Benzer Haberler:
  Corendon, Türkiye'nin ilk Boeing 737 MAX 8'ini Antalya'ya indirdi
  Amsterdam-Antalya uçağında gizemli koku, 8 kişi fenalaştı
  'Ören yerleri cüzi bir ücret karşılığında vatandaşlara açılmalı'
  Kültür Turizmini Geliştirme Vakfı ile ATAV arasında Perge tartışması
  Diana Travel çevre turlarına Perge'yi de dahil etti
  Alman hava yolu şirketi Türkiye'ye 4, Yunanistan'a 14 yeni hat açtı
  İngiliz büyükelçi: Bu yıl Türkiye'ye 3 milyon turist gelmesini bekliyoruz
  70 ülkeden gelen 450 turizmci Antalya'daki IMWF'de buluşacak
  Thomas Cook Leeds-Bradford'dan Türkiye'ye 20 bin koltuk planladı
  Corendon, kış sezonunda Almanya'dan Antalya'ya haftada kaç uçuş yapacak?

  VİDEO: Antalyalı turizmciler sezona Perge'de merhaba dedi

  11.05.2018 - 12:20:11  Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nün desteğinde AKTOB tarafından yürütülen '2018 Perge Yılı' kapsamında, sezon açılışı Perge Antik Kentinde yapıldı.  TurizmGüncel - Antalya

  Antalyalı turizmciler kent turizminin sahip olduğu deniz, kum ve güneşin yanına tarih ve kültürü de eklemek için harekete geçti.  2018'i Perge Yılı ilan eden Antalyalı turizmciler, sezonun açılışını da Perge'de yaptı. Düzenlenen etkinliğe, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda turizmci katıldı. Sezona Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin konser ve gösterisi ile merhaba diyen turizmciler, 2018 yılından da umutlu olduğunu belirtti.  ''2014 RAKAMLARI YAKALANACAK GİBİ''

  Etkinliğin açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Dr Erkan Yağcı, turizm sezonunun açıldığını ve ilk 4 ayda Antalya'ya 1.2 milyon ziyaretçinin geldiğini belirtti. Antalya'nın 2018 yılında 2014 rakamlarını yakalayacak gibi göründüğünü kaydeden Yağcı, ''İlk 4 ayda geçen yıla kıyasla yüzde 45'lik bir ziyaretçi artışı söz konusu. Avrupa pazarlarındaki yüksek büyüme, geçtiğimiz yıllardaki kaybımızın telafisinde ciddi bir performans gösteriyor. Tüm Avrupa'da  göstergeler pozitif. En fazla büyüme ise İngiltere pazarında. İngiltere'de 2014 rakamlarına bu yıl ulaşmış bulunuyoruz.'' dedi.

  ''RUSYA'DAKİ BÜYÜME DEVAM EDİYOR''

  Rusya ile yaşanan krizin ardından geçen yıl bu ülkede çok ciddi büyüme kaydedildiğini ifade eden Yağcı, büyümenin bu yıl da devam ettiğinin altını çizdi. Yağcı, ''Bu sene Rusya'da yakalanan yüzde 61'lik artışla, tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaşmış bulunuyoruz.'' ifadelerini kullandı.  ''DEĞİŞEN TURİZM TRENDLERİ TAKİP EDİLEREK PLANLAMA YAPILMALI''

  Dünyada değişen turizm trendlerinin takip edilerek planlama yapılması gerektiğini belirten Yağcı, ''Ülkemize gelen turisti doğal güzelliklerimize ve değerlerimize yönlendirerek ülkemizin ve Antalya'mızın kalkınmasına fayda sağlamak durumundayız. Ürünlerimizi ve pazardaki üstünlüğümüzü kullanarak yeniliklere öncülük etmeliyiz. Ama bunu bütüncül olarak, sahillerimizden tüm bölgelerimize sürdürülebilirlik prensibiyle yaymamız gerekiyor.'' dedi.

  HER YIL BAŞKA BİR ANTİK KENT

  Bundan sonra her yıl Antalya'nın başka bir kentinin tema olarak belirleneceğini ifade eden AKTOB Başkanı, ''Antalya çok cömert bir bölge. Antalya'da tarih, kültür, doğa, yayla... her şey var. Dünyada Antalya kadar antik kent ve tiyatroya sahip başka bir kent yok. Bu zenginliklerimizi turizm ile değerlendirmeliyiz. Sayın Vali ve Sayın belediye başkanı ile, gelen ziyaretçilerimizin kültürel zenginliklerimizi tanımasını ziyaret etmesini sağlamayı hedefledik. Çok güzel bir sinerji yakalamış bulunmaktayız. '' ifadelerini kullandı.

  ''RAKİPLERİMİZİN HİÇBİR BİÇİMDE SUNMA İMKANI OLMAYAN...''  Yağcı, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

  Tükiye farklı, Antalya daha da farklı. Bizi rakiplerimizden daha zengin kılan kültürel mirasımızla rekabeti fiyatla değil, ürün zenginliğiyle yakalam bu organizasyonun bir diğer amacı. Rakiplerimizin hiçbir biçimde sunma imkanı olmayan Anadolu'ya özgü, Hitit, Frig, Selçuklu, Yunan ve Roma uygarlıklarının doğduğu bir hazine üzerinde yaşıyoruz. Bu çalışma, bu bölgedeki kültürel değerleri öne çıkarmak için bir başlangıç noktası.

  Bu çerçevede her yıl bir değerimizi öne çıkaracağız. Aspendos, Side, Phaselis gibi değerlerimizi tema haline getirip ürüne dönüştüreceğiz. Bu yılı UNESCO Dünya Mirası Geçici Mirası Listesinde yer alan Perge'ye ayırdık. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Perge'yi ziyaret ederek desteğini ifade etti. Perge, Helenistik dönemin en zengin ve seçkin şehirlerinden biri Perge. Hitit İmparatorluğu, Büyük İskender ve Roma İmparatorluğu gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Burada restorasyon çalışmaları ve kazılar hala yoğun bir şekilde devam ediyor.

  ''PERGE'NİN KURUMSAL KİMLİĞİ, LOGOSU VE TANITIM VİDEOLARI HAZIRLANDI''

  Ancak Perge'ye bu zamana gereken değeri veremedik. 14 milyon turist hedeflediğimiz Antalya'da, daha fazla turistin Perge'yi ziyaret etmesini sağlamak durumundayız.

  Biz Perge için bir kurumsal kimlik oluşurduk. Videolarını ve logosunu hazırladık. Info kanalarında Perge'nin tanıtımı için çalışmalarımız devam ediyor. Yıl boyunca katılacağımız fuarlarda da Perge'yi işleme kararı aldık.  Yağcı'nın ardından kürsüye gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, Perge Antik Kentin'de böyle bir etkinlik düzenlemesinin son derece anlamlı olduğunu belirtti. Türel, konuşmasının devamında şunları söyledi:

  TÜREL: GEÇ ATILMIŞ BİR ADIM

  ''Aldığımız kararla, bundan sonra her yıl bir antik değerimizi öne çıkaracağız. Bu, dünya kenti Antalya'nın tanıtımı için çok önemli ve geç atılmış bir adım.

  Perge gibi tarihi merkezlerimize hakettiği değeri veremedik. Her şeye rağmen yaptığımız çalışmaların sonucunu yavaş yavaş alıyor olmamız umut veriyor.

  ''14 MİLYON TURİSTİN 4 MİLYONU PERGE'Yİ ZİYARET ETMELİ''

  Örneğin bu yıl Antalya'ya 14 milyon turist bekliyor, kaybettiğimiz yılları telafi etmeyi hedefliyoruz.  Kentimize gelecek turistlerin en z 4 milyonunun da Perge'yi ziyaret etmesini hedefliyoruz. Geçen yıl 10 milyon insanın geldiği Antalya'da Perge'yi ziyaret eden turist sayısı maalesef 60 bin.

  Biz çıtayı çok yükselttik. Geçmişte en fazla 400 bin turist gelmiş. Perge'nin bu eşsiz güzelliğini görmeyen bilmeyen kimsenin kalmaması lazım. Bu konuyu Turizm Bakanımızla paylaştığımızda çok önemli desteklerini aldık.

  AKTOB''un öncülük ettiği bu çalışmaya herkesin destek vermesi lazım.''  KARALOĞLU KZALARA KARŞI UYARDI

  Etkinliğe video konferansla katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise, turizmin Antalya için önemine dikkat çekti. Sezonun başlaması ile birlikt artan trafik kazaları konusunda turizmcileri uyaran Karaloğlu, ''Şoförleri yorgun ve uykusuz çalıştırmayın. Tecribesi şoförlere turisti emanet etmeyin.'' uyarısında bulundu.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 11.05.2018 - 12:20:11 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Saratov'da ciddi bir paksımız yok, hedef 700 bin Rus turist'
  Türkiye ve Mısır etkisi, İspanya turizmine nasıl yansıdı, işte rakamlar
  İsrail-Türkiye gerilimi turizmi nasıl etkiledi?
  Bayka: Emekli ikramiyeleri, 120 bin kişilik ek turizm hareketi yaratır
  Küba'da yolcu uçağı düştü, 110 kişi hayatını kaybetti
  Merkez Bankası enflasyon ve dolar kuru beklentisini yukarı çekti
  AtlasGlobal 2 adet A330 aldı, BDT kapasitesini arttırdı
  Thomas Cook'tan Dalaman'a bir müjdeli haber daha
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  KGF'nin 35 milyar liralık yeni kefalet paketi kullanıma açıldı
  Corendon, Türkiye'nin ilk Boeing 737 MAX 8'ini Antalya'ya indirdi
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
  Turizmcilere uyarı! 15 milyon dolar ve üzeri krediler için...
  Bakan Kurtulmuş'tan İsrail açıklaması: Turizmi etkilemez!
  MHP milletvekili adaylarını açıkladı, listede kaç turizmci var?
  İki vali merkeze çekildi, dört ile yeni vali atandı
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası, Türk turizmciye tavsiyeler
  Kadınlar giderek seyahatte kendini daha az güvende hissediyor
  Almanya'dan 80 seyahat acentesi Bodrum'a geldi
  'Helal' belgesi almayan oteller haram mı olacak?
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Gerilimde son perde: İsrail 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yaptı
  Thomas Cook: Mısır ve Türkiye talebi, kar marjı baskısını hafifletti
  Alanya'da tur otobüsü kazası
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun