Benzer Haberler:
  Mısırlı turizmci umutsuz: Rus turistler 2018 yılına kadar Mısır'a dönmeyecek
  Bodrum tanıtım TIR'ı iç pazarda yüz binlerce yurttaşa ulaştı
  'Rusya'daki söylenti Kazakistan'da rezervasyonları yüzde 70 düşürdü'
  Pobeda Airlines Moskova-Gazipaşa arasında tarifeli uçuşlara başladı
  Erdoğan Putin ile görüşmek için Soçi'ye gidiyor
  'Rusya'da düşen rezervasyonlar birkaç haftaya toparlanır ancak...'
  Eda Özsoy yazdı: Tayvan'dan 1 milyon turist hayal değil
  250 Hint acente düğün turizmi için Muğla'ya gelecek
  'Turizmde artık 25-30 milyon gibi rakamları konuşacağız'
  Thomas Cook Hollanda CEO'su anlattı: Türk otelleri ne İspanya ne de...

  Türkiye, Rusya'da hedeflerine ulaşmak için nasıl bir tanıtım stratejisi izleyecek?

  15.3.2017 - 17:14:59  Yazarımız Eda Özsoy, MITT Moskova Fuarı’nda bir araya geldiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Sektörden gelen ‘yeterince tanıtım yapılmıyor’ eleştirilerini yanıtlayan Temurci, Bakanlığın destinasyon odaklı tanıtım stratejisini anlatırken, bu yıl büyük umut bağlanan Rusya pazarında yürütülecek çalışmalar hakkında da bilgi verdi.


   
  Haber/Fotoğraf: Eda Özsoy - Moskova


   
  Yazarımız Eda Özsoy, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl verilen aranın ardından bu yıl çıkarma yaptığı 24’üncü MITT Moskova Fuarı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Temurci, Bakanlığın tanıtım stratejisini, alternatif pazar arayışlarını, 2016 yılında önemli bir gelişme kaydeden Ukrayna pazarında yapılacak çalışmaları ve Türkiye’nin bu yıl büyük umutlar bağladığı Rusya pazarında hedeflere ulaşmak için atılacak adımları TurizmGüncel okurları için anlattı...
   
  ‘TANITIMDA YENİ MODELE GEÇİYORUZ’
   
  Bakan Yardımcımızın sektör temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda çok önemli bir şey söylediniz ve '2018 itibarıyla Türkiye’yi bambaşka bir şekilde tanıtacağız' dediniz. Biraz daha ayrıntı verebilir misiniz?
   
  Bakanlığımız bütün eski broşürlerimizi değiştirdi, yeni konsept ve tasarımlarla bütün destinasyonlara yönelik yeni broşürler hazırladık. Diğer broşürlerde fotoğraflar çok eskiydi, özel bir tasarım tekniği ve konseptiyle baştan sona yeniledik. Yeni broşürlerde, hem kendi fotoğrafçılarımızın hem de dünyaca ünlü fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar var. Tanıtım stratejimiz gereği, broşürlerimizi de destinasyon odaklı bir  yaklaşımla hazırladık. Türkiye geneli, Antalya, İzmir, Güney Ege, İstanbul, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ve Türk mutfağına dönük bu broşürleri 7 ayrı dile çevirdik. Bu dillerden biri de Rusçaydı. 2017 yılındaki tüm fuarlarda olduğu gibi 14 Mart’ta kapılarını açan MITT Moskova Fuarı'nda da bu broşürlerimizi yaygın olarak kullanıyoruz ve çok güzel geri dönüşler alıyoruz. 
   
  Şu anda hem Bakanlığımızın hem de sektörün sürekli gündeminde olan önemli bir konu var: Destinasyon odaklı tanıtım. Biz zaten sektörle birlikte bazı alanlarda bunu yapmaya başlamıştık. Ancak bunun somut adımı fuarlarda olacak. ITB Berlin fuarıyla bu işe başlamış olduk. Antalya, İstanbul, İzmir, Muğla ve çevresi özelinde ayrı destinasyonlar ürettik ve bunları ayrı adalarda tanıttık. 2018 yılında, özellikle büyük fuarlarda bütün stantlarımızı destinasyon odaklı tanıtım modeline oturtmuş olacağız. Stantlarımız sadece Türkiye standı olmayacak, ada ada destinasyonlara göre bölümleyip, bu destinasyonların tanıtımını ayrı ayrı yapacağız.
   
  Yani İspanya’nın yaptığı tanıtım modeline geçeceğiz?
   
  Evet, ancak bu modeli sadece İspanya kullanmıyor. Biz aslında bu modeli kısmen uyguluyorduk. Ancak fuarlarda Türkiye’yi genel olarak tanıtıyorduk. Antalya’ya, Kapadokya’ya, İstanbul’a alan veriyorduk ancak bu alanlar destinasyon odaklı tanıtım stratejisine uygun değildi. İnşallah 2018’den itibaren tüm stantlarımızda bu stratejiye tamamıyla geçmiş olacağız. Sektöre de zaten bu konuda bilgi verdik. 

  'HOME KAMPANYASI DEVAM EDECEK'
   
  Türkiye’nin daha önce birlikte çalıştığı bir ajans vardı. Bildiğim kadarıyla o ajansla var olan anlaşma feshedildi. Reklamla ilgili nasıl bir çalışma izleniyor? 
   
  Bizim 2013 yılında yapmış olduğumuz bir reklam ihalesi vardı. 2014 yılında ‘Home’ kampanyası ile tüm dünyada bir imaj kampanyasına başladık.  Biz bu kampanyanın ülkemizi turizm ve kültür boyutunda iyi ifade ettiğini, mesajımızı karşı tarafa iyi geçirebildiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla şu anda bir reklam ajansıyla çalışma ihtiyacı duymuyoruz. ‘Home’ kampanyasını daha da derinleştirerek bir süre daha sürdürmeyi planlıyoruz. 40 ülkede 45 müşavirliğimiz aracılığıyla kampanya önümüzdeki yıllarda da kullanılmaya devam edecek. 
   
  BAKANLIK YETERİNCE TANITIM YAPMIYOR MU?
   
  Özellikle sektörün önemli bir krizden geçtiği şu günlerde, Türkiye’nin yeterince tanıtılamadığı yönünde eleştiriler getiriliyor. Bu konuda sektöre nasıl bir mesaj vermek istersiniz? 
   
  Bakanlık ve Tanıtma Genel Müdürlüğü olarak bize tahsis edilen kamu bütçesini en etkili ve en verimli  şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Son yıllarda turizmle ilgili yaşanan sıkıntılarda ilk akla gelen şey tanıtım oluyor. Ancak Bakanlık olarak sadece konvansiyonel ve klasik anlamda değil, turizm reklamcılığındaki yeni trendleri de takip ederek akla gelebilecek her alanda tanıtıma ağırlık veriyoruz. Özellikle sosyal ve dijital medya olmak üzere tüm PR alanlarında ciddi anlamda bir tanıtım faaliyeti sürdürüyoruz. 
   
  Mesela şu anda sosyal medyada yaklaşık 7 milyona yakın takipçimiz var. Rakiplerimiz 10 yıldır bu alanda yoğunlaşmışken biz bu sayılara son 2.5-3 yılda ulaştık. Hem takipçi hem de etkileşim anlamında dünyada ikinci sıradayız. Çok ciddi anlamda yatırım yapıyoruz. Çünkü bizi tercih eden ziyaretçilerimizin yüzde 50’den fazlasının rezervasyonlarını ya da satın alma işlemlerini online platformlardan yaptığını biliyoruz. Biz bu insanlara sosyal ve dijital medya üzerinden çok daha kolay ulaşabiliyoruz. 

  'TANITIMDAN SADECE KLASİK ANLAMDA REKLAMI ANLAMAMAK GEREK'
   
  Tanıtımdan sadece klasik anlamda reklamı anlamamak geliyor. Biz son 3 yıldan beri dünyada çok popüler ve prestijli bir takım organizasyonlara sponsor oluyoruz. Bunlardan bir tanesi 2014 yılından beri ciddi bir sponsorluk destek sağladığımız EuroLeague ve bildiğiniz gibi EuroLeague Final Four 2017, mayıs ayında İstanbul’da gerçekleştirecek. Burada Türk Hava Yolları’nın da ciddi bir sponsorluk desteği var. EuroLeague’de THY’den sonra en büyük sponsorluğu bizim Bakanlığımız yönetiyor. EuroLeague’nin İstanbul’a yapılacak olmasında Bakanlığımızın da etkisi çok büyüktür. 
   
  Geçen sene hem UEFA’da hem FIFA’da çok ciddi PR ve tanıtım faaliyetlerimiz oldu. Çoğu yazar, akademisyen ve sanatçıdan oluşan 1500’e yakın kanaat önderini ülkemizde ağırladık. Bunların yazdıkları makaleler ülkenin tanıtımına ciddi anlamda katkı sağlıyor. 

   
  ‘KİTLE TURİZMİ BİZİ BİR YERE KADAR GETİRDİ, ALTERNATİFLERİ DE GÜÇLENDİRMELİYİZ’
   
  Biraz da alternatif pazarlardan bahsedelim mi?
   
  Bakanlığımızın son yıllarda ürün ve pazar çeşitliliğine çok önem veriyor. Deniz-kum-güneş üçlemesine dayanan kitle turizmi ülkemizi bir noktaya getirdi. Bugün dünyanın en fazla tercih edilen altıncı ülkesi isek bunda kitle turizminin çok ciddi bir katkısı var. Bunu paranteze alarak, değerini bilerek, ülkemizi çok farklı turizm ürünlerinde de tanıtmaya çalışıyoruz.
   
  Özellikle Avrupa ve Rusya pazarında yaşanan daralmadan dolayı ciddi anlamda alternatif pazar arayışına girdik. Orta Doğu, İran, Güney Amerika pazarlarında yaptığımız tanıtım çalışmalarından sonra ciddi artışlar yakaladığımızı gördük. 2015 yılında sadece Brezilya’dan toplamda 100 binin üzerinde, Arjantin’den de 100 bine yakın insan Türkiye’ye geldi. Çin pazarında da çok ciddi yükselmeler yaşandı. Biz, ana pazarlarımızı muhafaza ederek diğer pazarlarla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sektörümüzle beraber bu pazarlara dönük yapmış olduğumuz bazı aksiyonlar var. Geçtiğimiz yıl Hindistan ve Japonya’da THY ve TÜRSAB ile çok ciddi çalışmalar yürüttük. Bunların meyvelerini yavaş yavaş almaya başladık, sektörümüz de bunun farkında. Alternatif pazar arayışımız devam edecek. 
   
  ‘TANITIMDA GÜVENLİ ÜLKE VURGUSU YAPMAYACAĞIZ’
   
  Tanıtımlarda ‘Türkiye güvenli bir ülke’ vurgusunu ön plana çıkarmayı düşünüyor musunuz?
   
  Açıkçası, tanıtımlarımızda bu konuyu ekstra bir şekilde göstermek, ‘Türkiye güvenli bir ülkedir’ demek istemiyoruz. Örneğin, MITT Moskova Fuarı’nda, ‘EuroLeague Final Four İstanbul’da’ diye billboard afişleri kullandık. Dünyada bu kadar önem verilen, bu kadar büyük bir organizasyonun İstanbul’da olması Türkiye’nin ne kadar güvenli bir ülke olduğunu bizim söylememize gerek kalmadan herkese anlatıyor zaten.

  Bizim Bakanlık olarak şöyle bir mottomuz var: Antalya ne kadar güvenliyse Paris de o kadar güvenli. Terör tüm dünyanın sorunu. Ülkemizde güvenlikle ilgili her önlem alınıyor ve bu önlemler daha da arttırılmış durumda. Antalya’da 12 milyon insan tatil yapıyor. Geçen sene ya da ondan önceki senelerde herhangi bir terör hadisesinden dolayı kimsenin burnu bile kanamadı. Maalesef diğer şehirlerimizde üzücü olaylar yaşadık, ancak benzer olaylar dünyanın başka büyük şehirlerinde de yaşandı. 
   
  ‘HAYAL SATMAK GİBİ BİR DERDİMİZ YOK’
   
  Bakan Yardımcımızın toplantısında turizmcilerden ‘tanıtım yaparken hayali değil yaşanmışlıkları pazarlayalım’ önerisi geldi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
   
  Bizim, örneğin Rusya pazarında yaptığımız şey tam olarak bu. Türkiye’de tatilini yapmış ve memnun kalan insanları reklamlarımızda kullanıyoruz. Türkiye’yi olduğundan farklı göstermek gibi bir amacımız yok. Yaptığımız tüm araştırmalara göre, ülkemizde tatil yapan Rus turistlerin yüzde 90’ından fazlası ülkemizden çok mutlu ayrılıyor. Tanıtım çalışmalarımızda bu konulara çok ehemmiyet veriyoruz. Zaten pazarı domine eden tur operatörlerinin çoğu Türk. Bu arkadaşlarımızla birlikte, bu bahsetmiş olduğum tanıtım stratejisi çerçevesinde tanıtım çalışmalarımızı yürütüyoruz.  Zaten Ruslar için Antalya bir fenomen, İstanbul’u, Kapadokya’yı çok iyi biliyorlar. Bizim hayal satma gibi bir derdimiz yok. Ürünümüz çok kuvvetli.  
   
  ‘RUS TURİST SAYISI 2014 RAKAMLARINI KOLAYLIKLA GEÇER’
   
  Peki, Türkiye bu yıl büyük umutlar beslenen Rusya pazarında nasıl bir tanıtım stratejisi izleyecek?
   
  Rusya bizim ikinci büyük pazarımız. 2016 yılını saymazsak, 1995 yılında müşavirliğimiz açıldığından beri MITT Moskova Fuarı’na katılıyoruz ve burada çok ciddi tanıtım kampanyalarımız var. 2016 yılı bizim gerçekten arzu etmediğimiz olayların yaşandığı bir yıldı. Biz bu yılı tamamen geride bırakıyoruz ve geleceğe çok ümitle bakıyoruz. Pazarı domine eden operatörlerle konuştuğumuz zaman beklentilerin çok iyi olduğunu görüyoruz. Şu anda 2015 yılındaki rezervasyon rakamları yakalanmış durumda. Bizim beklentimiz yıl sonunda 2014 rakamlarının üzerine çıkabilmek. 2014 yılında 4.5 milyona yakın Rus ziyaretçiyi ülkemizde ağırladık. Bu ulaşılması zor bir rakam değil. Şu andaki tanıtım stratejimizle bu rakama kolay ulaşacağımıza inanıyoruz. 
   
  Küçük bir örnek vermek istiyorum: Antalya’da geçen senenin ocak-şubat ayında gelen Rus turist sayısı sadece 4 binken, bu yılın aynı döneminde gelen turist sayısı 16 bin. Yaklaşık yüzde 579’luk bir artış var. Türkiye geneline baktığımız zaman, ocak ayında gelen Rus turist sayısında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 80’in üzerinde bir artış olduğunu görüyoruz. Tüm bu veriler, Rusya pazarında geleceğe dönük pozitif beklentilerimizi destekler nitelikte. 
   
  ‘TANITIM BÜTÇEMİZİN ÇOK BÜYÜK KISMINI RUSYA’DAKİ TUR OPERATÖRLERİNE AYIRDIK’
   
  Dediğmiz gibi, pazarda ciddi bir tanıtım stratejimiz var. Özellikle son 2-3 yılda, tanıtım bütçemizin çok büyük bir kısmını burada faaliyet gösteren tur operatörlerine ayırdık. Tur operatörleriyle birlikte yürüttüğümüz reklam faaliyetlerinin Rusya’da çok daha etkili olduğunu düşünüyoruz. Pazardaki Pegas, Anex, Coral ve Tez Tour  gibi tüm büyük tur operatörleriyle birlikte pazarlama faaliyetleri yürütüyoruz. Yoğunluğumuzu daha da arttırıyoruz. Bu tanıtım çalışmalarıyla da birlikte, inşallah yıl sonunda hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. 
   
  ‘UKRAYNA’DA PAZAR PAYIMIZ YÜZDE 50, ÇOK DAHA ÖNEMLİ BİR PAZAR HALİNE GELECEK’
   
  Biraz da Ukrayna'dan bahsedelim... 29-31 Mart arasında düzenlenecek Ukrayna Fuarı hakkında bilgi verir misiniz? 
   
  Ukrayna’dan 2016’da net yüzde 50’lik artış yakaladık. Yılın ilk 11 ayında 1 milyon turist hedefimize ulaşmıştık. Bu yüzden, Ukrayna bizim için çok önemli bir pazar. Ukrayna’daki pazar payımız Rusya’dan çok daha fazla. Özellikle turizm amaçlı çıkışlarda pazarın yarısına yakını Türkiye’yi tercih ediyor. 
   
  Biliyorsunuz, Rusya’daki tur operatörlerinin hemen hemen hepsi Ukrayna’da da faaliyet gösteriyor. Bizim bunlarla çok ciddi anlamda reklam ve tanıtım çalışmalarımız var. Ukrayna’da da bu çalışmalara ağırlık vereceğiz, buradaki bütçelerimizi de arttırdık. Ukrayna önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bizim için daha da önemli hale gelecek. Çünkü pazarda çok ciddi bir kapasite var. Şu anda Ukrayna nüfusunun çok az bir kısmı tatile çıkıyor. Amacımız, sadece Kiev ve Lviv özelinde değil, daha farklı bölgelerden de oralara uçak koymak suretiyle Türkiye’ye dönük talebi arttırmak. 
   
  29 Şubat’ta Bakanlık olarak ciddi bir heyetle Ukrayna Fuarı’nda yer alacağız. Rusya’da yapmış olduğumuz gibi sektör temsilcileri ve tur operatörleriyle görüşmeler gerçekleştireceğiz. 2017’deki beklentilerimize yönelik yapabileceklerimizi konuşarak stratejimizi kurgulayacağız. 
     Haberi Paylaşın :
  Bu haber 15.3.2017 - 17:14:59 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Rusya'da deniz, kum güneşin yanına güvenlik ve sosyal tehditler de eklendi'
  Atatürk Havalimanı neden açık kalmalı?
  İstanbul'da Türkiye'nin en kapsamlı emniyet-turizm projesi
  Pırlanta Plajı'nın işletmeye verilmesine tepki: Tost 30, köfte 50 TL
  İşte paket tur pazarının yeni oyuncuları: Rekabet sert, fiyatlar düşük olacak
  Avrupa Birliği, Türkiye ile müzakereleri askıya almayı mı planlıyor?
  Çiller'in oğulları Bodrum'da otel ve restoran açacak
  Rusya'dan Türkiye'ye vizelerin kolaylaştırılmasına ilişkin açıklama
  HotelBeds GTA'yı satın aldı
  Mısırlı turizmci umutsuz: Rus turistler 2018 yılına kadar Mısır'a dönmeyecek
  9. İzmir Turizm Ödülleri'ni kazananlar belli oldu
  İstanbul'a 5 yeni metro hattı geliyor
  Bodrum tanıtım TIR'ı iç pazarda yüz binlerce yurttaşa ulaştı
  İspanyol otelciler İngiliz tatilciyi HD'nin dışına mı çıkaracak?
  Erdoğan Putin ile görüşmek için Soçi'ye gidiyor
  Pobeda Airlines Moskova-Gazipaşa arasında tarifeli uçuşlara başladı
  Rembert Euling MTS Globe'un satışından vazgeçti
  Turizm sezonu açılırken denizlerde emniyet ne durumda?
  3 bin 840 turizm iş ilanına 935 bin 812 başvuru yapıldı
  'Rusya'daki söylenti Kazakistan'da rezervasyonları yüzde 70 düşürdü'
  Kerim Has'tan Türk-Rus ilişkilerinin ekonomi politiğine dair değerlendirme
  Kadir Topbaş: Bir daha İBB başkanlığına aday olmayacağım!
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!
  Almanya Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarını yine uyardı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2017 sezonundan ne bekliyorsunuz?

  2016 yılı ile aynı olur
  2016'nın üzerine çıkarız
  2016'daki sayılara bile ulaşamayız
  Ücretsiz Abone Olun