Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  İzin verin anlatayım diyorum , karşımdaki turizm sektöründe duayen nevi şahsına münhasır kişiliğe

  SANCILI KISMI

  İzin verin anlatayım diyorum , karşımdaki turizm sektöründe duayen nevi şahsına münhasır kişiliğe . Dinlememekte ısrar ediyor , ne gerek var ikinci bir dernek kurmaya , zaten bir tane var yeter , hem nereden çıkıyor allasen bu yabancı dernek hikayesi bir anlat bakayım bana diyor ama ne hacet susmak bilmiyor ki , sürekli eleştiri ve tenkit.  Sonunda dayanamayıp azıcıkta olsa sesimi yükselterek beyefendi diyorum , sevgili ağabeyciğim , sanırım yanlış anladınız beni . Ben sizden icazet almaya gelmedim , sadece konusu açıldı merak ettiniz bende anlatıyorum . Bu ne hiddet bu ne celal , anlayabilmiş değilim. Bana akıl vermeye çalışıyorsunuz , saygı duyarım ve iyi ya da kötü tüm eleştirilere açığım, ancak dinime küfreden Müslüman olsa bari . Sizde turizm sektöründe , kendi alanınızda oldukça etkili bir derneğin başkanlığını yapıyorsunuz . Gördüğüm kadarı ile de oldukça aktifsiniz , ama neden sizin derneğin bir muadili de  İstanbul merkezli olarak mevcut , bana bunu açıklamanız mümkün mü ?.

  Derin bir sessizlik , Matrix filmindeki yavaşlatılmış sahneler misali havada uçan sinek bile hem vızıltısını kesiyor hem de olduğu yerde asılı  kalıp bekliyor. Sohbet yaptığımız odadaki tüm vücutlar buz kesmiş  , sadece gözlerimiz oynuyor. Yanımızda oturan ve bizim tartışmamızı dinleyen genç hanım oldukça heyecanlanmış , kalp atışlarını duyabiliyorum. Onlar diyor sevgili büyüğüm , sözüne kaldığı yerden devam ederek ,bizim yarımız bile olamazlar , zaten yaptıkları pek bir şey de yok , adı dernek gerisi boş . Keşke bizim gibi olsalar da sektör bu sayede bir kazanım elde etse. Ama nerde ,sadece boş laf , arada bir küçük toplantılar ,sohbet , dedikodu , geyik dernekçilik bumudur kardeşim.

  Hah işte bende onu soruyorum dernekçilik bumudur ?. Size neden onlarla ortak çalışma yapmıyorsunuz diye sormayacağım. Sizi tenkit de etmeyeceğim , zira sizin ve yönetim kurulunuzun ve üyelerinizin bileceği bir durum bu. Bizler her yeni oluşumun Turizm sektörüne yeni bir renk katacağına , yeni bir hareket getireceğine inanıyoruz. Yenilenme iyidir , gelişim güzeldir mantığıyla hareket ediyoruz. Uluslar arası olmak istememizin de asıl sebebi bu. Amaç , sadece birleştiğimiz yabancı dernek vasıtası ile elde edeceğimiz eğitim çalışmalarını ülkemizdeki meslektaşlarımızla paylaşmak değil . Türk turizmcisinin , otelcisinin ve dolayısı ile Türk Executive Housekeeperlarının ne kadar becerikli , donanımlı ve bilgili olduklarını yurtdışında da göstermek ve tanıtımızı yapmak. Sizce bunu hak etmiyormuyuz.

  Ayrıca başta ABD ve AB olmak üzere birçok vatandaşımızda yurtdışında çalışıyor , onları da bu mesleki örgüt çatısı altında toplayabilir ve çok güzel paylaşımlar yapabiliriz. Hadi canım oradan sende , abartma Emirciğim , o kadarını da  yapamazsınız , ufak at da civcivler yesin diyor , yaklaşık yirmi yıldır bizzat tanıdığım , ancak şu an için tanımakta zorlandığım saygıdeğer büyüğüm. Kan beynime fırladığı için , söylemem gereken bir çok şeyi yutkunarak içime çekiyor ve müsaade isteyerek bir an önce oradan uzaklaşıyorum. Otel kapısına giden uzun ve dar koridorda aklımdan bir çok şey film şeridi kıvamında akıp gidiyor. Birazcık olsun farklı bir şeyler yapmaya çalışan kişi yada kişileri , paçalarından sıkı sıkıya tutarak aşağı çekmek adeti bir bizim milletimizde mi mevcut acaba diye merak ediyorum.Başarılı olup olmamak problem değil , sadece sürüp giden düzene yenilik getirmek insanları rahatsız ediyor sanırım.Öyle ya bir türküdür tutturmuş gidiyoruz , ne gerek var alafranga şarkılara  , aryalara .

  DOĞUM GERÇEKLEŞİYOR

  Kısa adı IEHA International Executive Housekeepers Association olan ve ülkemizde yaklaşık altı aydır , Mediterranean Chapter Of The Ieha Inc. Antalya Turkiye adı ile  temsilcilik olarak faaliyetini sürdüren uluslar arası Housekeeperlar dernek merkezi Antalya. Turizm dünyasının başkenti olduğuna gönülden inandığımız bu harika şehrin enerjisi bizleri güzel ve başarılı işler yapmaya zorluyor. Derneğin adından da anlaşılacağı üzere sorumluluk alanımız tüm Akdeniz çanağı . Akdeniz’de kıyısı olan ve Turizm yapılan tüm ülkelerin sorumluluğu  , açılacak şubeler ile gerçekleştirilecek eğitim çalışmaları tamamen Türk Executive Housekeeperların yönetiminde. İlk yurtdışı şubesini Libya Tripoli’de açma çalışmalarını sürdüren IEHA TURKIYE , çok yakında Türk meslektaşlarımızın yoğun olarak çalıştığı Mısır’da da bir temsilcilik açacak. Halen bazı yasal süreçlerin tamamlanmasını bekleyen Libya ve Mısır şubelerinin ardından ise sırada komşu ülkeler var. Görüşmeleri halen sürmekte olan Kıbrıs’ta sınırın her iki tarafında da turizm yapılıyor ve Türk ya da Rum olsun hiç fark etmediği gibi , bu ülkedeki meslektaşlarımız konuya oldukça ilgi duyuyorlar.

  Türkiye’de ise Marmara Bölge Şubesi çoktan çalışmalarına başladı bile. 15 Mayıs cumartesi İstanbul The Ritz Carlton Otelinde gerçekleştirilecek olan yönetim kurulu toplantısına Antalya , İstanbul ve Tripoli’den gelecek olan katılımcıların yanı sıra Türkiye saati ile 13:00 de canlı bağlantı kurularak Florida’dan onursal başkan Çiğdem DUYGULU’da konuk olacak. Türkiye içerisinde ise üye kabulüne başlayan MEDITERRANEAN CHAPTER OF THE IEHA TURKIYE , bölgeler açarak meslektaşlarına ulaşmayı planlıyor. Marmara’dan sonra Ege’de çalışmalarını hızlandıracak olan IEHA TURKIYE yöneticileri ayrıca ekim ayında Orlando’da gerçekleştirilecek yıllık geleneksel toplantıya da hazırlanıyorlar. Web sitesi tamamlanan dernek önümüzdeki aylarda Marmara , Ege ve  Akdeniz bölgelerindeki tüm meslektaşlarına ulaşabilmek için birde dergi yayınlayacak . İngilizce ve Türkçe olarak iki dilde yayınlanacak dergide makaleler , röportajlar , eğitim ağırlıklı konular işleneceği gibi yurtdışında çalışmakta olan meslektaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları , sistem farklılıklarını ve Türkiye otelciliği ile karşılaştırmaları konu edilecek.

  Bunların hepsi gerçekleşebilirde , hayal ile de sınırlı kalabilir. Asıl olan meslek aşkı ile idealist tavrı birleştirmek ve sonucunda çıkan enerjiyi doğru biçimde çevrendekilere aktararak bir sinerji yaratmaktır. Asıl olan sürekli yazılarımda vurguladığım gibi, Housekeeping departmanının kaybettiği itibarı geri kazandırmaya çalışmaktır. Asıl olan milyonlarca liralık bütçeleri yöneten meslektaşlarımızın otel yönetimleri ve sahipleri tarafından daha fazla ciddiye alınmasını sağlamaktır. Asıl olan Türk turizmcisinin ne kadar başarılı ve pratik zekalı olduğunu bir kerede bizlerin göstermesidir. Asıl olan hayal etmektir , istemektir , harekete geçmektir ve başarmaktır. Bir gurup insanın bundan altı ay önce çıktıkları yolda başarılı olacaklarına inanan bir dolu güzel insan olduğu gibi , beceremeyeceklerini düşünenlerde var , rezil olacaklarını dört gözle bekleyenlerde. Elbette tüm bunların ne zaman ve nasıl hayata geçeceğini hep beraber göreceğiz ve bunu bizlere zaman gösterecek , hızla geçip giden ve hiç arkasına bakmayan zaman .

  Saygılarımla

  Emir HEPOGLU


  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Nadir Çam - 11.05.2010 10:14:05
  Yolunuz açık olsun kardeşim, sektördeki bazı dernekler kişilerin hegamonyasında oldugu sürece yenilerine ihtiyaç her zaman olacaktır. Umarım IEHA'dan sonra yenisine gerek kalmayacak ve sektörün tümünü kucaklayacaktır.
  Ercan Demir - 11.05.2010 17:23:41
  Umut etmek yolun yarısını almış olmak demektir. Biz tüm inancımızla ve umutlarımızla devam edeceğiz. Destekleyen ya da desteklemeyen bütün herkese sonsuz teşekkürler...
  şevket koçak - 12.05.2010 16:25:21
  kapımız,gönlümüz herkese açık...
  İlhan Varçın - 15.05.2010 04:17:32
  Emir Bey "Yapılırken heyacan duyulmayan işler başarılamaz" demiş "Emerson" sizde bu heyecan hep var dolayısıyla başarılı olacağınıza inanıyorum.Tabiki de bir takım dahili ve harici fesatlar çıkacaktır ve çıkmalıdır da...
  Hakan ÖRS - 18.05.2010 15:29:51
  Kimi insan ağaçlara bakmaktan ormanı göremez, kimi insan ise ormana bir ağaç daha eklemek için yaşar. Yine bulmuşsun dikecek bir ağaç, ellerine sağlık...!


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun