Benzer Haberler:
  İki vali merkeze çekildi, dört ile yeni vali atandı
  Turizmcilere uyarı! 15 milyon dolar ve üzeri krediler için...
  Yurt dışına para kaçıranlara verilecek cezalar belli oldu
  Türkiye çapında binlerce restoran AVM'lerde toplu eyleme hazırlanıyor
  Melik Yetim 2018'de bir adım önde olacak otelleri ve kur beklentisini yazdı
  İran'dan dövize bir kısıtlama daha
  Dolar ve euro yeni rekorlar kırdı, bakandan açıklama geldi: Suni...
  Ruble ve TL dolar ve euro karşısında kayıplar yaşıyor
  İran'da döviz tutmaya sınırlama getirildi
  Türk lirası tarihinin en değersiz seviyesinde

  Türkiye dövize kontrol mü getiriyor? Hazine'den açıklama

  15.05.2018 - 09:56:24  Sözcü gzetesi yazarı Nedim Türkmen, hafta sonunda çıkması planlanan yasayla hükümetin Bakanlar Kuruluna dövizi kontrol etme yetkisi verdiğini yazdı. Konuya ilişkin olarak açıklamaya yapan Hazine Müsteşarlığı ise, kambiyo rejiminde kısıtlayıcı bir tedbirin olmadığını belirtti.  Meclis'e sunulan yasa teklifi ile ülke döviz girişi ve çıkışı konusunda bakanlar kuruluna yetki verildiğini belirten Türkmen, ''Yasa, ülkeye döviz getiren ya da ülkeden döviz çıkaranlara kıymetin yüzde 20'si kadar ceza öngörüyor.'' ifadelerini kullandı.  Ak Pati Adıyaman ve Kayseri milletvekilleri tarafından TBMM'ye sunulan yasa tasarısının Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldüğünü ve hafta sonuna kadar yasalaşmasının beklendiğini belirten Nedim Türkmen, yasa teklifindeki ''Kıymetli madenler ve kıymetli taşlarla bunlardan mamul veya bunları muhtevi her nevi eşya ve kıymetlerin kambiyo, nukut, esham, tahvilat ve ticari senetlerle tediyeyi temine yarayan her türlü vasıta ve vesikaların alım satımı ile memleketten ihracı veya memlekete ithalinin tanzim ve tahdidine ve Türk parasının kıymetinin korunması zımnında kararlar almaya Bakanlar Kurulu yetkilidir'' maddesine dikkat çekerek şu değerlendirmede bulunuyor:

  Meclise sunulam yasa teklifinin kambiyo mevzuatı ile ilgili bölümleri incelendiğinde, aşağıdaki önemli değişikliklerin olduğu görülmektedir:

  ''Bakanlar Kurulu yasa ile yetki alarak; kıymetli madenler ve kıymetli taşlarla bunlardan mamul her nevi eşya ve kıymetlerin kambiyo, nukut, esam tahvilat ve ticari senetlerle ödemeyi sağlayan her ürlü vasıta ve vesikaların alım satımı ile ülkeden ihracını veya ülkeye ithalini düzenleme ve sınırlama ve Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu kapsamında karar almaya yetkili kılınıyor ve bu kıymetleri yasal düzenlemelere aykırı şekilde yurt dışına çıkaran veya yurda sokanlara söz konusu eşya veya kıymetin yüzde 20'si oranında idari para cezası getiriliyor.''

  Yurt içinde ve yurt dışında kredi kullanılabilmesi için getirilen genel ve düzenleyici işlemlerde öngörülen şartları taşımadığı halde söz konusu kredileri kullandıranlarla bu kredilere aracılık edenlere 50 bin TL ile 250 bin TL arasında idari para cezası getirildiğini kaydeden Nedim Türkmen, ''Bundan sonra bankalardan kredi almak deveye hendek atlatmaktan daha zor.'' ifadesi kullandı.

  Nedim Türkmen'in yazısının tamamı>>>

  HAZİNEDEN AÇIKLAMA: KISITLAYICI DEĞİŞİKLİK YOK

  Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Hazine Müsteşarlığı, "Türk parasının kıymetini koruma hakkında kanunda yapılması öngörülen düzenlemelerle kambiyo rejimi ile ilgili kısıtlayıcı değişiklik söz konusu değil" dedi.

  Hazine'den yapılan yazılı açıklamada, 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'da yapılması planlanan değişikliklere ilişkin şöyle denildi:

  "Söz konusu Kanun kambiyo rejimine ilişkin düzenleme yapma yetkisini ve kambiyo mevzuatına aykırılıklara ilişkin cezaları düzenleyen çerçeve bir Kanundur. Kambiyo rejiminin düzenlenmesi Kanun ile değil ikincil mevzuat ile yapılmaktadır. Dolayısıyla, mezkur düzenlemede kambiyo rejimi ile ilgili kısıtlayıcı bir değişiklik yapılması söz konusu değildir. Tam tersine yapılan düzenleme ile Kanunda yer alan izin müessesesi kaldırılarak daha liberal bir kambiyo rejimine yönelik adım atılmaktadır."

  Hazine düzenleme ile sadece güncelliğini yitiren ve kambiyo mevzuatı ile uyumunu kaybetmiş ceza maddesi ile diğer bazı maddelerde değişiklik yapılmasını öngörülmekte olduğu belirtildi.

  TL CİNSİNDEN KREDİLERLE İLGİLİ DÜZENLEME YOK

  Değişikliklerin TL cinsinde kredilerle ilgili herhangi bir düzenleme içermediğine de dikkat çeken Hazine açıklamasında, Bankacılık Kanunu haricinde ilave şartlar ve cezalar getirilmediğini vurguladı.

  Kanun teklifindeki ceza maddesinin bankaların kontrol yükümlülüğüne atıfta bulunduğuna dikkat çeken Hazine asıl muhatabın krediyi kullananlar olmaya devam ettiğini de belirtti.

  Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, bugün Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak.

  UYMAYAN BANKALARA CEZA ÖNGÖRÜLÜYOR

  Teklifle dövizle borçlanma sınırlandırmalarına uymadan şirketlere döviz kredisi sağlayan bankaya dönük de cezai yaptırım öngörülüyor.

  Öte yandan teklifle karayollarında geçiş ihlaline ilişkin para cezaları yüzde 60 oranında azaltılacak. Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) arazisi, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne 29 yıllığına ve bedelsiz olarak tahsis edilecek.

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında geçen hafta yapılan ekonomi değerlendirme toplantısı ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da kambiyo rejimine ilişkin "Kur rejimi, döviz tevdiat hesapları ve kambiyo rejimi başta olmak üzere hiçbir konuda, piyasa mekanizması dışında yöntemler asla söz konusu değildir" denilmişti.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 15.05.2018 - 09:56:24 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Saratov'da ciddi bir paksımız yok, hedef 700 bin Rus turist'
  Türkiye ve Mısır etkisi, İspanya turizmine nasıl yansıdı, işte rakamlar
  İsrail-Türkiye gerilimi turizmi nasıl etkiledi?
  Bayka: Emekli ikramiyeleri, 120 bin kişilik ek turizm hareketi yaratır
  Küba'da yolcu uçağı düştü, 110 kişi hayatını kaybetti
  Merkez Bankası enflasyon ve dolar kuru beklentisini yukarı çekti
  AtlasGlobal 2 adet A330 aldı, BDT kapasitesini arttırdı
  Thomas Cook'tan Dalaman'a bir müjdeli haber daha
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  KGF'nin 35 milyar liralık yeni kefalet paketi kullanıma açıldı
  Corendon, Türkiye'nin ilk Boeing 737 MAX 8'ini Antalya'ya indirdi
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
  Turizmcilere uyarı! 15 milyon dolar ve üzeri krediler için...
  Bakan Kurtulmuş'tan İsrail açıklaması: Turizmi etkilemez!
  MHP milletvekili adaylarını açıkladı, listede kaç turizmci var?
  İki vali merkeze çekildi, dört ile yeni vali atandı
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası, Türk turizmciye tavsiyeler
  Kadınlar giderek seyahatte kendini daha az güvende hissediyor
  Almanya'dan 80 seyahat acentesi Bodrum'a geldi
  'Helal' belgesi almayan oteller haram mı olacak?
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Gerilimde son perde: İsrail 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yaptı
  Thomas Cook: Mısır ve Türkiye talebi, kar marjı baskısını hafifletti
  Alanya'da tur otobüsü kazası
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun