Benzer Haberler:
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir'de yapılacak iki fuar için Validen 'acil' kodlu çalışma çağrısı
  Bakanlık tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ne kadar destek verecek?
  Hizmet sektörü güven endeksi geriledi
  O taksiciyle ilgili olarak TÜRSAB'dan açıklama: Takipçisi olacağız
  İzmir turizmindeki toparlanma sürüyor
  Seyahat acentelerine 300 milyon liralık destek için imzalar atıldı
  Danıştay 'Türkçe rehberlik' ve 'rehberlik taban ücreti' ile ilgili kararını verdi

  TÜRSAB'dan iki büyük turizm pazarına ilişkin rapor, işte beklentiler

  27.03.2018 - 09:29:11  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Türkiye'nin en büyük iki turizm pazarındaki fuarlara ilişkin (ITB Berlin, MITT Moskova) birer rapor hazırladı.  Almanya'da GSYH'nin 3 trilyon 265 milyar euro olduğu belirtilen ITB Berlin raporunda, ülkenin 244 milyar euro dış ticaret fazladı verdiğine dikkat çekildi.  2004 yılında 58 milyar euro olan Alman turistin yurt dışı harcamasının 2017 yılında 73 milyar euroya yükseldiği belirtiln raporda, ''Yıl içinde farklı dönemlerde farklı sürelerde tatile çıkma alışkanlığı olan Alman vatandaşlarının ana tatillerinde (5 günden uzun süreli tatiller) ağırlığı yurtdışı turları oluşturuyor. Almanvatandaşları 2017 yılında  toplamda  148 milyon seyahat gerçekleştirdi. Bu seyahatlerin  78,4 milyonluk kısmını 2-5 gün süreli kısa tatiller oluştururken 2017 yılında  Almanların  gerçekleştirdikleri 5 günden uzun süreli tatil sayısı 69,6 milyon oldu.'' ifadelerine yer verildi.  Raporun sonuç bölümünde Almanya pazarı ile ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

  *Türk turizminin ilk yıllarından itibaren en önemli kaynak pazar konumunda bulunan ve gönderdiği turist sayısı bakımından ilk sıradaki yerini 2017 yılı başına kadar koruyan Almanya ilk sıradaki yerini 2017 yılında Rusya’ya kaptırdı. 2016 ve 2017 yıllarında Alman turist sayısında yaşanan düşüşün 2018 yılı itibariyle yerini yeniden hızlı bir yükselişe bırakması bekleniyor.

  *Tatil ve Seyahat Araştırmaları Şirketi FUR (Die Forschungsgemeinschaft Urlaub und Reisen) tarafından sonuçları açıklanan araştırmaya göre Alman vatandaşlarının yaklaşık 4’te 1’lik kısmının (%24) 2018 yılında geçtiğimiz yıla göre daha çok tatile çıkacağı belirtilmektedir.

  *Araştırmaya göre; Alman vatandaşlarının %42’si daha önce tercih etmedikleri destinasyonlara gitmeyi planlarken bu kitlenin %83’ü yakın destinasyonları, %17’lik kısmı ise uzak mesafeli destinasyonları tercih edecekler.

  *Alman ekonomisindeki pozitif seyrin turizm hareketlerini de olumlu yönde etkilemesi beklenirken Türkiye’nin Alman seyahat ve turizm endüstrisinden aldığı payı arttırması bekleniyor.

  *Alman Seyahat Birliği (DRV) tarafından ITB Berlin Fuarı öncesinden TÜRSAB ile paylaşılan verilere göre Almanya’dan Türkiye’ye yönelik 2018 yılı satışları 2017 yılına göre %60 oranında artış göstermiş durumda.

  *Alman pazarında faaliyet gösteren DER Touristik, TUI, Bentour, Öger Tours, FTI başta olmak üzere birçok tur operatörü Türkiye’ye yönelik kapasitelerini artan talep nedeniyle yükseltmiş durumda.  RUSYA'DAN 6 MİLYON TURİST BEKLENİYOR

  TÜRSAB'ın hazırladığı MITT Moskova Fuarı raporunda ise, petrol fiyatlarındaki grileme ile birlikte, daha önce 2 trilyon dolar GSYY'nin 2016 yılı itibariyle 1 trilyon 283 milyar dolara gerilediği belirtiliyor.

  2017 yılına Rusya ekonomisinin toparlanmaya başladığı ve yüzde 1.5 büyüdüğü kaydedilen raporda, ülkede kişi başına düşen gelirin 10 bin 200 dolar, ortalama işsizlik oranının ise yüzde 5.1 olduğu ifade eidldi.

  2014 sonrasında dolar karşısında ciddi dğer kaybı yaşayan rublenin 2016'nın son ayları ile birlikte yükselişe geçtiği ve 2017 yılında 1 dolar 56 ruble bandına oturduğuna işaret edildi. 

  MITT Moskova Fuarı raporunun sonuç ve değerlendirme kısmında ise şu tespitlere yer veriliyor:

  *Rusya ekonomisindeki pozitif görünüm devam ediyor.  Ekonomideki  toparlanma  ve refah seviyesindeki yükselişin tatil talebine olumlu yönde etki etmesi bekleniyor.

  •Rusya 2017 yılında yakaladığı büyüme ile Almanya’yı geride bırakarak Türk turizmi için en önemli kaynak pazar durumuna yükselmiş durumda. Rusya’nın bu unvanını 2018 yılında da sürdürmesini öngörüyoruz.

  •Hem Türkiye hem de Rusya merkezli havayolu şirketleri iki ülke arasındaki uçuşlarındabahar dönemi itibariyle artışa gitmeyi planlıyor.

  •Pazar dinamikleri ve tüketici alışkanlıkları itibariyle “son dakika” rezervasyonların ön plana çıktığı Rusya pazarında 2018 yılında erken rezervasyon taleplerinin yüksek seyretmesi beklentileri de arttırıyor.

  •Rusya  pazarında  faaliyet  gösteren  birçok  tur  operatörü  (operatörden  operatöre değişmek kaydı ile) Türkiye’ye yönelik erken rezervasyonlarda %25-50 aralığında artş yakalamış durumda.

  •Bu çerçevede beklentimiz2018 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelecek ziyaretçi sayısının % 30 seviyelerinde bir artış kaydetmesi ve  6  milyon civarında Rus turistin ülkemizi ziyaret etmesi yönünde.

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 27.03.2018 - 09:29:11 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rusya'da bir seyahat şirketi iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Iventum Global bu yıl 15 Hint düğünü yapmayı hedefliyor
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Dünyanın en iyi hava yolu şirketleri açıklandı, THY 6 sıra birden geriledi
  Besa Group'un Bodrum'a yapacağı 50 milyon $'lık otel için imzalar atıldı
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  TurizmGüncel uyarmıştı: Bu seferki kurban Recai Çakır oldu
  İstanbul Asya ve GAP Yöre Temsil Kurulu seçimleri sonuçlandı
  İstanbul Lütfi Kırdar'ın genel müdürlüğüne Handan Boyce getirildi
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu
  Rusya'daki iFly rüşvet davasında bir tutuklama daha
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun