VİDEO: 'Avrupa'da turist kaybettiğimiz sürece kayıpları telafi edemeyiz'

  29.08.2017 - 10:13:16  Detur CEO'su ve TÜRSAB Başkan adayı Firuz Bağlıkaya, BloombergHT'de katıldığı Focus programında sektörün gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TÜRSAB'ın değil acentelerin ticaret yapmasını sağlayacaklarını belirten Bağlıkaya, yaşanan turist kaybı için ise, ''Orta Avrupa'dan ziyaretçi kaybettiğimiz sürece kayıpları telafi etme şansımız yok'' dedi.
  Bayram tatili nedeniyle otellerin dolu olduğunu belirten Firuz Bağlıkaya, ''Ancak otellerin dolu olması tek başına yeterli bir veri değil. Bir de ortalama fiyat dengesi var. Acaba oteller istenilen fiyatlarla satılabiliyor mu? 2005 yılında ortalama 850 dolar olan paket fiyatları bugün 700 dolar civarına gerilemiş durumda. Ciddi bir gerileme var ve bu gerileme yurt dışından gelen ziyaretçi sayısının düşüşüyle de orantılı. Alım gücü yüksek turistin başka destinasyonları tercih etmesiyle de her geçen gün daha da düşüyor.'' dedi.

  ''BAYRAM DOLULUKLARI SADECE SERUM VAZİFESİ GÖRÜYOR''

  Bayramlarda doluluk oranlarının temmuz-ağustos döneminin yüzde 30 üzerine çıktığını kaydeden Bağlıkaya, ancak bu dönemlerin sektör açısından sadece serum vazifesi gördüğünü kaydetti. Bağlıkaya değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:

  İÇ TURİZM İÇ TİCARETİN KONUSU''

  İç sezon Türkiye'de 90 gün. Bu nedenle biz yurt dışından gelen turisti önemsiyoruz. Gelen sayısı, turist başına harcama ve bıraktıkları döviz miktarı Türkiye için son derece önemli. İç turizm ise bir anlamda iç ticaretin konusu. Para ülkenin içinde dönüyor.

  ''ORTA AVRUPA'DAN KAYIP YAŞADIĞIMIZ SÜRECE KAYIPLARI TELAFİ ETME ŞANSIMIZ YOK''

  Gelirler anlamında 2014 yılını veri olarak kabul edersek, 2017 yılını muhtemelen yüzde 50 civarında bir kayıpla kapatacağız. Yurt dışında oluşturulan Türkiye algısı nedeniyle, daha çok Avrupa dışında kalan ülkelerden turist almaya başladık. Bu ülkeler ise harcama kapasitesi daha düşük pazarlar. Biz Orta Avrupa'da turist kaybettiğimiz sürece, kayıplarımızı telafi etme şansımız yok.

  2014'E GÖRE GELİR KAYBIMIZ AVRUPA'DA YÜZDE 50

  Avrupa'dan, 2014'ü baz alırsak yüzde 50, 2015'i baz alırsak yüzde 40 civarında bir kaybımız var. En büyük kayıp yaşanan 3 ülke Hollanda, Almanya ve İngiltere. Yunanistan'dan bile yüzde 15 civarında kayıp var. Bu kayıplar çok önemli kayıplar.

  ''İNGİLTERE TUNUS SEYAHAT YASAĞINI KALDIRDI''

  Etrafımızdaki rakip destinasyonlar da yavaş yavaş açılmaya başladı. İngiltere Tunus'a dönük seyahat yasağını kaldırdı. Dlayısıyla daha zor bir sürece gireceğiz.

  ''AVRUPA'DAKİ TURİSTİN DÖNÜŞÜ RUSYA GİBİ HIZLI OLMAZ''

  Türkiye önceden turist sayısı bakımında dünyada ilk 10'da, turizm geliri açısından da ilk 20'de idi. Ancak şu anda bunların dışındayız. Diğer taraftan şu anki tablo, Türkiye turizminin gerçek potansiyelini yansıtmıyor. 2018'den itibaren toparlanma başlayacak. Biz 2018 kapasitemizi hem 2016'nın hem de 2017'nin üzerinde planlıyoruz. Fakat Avrupalı turistin dönüşü Rusya'daki gibi hızlı olmaz. Mevcut hassasiyetlerden dolayı oradaki yolcunun geri dönüşü birkaç yılı alacaktır.

  Avrupa'daki Türkiye müşterisinin önemli bir kısmını Yunanistan aldı. İspanya'nın zaten alacak bir tarafı yok. İspanya'da artık kitle turizmi karşıtı protestolar yapılıyor.

  ''TÜRKİYE'NİN GERİ DÖNÜŞÜ HIZLI OLMUYOR''

  Her yerde terör oluyor ama Türkiye'deki terör başka türlü etkiliyor. Türkiye'ye dönüş hızlı olmuyor maalesef. Şu anda hem kruvaziyer hem de kongre gibi alternatif turizm alanlarında sıfıra yakın bir noktadayız. Türkiye'ye dönük algının iyi yönetilmesi gerekiyor.

  ''PASTA BÜYÜMÜYOR AMA ACENTE SAYISI ARTIYOR''

  Turizmin genel sıkıntılarının ötesinde TÜRSAB ile ilgili sıkıntılarımız var. Bir kere yeni acente kurulmasını engelleyeceğiz. Pazar büyümüyor ama acente sayısı artıyor. Belge dağıtılarak acente sayısının artırılmasının önüne geçeceğiz.

  ''TÜRSAB DEĞİL, ACENTELER TİCARET YAPACAK''

  TÜRSAB'ın ticaret yapmasının önüne geçeceğiz. Birliğin değil, üyelerin ticaret yapması gerekiyor. Transferle ve hac turizmi ile ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Bugün acenteler transfer yapamaz hale geldi. Turistler kendi kendilerine gelmiyorlar. Onları acenteler getiriyor. Acenteler başarılı olursa sektör, sektör başarılı olursa ülke başarılı olur.''
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 29.08.2017 - 10:13:16 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Turizmci - 29.08.2017 13:08:09
  Bizim memleketimizde , işi bilen işi yapacak adamı koymazlar makama .. Umarım bu sefer TURSAB için farklı olur. Sayın Bağlıkaya nın tüm turizm camiası tarafından desteklenmesi lazım sadece Seyahat Acenteleri tarafından değil. Öyle ki otelcisi, işletmecisi , bu sektör ile yaşayan herkesin desteği gerekir ...
  turizimci - 29.08.2017 19:58:48
  Basaran Ulusoy gitmedikce tursab tan acentalara fayda gelmez


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Türkiye güvenli değil' diyenlerin oranı yüzde 64'ten yüzde 76'ya yükeldi
  Levent Bekaroğlu sektördeki o dedikoduyu yazdı: 1 milyon turist...
  Thomas Cook müşterileri daha otele gitmeden odalarını seçebilecek
  Tolga Tekin: 'Express Balkan Turları' yoğun ilgi görüyor
  Alanyalı turizmciler Hollanda'da 50 yaş üstü turistin peşinde
  Bakanlık yetkilileri Almanya'da turizmcilerle görüşüyor
  Erdoğan ABD'den 40 tane Boeing 787-9 için görüşme başlatarak döndü
  14 turizm şirketine 327 milyon liralık vergi, resim ve harç istisnası
  Atatürk Havalimanı'nda facianın eşiğinden dönüldü
  Türkiye Turizmi Tarih Projesi destek bekliyor
  TUI seyahat sektöründe yeni döneme hazırlanıyor: Bindiğimiz dalı keseriz!
  Yakup Dinler'den Veli Çilsal'a: Hodri meydan Veli Çilsal!
  Türk turist sayesinde ayakta kalan Yunan adası: Leros
  'Turizmin 12 aya yayılması bir mevsim sorunu değil anlayış sorunudur'
  Alman bakan: Milyonlarca tatilci zor durumda kalmaktan kurtuldu
  Mağdur yolcu sayısı 315 bine ulaştı, Ryanair'de neler oluyor?
  Dinler ile Çilsal arasındaki polemikte yeni gelişme: Suç duyurusunda...
  'Turizmin farkında olmayan bürokratlar turizmi idare ediyor'
  'Genel kurul salonu terbiye salonudur' dedi, yeniden başkanlığa aday oldu
  'Fettah Tamince Dubai'de 400 milyon dolarlık otel açtı'
  Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 153 milyon liralık ihale
  Stajyer öğrenci 5 yıldızlı otelin mutfağında kaynar et kazanına düştü
  İstanbul'un 3 ana turizm pazarı Almanya, İran ve Suudi Arabistan oldu
  THY Rusya'da 1 milyon yolcu taşıdı, yıl hedefi 1.5 milyon
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun