VİDEO: 'Avrupa'da turist kaybettiğimiz sürece kayıpları telafi edemeyiz'

  29.08.2017 - 10:13:16  Detur CEO'su ve TÜRSAB Başkan adayı Firuz Bağlıkaya, BloombergHT'de katıldığı Focus programında sektörün gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TÜRSAB'ın değil acentelerin ticaret yapmasını sağlayacaklarını belirten Bağlıkaya, yaşanan turist kaybı için ise, ''Orta Avrupa'dan ziyaretçi kaybettiğimiz sürece kayıpları telafi etme şansımız yok'' dedi.
  Bayram tatili nedeniyle otellerin dolu olduğunu belirten Firuz Bağlıkaya, ''Ancak otellerin dolu olması tek başına yeterli bir veri değil. Bir de ortalama fiyat dengesi var. Acaba oteller istenilen fiyatlarla satılabiliyor mu? 2005 yılında ortalama 850 dolar olan paket fiyatları bugün 700 dolar civarına gerilemiş durumda. Ciddi bir gerileme var ve bu gerileme yurt dışından gelen ziyaretçi sayısının düşüşüyle de orantılı. Alım gücü yüksek turistin başka destinasyonları tercih etmesiyle de her geçen gün daha da düşüyor.'' dedi.

  ''BAYRAM DOLULUKLARI SADECE SERUM VAZİFESİ GÖRÜYOR''

  Bayramlarda doluluk oranlarının temmuz-ağustos döneminin yüzde 30 üzerine çıktığını kaydeden Bağlıkaya, ancak bu dönemlerin sektör açısından sadece serum vazifesi gördüğünü kaydetti. Bağlıkaya değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:

  İÇ TURİZM İÇ TİCARETİN KONUSU''

  İç sezon Türkiye'de 90 gün. Bu nedenle biz yurt dışından gelen turisti önemsiyoruz. Gelen sayısı, turist başına harcama ve bıraktıkları döviz miktarı Türkiye için son derece önemli. İç turizm ise bir anlamda iç ticaretin konusu. Para ülkenin içinde dönüyor.

  ''ORTA AVRUPA'DAN KAYIP YAŞADIĞIMIZ SÜRECE KAYIPLARI TELAFİ ETME ŞANSIMIZ YOK''

  Gelirler anlamında 2014 yılını veri olarak kabul edersek, 2017 yılını muhtemelen yüzde 50 civarında bir kayıpla kapatacağız. Yurt dışında oluşturulan Türkiye algısı nedeniyle, daha çok Avrupa dışında kalan ülkelerden turist almaya başladık. Bu ülkeler ise harcama kapasitesi daha düşük pazarlar. Biz Orta Avrupa'da turist kaybettiğimiz sürece, kayıplarımızı telafi etme şansımız yok.

  2014'E GÖRE GELİR KAYBIMIZ AVRUPA'DA YÜZDE 50

  Avrupa'dan, 2014'ü baz alırsak yüzde 50, 2015'i baz alırsak yüzde 40 civarında bir kaybımız var. En büyük kayıp yaşanan 3 ülke Hollanda, Almanya ve İngiltere. Yunanistan'dan bile yüzde 15 civarında kayıp var. Bu kayıplar çok önemli kayıplar.

  ''İNGİLTERE TUNUS SEYAHAT YASAĞINI KALDIRDI''

  Etrafımızdaki rakip destinasyonlar da yavaş yavaş açılmaya başladı. İngiltere Tunus'a dönük seyahat yasağını kaldırdı. Dlayısıyla daha zor bir sürece gireceğiz.

  ''AVRUPA'DAKİ TURİSTİN DÖNÜŞÜ RUSYA GİBİ HIZLI OLMAZ''

  Türkiye önceden turist sayısı bakımında dünyada ilk 10'da, turizm geliri açısından da ilk 20'de idi. Ancak şu anda bunların dışındayız. Diğer taraftan şu anki tablo, Türkiye turizminin gerçek potansiyelini yansıtmıyor. 2018'den itibaren toparlanma başlayacak. Biz 2018 kapasitemizi hem 2016'nın hem de 2017'nin üzerinde planlıyoruz. Fakat Avrupalı turistin dönüşü Rusya'daki gibi hızlı olmaz. Mevcut hassasiyetlerden dolayı oradaki yolcunun geri dönüşü birkaç yılı alacaktır.

  Avrupa'daki Türkiye müşterisinin önemli bir kısmını Yunanistan aldı. İspanya'nın zaten alacak bir tarafı yok. İspanya'da artık kitle turizmi karşıtı protestolar yapılıyor.

  ''TÜRKİYE'NİN GERİ DÖNÜŞÜ HIZLI OLMUYOR''

  Her yerde terör oluyor ama Türkiye'deki terör başka türlü etkiliyor. Türkiye'ye dönüş hızlı olmuyor maalesef. Şu anda hem kruvaziyer hem de kongre gibi alternatif turizm alanlarında sıfıra yakın bir noktadayız. Türkiye'ye dönük algının iyi yönetilmesi gerekiyor.

  ''PASTA BÜYÜMÜYOR AMA ACENTE SAYISI ARTIYOR''

  Turizmin genel sıkıntılarının ötesinde TÜRSAB ile ilgili sıkıntılarımız var. Bir kere yeni acente kurulmasını engelleyeceğiz. Pazar büyümüyor ama acente sayısı artıyor. Belge dağıtılarak acente sayısının artırılmasının önüne geçeceğiz.

  ''TÜRSAB DEĞİL, ACENTELER TİCARET YAPACAK''

  TÜRSAB'ın ticaret yapmasının önüne geçeceğiz. Birliğin değil, üyelerin ticaret yapması gerekiyor. Transferle ve hac turizmi ile ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Bugün acenteler transfer yapamaz hale geldi. Turistler kendi kendilerine gelmiyorlar. Onları acenteler getiriyor. Acenteler başarılı olursa sektör, sektör başarılı olursa ülke başarılı olur.''
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 29.08.2017 - 10:13:16 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Turizmci - 29.08.2017 13:08:09
  Bizim memleketimizde , işi bilen işi yapacak adamı koymazlar makama .. Umarım bu sefer TURSAB için farklı olur. Sayın Bağlıkaya nın tüm turizm camiası tarafından desteklenmesi lazım sadece Seyahat Acenteleri tarafından değil. Öyle ki otelcisi, işletmecisi , bu sektör ile yaşayan herkesin desteği gerekir ...
  turizimci - 29.08.2017 19:58:48
  Basaran Ulusoy gitmedikce tursab tan acentalara fayda gelmez


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TUI, İngiltere'nin bir havaalanından daha Antalya'ya uçuş başlatıyor
  Mehmet Şimşek piyasadaki dalgalanmalar için ne dedi?
  'Turizm sektörünün talepleri var'
  Suriye sorununda bir ilk!
  Dolar, Orta Vadeli Plan'daki 2019 hedefini de aştı
  Bağlıkaya'dan Antalya'da büyük buluşma: Neden aday oldum?
  Züppelik, fakirleri aşağılama... İngiliz hava yolu şirketine tepki yağdı
  İspanya otelcilik sektöründe 2.48 milyar euroluk dev satın alma teklifi
  Ünlü tatil köyü satılıyor
  Rekor: İstanbul'da 120 bin şişe sahte içki ele geirildi
  Neredekal ile HotelRunner'ın iş birliği otellere ne kazanadıracak?
  İstanbul'da 5 bin otelciye deprem eğitimi
  Cirosunu %40 arttırdı, 2018 erken rezervasyon kampanyasını başlattı
  AKTOB'dan WTM raporu: İngiltere seyahat pazarı için neler yapılmalı?
  Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'den çıkıyor mu?
  Otel arazisi 4 milyon liraya ihaleye çıkarıldı
  Yusuf Duru anlatıyor: Turizmde raconu biz keserdik!
  Avrupa Birliği, Türkiye fonlarında kesintiye gitme kararı aldı
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  THY gayrimenkul işine girdi
  Antalya'nın sorunları ''Kent Konferansları'nda konuşulacak
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun