Yıldıray Karaer açıkladı: Corendon bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?

  8.02.2018 - 11:14:45  Coendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, basınla bir araya gelerek hem 2107 sezonunu değerlendirdi, hem de 2018 sezonuna ilişkin beklentilerini ve Corendon Grubu'nun planlamalarını paylaştı. Bu yıl Türkiye'ye 1 milyon koltuk planladıklarını ifade eden Karaer, 2018'in turizmde ayağa kalkış yılı olacağını söyledi.  TurizmGüncel

  Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, sezon öncesi İstanbul'da ekonomi ve turizm basını ile ibir araya geldi. Swissotel The Bosphorus'taki toplantıda konuşan Yıldıray Karaer, Avrpa'da yeniden yükselişe geçen Türkiye talebi ile birlikte grubun da Türkiye yatırımlarına hızla devam edeceğini kaydetti.

  Corendon'un Hollanda ve Belçika'da tur operatörlüğü yaptığını kaydeden Karaer, hava yolu şirketlerinin Türkiye dahil 20 ülkeye uçuş düzenlediğini belirtti. Corendon Dutch, Corendon Europe ve Corendon Türkiye olmak üzere şirketin bünyesinde 3 hava yolunun bulunduğunu ifae eden Karaer, ayrıca, Türkiye, Hollanda, İspanya ve Karayipler'de toplam 9 otel işlettiklerini belirtti.  ''YOLCU SAYIMIZI YÜZDE 30 ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ''

  Corendon Grubu'nun bünyesindeki hava yolu şirketlerinin filosuna 2018 yılında 3 uçak daha ekleyeceklerini anlatan Yıldıray Karaer, taşıyacakları yolcu sayısını yüzde 30 arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

  ''OTELLERİMİZDEKİ ODA SAYISI 3 BİNE ULAŞACAK''
   
  Corendon Turizm Grubu'nun Kemer, Bodrum, Çeşme ve Kundu'da toplam 4 otel işlettiği bilgisini veren Yıldıray Karaer, ''Bunun yanında İbiza ve Karayipler'de birer, Hollanda'da ise iki otelimiz var. Şu anda Hollanda'da büyük bir otel yatırımı daha yapıyoruz. Mayıs 2018’de açılacak olan otel, Amsterdam’ın simge binalarından eski Sony binasının restore edilmesi ile 3 farklı konseptten oluşuyor. 676 oda ve daireden oluşan tesisin yatırım bedeli ise 80 milyon euro. Bu otel de faaliyete geçtiğinde grubumuzun bünyesindeki toplamoda sayısı 3 bine ulaşacak.

  ''2017'DE 1 MİLYAR EURO CİRO ELDE ETTİK''

  Corendon Grubu'nun 2017 yılında 1 milyar euro ciro elde ettiğini açıklayan Yıldıray Karaer, 2018'de cirolarını yüzde 15 arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

  HOLLANDA VE BELÇİKA'DA SÖZ SAHİBİYİZ''

  Tur operatörü olarak Hollanda ve Belçika'da söz sahibi olduklarını kaydeden Karaer, ''Benelüks ülkelerindn Türkiye'ye en çok yolcu getiren tur operatörüyüz. Bu bölgede en büyük volümü yapanlar arasında ise ilk üçteyiz'' dedi.

  TOPLAM YOLCU HEDEFİ 3 MİLYON

  Avrupa'dan Türkiye'ye dönük 2018 rezervasyonları ile ilgili de bilgi veren Karaer, ''2017 temmuz ayında Türkiye'ye ciddi bir talep oluştu ancak uçak sayısı yetersiz olduğu için istediğimiz sayılara ulaşamadık. 2018'i planlarken, bunu göz önünde bulundurduk. İlave 3 uçak ekleyerek kapasitemizi arttırdık. 3 hava yolu şirketimizle toplamda 3 milyon yolcu taşımayı planlıyoruz. Bunun 1 milyonu ise Türkiye kapasitesi. Bunlar ağırlıkla olaraK Hollanda Belçika ve Almanya. Yavaş yavaş Rusya'da da ağırlığımızı arttırıyoruz.  ''REZERVASYONLARDA YÜZDE 100'ÜN ÜZERİNDE ARTIŞ VAR''

  Hollanda ve Belçika'nın ön rezervasyonun yoğun olduğu pazarlar olduğunu ifade eden Karaer, ''Bu ülkelerden 2018 Türkiye rezervasyonlarında yüzde 148 arttış görünüyor. Bu, ana ürünü Türkiye olan bizim gibi tur operatörleri için son derece önemli. Zorlu geçen iki yılın ardından Türkiye turizminin bir atak yapması gerekiyordu. Gelen veriler, ve tur operatörlerinden gelen koltuk talepleri, bu yıl Türkiye turizminin toparlanacağı yönünde işaret veriyor.'' değerlendirmesinde  hulundu.

  BOEING MAX 8'İ TÜRKİYE'DE İLK CORENDON UÇURACAK

  Corendon'un Beoing 737 operatörü olduğunu hatırlatan Yıldıray Karaer, Boeing'in 737 MAX 8 uçağını Türkiye'de uçuran ilk hava yolu şirketi olacaklarını söyledi. Karaer, ''Max Boeing'in yeni bir modeli ve hızlı satılan bir ürün. Mayıs ayında bu uçağı Corendon renkleri ile uçuracağız. Uçakta emniyet ön planda. Yüzde 40 daha sessiz, yüzde 20 daha az yakıt tüketimine sahip, karbon ayak izi ise çok daha düşük. Bu uçaklarla birlikte yakıt ekonomisinde büyük fayda sağlayacağımızı düşünüyoruz.  Karaer, konuşmasının devamında şunları söyledi:

  ''2018 TURİZMİN AYAĞA KALKIŞ YILI OLACAK''

  ''2017 yılında Malta bayraklı Avrupa içi hava yolu şirketimizi kurduk. Oradaki uçak sayımızı 3'e çıkarıp, ağırlıklı olarak Kuzy Afrika ülkelerinden Avrupa ülkelerine uçacağız. Bu yıl Almanya, Belçika, Hollanda başta olmak üzere, Türkiye'ye 1 milyon koltuk planladık. 2018 yılı Türkiye turizmi için bir ayağa kalkış yılı olacak. Biz, 2023 hedefine çok daha önce ulaşabilecek potansiyel ve alt yapısının olduğuna inanıyoruz.  ''TURİZMCİ ÖNCE 'İYİ BİR SEZON' GÖRMEK İSTİYOR''

  Türkiye turizminin kalkınmasında Türk tur operatörleri ile hava yolu ve otel yatırımcılarının çok büyük katıksı var. Geçtiğimiz iki yıl devletin de verdiği desteklerle bir şekilde atlatıldı. 2018 oldukça güzel görünüyor ve biz de planlamamızı buna gör yaptık. Şu anda Türkiye'de otel yatırımı yapmıyoruz. Turizmciler öncelikle iyi bir turizm yılını görmek istiyor.

  ''BÜYÜKLÜĞÜMÜZÜ KONTROL EDİLEBİLİR BİR SEVİYEDE TUTUYORUZ''

  Büyüklüğümüzü kontrol edilebilir bir seviyede tutmaya çalışıyoruz. Avrupa'da iflas eden hava yolu şirketleinin hem filosu büyük hem de iş modelleri farklı. Bizim, hibrit olarak adlandırabileceğimiz bir çalışma modelimiz var. Hem charter hem tarifeli uçuyor, kış döneminde ise uçaklarımızı wet-lease ile başka yerlere kiralıyoruz. Yurt dışında ciddi bir fiyat rekabeti var ve maliyetler çok yüksek. Bunların iyi bir finansal kontrolle belli büyüklükle tutarak ayakta kalıyoruz.

  ''FİYATLARIN HEMEN ARTMASINI BEKLEMEYELİM''

  Fiyatların müşteri sayısına paralel olarak artmadığına işaret eden Karaer, ''Fiyatlar 2017 yılında yüzde 40-50 oranında düşmüştü. Bu yıl bu eksiyi yüzde 20'lere çekmeyi hedefliyoruz. Türkiye'nin fiyat-kalite dengesi Avrupalı turiste hitap ediyor. Amacımız İspanya seviyesine çıkmak ama düşen fiyatları 'rezervasyonlar iyi geliyor' deyip yükseltirsek gelen turisti kaçırırız. İki ülke arasındaki krizin bitmesiyle birlikte Türkiye'de Rus turist rekoru kırıldı. Şu anda Rus turistin Türkiye'deki ağırlığı yüzde 40'a ulaştı. Türkiye'nin Avrupalı turist ile Rus turist arasında bir denge oluşturması gerekiyor.'' şeklinde konuştu.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 8.02.2018 - 11:14:45 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Vural Karasu'dan Azur Air açıklaması: Resmi belge elimize ulaştı
  Sahte hastalık davası açan iki İngiliz turiste 83 bin liralık ceza şoku
  TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve yönetimden Kurtulmuş'a ziyaret
  InterContinental Hotels Group, lüks otel operatörünü satın aldı
  Jolly Tur acentelerinde VR dönemi
  Bu 5 tur operatörü Rusya'dan Türkiye'ye 2.8 milyon turist getirecek
  Ekonomi, finans, pazarlar... Feti Kuyucu sektörün sıcak gündemini yazdı
  Genç turizmci evinde ölü bulundu
  Putin yüzde 76 ile yeniden devlet başkanı: Her şey, hepimiz değişiriz!
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye hedefi
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun