Uçak krizi, ruble, fiyat, Mısır... Intourist'ten Rusya değerlendirmesi

  30.07.2017 - 16:15:50  NTK Intourist Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, sezon ortasına geldiğimiz şu günlerde Rusya pazarı ve Intourist'in Türkiye'ye getireceği yolcu sayısı hakkında TurizmGüncel'e bilgi verdi...
  Savaş Daş - TurizmGüncel

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın fuar döneminde Moskova'da Rusya'nın önde gelen tur operatörleri ile bir toplantı yaptığını ve Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman'ın 'Rusya'da bu yıl 5 milyon turist sayısına ulaşmalıyız' dediğini hatırlatan İsmail Bölükbaşı, o dönem çoğu tur operatörünün ''Bu sayılara ulaşamayız'' yanıtını verdiğini belirtti.

  'HEDEFE ULAŞILACAK, HATTA AŞILACAK'

  NTK Intourist ve başka bir tur operatörünün 4.5 milyon rakamına ulaşılacağını o toplantıda belirttiğini kaydeden Bölükbaşı, ''Çünkü sadece önde gelen tur operatörlerinin koyduğu koltuk sayısı 3.5 milyondu. Bu rakama irili-ufaklı diğer acentelerin koyduğu paxı da dahil ettiğinizde, hedefe ulaşılacak hatta aşılacak gibi görünüyor. Kaldı ki çok sayıda tarifeli uçuş da mevcut.'' dedi.

  'GELİRLERDE YÜZDE 20'YE VARAN KAYIPLAR VAR'

  Ancak fiyatlar için aynı şeyin söylenemeyeceğini kaydeden Bölükbaşı, ''Kişi sayısı açısından tablo olumlu, ancak gelirlerde yüzde 20'lere varan kayıplar var. Mesela 2015'te 400 dolara sattığınız ürünü bu yıl 320 dolara satıyorsunuz.'' şeklinde konuştu.

  'YAKIT DESTEĞİNDE BAŞVURULAR YENİ ALINIYOR, OPERATÖRLER KAYBA UĞRUYOR'

  Bu sayılara ulaşılmasında uçaklara verilen yakıt desteğinin önemli bir rol oynadığına dikkat çeken İsmail Bölükbaşı, ''Destekler paket tur fiyatlarına yansıyor ve ürünler daha ulaşılabilir hale geliyor. Ancak nisan ayının üzerinden 3 ay gibi bir süre geçmesine rağmen başvurular bile yeni alınmaya başlandı. Ödemenin ne zaman yapılacağı ise belli değil. Kurlar değişiyor ve operatörler kayba uğruyor. Bu işin bel kemiği tur operatörleri. Gelen turistin yüzde 70'ini onlar getiriyor.'' değerlendirmesini yaptı.

  'BİRKAÇ YIL BOYUNCA 2015 FİYATLARINI UNUTMAK GEREKİYOR'

  Önümüzdeki birkaç yıl boyunca Rusya'daki 2015 fiyatlarını unutmak gerektiğini ifade eden Bölükbaşı, değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:

  ''Rusya'da kur yükselmeye başladı ve bu da hemen talebin düşmesine neden oldu. Rusya'da kur çok önemli. İnsanların gelirleri, büyük gerileme yaşanan 3 yıl önceki noktaya gelmedi. Kurdaki gerileme satışlara olumlu yansımıştı. Ama şimdi ağustos-eylül gibi kurun artması bekleniyor. Sezonda zaten fiyatlar yüksek ve oteller çok fazla indirim yapmıyor. Onları da anlamak lazım. Onların da bir bütçesi var.

  'HER FİYAT ARTIŞI RUSYA'DA TURİST KAYBI ANLAMINA GELİR'

  Rusya'da döviz geriler, 50 rublenin altına düşerse fiyatlar yükselebilir ama şu anda görünürde böyle bir şey yok. Devlet de planlarını kurun yükseleceği üzerine yapıyor. Türkiye'deki her fiyat artışı Rusya'da turist kaybı anlamına geliyor. Biz ne zaman fiyatları biraz yükseltip pazara kazanalım desek piyasa hemen tepki veriyor.

  Üç yıl önce tatile giden bir Rus için 20 dolar 600 ruble idi. Şimdi ise 20 dolar 1200 ruble. Dolayısıyla Rus turist iki katı para verip o kalitede hizmet alamıyor. Bu tamamen insanların cebindeki paranın değer kaybetmesi ile ilgili bir sorun.

  'KALİTENİN KORUNMASI HEM OTELLERİN HEM DE TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ'

  Yüzde 20-30 düşen fiyatlar ister istemez servise yansıyacak. Ancak bazı ünlü oteller kaliteden ödün vermediler. Direnebilecek olanlar bunu yaparsa daha iyi olur. Bu, hem otelin hem de Türkiye'nin geleceği için önemli.

  'HEDEFİ AŞTIK, 500 BİNİ ZORLUYORUZ'

  NTK Intourist olarak bu yıl Türkiye'ye 400 bin turist götürme planımız vardı. Şu anda bu sayıyı aşmış durumdayız, 500 bin paksı zorluyoruz. Bu sayının 100 bini Dalaman bölgesine, 400 bini Antalya bölgesine gidiyor. Rusya'dan Dalaman'a en çok turist götüren tur operatörüyüz, Antalya'da ise 4'üncü sıraya oturduk.''

  'RUSYA'DA YAŞANAN UÇAK KRİZLERİ DAHA BÜYÜK BİR SIKINTININ PARÇASI'

  Rusya'da yaşanan uçak krizlerine de değinen Bölükbaşı, bu krizlerin daha büyük bir sıkıntının parçası olduğunu ifade etti. ''Transaero'nun batması ve charter şirketlerinin daha çok tarifeli uçuşlara yönelmesi en önemli nedenler. Çünkü Rusya'nın iç pazar uçuşlarına önemli bir desteği var.'' diyen Bölükbaşı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

  ''Tur operatörlerinin kendi hava yolu şirketlerini kurması bir nebze olayı hafifletti ama yeterli değil. Şu anda piyasada yeterli charter uçağı yok. Rusya'da yabancı charter şirketlerine kolay kolay izin verilmiyor, daha doğrusu ancak özel izinle uçuş yapabiliyorlar.

  Bir de Rus charter şirketleri sürekli düzensiz bir oyunun içindeler. Bir bakıyorsunuz Mısır kapanmış ya da Türkiye uçuşları durdurulmuş. Sık sık bu gibi durumlarla yüzleşen charter şirketleri, tarifeli seferlere geçiyor.''

  'TÜRKİYE İLE MISIR ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK VAR'

  Mısır ve Türkiye'nin Rusya pazarında oynadığı role de değinen Bölükbaşı, şunları söyledi:

  ''Mısır yüzde 100 Türkiye'nin rakibi değil. Türkiye'deki fiyat-kalite dengesi ile Mısır arasında dağlar kadar fark var. Mısır ucuz bir destinasyon ve kalitesi daha mütevazı. Üstelik uçak maliyeti daha yüksek. Bu nedenle toplam fiyat Türkiye'nin altında kalmıyor. 'İnsanlar Türkiye'nin yerine Mısır'ı tercih ediyor' şeklinde bir durum yok, oranın ayrı müşterisi var. Bu iki ülke arasında sadece yüzde 10-20 turist kayması oluyor.

  'MISIR POLİTİKADA RUSYA'YA YAKIN POZİSYONA GELMEDİKÇE UÇUŞLARIN BAŞLAMASI ZOR'

  Mısır'ın açılmaması ise sadece oradaki güvenlikle ilgili değil. Mısır'ın daha çok Amerika'ya yakın durmasından kaynaklanıyor. Mısır uluslararası politikada Rusya'ya daha yakın bir pozisyona gelmediği sürece bu ülkeye dönük uçuşların başlaması zor.

  Kışın Türkiye destinasyonu biraz daha devam edecek gibi. Zaten önceki yıllarda da devam ediyordu. Bu yıl da haftada birkaç charter ile devam edecek gibi görünüyor. Türkiye'deki olanaklar bu anlamda çok fazla. Ruslar bunu geçmişte tercih ediyordu, bu yıl da tercih edeceklerdir.

  'TÜRKİYE İYİ BİR SINAV VERİYOR'

  Karamsar olmayı gerektirecek bir durum yok. Türkiye otelcisi, esnafı, tur operatörü ile iyi bir sınav veriyor. Önümüzdeki yıllarda da sıkıntılar devam edecek gibi duruyor. Sektöre desteğin devam etmesi lazım. Biz olumsuza göre hazırlanalım, tersi olursa ne ala.

  Otelcilerin bu yıl yaptığı fiyat uygulaması doğruydu. Bu mütevazı fiyat politikasına gelecek yıl da devam etmek lazım. Bir sürü istihdam sağlanıyor, belirli oranda paralar da kazanılıyor. Esnaf iş yaptı, pazar biraz hareketlendi. Çok büyük paralar kazanılmadı ama çark dönmeye devam etti.''
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 30.07.2017 - 16:15:50 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Turizmcinin krizde aldığı ilk 'önlem' personel kıyımı'
  Otel sayısını 15'e çıkardı, 2018’i kaliteli hizmet ve marka yılı ilan etti
  Hamdi Güvenç açıkladı: Tataristan-Dalaman uçuşları başlıyor
  Ukrayna'da tur operatörlerinin yükümlülükleri arttırılıyor
  Azur Air Almanya filosundaki uçak sayısını arttırıyor
  Rus hava yolu şirketi Pobeda paket tur pazarına mı giriyor?
  Dedeman Grubu 'smart' otelcilik yapacak 2023'te 40 otele ulaşacak
  Turizm sektöründeki batık kredi oranı yüzde 3.94'e yükseldi
  Temurci: 2018 İspanya pazarı için toparlanma yılı olacak
  Bodrum'a 170 milyon dolara otel yaptı, sanat ve eğlenceyi bir araya getirdi
  Vali ve MÜSİAD'ın desteğiyle Antalya'da 'Helal Turizm Derneği' kuruldu
  Harcama, destinasyon, satın alma... İşte Alman turistin 2018 tatil eğilimleri
  Erkan Yağcı'dan fiyat uyarısı: Zamanı geldi!
  Antalya'da yapılacak gıda ve içecek fuarına alkollü içki izni çıktı
  Lüks alışveriş merkezindeki restoran ve kafelerin yıkımı durduruldu
  Uçaklarda silahlı özel harekat polisi dönemi
  Prontotour'un, çocuklu aileler için geliştirdiği 'ProntoKids' turları başlıyor
  Deniz Uğur: Sağlıklı iletişim Almanya'dan daha çok turist getirecek
  Küresel turizmden olumlu sinyaller, büyüme devam edecek
  2017 yılında 33 bin yeni otel yatağı için teşvik verildi
  87 milyar euro turizm geliri elde etti, ABD'nin koltuğuna oturdu
  Kaza yapan Pegasus uçağıyla ilgili THY New York uçağı senaryosu
  Ertuğrul Özkök: Çanakkale uydurulmuş bir isim, kentin adı Troya olmalı
  Dört turizm şirketinin 81 milyon liralık yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun