Çoktandır Bodrum turizmi üzerine yazmıyordum. Yazmıyordum çünkü,eleştirilerin bir faydası olmuyor, imam bildiğini okuyor, yapılan yanlışlar ısrarla düzeltilmiyordu. Buna bir de büyükşehir yasası rezaleti eklenince, olanlar Bodrum’a oldu.

  Önce şunu belirtmekte yarar var.Şimdiye kadar kötü yönetim nedeniyle Bodrum Belediyesine yükleniyorduk. Öyle ya,elindeki büyük imkana rağmen görevini dar kalıpların içinde ve sığ görüşlerin paralelinde sürdürmeye çalışıyor, iyiniyetli yorumları bile düşmanlık sayıyor, kent sakinlerinin şikayetlerini ciddiye almıyordu. Böyle bir anlayışa sahip olan  Bodrum Belediyesi, halen bu anlayışını düzeltmiş değil, düzeltmeye de pek niyeti yok.
     
  Ama bir hakkı teslim etmek zorundayız ki, Bodrum’un bugünkü acıklı görünümünün sorumlusu Bodrum Belediyesi ve onun sempatiklikten başka bir özelliği olmayan Başkanı değil, Büyükşehir yasasını idam fermanı gibi Bodrum’un boynuna geçiren bugünün iktidarıdır.       
     
  Ülkenin çivisini yerinden oynatan Ankara,Türk turizminin ve onun gözbebeklerinin de canına okumuş,küçük hesaplar ve siyasi oyunlar yüzünden, ülkeye döviz kazandıran merkezlere büyük zararlar vermiştir.Sadece Bodrum değil, Marmaris, Fethiye, Kuşadası da,ülke çıkarlarını tepetaklak eden büyükşehir yasasıyla ‘’intiharın’’eşiğine getirilmiştir.
     
  Aydın ve Muğla’da seçimleri iktidar partisi kazansaydı, belki şikayetler bu derece ayyuka çıkmayacaktı.Çünkü iktidar, bu merkezlerin ihtiyacı olan parayı hemen gönderecek ve yıllardır yapılamayan hizmetler süratle  bitirilecekti. Ama CHP kazanınca,beklenen paralar da gelmeyince, turizm merkezleri bomba yemiş gibi oldu. Öyle olunca da, CHP’ye oy vermenin ağır faturası Aydın ve Muğla’ya kesildi.
     
  Bunu böylece belirttikten sonra, gelelim Bodrum’a. Bugün Bodrum belediyesinin küçük belediyeler kapatıldığı için elinde bol miktarda bina, araç, gereç ve personel kaldı. Ama para olmayınca, üstelik yetkileri de iyice budanınca, hizmetlerin yapılması ve haklı taleplerin yerine getirilmesi hayli zorlaştı. Peki, Muğla Büyükşehir Belediyesi ne yapıyor, niye yeterli parayı göndermiyor Bodrum ve benzeri turizm merkezlerine? Kelin merhemi olsa başına sürecek. 1243 kilometrelik bir sahil şeridinden sorumlu tutulan Muğla Belediyesi, Ankara’dan kendi ihtiyaçları için destek görmüyor ki, Bodrum’un imdadına yetişsin. Bırakın onu, garibim Bodrum Belediyesi'nin elinde ne bulduysa hepsini Muğla aldı. Bodrum’a kala kala mezbaha, cenaze işleri, temizlik hizmetleri, ortada görünmemeyi ustaca beceren zabıta filan kaldı. Eğer doğruysa, emlak vergilerinin yüzde 85’i de Muğla’ya gidiyormuş. Bu durumda personelin maaşını alabiliyor olmasına şükretmeli. O da kadrolu personelin..   
     
  Türkiye’nin incisi, çok değerli tarihi ve antik kentimiz, gözbebeğimiz Bodrum, bugün siyasetin ve becereksizliğin kurbanı haline geliyor. Bu tabloyu Ankara yarattı ama Ankara’nın zararlarını akılla asgariye düşürmek de, bugün Muğla ve Bodrum’u yönetenlerin elinde. Bodrum her şeyden sorumlu olarak Muğla’yı gösterirse, Muğla’nın parmağı da Ankara’ya çevrilirse, işler ortada kalır ki, bugünkü görünüm de aynen böyledir.
     
  Bodrum’un doğru dürüst altyapısı yok. Şehrin koktuğunu, kanalizasyon ve arıtmanın iyi çalışmadığını ,buna rağmen hala inşaatlara ruhsat verildiğini, fosseptikleri çeken vidanjörlerce halkın soyulduğunu, lağım sularının gelişigüzel yerlere döküldüğünü, kenti  yönetenler hariç bugün herkes görüyor. İdareciler sokağa çıksa, yandaş ve yağcılarına değil gerçek halkın sesine kulak verseler, rezaletlerin ne boyutlara çıktığını belki farkederler.
     
  Kenti yönetenler de Bodrum’daki dükkan bolluğundan ve pahalılıktan şikayet ediyorlar. Bir sokakta 15 berber, 8 fırın, bir caddede 4 taksi durağı olur mu? Hem bunlara ruhsat verin, hem fiyatların tüm dünyada olduğu gibi, lokantaların önüne konma mecburiyetine yönelik önerilere kulak tıkayın, sonra da şikayetçiler korosuna siz de katılın. Olur mu böyle şey? Laga lüga ile, sen-ben-bizim oğlan anlayışı ile idarecilik yapmak, çok gerilerde kaldı. Sadece Bodrum değil, Türk turizminin önemli merkezleri de bunu unutmamalı.
                                    
  İnşaat yasağı ilk defa bu yıl Bodrum’da delindi. Hala beton kamyonları, yolları iyice bozan vinçler, paletli araçlar ortalıkta dolaşıp duruyor, Istanbul ve diğer büyük şehirlerden beter trafik daha da kitleniyor. İnşaat yasağına ‘’Kanun değil genelge bu, uymak zorunda değiliz ki’’ anlayışıyla bakan sorumlular, Bodrum’a  yaptıkları büyük kötülüğün farkında değiller herhalde.
     
  Herşeyi Büyükşehir’in üzerine atmak, her günahı Ankara’ya yüklemek yerine,yukarıda saydıklarımı yapmanın ne zorluğu var? Biliyorum Bodrum’u yönetmek kolay iş değil ama, Bodrum’u böylesine sahipsiz bırakmak da doğru değil. Sorumsuz idareciler gelir gider ama, Bodrum gibi bir değer giderse, bir daha geri gelmez.
     
  Son sözüm şudur. Bodrum’da inşaatı,altyapı tamamlanana kadar en az beş yıl durdurmak gerekiyor. Kenti hatır ve gönüle göre değil, yasa ve mevzuata göre yönetmek gerekiyor. Bodrum’a tıpkı Marmaris gibi, enaz 30-40 yıl yetecek ölçüde özel bir yatırım planı yapmak ve finansmanının tümünü de devlet eliyle karşılamak gerekiyor. Bunu Marmaris için yapmıştık, Bodrum için de yapmalıyız. Bodrum’a kalemimizle destek vermeyi sürdüreceğiz. Destekleri köstek görenleri de, şimdilik göz kontrolü yaptırmaya davet edeceğiz. İnşallah bir faydası olur.
     
      

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Zafer Cengiz - 16.07.2015 14:04:58
  Ülke turizminin 60ını üreten Antalya örneğinin yanında, Bodrum sadece bir ÇEREZ olabilir Sn.Pulak Yıllardır yakıştırıldığı ve şişirildiği ifadesiyle Turizmin Başkenti denilen Antalya, bugüne kadar turizm masasında Alanya ve Kemeri bir araya getiremeyerek, İLin bile Başkenti olamamıştı. Bu durumun ardında da yetkisizlik mazereti arkasına saklanmak vardı..? Fakat Bütün Şehir Yasasıyla koşullar kökten değişti. Turizmde eskiden sadece Merkez görevinde olan B.Şehir Belediyesi, artık tüm İLden sorumlu olduğuna göre, eksik kalan turizm destinasyonu bütünlüğü yetkisine de sahiptir. Fakat eski zihniyetler bu Yasaya (henüz) uyum sağlayamadığı için, yıllardır bu konuda tek bir YORUM Yapılmamış olması, acaba neyi kanıtlıyor? Eskiden turizm kentiyiz diye gaza gelen Antalya Yereli, artık turizme seyirci bile olamıyor ve Turizm adına herkes Yörede bildiğini okuyor. Muğla ise TAM Buna paralel bir gelişme sürdürmektedir. Fakat yorumda çıkış noktası Bodrum değil, Marmaris, Fethiye, Dalaman İlçelerini de direkt etkileyen İL TURİZM KONSEYİ Bütünü olmalı ve bu konuda Stratejide öngörülen yerel konseyler Acilen Sivil Toplum ruhu ile aktifleşerek devreye girebilmelidir. Stratejik YASAL çözümler Resmi Gazetede küflenirken, olumsuz gelişmeler süreci karşısında Turizm Piyasası sadece kıvranarak ağlaşmaktadır..? Ceremeleri ise zorunlu olarak Ulusal düzeyde çekilecektir. Gönülden Destekler ise, ARTIK Söylemlerde değil Eylemlerde olmalıdır. Önemle Bilgilerinize.. BKZKAMPANYA: http:chn.ge1oRfHZK?share_idWbMPyYhIUx
  SABAN OKSUZ - 19.07.2015 09:37:32
  Sevgili ve degerli dostlar... Guzel giyinmekle iyi tenis oynanmaz demisti eski bir dostum...TURKIYEmizde...ne iyi idare ediliyorki TURIZM dogru olsun...Makro ...Mikro...Master safsatalari ile yillar gecti vede gececek...PATRON lar memnun ...aglayani bile her sene rant ustune rant koyuyor...ama gariban komi hala 800 TL ye talim ediyor...Bir cok konu var tabiiki planlama adi altinda yapilacak...ama ve ama ilk once hizmeti ureteni planlamazsaniz...boyle senelerce ayni hikayeleri yazar durursunuz...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun