90’lı senelerin sonu. Acenteciliğin artık teknoloji ile tanıştığı, acentelerin web sayfası nedir öğrendiği yıllar. Fuarlar için kapı kapı matbaa dolaşılıyor , en uygun fiyat aranıyor, baskı telaşı derken fuara 1 gün kala işler yetiştirilmeye çalışılıyor. Bazıları da yetişemiyor…
   
  Acentelerde çalıştığım yıllarda, bilgi işlem personeli olarak bu paniği ve telaşı çok net bir şekilde yaşayanlardan biriyim. Genelde yetişmeyen işler bizim başımıza kalır, yaptığımız çalışmanın onayını alabilmek için günlerce neden beklediğimiz konusuna da bir anlam veremezdik. Ucuz ama kaliteli bir iş olsun mantığı ile hareket eden yöneticiler sebebi ile de çok canımız yanmıştır. Kaldı ki, baskı maliyetlerinin çok yüksek olduğu katalog işlemlerinde, hızlı ve panikle yazılan yazılarda yapılan en ufak bir yanlışlık, ufak bir işletmenin yıllık kazancı kadar maliyeti olan katalogların çöpe gitmesine bile sebep olabiliyordu. 

  2000’li yıllara girildiğinde ise, fuar için katalog telaşına düşen acenteler artık en iyi web sayfasını yaptırma telaşına da düşmüş, personel için yük 2 katına çıkmıştı. Fuarlardan önce yüzüne bile bakılmayan sayfalar, fuarlara 1-2 gün kala panikle revize edilmeye çalışılıyor, fazla mesailer koşturmacalar derken olan yine bilgi işlem personeline oluyordu. Artık hem katalogla, hem web sayfası ile hem de işletme içerisindeki teknoloji yönetimi ile uğraşmak zorundalardı. Zaten adı çıkmıştı bir kere bilgisayarcı çocuğa. 

  2000’li yıllardı bilgisayarcı çocukların doğuşu. O zamanlar sertifika veren kurslarında para kazandığı yıllardı. Sertifikasını alan bilgisayarcı çocuk oluyor, asgari ücret bile olsa bilgisayar sökebileceği herhangi bir yerde çalışmak istiyordu. 

  Yıllar geçti, sektörde kendini geliştiren personel artık müdür mertebesine erişti. Bilgi işlem müdürü, koordinatörü, şefi derken bir çok ünvana sahip oldu. Sektörün teknolojiye doğru kayması sebebi ile önemleri arttı, fakat kendilerini göstermelerine de pek izin verilmedi. Diğer departman müdürleri hep kıskandı onları. Bütün gün bilgisayar başındalar çünkü. Word açıp Excel açıp 2 tık tık yapıyorlar, bilgisayarlar bozulduğunda da tamir edip deli gibi para kazanıyorlardı sözde. Satış departmanına daha çok önem veren işletme yöneticisi, bilgi işlemden herhangi bir satış gelme potansiyeli olmadığı için bu departmana çokta önem göstermedi. Halbuki bilemedi, bilgisayarcı çocuğun satış potansiyelinin en az satış departmanı kadar yüksek olduğunu.

  Bilgi işlem departmanı denildiğinde, akla hemen bilgisayar tamiri gelmesinin sebebi tamamen yönetici tutumlarıdır. Ancak, bir çok acentenin, otelin, mağazanın ve hatta bakkalın bile online pazarlama aktivitesinde yer alıyor olması, fuarlarda katalogların çöpe gidiyor olması, fuarlarda standınızı ziyaret eden potansiyel müşteriler ile  satışlarınızın doğru orantılı olmaması sektörün artık tamamen teknolojiye doğru kaydığını, insanları artık teknoloji ile etkilemeniz gerektiğini gösteriyor. Bütün bunlarda bilgisayarcı çocuğun işi…

  Otel mimarileri bir yana, otellerin içerisindeki teknoloji artık sizler için büyük bir reklam kaynağı. Teknoloji sektörünü yakından takip eden bilgi işlem personeli, satış departmanı veya pazarlama departmanı ile birlikte çalışması iş birliği yapması gerekiyor. Burada ki organizasyonun alt yapısını hazırlamakta yöneticilere düşüyor. 

  Bilgi işlem personelinizi dinleyin, projelerine kulak verin. Proje üretmeyen personel için bütün bunları söylemek tabii ki yanlış. Bu tip personeller yapısı gereği zaten zamanla diğerlerinden ayrılacaktır.  Bilgi işlem departmanını bilgisayar tamirinden öte, satış ve pazarlama departmanları ile koordineli çalışacak bir departman haline getirmek, reklam aktivitelerinde basılı medya yerine teknolojiyi kullanarak birlikte hareket etmek her zaman fayda sağlayacaktır. 

  Buradan bilgi işlem personellerine de ufak bir proje önerim var. Basılı yaptığınız katalogları ve dergileri dijital ortama taşıyın. iTunes veya bu tarz e-dergi portallarında yayınlanmasını sağlayın. Maliyeti düşürmekle birlikte, çok daha fazla kişiye ulaşacaksınız. Yöneticimi ikna edemem diyorsanız, bence böyle bir opsiyonu düşünmeyin. Doğru şekilde, güzel bir anlatımla, maliyeti düşürecek ve reklam potansiyeli yüksek her türlü konuya yöneticilerin açık olabileceği kanısındayım. 

  Özetle, bilgi işlem departmanı birkaç işletme hariç çok fazla önemsenen bir departman olarak görülmüyor. Bence bu konuda geç kalınmadan bazı revizelere gidilip, bilgi işlem departmanını teknolojik pazarlama ile ilgili tüm fonksiyonlarda kullanmak, tüm departmanlarla koordineli bir şekilde çalışarak maliyetin azaltılması konusunda fikir danışılcak bir departman haline getirmek gerekiyor. Çünkü, belki yöneticiler farkında değildir ama, bir işletmede maliyetleri kısabileceğiniz konusunda fikir verebilecek en ciddi departmanlardan biride bilgi işlemdir. Bu cümlem, 2 bilgisayar az alalım, şu personelin bilgisayara ihtiyacı yok tarzında sonuca varılacak bir ifade olarak algılanmasın. Biraz önce verdiğim örnek gibi reklamcılıkta basılı reklamda kataloğa verilen para yerine sosyal medya aktivitesi, müşterilere bir mobil uygulama, lobiye bir kiosk, ücretli internet tarzında düşük maliyetli ve kazanç sağlayabilecek önerileri detayları ile alabileceğiniz departman bilgi işlem departmanıdır. 
  Artık bilgisayarlar yerine, tabletler, telefonlar var. Bilgisayarcı çocuk yerinede Bilgi işlem personeli daha uygun olur…

  Tüm bilişim çalışanlarının ve tüm emekçilerimizin bayramı kutlu olsun….
   

  iquee.m Genel Müdürü / Online Reklam Danışmanı
  Berkun Meral
  berkun@iqueem.com @berkunmeral

  Kullanıcı Yorumları

  Ayhan - 3.05.2014 10:24:37
  çok güzel ve cesaret isteyen bir yazı olmuş.sonunda bizide gören oldu.teknoloji ile büyüyen turizmin arkasında bilgi işlem elemanları var ama takan yok.yöneticilerin sıklıkla takip ettiği bir ortamda bu yazı çok yerinde olmuş.çok teşekkür ederim keni adıma.
  Ahmet Heman - 3.05.2014 11:19:14
  Bilgisayarcı çocuk olmaktan öteye geçecek adımların atılması konusunda bilişim çalışanlarına önemli işler düşmektedir. Teknoloji yönetimi fonksiyonunun ötesine taşıyacak projeler üretmeli, projeleri ilk sunduğunuzda gelecek yetersiz bütçe v.b. reddetmelerle karşı hazırlıklı olunmalıdır. Her reddediş bize, projeyi bir sonraki sene bütçesine aldırmak için fırsat yaratmaktadır. İnandığınız projelerin peşini bırakmayın. Farklı konular hakkında konuşmadıkça diğer departmanlar ve en önemlisi yöneticiler gözündeki teknoloji yönetimi işlevinin dışına çıkılması keniliğinden olmayacaktır. Sosyal medyanın sunduğu yenilikleri bilişimciler gözden kaçırmamalıdır. Sosyal medya ortamının mevcut teknoloji çözümü ile uyumunu sağlayacak yegane departman bilgi işlem departmanıdır. Yoksa iş sadece pazarlama işi değildir. Farklı bakış açıları yakalamak ve diğer departmanlara anlatmak ancak bilgi işlemin kotarabileceği bir iştir. Farklı bir bakış açısını gösterdiğin için teşekkürler Berkun, selamlar.
  A.OZAN AKÇAP - 7.05.2014 14:31:36
  Tebrikler kanayan yaraya bir merhem olur inşallah.
  bilgisayarcı diye çağırılan cocuk - 11.05.2014 00:09:59
  bahsettiğiniz gibi sektördeki bilgisayarcı cocuklardanım, malesef durum böyle... bilgi işlem sorumlusu diye adlandırılan ve akşama kadar ne iş yapıyon ki, oturuyon bilgisayar başında , zamda neymiş v.s v.s v.s karpuzcunun otel sahibi olup, bu adam ne iş yapıyor, niye para veriyoruz bu adama dediği çocuklarız... taki Allahın karpuzcusuna ( 35 otel sahibi ) tüm fişleri çekip, eline telefonu verene kadar, hala ne iş yaptığımı bilmiyordu...Yazınız için çok tşk ederim, yıllarca mücadele ettim, birinin kalkıp bunu dile getirmesi çok mutlu etti, Saygı ve Sevgi ile Selamlıyorum.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Gerek yok (mu acaba) dijitale!
  Turizm ve sosyal medya ilişkisi
  Yeni nesil yasaklı reklamcılık
  Online Reklamcılığın Başlama Noktası
  Bilgisayarcı çocuk
  Mobil reklamcılık
  PR’ını sevdiğimin ülkesi…
  Hedef Eğitilmiş İnsan!
  Bir reklam mecrası olarak Sosyal Medya
  Birleşik Hesaplar!
  Kulaktan kulağa sosyal medya
  Basılı Medyaya karşı Sosyal Medya
  Sezonluk reklam mantığı
  Farkedilmemiş bir konu: Bilişim
  Değişime ayak uydurun
  Sosyal medya canavarları!
  Kongreye doğru
  (Dijital) Resort Kongresi
  2014’e veda…
  Yöneticilerin ajanslarla imtihanı
  Pazarlama dersi!
  Ne bekliyorsun, anlat bilelim
  Duran varlık
  Güzel yedik ama, iyi yedik
  Yas
  Yüzüne ışık tutulmuş tavşan!
  Otellere yönelik online pazarlama önerileri
  Expolandıramadıklarımızdan mısınız?
  Dijital mahkumiyet!
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun