Benzer Haberler:
  Bağlıkaya, 1618 sayılı yasanın revize edilmesi için Erdoğan'dan destek istedi
  Bakanlık Çin'de vites yükseltti: Bu yıl 500 bin turist ağırlarız!
  Jolly Tur'dan Bağlıkaya'ya nezaket ziyareti
  Tebligatlar Başaran Ulusoy'a ulaştırılamıyor mu, Ulusoy ne diyor?
  Kültür ve Turizm Bakanlığı Güneydoğu turizmi için harekete geçiyor
  Dolar ve euro yeni rekorlar kırdı, bakandan açıklama geldi: Suni...
  TÜRSAB'da neden kavga çıktı, mali müşavir evrak mı imha ediyordu?
  Bakanlık iki il kültür ve turizm müdürü, bir başmüfettiş ataması yaptı
  Belgesini kiralayan acente kapatılacak, BYK seçimleri haziranda yapılacak
  Kültür ve Turizm Bakanlığına iki atama daha yapıldı

  TÜRSAB heyeti Ankara'da 4 bakanla görüştü, hangi bakan ne mesaj verdi?

  20.03.2018 - 16:12:33  TÜRSAB'ın yeni yönetimi, Ankara'da 4 bakanla bir araya gelerek görüşmelerde bulundu. Ziyaretlere ilişkin olarak yapılan açıklamada, TÜRSAB ile bakanlık arasında bir çalışma grubunun oluşturulmasının gündeme geldiği ifade edildi.  TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve yönetim kurulu, Ankara temasları çerçevesinde 4 bakanla bir araya gelerek görüşmelerde bulundu.  ''SORUNLAR YAPISAL''

  Ankara'daki ilk ziyaretini Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a yapan TÜRSAB heyeti; Bakan Kurtulmuş, Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve Müsteşar Ömer Arısoy'un katılımıyla bir toplantı gerekleştirdi. Toplantıya ilişkin olarak, ''Sektörü bilen, turizm konularına hakim olan bir Bakanımız var.'' diyen Bağlıkaya, sorunların yapısal olduğunu ifade etti. Bağlıkaya önceliklerinin Birlik yönetmeliğini yeniden düzenleyerek Bakanlığa takdim etmek olduğunu da söyledi.

  TÜRSAB olarak özellikle fuarlarda aktif olmak istediklerinin altını çizen Bağlıkaya, Türkiye'nin pazarlama stratejisinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, ''50 milyon turist hedefini en kısa sürede aşacağımıza inanıyoruz.'' dedi.

  ''KONGRE TURİZMİND VERGİLER YÜKSEK''

  Kongre turizminde Türkiye'deki vergi oranlarınınAvrupa Birliği ülkelerine oranla yüksek oluşunun sektöre büyük darbe vurduğunu ve Avrupa ile rekabet edemediklerini söyleyen Bağlıkaya’ya, Bakan Numan Kurtulmuş'un da destek verdiği ve bu konu ile yakından ilgileneceklerini söylediği açıklandı.  BAKANDAN TÜRSAB'LA YAKIN ÇALIŞMA GRUBU TALİMANTI

  2018 ve 2019 yıllarında Kruvaziyer turizmine verdikleri desteği de hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı, sektörü destekleyecek yeni projeler için TÜRSAB ile Bakanlık arasında yakın bir çalışma grubu da oluşturulması talimatını verdi.

  TÜRSAB heyetinin Ankara'daki ikinci durağı Dışişleri Bakanlığı oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, seçimi kazanan Firuz Bağlıkaya ve ekibini tebrik etti.

  ÇAVUŞOĞLU: ÖNCELİKLİ HEDEF TURİST BAŞINA HARCAMAYI ARTTIRMAK

  Antalyalı birisi olarak turizmin önemini çok iyi bildiğini söyleyen Dışişleri Bakanı, TÜRSAB’ın yeni yönetimi ile çok sıkı bir iş birliği içerisinde olacaklarını belirtti. Öncelikli hedeflerinin turist başına harcamayı arttırmak olduğunu açıklayan Çavuşoğlu, bu konuda hükümet ile yoğun bir çaba içinde olacaklarını söyledi.  ''ÇOK DAHA İDDİALI HEDEFLER KOYARAK...''

  Uluslararası tüm fuarlara katılarak sektör katkı sağladığı için Dışişleri Bakanına teşekkür eden TÜRSAB Başkanı, sektörün içerisinde bulunduğu sıkıntılı süreci Devletin desteğiyle atlatacaklarını söyledi. Bağlıkaya, ''sektör olarak çok daha iddialı hedefler koyacak ve bu hedeflere en kısa sürede ulaşmak için gece gündüz çalışacağız.'' ifadelerini kullandı.

  AĞBAL: NİTELİKLİ TURİZM İÇİN FEDAKARLIKTA BULUNURUZ

  TÜRSAB heyetinin üçüncü durağı ise Maliye Bakanlığı oldu. TÜRSAB yönetimini tebrik eden ve başarılar dileyen Bakan Naci Ağbal, turizmde yeni alanlara destek olmak için fedakarlıkta bulunabileceklerini ifade etti. Ağbal, Nitelikli turizm alanları arasında olan golf turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, kruvaziyer turizmine önem verdiklerini belirtti.  Daveti için Maliye bakanına teşekkür eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, KDV oranı nedeniyle özellikle kongre turizminde uluslararası rekabette AB ülkelerine göre dezavantajlı olduklarını belirterek, ''Bu oranın yeniden düzenlenmesi halinde kongre turizminde büyük atılım yapabiliriz.'' mesajını iletti.

  ''KONGRE TURİZMİNE NAKİT TEŞVİK UYGULANABİLİR''

  Maliye Bakanı Ağbal ise sektöre desteklerinin devam edeceğini vurguladı. Uçak yakıt desteğinin yanı sıra 2018 ve 2019’da kruvaziyer gemileri ile turist getirenlere destek verdiklerini hatırlatan Ağbal, ilerleyen dönemlerde özellikle kongre turizminde kişi başına nakit teşvik modeli uygulanabileceğini belirtti. 

  KAÇAK TURLAR İÇİN ORTAK ÇALIŞMA GRUBU KURULACAK

  Kaçak turun TÜRSAB’ın en önemli sorunları arasında yer aldığını ileten Firuz Bağlıkaya, kaçakla etkin mücadele etmek için Maliye Bakanından destek istedi. Maliye Bakanı Naci Ağbal da TÜRSAB’ın Gelir İdaresi Başkanı ile birlikte bir çalışma grubu oluşturarak kaçakla etkin mücadele edilmesi için talimat verdi.  ALBAYRAK: KARADENİZ TURİZMİNE DAHA FAZLA DESTEK VERİLMELİ

  TÜRSAB heyetinin Ankara’daki son ziyareti ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Berat Albayrak, konuk ettiği TÜRSAB heyetine öncelikle yeni dönemde başarılar dileyerek çalışmalarını yakından takip edeceğini ve destekleyeceğini söyledi. Türkiye’nin turizmde çok büyük adımlar atacağını yeni projeler ile dünyanın marka turizm destinasyonları arasındaki yerini çok daha yukarılara taşıyacağına inandığını belirten Albayrak, Kanal İstanbul Projesinin hayata girmesi ile birlikte Türkiye’nin Kruvaziyer turizminin en önemli destinasyonları arasına gireceğini söyledi. Bakan Albayrak, Karadeniz turizmine daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

  ''SÜMELA MANASTIRI'NIN BAKIM ÇALIŞMALARI HIZLANDIRILMALI''

  Verdiği destek için Albayrak'a teşekkür eden Firuz Bağlıkaya, Karadeniz turizmine gereken önemi vereceklerini belirterek, Sümela Manastırı’nın bakım çalışmalarının hızlandırılarak daha erken açılabilmesi için destek istedi. 

  ''GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ''

  Turizmde fark yaratabilmek adına sektöre gereken desteği vereceklerini ifade eden Albayrak, turizmin ülke ekonomisine ve tanıtımına olan katkısını çok net bildiklerini Türkiye’nin kültür mirası, doğası, sahilleri, tesisleri ve nitelikli personeli ile rakiplerinin çok daha ilerisinde yer aldığını söyledi. 

  ABKARA İLE ÇOK DAHA ETKİN BİR ÇALIŞMA MODELİ

  Yeni TÜRSAB Heyeti bir gün içerisinde dört bakan ile görüşerek sektör adına önemli adımlar attı. Sektörün sorunlarının ilgili bakanlara iletildiğini ve çözüm önerilerinin paylaşıldığını belirten TÜRSAB heyeti, artık TÜRSAB ve Ankara arasında çok daha etkin bir çalışma modeli oluşacağını ifade etti.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 20.03.2018 - 16:12:33 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Delphin Otellerinin sahipleri yeniden gözaltında
  Dorak'ın patronundan Ulusoy'a şok suçlama: 3 milyon dolarımı...
  Çeşme-Alaçatı havalimanı ihalesini kazanan şirket belli oldu
  Bakan açıkladı: 1 milyar dolar yatırımla Mersin'e ikinci Belek kurulacak
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  İşte Türkiye'nin yeni Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri
  Antalya'da bu zamana kadarki en büyük Hint düğünü yapıldı
  TUSİAD'dan seçim açıklaması: İstikrarı bocazak uygulamalardan kaçının
  Ali Koç Bodrum'da gövde gösterisi yaptı
  Hakan Bakar: Türk otelciler bu yıl çok iyi paralar kazanacak
  Oteller Rus turiste yer kalması için Avrupa'ya 'stop' çekiyor
  İngiliz Yotel, 3. havalimanına yapacağı 451 odalı otelle Türkiye pazarına giriyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Kruvaziyerle turist getiren acentelere toplam ne kadar para verilecek?
  Jet2 bu sefer de Manchester kapasitesini arttırdı, Türkiye de listede
  Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini açıkladı
  Yabancılara satılan konutta Irak Suudi Arabistan ve İran lider
  İspanya 3 ayda 16.4 milyon turist aldı, işte pazar pazar son durum
  Thomas Cook, Cook's Club'la 'Motel One' tarzını sahillere getirecek
  Almanya seyahat pazarında sezon yavaş yavaş netleşiyor
  AB İlerleme Raporunda bu da var: Sıfırlayın!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Halil Korkmaz: İstanbul'a gelen turistten şehir vergisi alınmalı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun