Yunan halkı Türkiye hakkında ne düşünüyor?

  17.11.2017 - 11:53:24  Makedonya Üniversitesi’nin yaptığı araştırma, iki ülke arasındaki turizmin geliştirilmesi konusunda umutlu sonuçlar oraya koydu. Türkiye ve Türkler’in imajı Yunan halkı nezdinde oldukça yüksek. Türiye Otelciler Birliği (TÜROB) söz konusu araştırmanın, Türkiye'nin Yunanistan’da geleneksel bir karaktere sahip, samimi insanlara ve iyi yemeklere sahip, tarihi önemi olan, pahalı olmayan ve cazip bir turizm bölgesi olarak görüldüğünü ortaya koyduğunu bildirdi.  Türkiye’nin ve Türkler’in imajının Yunan halkı nezdinde oldukça olumlu olduğu ortaya çıktı.

  Makedonya Üniversitesi tarafından  yapılan ‘Yunanların gözünden bir turizm destinasyonu olarak Türkiye’nin imajı’ başlıklı araştırma, iki ülke arasındaki turizmin geliştirilmesi konusunda umutlu sonuçlar oraya koydu. Söz konusu araştırmanın sonuçları Makedonya Üniversitesi ve Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası tarafından Selanik’te düzenlenen ve Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır’ın da yer aldığı bir panel ile açıklandı. TÜROB tarafından yapılan açıklamada, 15-30 Ekim 2017 tarihlerinde Yunanistan’ın 24 farklı bölgesinde yapılan araştırmanın, Türkiye'nin Yunanistan’da geneksel bir karaktere sahip, samimi insanlara ve iyi yemeklere sahip, tarihi önemi olan, pahalı olmayan ve cazip bir turizm bölgesi olarak görüldüğünü ortaya koyduğu belirtildi. Ancak Türkiye egzotik bir varış noktası ya da  teknoloji ve yenilik açısından gelişmiş bir destinasyon olarak görülmüyor.  HER İKİ ÜLKE DE TURİZMDEN DAHA FAZLA KAZANMALI

  Araştırmayı değerlendiren TÜROB Başkanı Timur Bayındır, araştırma ile Yunan halkı nezdinde Türkiye’nin imajını olumlu olduğunun ortaya çıktığını ve bu durumun memnuniyet verici olduğunu söyledi. Turizmde iki ülke arasında karşılıklı olarak değerlendirilebilecek çok büyük bir potansiyel olduğunu vurgulayan Bayındır, her tarafın turizmcilerinin de turizm faaliyetlerinden iki ülkenin de kazançlı çıkması arzusunda olduğunu dile getirdi. Bayındır, iki ülke turizm ilişkilerinini geliştirilmesi için, ‘Yunanistan–Türkiye karayolu gümrük geçişlerinde kolaylaştırma ve fiziki şartların iyileştirilmesi; uzak destinasyonlarda iki ülkenin ortak paket hazırlaması, İstanbul–Selanik hızlı tren seferlerinin yeniden başlatılması, otobüsle tur düzenleyen seyahat acentalarına yakıt desteği verilmesi gibi önerilerde bulundu.

  ''TÜRK TURİST KUZEY YUNANİSTAN'DA GÜNDE 90 EURO HARCIYOR''

  Türkiye’den giden turistlerin Kuzey Yunanistan’da Balkanlardan sonra ikinci büyük kaynak pazar olduğuna dikkat çeken Bayındır, “Türk turistler Kuzey Yunanistan’da günde ortalama 90 Euro harcama yaparak 3 gece konaklıyor. Aynı yükselişin Türk tarafında da yakalanabilmesi için ortak çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Türkiye’deki tarihi değerlerin, özellikle Yunanlar için önemli olan dini ve tarihi yerlerin zenginliği yeterince anlatılamıyor” dedi.

  YÜZDE 46'SININ DEDESİ TÜRKİYE'DEN GİTMİŞ

  15-30 Ekim 2017 tarihlerinde Yunanistan’ın 24 farklı bölgesinde yapılan ‘Yunanların gözünden bir turizm destinasyonu olarak Türkiye’nin imajı’ araştırmanın satır başları şöyle:

  *Katılımcıların yüzde 38.3'ü Türkiye'yi ziyaret ettiğini belitti. Yunanlar için en popüler yer İstanbul. Diğer popüler yerler ise Edirne, Ayvalık, İzmir ve Efes. Türkiye'yi ziyaret eden katılımcıların arasında daha az popüler yerler Sümela Manastırı, Çanakkale ve Kapadokya olarak sıralanıyor.

  *Türkiye'ye seyahat eden katılımcıların çoğunluğu, gezilerini bireysel olarak organize ediyor.

  *Katılımcıların çoğu Türkiye'deki tecrübelerinden memnun ya da çok memnun kaldığını belirtirken, tekrar ziyaret etmek niyetinde olduğunu kaydettiler.

  *Yüzde 46'sı ailesinin (dedesi) Türkiye'nin bir bölümünden geldiğini belirttti. Bunların yüzde 26.4'ü Trabzon, yüzde 17'si İzmir, yüzde 11.3'ü İstanbul,yüzde 8.5'i Edirne, yüzde 4.7'si Bursa, yüzde 2.8'i Tekirdağ ve yüzde 2.8'i Samsun olarak yanıt verdi. Kalan kısım ise Marmara, Gelibolu, Konya, Giresun ve Sinop gibi diğer bölgelerden geldi.

  *Araştırmaya katılanların yüzde 64.4'ü kadın, yüzde 35.6'sı erkek olup, 16-64 yaş arasında değişiyor.

  *Makedonya Üniversitesi tarafından yapılan araştırma aynı şekilde 2018 yılında Türkiye’de de yapılacak. 

  *Öte yandan Türkiye’ye gelen Yunan turist sayısı 2014’te 804 bin ile rekor kırarken, 2015’te 755 bine, 2016’da 593 bine geriledi. Bu yıl ilk 9 ayda 425 bin Yunan turist geldi. Geçen yılın aynı döneminde 437 bin turist gelmişti. Yani bu pazardaki gerileme neredeyse durmuş görünüyor. Yunanistan resmi otoritelerine göre Türkiye’den Yunanistan’a 2015’te 1 milyon 150 bin kişi gitmişti. 2016’da ise bu rakam yaklaşık 1 milyon kişi oldu. Bu yıl Türkiye’den Yunanistan’a giden turist sayınını 1 milyonu geçmesi bekleniyor.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 17.11.2017 - 11:53:24 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rus operatörler peş peşe açıkladı: Intourist'in ardından şimdi de TUI...
  Booking.com davasında önemli geişme: Mahkeme TÜRSAB'dan 500 bin lira...
  Türel'den yılbaşı süsü isteyen turizmcilere: Fettah Tamince gibi yapın
  Otel istatistikleri e-Devlet üzerinden tutulacak, sakıncalar neler?
  Ayık, Yağcı ve turizm çalışanlarından sektör değerlendirmesi
  Onlarca arazi özelleştirme kapsamına alındı, Datça imara açılıyor
  Avrupa'da bir hava yolu iflası daha: Niki iflas başvurusunda bulundu
  Bir havalimanı daha uçak yakıt desteği kapsamına alındı
  Yunanistan Almanya'da Türkiye'nin koltuğunu elinden aldı
  TUI'nin bilançosunda yüzde 56'lık tehlikeli gösterge
  EasyJet'ten güzel haber: Liverpool-Dalaman uçuşları başlıyor
  Bakanlardan farklı açıklamalar: 2017 turizm geliri ne kadar olacak?
  Rus gazeteden uçuşlarla ilgili Mısır'a bir iyi bir de kötü haber
  Otelin spasında Polonyalı basketbolcuya taciz iddiası
  Ferit Şahenk, şimdi de İtalyan restoran zincirinin peşinde
  2018 yılında pasaport ücretleri ne kadar olacak?
  Expedia'dan paket tur hamlesi: Zorunda değiliz ama herkesle rekabet edebiliriz
  İflas eden Alman tur operatörünün yeni sahibi belli oldu
  Thomas Cook 250 satış acentesini İzmir'e getiriyor
  Taşyapı ile Terminal Yapı, Ercan Havalimanı yüzünden mahkemelik oldu
  Club Hotel Phokaia, Mark Werner ile İngiltere pazarına geri döndü
  Bilirkişi raporu: Fadıl Akgündüz şirketin içini boşalttı
  Ulusoy, Bağlıkaya'yı destekleyen BYK başkanlarını disipline sevk etti
  Putin'in Mısır heyetinde sürpriz isim, Rusya uçuş yasağını kaldıracak mı?
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun