Benzer Haberler:
  Mısır, Fransa pazarına da geri döndü
  Operasyonlarını durduran Natalie'nin hangi ülkede kaç müşterisi var?
  Bakanlık tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ne kadar destek verecek?
  Rusya'da satışlar düştü, tur operatörleri komisyon silahına sarıldı
  Yunanistan merkezli tur operatörü Türkiye pazarına giriyor
  Intourist, St Petersburg-Antalya seferlerinin sayısını artırıyor
  Rusya'daki tur operatörü iflasları büyüklere yaradı
  Rus tur operatörü önce charterları sonra tüm faaliyetlerini durdurdu
  3 bin 500 müşterisi tatilde bulunan Rus tur operatörü havlu attı
  İşte Rusya turizm pazarında yaşanan çalkantının 4 temel nedeni

  Uçak krizi, ruble, fiyat, Mısır... Intourist'ten Rusya değerlendirmesi

  30.07.2017 - 16:15:50  NTK Intourist Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, sezon ortasına geldiğimiz şu günlerde Rusya pazarı ve Intourist'in Türkiye'ye getireceği yolcu sayısı hakkında TurizmGüncel'e bilgi verdi...
  Savaş Daş - TurizmGüncel

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın fuar döneminde Moskova'da Rusya'nın önde gelen tur operatörleri ile bir toplantı yaptığını ve Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman'ın 'Rusya'da bu yıl 5 milyon turist sayısına ulaşmalıyız' dediğini hatırlatan İsmail Bölükbaşı, o dönem çoğu tur operatörünün ''Bu sayılara ulaşamayız'' yanıtını verdiğini belirtti.

  'HEDEFE ULAŞILACAK, HATTA AŞILACAK'

  NTK Intourist ve başka bir tur operatörünün 4.5 milyon rakamına ulaşılacağını o toplantıda belirttiğini kaydeden Bölükbaşı, ''Çünkü sadece önde gelen tur operatörlerinin koyduğu koltuk sayısı 3.5 milyondu. Bu rakama irili-ufaklı diğer acentelerin koyduğu paxı da dahil ettiğinizde, hedefe ulaşılacak hatta aşılacak gibi görünüyor. Kaldı ki çok sayıda tarifeli uçuş da mevcut.'' dedi.

  'GELİRLERDE YÜZDE 20'YE VARAN KAYIPLAR VAR'

  Ancak fiyatlar için aynı şeyin söylenemeyeceğini kaydeden Bölükbaşı, ''Kişi sayısı açısından tablo olumlu, ancak gelirlerde yüzde 20'lere varan kayıplar var. Mesela 2015'te 400 dolara sattığınız ürünü bu yıl 320 dolara satıyorsunuz.'' şeklinde konuştu.

  'YAKIT DESTEĞİNDE BAŞVURULAR YENİ ALINIYOR, OPERATÖRLER KAYBA UĞRUYOR'

  Bu sayılara ulaşılmasında uçaklara verilen yakıt desteğinin önemli bir rol oynadığına dikkat çeken İsmail Bölükbaşı, ''Destekler paket tur fiyatlarına yansıyor ve ürünler daha ulaşılabilir hale geliyor. Ancak nisan ayının üzerinden 3 ay gibi bir süre geçmesine rağmen başvurular bile yeni alınmaya başlandı. Ödemenin ne zaman yapılacağı ise belli değil. Kurlar değişiyor ve operatörler kayba uğruyor. Bu işin bel kemiği tur operatörleri. Gelen turistin yüzde 70'ini onlar getiriyor.'' değerlendirmesini yaptı.

  'BİRKAÇ YIL BOYUNCA 2015 FİYATLARINI UNUTMAK GEREKİYOR'

  Önümüzdeki birkaç yıl boyunca Rusya'daki 2015 fiyatlarını unutmak gerektiğini ifade eden Bölükbaşı, değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:

  ''Rusya'da kur yükselmeye başladı ve bu da hemen talebin düşmesine neden oldu. Rusya'da kur çok önemli. İnsanların gelirleri, büyük gerileme yaşanan 3 yıl önceki noktaya gelmedi. Kurdaki gerileme satışlara olumlu yansımıştı. Ama şimdi ağustos-eylül gibi kurun artması bekleniyor. Sezonda zaten fiyatlar yüksek ve oteller çok fazla indirim yapmıyor. Onları da anlamak lazım. Onların da bir bütçesi var.

  'HER FİYAT ARTIŞI RUSYA'DA TURİST KAYBI ANLAMINA GELİR'

  Rusya'da döviz geriler, 50 rublenin altına düşerse fiyatlar yükselebilir ama şu anda görünürde böyle bir şey yok. Devlet de planlarını kurun yükseleceği üzerine yapıyor. Türkiye'deki her fiyat artışı Rusya'da turist kaybı anlamına geliyor. Biz ne zaman fiyatları biraz yükseltip pazara kazanalım desek piyasa hemen tepki veriyor.

  Üç yıl önce tatile giden bir Rus için 20 dolar 600 ruble idi. Şimdi ise 20 dolar 1200 ruble. Dolayısıyla Rus turist iki katı para verip o kalitede hizmet alamıyor. Bu tamamen insanların cebindeki paranın değer kaybetmesi ile ilgili bir sorun.

  'KALİTENİN KORUNMASI HEM OTELLERİN HEM DE TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ'

  Yüzde 20-30 düşen fiyatlar ister istemez servise yansıyacak. Ancak bazı ünlü oteller kaliteden ödün vermediler. Direnebilecek olanlar bunu yaparsa daha iyi olur. Bu, hem otelin hem de Türkiye'nin geleceği için önemli.

  'HEDEFİ AŞTIK, 500 BİNİ ZORLUYORUZ'

  NTK Intourist olarak bu yıl Türkiye'ye 400 bin turist götürme planımız vardı. Şu anda bu sayıyı aşmış durumdayız, 500 bin paksı zorluyoruz. Bu sayının 100 bini Dalaman bölgesine, 400 bini Antalya bölgesine gidiyor. Rusya'dan Dalaman'a en çok turist götüren tur operatörüyüz, Antalya'da ise 4'üncü sıraya oturduk.''

  'RUSYA'DA YAŞANAN UÇAK KRİZLERİ DAHA BÜYÜK BİR SIKINTININ PARÇASI'

  Rusya'da yaşanan uçak krizlerine de değinen Bölükbaşı, bu krizlerin daha büyük bir sıkıntının parçası olduğunu ifade etti. ''Transaero'nun batması ve charter şirketlerinin daha çok tarifeli uçuşlara yönelmesi en önemli nedenler. Çünkü Rusya'nın iç pazar uçuşlarına önemli bir desteği var.'' diyen Bölükbaşı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

  ''Tur operatörlerinin kendi hava yolu şirketlerini kurması bir nebze olayı hafifletti ama yeterli değil. Şu anda piyasada yeterli charter uçağı yok. Rusya'da yabancı charter şirketlerine kolay kolay izin verilmiyor, daha doğrusu ancak özel izinle uçuş yapabiliyorlar.

  Bir de Rus charter şirketleri sürekli düzensiz bir oyunun içindeler. Bir bakıyorsunuz Mısır kapanmış ya da Türkiye uçuşları durdurulmuş. Sık sık bu gibi durumlarla yüzleşen charter şirketleri, tarifeli seferlere geçiyor.''

  'TÜRKİYE İLE MISIR ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK VAR'

  Mısır ve Türkiye'nin Rusya pazarında oynadığı role de değinen Bölükbaşı, şunları söyledi:

  ''Mısır yüzde 100 Türkiye'nin rakibi değil. Türkiye'deki fiyat-kalite dengesi ile Mısır arasında dağlar kadar fark var. Mısır ucuz bir destinasyon ve kalitesi daha mütevazı. Üstelik uçak maliyeti daha yüksek. Bu nedenle toplam fiyat Türkiye'nin altında kalmıyor. 'İnsanlar Türkiye'nin yerine Mısır'ı tercih ediyor' şeklinde bir durum yok, oranın ayrı müşterisi var. Bu iki ülke arasında sadece yüzde 10-20 turist kayması oluyor.

  'MISIR POLİTİKADA RUSYA'YA YAKIN POZİSYONA GELMEDİKÇE UÇUŞLARIN BAŞLAMASI ZOR'

  Mısır'ın açılmaması ise sadece oradaki güvenlikle ilgili değil. Mısır'ın daha çok Amerika'ya yakın durmasından kaynaklanıyor. Mısır uluslararası politikada Rusya'ya daha yakın bir pozisyona gelmediği sürece bu ülkeye dönük uçuşların başlaması zor.

  Kışın Türkiye destinasyonu biraz daha devam edecek gibi. Zaten önceki yıllarda da devam ediyordu. Bu yıl da haftada birkaç charter ile devam edecek gibi görünüyor. Türkiye'deki olanaklar bu anlamda çok fazla. Ruslar bunu geçmişte tercih ediyordu, bu yıl da tercih edeceklerdir.

  'TÜRKİYE İYİ BİR SINAV VERİYOR'

  Karamsar olmayı gerektirecek bir durum yok. Türkiye otelcisi, esnafı, tur operatörü ile iyi bir sınav veriyor. Önümüzdeki yıllarda da sıkıntılar devam edecek gibi duruyor. Sektöre desteğin devam etmesi lazım. Biz olumsuza göre hazırlanalım, tersi olursa ne ala.

  Otelcilerin bu yıl yaptığı fiyat uygulaması doğruydu. Bu mütevazı fiyat politikasına gelecek yıl da devam etmek lazım. Bir sürü istihdam sağlanıyor, belirli oranda paralar da kazanılıyor. Esnaf iş yaptı, pazar biraz hareketlendi. Çok büyük paralar kazanılmadı ama çark dönmeye devam etti.''
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 30.07.2017 - 16:15:50 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Antalya temmuz ayında 2 milyon ziyaretçi sayısına koşuyor
  TÜRSAB'ın 35 Yöre Temsil Kurulu için seçim süreci başladı
  Helal Akreditasyon Kurumu da Cumhurbaşkanına bağlandı
  'Turizm sektörü ikizime teslim edildi, sektör holding gibi yönetilmeli'
  Üç kuruluş Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlandı
  Tez Tour'un hava yolu iFly'ın müdürü rüşvetten tutuklandı
  Lufthansa ile Ryanair arasında LudaMotion savaşı
  Adnan Oktar'ın turizm şirketleri de varmış
  Mısır, Fransa pazarına da geri döndü
  Turistik otellerde kadınlara zorla fuhuş yaptıran çeteye operasyon
  ATAV 'Perge'de 1001 Gece Masalları' etkinliği düzenledi
  Mete Vardar’dan Mehmet Ersoy açıklaması
  'Maaşını alamayan personel, lüks otelin eşyalarına el koydu' iddiası
  Thomas Cook yeni başkan arayışında
  İzmir'de yapılacak iki fuar için Validen 'acil' kodlu çalışma çağrısı
  Operasyonlarını durduran Natalie'nin hangi ülkede kaç müşterisi var?
  Resort Kongresi'ne bu yıl hangi isimler katılacak?
  Antalya Büyükşehir Belediyesi, o proje için 87 milyon liralık ihale açtı
  Antalya'da 37.7 milyon lira bedelle turizm tesisi yapımı ve kiralama ihalesi
  BODER Başkanı Halil Özyurt'un acı günü
  Almanya'da Türk otellerine dönük rezervasyon isteğinde büyük düşüş
  Alanya'daki muhafazakar otelde 72 kişi zehirlendi
  TUI'nin en çok tatil sattığı ülkeler arasında Türkiye kaçıncı sırada?
  İstanbul 'dünyanın en iyi 15 şehri' arasına girdi
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun