Dan Brown, ‘Cehennem’, İstanbul…

  HTL Consultants Danışman-Eğitmen- Mehmet Mülayim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Dan Brown yeni romanı ‘Cehennem’ ile kitap dünyasına bir anda canlılık verdi. Kitapçılarda dağlar, tepeler yığılmış ‘Cehennem’ romanları. Hayatında Dante’yi duymamış olanlara yeni bir ses ve görüş Brown’un kaleminden.

  Brown, dünya’da en çok satan yazarlardan birisi, 100 milyonun çok üzerinde kitap satışı var. Kuşkusuz yeni kitabı ‘Cehennem de en az 30-40 milyonlu rakamları bulacaktır. Bizim gibi kitap okuma özürlü bir ülkede bile 100 binlerle satacağı daha ilk günlerinde yakalanan binlerce korsan kopyasından belli. Korsancılar yanılmaz…

  Dan Brown’un kitaplarının edebi eserler olup, olmadığı tartışmaya çok açık. Ancak asıl gerçek milyonlarca insan kurgulanmış bu romanlar sayesinde günlük sorunlarından, telaşlarından, kaygılarından uzaklaşarak her romanda büyülenmiş, hipnotize olmuş en az 8-10 saat geçirmekte. Bu okuyuculara bende dâhilim. Cem Yılmaz seyretmek nasıl bizi günlük hayattan koparıyorsa Dan Brown’un kitapları gibi mesaj kaygısı olmayan iyi kurgulanmış, sürükleyici romanlarda insanı yaşamın hızlı koşusundan biran olsun koparıyor. 

  Hiç kuşku yok ki, nasıl Agatha Christie ve Sir Arthur Conan Doyle gibi yazarların kitapları halen çok sayıda satıyorsa Brown’un kitapları da yıllarca satılmaya ve okunmaya devam edecek. Daha da önemlisi kitaplarında kurgulanan bazı olayların ileride gerçek ile bağlantıları keşfedildikçe kitapları daha da önem kazanacak.

  ‘Cehennem’ tipik bir Dan Brown kitabı. Okurken kendi kendime ‘Kendisini tekrar ediyor.’ dedim, ama kitabı da elimden bir türlü düşüremeden hızla sonuna koştum. Heyecan ve merakla şimdiye kadar okuduğum binlerce sayfa Dan Brown’a yeni yüzlerce sayfa ekledim… Kısacık bir zaman dilimini yüzlerce sayfada detaylandıran, ancak detaylandırırken de bunu hiç sıkmadan ve yormadan yapan Dan Brown kuşkusuz ki hata yapmaz. Arkasında onlarca kişilik danışmanları, araştırmacıları olan dev bir kadro ile çalıştığı biliniyor. Pazarlama gücü ise inanılmaz. İsmi tüm dünyada bir marka haline gelmiş sayılı yazarlardan. 

  Bu heyecanlı, adrenalini yüksek roman’da biz Türk Turizmcileri için önemli olan kısmı ise yaklaşık 150 sayfalık son bölümlerinin İstanbul’un tarihi yarımadasında geçiyor olması. Koşturmaca ile düğüm çözme heyecanı ile hafif yağmur altında. Bu bölümler bizim için gökten düşen pırlantalar. 

  Kitabın İstanbul bölümüne geldiğimde gerginleştim ve öküzün altında buzağı arayan tavrımı takınarak, dikkatimi toparlayarak okudum. Yabancı bir yazara bizden iyi bahsetmesi konusunda asla güvenemezdim. Sadece romanın bir kahramanının ‘Türk hapishanelerinde’ yaşamını geçirmek istemediğine dair kısa bir cümle yakaladım ki o da bize meşhur ‘Midnight Express’ den kalma küçük bir miras olsa gerek. İnsanımızın sıcaklığını, yardımseverliğini ve tarihi yarım adanın güzelliğini, tarihi mirasımızı sayfalarına yansıtıyor, görülesi bir yer olduğunu her haliyle hissettiriyor. Bir ara İstanbul sahil yolunda hızla araba kullanıyorlar, sanki trafik yokmuşçasına, bu bir roman ve o da işin kurgu kısmı, artık o kadar da olacak.

  ‘Cehennem’i nasıl Cennetlik bir fırsata çevirebileceğimiz ise tamamen bize kalmış. Dünya’ya ve tüm dış seslere burnu yukarıda ben bilirim edaları ile bakanlar acaba bu fırsatı da hakir görecek mi? Yoksa bunun tanıtım için, kaliteli turist artışımızın sağlanması için değerlendirilmesine katkı sağlayabilecekler mi? Acaba becerebilecek miyiz, yoksa elimizden kuş olup uçmasını izleyecek miyiz?     
   

  HTL Consultants Danışman-Eğitmen-
  Mehmet Mülayim

  Kullanıcı Yorumları

  Murat Uçan - 31.05.2013 12:22:13
  Frankfurttan yeni döndüm. Giderken Türkler okuyordu havaalanında, dönüşte de tatile gelen bisürü Alman...Bu arada İstanbula dönüş uçağında (Airbus 330) 300 kişinin ben dahil 5i Türktü...Çok olumlu...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmde farklılık fark yaratır
  Nerede Türk misafirperverliği?
  Erciyes ve Kayseri turizmi
  Her şey dahil öcü mü?
  Zehir zemberek Kıbrıs turizmi - 1
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 2 - Kıbrıs’ta otel yöneticisi olmak.
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 3 - Kıbrıs’ta personel.
  Zehir Zemberek Kıbrıs Turizmi 4 - Kıbrıs’a yatırımcıların bakışı ve bazı çözüm önerileri
  Zehir zemberek, terör-savaş ve kriz yönetimi
  Dan Brown, ‘Cehennem’, İstanbul…
  Katliam
  Yurtta barış, dünyada barış istiyorum
  İstanbul’un dayanılmaz cazibesi
  Nerede Sultanahmet’in bitli turistleri?
  Turizmcinin yerel seçimlerdeki gücü
  ‘Devlet Ana’ ve kadın
  EMITT başarısız mı?
  Kıbrıs’da turizmi patlatma planı
  ITB Berlin fuarından ilk dakikalar
  Genel müdür olmanın dayanılmaz cazibesi
  ‘Seçilen Belediye Başkanlarına Açık Mektup’
  İyi bir personeli nasıl elinizde tutarsınız?
  Satışçı doğulur mu, olunur mu?
  Alaylı mı okullu mu?
  Oteller için marka olmak tesadüf mü?
  Kendini satma sanatı
  Stratejisiz oteller, stratejisiz turizm…
  Bugün bir otel açtık
  Genç satış profesyonellerine başarılı fuar katılım rehberi
  Savaş kapıda, oteller krizle başa çıkma savaşında
  Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı
  Turizm satırlarına geri dönüş…
  Eğitmen ve eğitim
  Dik durun, daha savaş yeni başlıyor
  Avrupa Birliği 500 milyon
  Krizle doğal seleksiyon
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun