Yunan halkı Türkiye hakkında ne düşünüyor?

  17.11.2017 - 11:53:24  Makedonya Üniversitesi’nin yaptığı araştırma, iki ülke arasındaki turizmin geliştirilmesi konusunda umutlu sonuçlar oraya koydu. Türkiye ve Türkler’in imajı Yunan halkı nezdinde oldukça yüksek. Türiye Otelciler Birliği (TÜROB) söz konusu araştırmanın, Türkiye'nin Yunanistan’da geleneksel bir karaktere sahip, samimi insanlara ve iyi yemeklere sahip, tarihi önemi olan, pahalı olmayan ve cazip bir turizm bölgesi olarak görüldüğünü ortaya koyduğunu bildirdi.  Türkiye’nin ve Türkler’in imajının Yunan halkı nezdinde oldukça olumlu olduğu ortaya çıktı.

  Makedonya Üniversitesi tarafından  yapılan ‘Yunanların gözünden bir turizm destinasyonu olarak Türkiye’nin imajı’ başlıklı araştırma, iki ülke arasındaki turizmin geliştirilmesi konusunda umutlu sonuçlar oraya koydu. Söz konusu araştırmanın sonuçları Makedonya Üniversitesi ve Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası tarafından Selanik’te düzenlenen ve Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır’ın da yer aldığı bir panel ile açıklandı. TÜROB tarafından yapılan açıklamada, 15-30 Ekim 2017 tarihlerinde Yunanistan’ın 24 farklı bölgesinde yapılan araştırmanın, Türkiye'nin Yunanistan’da geneksel bir karaktere sahip, samimi insanlara ve iyi yemeklere sahip, tarihi önemi olan, pahalı olmayan ve cazip bir turizm bölgesi olarak görüldüğünü ortaya koyduğu belirtildi. Ancak Türkiye egzotik bir varış noktası ya da  teknoloji ve yenilik açısından gelişmiş bir destinasyon olarak görülmüyor.  HER İKİ ÜLKE DE TURİZMDEN DAHA FAZLA KAZANMALI

  Araştırmayı değerlendiren TÜROB Başkanı Timur Bayındır, araştırma ile Yunan halkı nezdinde Türkiye’nin imajını olumlu olduğunun ortaya çıktığını ve bu durumun memnuniyet verici olduğunu söyledi. Turizmde iki ülke arasında karşılıklı olarak değerlendirilebilecek çok büyük bir potansiyel olduğunu vurgulayan Bayındır, her tarafın turizmcilerinin de turizm faaliyetlerinden iki ülkenin de kazançlı çıkması arzusunda olduğunu dile getirdi. Bayındır, iki ülke turizm ilişkilerinini geliştirilmesi için, ‘Yunanistan–Türkiye karayolu gümrük geçişlerinde kolaylaştırma ve fiziki şartların iyileştirilmesi; uzak destinasyonlarda iki ülkenin ortak paket hazırlaması, İstanbul–Selanik hızlı tren seferlerinin yeniden başlatılması, otobüsle tur düzenleyen seyahat acentalarına yakıt desteği verilmesi gibi önerilerde bulundu.

  ''TÜRK TURİST KUZEY YUNANİSTAN'DA GÜNDE 90 EURO HARCIYOR''

  Türkiye’den giden turistlerin Kuzey Yunanistan’da Balkanlardan sonra ikinci büyük kaynak pazar olduğuna dikkat çeken Bayındır, “Türk turistler Kuzey Yunanistan’da günde ortalama 90 Euro harcama yaparak 3 gece konaklıyor. Aynı yükselişin Türk tarafında da yakalanabilmesi için ortak çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Türkiye’deki tarihi değerlerin, özellikle Yunanlar için önemli olan dini ve tarihi yerlerin zenginliği yeterince anlatılamıyor” dedi.

  YÜZDE 46'SININ DEDESİ TÜRKİYE'DEN GİTMİŞ

  15-30 Ekim 2017 tarihlerinde Yunanistan’ın 24 farklı bölgesinde yapılan ‘Yunanların gözünden bir turizm destinasyonu olarak Türkiye’nin imajı’ araştırmanın satır başları şöyle:

  *Katılımcıların yüzde 38.3'ü Türkiye'yi ziyaret ettiğini belitti. Yunanlar için en popüler yer İstanbul. Diğer popüler yerler ise Edirne, Ayvalık, İzmir ve Efes. Türkiye'yi ziyaret eden katılımcıların arasında daha az popüler yerler Sümela Manastırı, Çanakkale ve Kapadokya olarak sıralanıyor.

  *Türkiye'ye seyahat eden katılımcıların çoğunluğu, gezilerini bireysel olarak organize ediyor.

  *Katılımcıların çoğu Türkiye'deki tecrübelerinden memnun ya da çok memnun kaldığını belirtirken, tekrar ziyaret etmek niyetinde olduğunu kaydettiler.

  *Yüzde 46'sı ailesinin (dedesi) Türkiye'nin bir bölümünden geldiğini belirttti. Bunların yüzde 26.4'ü Trabzon, yüzde 17'si İzmir, yüzde 11.3'ü İstanbul,yüzde 8.5'i Edirne, yüzde 4.7'si Bursa, yüzde 2.8'i Tekirdağ ve yüzde 2.8'i Samsun olarak yanıt verdi. Kalan kısım ise Marmara, Gelibolu, Konya, Giresun ve Sinop gibi diğer bölgelerden geldi.

  *Araştırmaya katılanların yüzde 64.4'ü kadın, yüzde 35.6'sı erkek olup, 16-64 yaş arasında değişiyor.

  *Makedonya Üniversitesi tarafından yapılan araştırma aynı şekilde 2018 yılında Türkiye’de de yapılacak. 

  *Öte yandan Türkiye’ye gelen Yunan turist sayısı 2014’te 804 bin ile rekor kırarken, 2015’te 755 bine, 2016’da 593 bine geriledi. Bu yıl ilk 9 ayda 425 bin Yunan turist geldi. Geçen yılın aynı döneminde 437 bin turist gelmişti. Yani bu pazardaki gerileme neredeyse durmuş görünüyor. Yunanistan resmi otoritelerine göre Türkiye’den Yunanistan’a 2015’te 1 milyon 150 bin kişi gitmişti. 2016’da ise bu rakam yaklaşık 1 milyon kişi oldu. Bu yıl Türkiye’den Yunanistan’a giden turist sayınını 1 milyonu geçmesi bekleniyor.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 17.11.2017 - 11:53:24 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Bir yolcunun Pgasus isyanı: Havada dehşeti yaşadık
  Oteller için yeni yönetmelik hazırlanıyor, işte detaylar...
  Turkey Home'un video ve görselleri 554 milyon kez izlendi
  Vatandaşa ne yediriyorlar? İşte bakanlığın açıkladığı korkunç liste
  Mart ayı otel teşvikleri 3 yıldıza ve modernizasyona gitti
  Türk Hava Yolları, Erbil uçuşlarının başlama tarihini açıkladı
  Rusya'dan Paloma Hotels'e iki ödül birden
  Hitit'ten 'beyaz bülten' çalışması
  Ulusoy anlatıyor: Borçlar, biletler, çekler, senetler, binalar, alacaklar...
  AKTOB'dan ITB değerlendirmesi: Pazar ne durumda, neler yapılmalı?
  Oya Narin: Turizm döviz gelirinin yüzde 5'i hibe olarak turizmciye dağıtılsın
  Denizbank'ın satışıyla ilgili yeni gelişme: Dubai'ye mi satılacak?
  TÜRSAV'ın yeni yönetim kurulu belli oldu
  Dolar TL karşısında tüm zamanların rekorunu kırdı
  TripAdvisor 2018'in en iyi destinasyonlarını açıkladı
  Türkiye-AB ilişkileri yine geriliyor, Avrupa Konseyi Türkiye'yi kınayacak
  İsrail Rusya'dan yapılacak charterlara kişi başı 60 euro destek verecek
  Tayland'da tur otobüsü kazası: 18 ölü, 33 yaralı
  OTI'nin satın aldığı Ferien Touristik'ten paket tur hamlesi
  'Balkanlara en çok turist götüren tur operatörü olmayı planlıyoruz'
  Bakanlıktan Trabzon Havalimanı açıklaması: Onarıma başlıyoruz
  Turizm yazarlarından Bağlıkaya'ya ziyaret
  Eresin Topkapı'nın yeni genel müdürü Erhan Çakay oldu
  Almanya'da İspanya kan kaybediyor, Türkiye ve Mısır yükselişte
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun