VİDEO: Numan Kurtulmuş, Turizm Şurası'nın kapanışında ne mesaj verdi?

  5.11.2017 - 18:48:15  1-3 Kasım tarihleri arasında Ankara'da düzenlenen Turizm Şurası, turizmin farklı alanlarında faaliyet gösteren yüzlerce turizmciyi bir araya getirdi. Komisyonların hazırladığı raporlar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletilirken, Bakan Kurtulmuş şuranın son günü kameraların karşısına geçerek komisyon rapoları ve bakanlığın planlamalarına ilişkin bilgi verdi.  TurizmGüncel

  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye turizmi için 3 temel stratejjilerinin olduğunu açıkladı. Kurtulmuş, bu stratejileri şu şekilde anlattı:

  ''YENİ PAZARLARA AÇILACAĞIZ AMA ANA PAZARLARI DA İHMAL ETMEYECEĞİZ''

  1. Dünya nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan Çin, Hindiatan, Malezya, Endonezya gibi Asya pazarlarına açılarak pazar çeşitlendirmesini sağlayacağız. Bunu yaparken Avrupa ve Rusya gibi ana pazarlarımızı da gözardı etmeyeceğiz.

  ''ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNDE TEKDÜZE KALDIK''

  2. Stratejimizin ikinci ayağı ise ürünlerimizi çeşitlendirmek. Ürün çeşitliliği konusunda şimdiye kadar biraz tekdüze kaldık. Dağ turizminden kongre turizmine, deniz turizminden kış sporları turizmine, sağlık turizminden spor turizmine kadar büyük fevkalade büyük büyük potansiyeli olan bir ülkeyiz.  ''MARKALAŞMA İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞACAĞIZ''

  3. Üçüncü stratejik sütun ise Türkiye imajını pozitif hale getirerek Türkiye markasının değerini arttırmak. Birden fazla karanlık odak dünyada İslam karşıtlığını ve özellikle son yıllarda Türkiye karşıtlığını siyasal bir araç olarak kullanmaya başladı. Avrupa'daki seçimler dolayısıyla Türkiye karşıtlığı geçtiğimiz yıl daha da prim yapmaya başladı. Turizm, algıları pozitif hale getiren önemli bir araç. Siyasetin dili başka, turizminki başka. Turizmi kullanarak Türkiye'nin zengin ve güvenli bir ülke olduğunu insanlara anlatacağız. Genel Türkiye markasının ötesinde, bölgeleri ve değerleri birer küresel marka haline getireceğiz. Mesela Göbeklitepe gibi bir değeri hala çok az insan tanıyor. Büün bunları dünyaya anlatmak için tanıtım seferberliği başlatacağız.

  Komisyonlarda konuşulan konuların 5 madde altında toplanmasının mümkün olduğunu ifade eden Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

  1. STRATEJİK HEDEF

  Bunlardan birincisi turizmde yeni bir stratejik planın ortaya konmasıdır. Burada konuşulan hiçbir şey boşa gitmeyecek. İmkanlarımız ölçüsünde bir stratejik sıralamaya tabi tutarak  bunları sonuçlandırcağız. Bu sorumluluğu hep beraber başaracağız.

  2. KOORDİNASYON

  Komisyonlarda konuşulan ikinci konu başlığı ise kurum ve kuruluşlar ile bakanlıklar arasında koordinasyon sağlanması. Şuranın açılış gününde 8 bakanla oturup bu konuyu konuştuk. Bundan sonra inşallah bu koordinasyonu sağlayacağız. Turizmciler de bu koordinasyonun bir parçası olacak.

  3. YASAL DÜZENLEMELER

  Bir diğer konu ise yasal düzenlemeler ve mevzuat yenilemeleri oldu. Bunlardan bir kısmının ben de elzem olduğunu düşünüyorum. Bir kısmı üzerinde ise uzun uzun konuşmamız lazım. Ayrıca bakanlığın teşkilat yasası ve teşkilat yasasını ilgilendiren bazı düzenlemer başta olmak üzere, çok fazla düzenlemeyi yeniden gözden geçirmek durumunayız. Yeni bir turizm yasası hazırlamak da buna dahil.

  4. HEDEFE ODAKLANMA

  Dördüncüsü ise hedeflere odaklanma. Türkiye iddiası olan bir ülke, sıradan bir ülke değil. Türkiye değişen küresel iklimse rol ve söz sahibi olan bir ülke.  Dolayısıyla turizm hedeflerinin güncellenmesi gerekiyor. Bu hedeflere ulaşmak için çalışacağız.

  5. TEŞVİKLER

  Komisyonlarda öne çıkan beşinci madde ise teşvikler. Birtakım teşviklere ihtiyaç var. Bu teşvikleri güncelleyerek önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Uçak şirketlerinie verdiğimiz teşvikleri 9 bin dolara kadar artıracak, ölü sezonda ve az ziyaretçi alınan pazarlarda turist getirenlere daha çok teşvik vereceğiz. Yüksek sezonda verdiğimiz teşvikleri ise bir miktar düşüreceğiz.

  İşte Kurtulmuş'un III. Turizm Şurası'nın kapanışında yaptığı konuşma:  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 5.11.2017 - 18:48:15 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye planlaması
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
  Bedirhan Bayka: Rusya'da 2020 hedefimiz 10 miyon turist
  Azur Air ile ilgili son dakika gelişmesi: Rusya Federal Havacılık Ajansı...
  Tez Tour, bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?
  Budak: Hükümet rutin tuizm destklerini bile planlayamıyor
  Concorde Hotels o anlaşmayı imzaladı
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun