VİDEO: Numan Kurtulmuş, Turizm Şurası'nın kapanışında ne mesaj verdi?

  5.11.2017 - 18:48:15  1-3 Kasım tarihleri arasında Ankara'da düzenlenen Turizm Şurası, turizmin farklı alanlarında faaliyet gösteren yüzlerce turizmciyi bir araya getirdi. Komisyonların hazırladığı raporlar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletilirken, Bakan Kurtulmuş şuranın son günü kameraların karşısına geçerek komisyon rapoları ve bakanlığın planlamalarına ilişkin bilgi verdi.  TurizmGüncel

  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye turizmi için 3 temel stratejjilerinin olduğunu açıkladı. Kurtulmuş, bu stratejileri şu şekilde anlattı:

  ''YENİ PAZARLARA AÇILACAĞIZ AMA ANA PAZARLARI DA İHMAL ETMEYECEĞİZ''

  1. Dünya nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan Çin, Hindiatan, Malezya, Endonezya gibi Asya pazarlarına açılarak pazar çeşitlendirmesini sağlayacağız. Bunu yaparken Avrupa ve Rusya gibi ana pazarlarımızı da gözardı etmeyeceğiz.

  ''ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNDE TEKDÜZE KALDIK''

  2. Stratejimizin ikinci ayağı ise ürünlerimizi çeşitlendirmek. Ürün çeşitliliği konusunda şimdiye kadar biraz tekdüze kaldık. Dağ turizminden kongre turizmine, deniz turizminden kış sporları turizmine, sağlık turizminden spor turizmine kadar büyük fevkalade büyük büyük potansiyeli olan bir ülkeyiz.  ''MARKALAŞMA İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞACAĞIZ''

  3. Üçüncü stratejik sütun ise Türkiye imajını pozitif hale getirerek Türkiye markasının değerini arttırmak. Birden fazla karanlık odak dünyada İslam karşıtlığını ve özellikle son yıllarda Türkiye karşıtlığını siyasal bir araç olarak kullanmaya başladı. Avrupa'daki seçimler dolayısıyla Türkiye karşıtlığı geçtiğimiz yıl daha da prim yapmaya başladı. Turizm, algıları pozitif hale getiren önemli bir araç. Siyasetin dili başka, turizminki başka. Turizmi kullanarak Türkiye'nin zengin ve güvenli bir ülke olduğunu insanlara anlatacağız. Genel Türkiye markasının ötesinde, bölgeleri ve değerleri birer küresel marka haline getireceğiz. Mesela Göbeklitepe gibi bir değeri hala çok az insan tanıyor. Büün bunları dünyaya anlatmak için tanıtım seferberliği başlatacağız.

  Komisyonlarda konuşulan konuların 5 madde altında toplanmasının mümkün olduğunu ifade eden Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

  1. STRATEJİK HEDEF

  Bunlardan birincisi turizmde yeni bir stratejik planın ortaya konmasıdır. Burada konuşulan hiçbir şey boşa gitmeyecek. İmkanlarımız ölçüsünde bir stratejik sıralamaya tabi tutarak  bunları sonuçlandırcağız. Bu sorumluluğu hep beraber başaracağız.

  2. KOORDİNASYON

  Komisyonlarda konuşulan ikinci konu başlığı ise kurum ve kuruluşlar ile bakanlıklar arasında koordinasyon sağlanması. Şuranın açılış gününde 8 bakanla oturup bu konuyu konuştuk. Bundan sonra inşallah bu koordinasyonu sağlayacağız. Turizmciler de bu koordinasyonun bir parçası olacak.

  3. YASAL DÜZENLEMELER

  Bir diğer konu ise yasal düzenlemeler ve mevzuat yenilemeleri oldu. Bunlardan bir kısmının ben de elzem olduğunu düşünüyorum. Bir kısmı üzerinde ise uzun uzun konuşmamız lazım. Ayrıca bakanlığın teşkilat yasası ve teşkilat yasasını ilgilendiren bazı düzenlemer başta olmak üzere, çok fazla düzenlemeyi yeniden gözden geçirmek durumunayız. Yeni bir turizm yasası hazırlamak da buna dahil.

  4. HEDEFE ODAKLANMA

  Dördüncüsü ise hedeflere odaklanma. Türkiye iddiası olan bir ülke, sıradan bir ülke değil. Türkiye değişen küresel iklimse rol ve söz sahibi olan bir ülke.  Dolayısıyla turizm hedeflerinin güncellenmesi gerekiyor. Bu hedeflere ulaşmak için çalışacağız.

  5. TEŞVİKLER

  Komisyonlarda öne çıkan beşinci madde ise teşvikler. Birtakım teşviklere ihtiyaç var. Bu teşvikleri güncelleyerek önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Uçak şirketlerinie verdiğimiz teşvikleri 9 bin dolara kadar artıracak, ölü sezonda ve az ziyaretçi alınan pazarlarda turist getirenlere daha çok teşvik vereceğiz. Yüksek sezonda verdiğimiz teşvikleri ise bir miktar düşüreceğiz.

  İşte Kurtulmuş'un III. Turizm Şurası'nın kapanışında yaptığı konuşma:  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 5.11.2017 - 18:48:15 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Otel sayısını 15'e çıkardı, 2018’i kaliteli hizmet ve marka yılı ilan etti
  Hamdi Güvenç açıkladı: Tataristan-Dalaman uçuşları başlıyor
  Ukrayna'da tur operatörlerinin yükümlülükleri arttırılıyor
  Azur Air Almanya filosundaki uçak sayısını arttırıyor
  Rus hava yolu şirketi Pobeda paket tur pazarına mı giriyor?
  Dedeman Grubu 'smart' otelcilik yapacak 2023'te 40 otele ulaşacak
  Turizm sektöründeki batık kredi oranı yüzde 3.94'e yükseldi
  Temurci: 2018 İspanya pazarı için toparlanma yılı olacak
  Bodrum'a 170 milyon dolara otel yaptı, sanat ve eğlenceyi bir araya getirdi
  Vali ve MÜSİAD'ın desteğiyle Antalya'da 'Helal Turizm Derneği' kuruldu
  Harcama, destinasyon, satın alma... İşte Alman turistin 2018 tatil eğilimleri
  Erkan Yağcı'dan fiyat uyarısı: Zamanı geldi!
  Antalya'da yapılacak gıda ve içecek fuarına alkollü içki izni çıktı
  Lüks alışveriş merkezindeki restoran ve kafelerin yıkımı durduruldu
  Uçaklarda silahlı özel harekat polisi dönemi
  Prontotour'un, çocuklu aileler için geliştirdiği 'ProntoKids' turları başlıyor
  Deniz Uğur: Sağlıklı iletişim Almanya'dan daha çok turist getirecek
  Küresel turizmden olumlu sinyaller, büyüme devam edecek
  2017 yılında 33 bin yeni otel yatağı için teşvik verildi
  87 milyar euro turizm geliri elde etti, ABD'nin koltuğuna oturdu
  Kaza yapan Pegasus uçağıyla ilgili THY New York uçağı senaryosu
  Ertuğrul Özkök: Çanakkale uydurulmuş bir isim, kentin adı Troya olmalı
  Dört turizm şirketinin 81 milyon liralık yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  19 yeni otel daha yolda, 5 yıldızlı oteller hangi illere yapılacak?
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun