TÜRSAB yönetim kurulu 'seçim ertelendi' dedi, gözler bakanlıkta

  26.11.2017 - 12:40:01  TÜRSAB yönetimi, önümüzdeki hafta yapılması planlanan genel kurulun ertelediğinie ilişkin bir duyuru yayınladı. TurizmGüncel'in edindiği bilgilere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu yönde aldığı bir karar yok. TÜRSAB yönetiminin seçimin ertelenmesi için bakanlığa başvuruda bulunduğu ve bakanlığın bu konuda kararı pazartesi günü vereceği belirtilirtiliyor.  TurizmGüncel

  Aylardır devam eden TÜRSAB seçim maratonunda son dakika gelişmesi yaşandı. Seçime bir hafta kala, TÜRSAB yönetimi tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki hafta yapılması gereken genel kurulun, yönetim kurulu kararıyla ertelendiği duyuruldu. Açıklamada, ''Genel Kurul öncesinde gerek sözlü, gerekse sosyal medyada üyeler arasında meydana gelen yazışma trafiğine bağlı olarak ortamın gerginleştiğinin tespit edilmesi ve Genel Kurula katılacak üyeler arasında önemli bir kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden ve toplantı esnasında huzur ve sükunetin kontrol edilmesinin mümkün olamayacağı anlaşıldığından 23.Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oybirliği ile karar verildi.” ifadelerine yer verildi.  YÜCEL: ERTELEME YETKİSİ TÜRSAB'DA DEĞİL

  Öte taraftan TÜRSAB Yönetim Kurulu'nun seçimleri erteleme yetkisinin bulunmadığı, bu konuda kararın Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulunda olduğu belirtiliyor.

  TurizmGüncel'e açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm eski Bakanı ve TÜRSAB eski Başkanı Bahattin Yücel, yasaya göre genel kurulun aralık ayı içinde yapılması gerektiğini belirtti.  Yücel, ''Genel Kurul için çağrı yapılır. Yeterli çoğunluk sağlanamazsa, bu çağrıda ilan edilmek koşuluyla, yeni bir genel kurul tarihi belirlenir. Bu süre de  TÜRSAB genel kurulunda bir hafta olarak belirlenmiştir.'' dedi.

  ''MÜTHİŞ BİR KEYFİLİK VE YASA DIŞILIK VAR''

  ''TÜRSAB yönetiminin genel kurulu ertelemesinde müthiş bir keyfilik ve yasa dışılık var'' diyen Yücel, ''Ben üyelerin yerinde olsam 2 Aralık tarihinde belirlenen yere gider ve genel kurulu yaparım. Şu anda yönetim gayrimeşru duruma düştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İlçe Seçim Kurulu bu karara sessiz kalırsa kusurlu duruma düşerler.'' ifadelerini kullandı.

  ''BİRTAKIM KULİSLER DOLAŞIYOR''

  Bu duruma mutlaka müdahale edilmesi gerektiğini kaydeden Yücel, ''Bakanlığın yönetim kurulu belirleme sürecine müdahale ettiğine dair birtakım kulisler duyuyorum. Bakan siyasi bir figürdür. Ben bakandan böyle bir şey beklemiyorum. Varsa, gerçekten üzücüdür.'' şekinde konuştu.

  TÜRSAB YÖNETİM KURULUNUN YAPTIĞI AÇIKLAMA

  TÜRSAB tarafından genel kurulun ertelendiğine ilişkin yazının tamamı şöyle:

  ''Yönetim Kurulumuzun, 24.11.2017 tarih ve 57 no.lu olağanüstü toplantısında alınan karar gereği 23.Olağan Genel Kurulumuz ertelenmiştir. Söz konusu karar aşağıda siz değerli üyelerimizin dikkatlerine önemle sunulur.

  “1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun 34.maddesinin (A) bendi gereğince; Birliğimizin, 23.Olağan Genel Kurulu, 26.11.2017 Pazar günü saat 10:30’da İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda ilk toplantıda çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantının yasa gereğince çoğunluk aranmaksızın, aynı yer ve aynı saatte 02.12.2017 Cumartesi günü, seçimlerin ise ikinci toplantıyı takiben 03.12.2017 Pazar günü 09:00-17:00 saatleri arasında aynı yerde yapılacağı, Yönetim Kurulumuzun 20.09.2017 tarih ve 52 no.lu olağan toplantısında karar altına alınmıştır.

  Ancak söz konusu Genel Kurul hazırlık sürecinde yaşanan bazı hususlar nedeniyle, Genel Kurulun selameti açısından aşağıdaki kararın alınması zarureti hasıl olmuştur.

  Bu nedenle; Genel Kurul öncesinde gerek sözlü, gerekse sosyal medyada üyeler arasında meydana gelen yazışma trafiğine bağlı olarak ortamın gerginleştiğinin tespit edilmesi ve Genel Kurula katılacak üyeler arasında önemli bir kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden ve toplantı esnasında huzur ve sükunetin kontrol edilmesinin mümkün olamayacağı anlaşıldığından 23.Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oybirliği ile karar verildi.”  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 26.11.2017 - 12:40:01 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rus operatörler peş peşe açıkladı: Intourist'in ardından şimdi de TUI...
  Booking.com davasında önemli geişme: Mahkeme TÜRSAB'dan 500 bin lira...
  Türel'den yılbaşı süsü isteyen turizmcilere: Fettah Tamince gibi yapın
  Otel istatistikleri e-Devlet üzerinden tutulacak, sakıncalar neler?
  Ayık, Yağcı ve turizm çalışanlarından sektör değerlendirmesi
  Onlarca arazi özelleştirme kapsamına alındı, Datça imara açılıyor
  Avrupa'da bir hava yolu iflası daha: Niki iflas başvurusunda bulundu
  Bir havalimanı daha uçak yakıt desteği kapsamına alındı
  Yunanistan Almanya'da Türkiye'nin koltuğunu elinden aldı
  TUI'nin bilançosunda yüzde 56'lık tehlikeli gösterge
  EasyJet'ten güzel haber: Liverpool-Dalaman uçuşları başlıyor
  Bakanlardan farklı açıklamalar: 2017 turizm geliri ne kadar olacak?
  Rus gazeteden uçuşlarla ilgili Mısır'a bir iyi bir de kötü haber
  Otelin spasında Polonyalı basketbolcuya taciz iddiası
  Ferit Şahenk, şimdi de İtalyan restoran zincirinin peşinde
  2018 yılında pasaport ücretleri ne kadar olacak?
  Expedia'dan paket tur hamlesi: Zorunda değiliz ama herkesle rekabet edebiliriz
  İflas eden Alman tur operatörünün yeni sahibi belli oldu
  Thomas Cook 250 satış acentesini İzmir'e getiriyor
  Taşyapı ile Terminal Yapı, Ercan Havalimanı yüzünden mahkemelik oldu
  Club Hotel Phokaia, Mark Werner ile İngiltere pazarına geri döndü
  Bilirkişi raporu: Fadıl Akgündüz şirketin içini boşalttı
  Ulusoy, Bağlıkaya'yı destekleyen BYK başkanlarını disipline sevk etti
  Putin'in Mısır heyetinde sürpriz isim, Rusya uçuş yasağını kaldıracak mı?
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun