinin buralara yolu düşmez mi?Aynı şeyi Bozburun için de söylemeliyim..

  Gelelim Göcek'e. 28 yıl önce korumaya aldığım Göcek'de iyice şehirleşiyor artık. Özel Çevre Korumanın pek bir etkisi kalmamış. Koylarda çok şükür henüz bir yapılaşma yok ama şehir içi yoğun biçimde yeni binalar, dükkanlar ve işletmelerle dolmuş. Tedbir alınmazsa Göcek de elden çıkabilir. Büyükşehir uygulaması beni ürküttü. Eğer Göcek'i normal imara açarlarsa, bu güzel ve harika beldemize de veda edebiliriz.Tıpkı Bodrum, Marmaris, Köyceğiz, Dalyan ve Ölüdeniz gibi...

  Göcek'te Turmepa iyi çalışıyor. Atık toplama teknesi iyi işler yapıyor. Ama kara kirliliği pek önlenemiyor. Manastırın tam arkası rezalet. Denizdeki Amigo adlı tekne dükkan, çevrenin canına okumuş. Bedri Rahmi koyunu marina gibi bir tahta iskeleyle kapatmışlar. Karada ağaçların arasına bir sürü bungalov koymuşlar. Kim izin verdi bunlara, bir ilgilenen yok mu? Manastır koyunda yıllar önce bir tahta iskele varken, ikincisini de yapan restoran neredeyse koyun yarısını kapamış. Olacak iş değil ama oluyor işte. Bu arada domuz Ada'sı ile diğer yerlere keçilerini atan bir aile (buralar bizim)diye sağa sola efeleniyormuş. Anlaşılıyor ki, Göcek'i yeni baştan ele alıp, ciddi bir kontrole kavuşturmak gerekiyor.

  Göcek'ten bahsetmişken, carettalardaki artışın da üzerinde durmalıyız. Yüzenlere bir zararları dokunmuyor ama, çok korkutuyor. Hele masa büyüklüğünde olanları ve balıklarla yengeçleri yiyenleri görünce,çevresinden uzaklaşmaya çalışın. Sahil güvenlik bugüne kadar bir yaralanma ya da ısırılma vakasının görülmediğini söylüyor ama siz yine de tedbirli olun. Ayrıca Okyanus'tan tepesinde kırmızı gözü olan zehirli deniz kestaneleri gelmiş ki, aman bunlara dikkat edin. Bölgedeki sağlık kuruluşlarının ve doktorların da bu yeni ve tehlikeli deniz canlılarına karşı bilgili olmaları lazım. Bizden söylemesi...

  Denizlerdeki nöbetimiz devam edecek...

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun