2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı Serdar Sağlamtunç / FCSI
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Serdar Sağlamtunç'un "2013 yılı için düşünceler" başlıklı makalesinin ikinci bölümü.

  İlginize Uygun bir Uğraş Seçin
   
  Eğer herhangi bir hobiniz varsa, bu dans, şarkı, resim, çizim, herhangi bir müzik aleti çalma ve hatta nadir öğelerin koleksiyonunu tutmak gibi herhangi bir çalışma olabilir, bunlara iş saatlerinizin dışında biraz zaman ayırın ve sadece en sevdiğiniz şeyleri yaparak rahatlayın. Çoğu kez bunları yapmadan bile bazen yoğun bir çalışma ortamının dışına çıkıp doğada birkaç adım atarak derin nefes almak bile inanılmaz bir canlanma sağlayabilir. Bu noktadan hareket ederek mutluluğa kavuşmak adına kendi mesleğinizi bile değiştirmek cesaretine sahip olarak yaşamda eğlenceyi seçebilirsiniz.
   
  Doğayı hatırlamayı öğrenin

  Sürekli elektronikleşen çevremiz bize doğayı unutturmak için büyük baskılar yapmaktadır. Genelde iş rekabeti ve sık değişen koşullar bize materyalist bir dünyayı dayatmaktadır. Çiçekleri, hayvanları, suyu web sitelerinden elde ederek etrafımızda suni bir dünya oluşturmak ilgimizi çekmektedir. Ne kadar ileri elektronik özellik olursa o kadar iyi. Cihazların bize ulaştırdığı teknolojinin vücudumuza verdiği zararları ölçmek şu an olanaksız çünkü karşı çıkan Don Kişot muamelesi yapılmaktadır. 21. Yüzyılın en büyük çelişkisi doğayı paraya çevirmek için tahrip etmek sonra doğayı kurtarmak için geri dönüşüme aykırı işlere para harcamaktır. Yüzünüze dokunmaktan serin esintiyi içinizde hissedin, rengârenk çiçeklerin rüzgârla yaptıkları dansı sessizce izleyin, süt içen yavru bir kediyi gözlemleyin, içinizdeki müziğin tınısını ortaya çıkartın. Bakın ne kadar rahat ve ferahlatıcı hissedeceksiniz.
   
  Kendinize karşı nazik olun

  Sürekli çalışmaya odaklanmış olan düşünceleriniz zihninizi ve vücudunuzu aşırı şekilde yorar. Bunun neticesinde son derece sert ve toleransa sahip olmayan bir yapı elde edersiniz. Farkına varın ve kendi yaşam yolculuğunuzda biraz yavaşlayın, bir makine değil ancak insan olarak çok değerli bir yaratık olduğunuzu anlamaya çalışın. Sorunlarla boğuşarak hayatı atlamak yerine hayatın küçük anlarını yakalamayı öğrenin. Kendinize karşı nezaket duygusunu öne almaya başlarsanız etrafınızdaki büyük değişimleri görme şansınız artacaktır. Yaşamda meydana gelen her şey sizin gelişmeniz ve ilerlemeniz için olmaktadır. Her gün birkaç dakikanızı kendinize ve vücudunuza saygı sözleri tekrarlamak için ayırın. Sizin için durmadan çalışan mükemmel sistem her türlü övgüye layıktır. 
   
  Meditasyon yapın

  Eğer stresi hissediyorsanız veya herhangi nedenden dolayı hayal kırıklığınız varsa, sadece gözlerinizi kapatın ve tüm rahatsız edici düşünceleri zihninizden dışarı çıkartın. Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir şekilde nispeten sessiz bir yerde oturarak nefesinizi takip ederek mutlu anlarınız ve birlikte olmaktan keyif aldığınız insanları düşününün. Eğer hayal kırıklığına uğradığınızı düşündüğünüz zamanlar varsa, bu andaki içsel duygunuzu memnuniyet hissine dönüştürün.
   
  İyimser bir insan olun

  Güneşin her gün doğduğunu ve battığını düşünmek iyi bir hizalama çalışmasıdır. Yaşamda hiçbir şey kalıcı değildir ve dünyadaki mevcut yasaya göre her şey değişim ve evrim içindedir. Dolayısıyla zor zamanlar olarak tanımladığınız anlarda bunun geçici olduğunu düşünerek iyimser olun. Göreceksiniz ki etrafınızdaki tablo yavaşça değişecektir. Bu iyimser bir tavır ve sırıtan bir suratla oturarak her şeye izin vermek anlamına da gelmemektedir. Sadece düşüncelerinizi olumluya yönlendirmeyi öğrenin.
   
  Günlük sıkça yaptığınız iş akışını değiştirin

  Genelde bazı hareketleri otomatik olarak yaparız ve bu bize belli bir kolaylık sağlar çünkü organlarımız da bu tekdüzeliğe alışır ve kendi içinde bir devinim başlar. Bu aslında alışkanlıkların başlama evrimidir ve kısır döngü başlamak üzeredir. Bu aşamada yenilikler, farklı düşünceler, ilerleme ve yaratıcılık söz konusu olmaz. Sadece bu olguyu hissederek en azından günlük eylemlerinizde değişiklikler yapmak farklı bakış açıları geliştirir. Basit bazı değişiklikler yenilenme nedenidir.
   
  Olayları ele alma şeklinizi değiştirin

  Değişim her zaman dinamizm getirir ama en önemli farklılık ise olduğunuz yerden değil değişik açı ve mesafeden olaylara bakabilme yetisini kazandırmaktır. Eğer herhangi bir karar öncesi tıkanıp kalırsanız, olayı olduğu gibi bırakıp çok farklı bir uğraş edinin, örneğin dışarı çıkıp temiz hava alın, nefes meditasyonu yapın, kendinizi karşı tarafa koyarak sizin karşınızda oturduğunuzu imgeleyin ve bir süre hiçbir şey düşünmeyin. Daha sonra döndüğünüzde hem çözüme odaklı hem de aklınıza daha önce gelmeyen bir çözüm veya çözümler ile karşı karşıya kaldığınızı göreceksiniz.
   
  Ayna prensibi geçerlidir

  Bir kişiyi nasıl görürsünüz? Güzel, çirkin, bakımlı, pejmürde, yalancı, aldatan, vb. Peki sizin içinizde bu algılar nasıl oluşuyor, hiç düşündünüz mü? Karşınızda gördüğünüz kendi suretiniz olmasın sakın? Eğer bir kişi veya olaya kızarken kendi duygunuzu yakalamayı becerirseniz kızgınlığınızın sadece kendinizle olan çoğu kez basit bir çekişmeden oluştuğunu görebilirsiniz. Bunu alt etmenin yolu kendinizi ne kadar sevdiğinizi hatırlamanızdır.     
   
  Yapabildiğinizin en iyisini yapın
   
  Yaşamda iz bırakmak için tüm icraatların en iyi olarak tamamlanması geçerli bir felsefedir. Bu tanımlama içine büyük veya küçük gibi sıfatlandırılacak maddeler girmez. Her işi sadece o iş olduğu için özenle ve özveriyle yapmak yeterlidir. İşin gerektirdiği teknik bilgi, eğitim ve deneyim buradaki gereksinimi zaman içinde tamamlayacaktır. Böylece iyi iş yapma olanakları için gerekli olan donanıma da zaman içinde kolaylıkla sahip olmak kolaylaşacaktır. 
   
  Kullandığınız sözcükleri özenle seçin 
   
  Sözcükler karakter ve entelektüel birikim sonucu ağzımızdan çıkan anlamlı ifadelerdir. Eğer olumlu etki ve sonuç isteniyorsa kişinin ağzından çıkacak sözcüklere müdahale etmeyi öğrenmesi ve bunu hayatında içselleştirmesi beklenmelidir. Buradan hareketle ağızdan çıkan iyi bir söz karşı taraftan da iyi olarak geri dönecektir. Ayna prensibi burada da geçerlidir. Güzel söz kullanma önemli bir beceridir ve iş hayatında ve politikada çok büyük etkilere sahiptir.
   
  Hiçbir şeyi şahsi algılamayın

  Çatışmalar bir olay hakkındaki görüşlerin şahsileştirilmesi ve üzerine alınması ile başlar. Bunu bilerek algı yapımızı değiştirmek fayda sağlayabilir. Çoğu kez ilk karşılaştığınız veya fazla tanımadığınız kişiler hakkında oluşturduğunuz görüşler ve fikirler hiç dile getirilmese de büyük olumsuz sonuçlara yol açar. Belki de öncelikle karşılaşılan durumun iyi bir analizi yapılarak olayı irdelemek sorunların büyük bir oranını ortadan kaldıracaktır. Algılarda değişiklik yapmak iç barışı yaratarak kendi huzur ve dingin durumunuza katkı yapacak önemli işlevlere sahiptir.    
   
  Kendinizi değiştirdiğinizde her şey değişir 
   
  Değişim o kadar da kolay bir olgu değildir. Yukarıda tanımlamaya çalıştığım maddeler temelde kişinin karakterini oluşturur. Kolaycılık ise karşısındakine değişimi önermek ama kendisinin buna yanaşmama gibi bir davranışa yönelmektir. Yaşamda yücelmek ve etrafımızı aydınlatmak istiyorsak önce kendimizi değiştirme yolunda çalışmalara başlamak gerekir. Öyle bir zaman gelir ki size engel olarak gördüğünüz kimi etkinlik ve şahısların yolunuzdan çekildiklerini ve yolunuzda engellerin kalktığına şahit olursunuz. Değişimi kabul etmek, uygulamaya koymak ve hayatın tadını çıkartmak kısa yaşamdaki önemli bir hedef olarak seçilmelidir.   

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun