Türkiye'nin 3. büyük turizm pazarı İran'da şiddet tırmanıyor

Türkiye'nin 3. büyük turizm pazarı İran'da şiddet tırmanıyor
2017 yılında Türkiye'nin üçüncü büyük turizm kaynak pazarı olan İran'daki protesto dalgasında şiddet giderek tırmanıyor.


TurizmGüncel


İran'da ekonomik gerekçelerle başlayan potestolarda şiddet giderek tırmanıyor. Gelen son bilgilere göre, 6. gününe giren protestolrda toplam 29 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybednlerden 20'sinin gösterici, birinin polis ve 8'inin ise devlete bağlı gönüllü halk milisi üyesi olduğu belirtiliyor.İRAN BAYRAĞI YAKAN GRUPLAR DA VAR

Etnik ve dinsel unsurların öncülüğündeki grupların çatışmalara başmasıyla birlikte sokağa çıkanların asıl gövdesini oluşturan ve gerekçeleri yoksullaşma olan kitlelerin yavaş yavaş evlerine çekildiği, sokakta kalan grupların ise büyük oranda çatışma yanlısı olduğu belirtiliyor. Bu gruplar arasında atılan sloganların içinde 'rejim karşıtlığı' ön plana çıkarken, bazı bölgelerde ise İran bayraklarının yakılması dikkat çekiyor.

TRUMP 'DEĞİŞİKLİK ZAMANI' TWEETLERİ ATIYOR

İran hükümeti protestolara karşı itidalli bir yaklaşım sergilese de, özellikle ABD, İsrail ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin olaylara yaklaşımına karşı sert tepki gösteriyor. İran'ın en önemli bölgesel müttefiki Rusya da, bu ülkenin iç işlerine karışılmasının kabul eidlemez olduğuna dair açıklamada bulundu. İran ile ilgili twitter'dan sık sık açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, rejim değişikliğine işaret eden bir yaklaşım sergiliyor.

11 AYDA 2.3 MİLYON İRANLI TÜRKİYE'Yİ ZİYARET ETTİ

İran Türkiye'nin en önemli turizm pazarlarından biri olarak son yıllarda ağırlığını arttırıyor. Coğrafi yakınlık ve ulaşım kolaylığı nedeniyle Türkiye'ye gelen İranlı turist sayısı 2016 yılında küçük bir miktar gerilese de, genel olarak artışını sürdürüyor. 2015 yılında 1.7 milyon olan İranlı ziyaretçi sayısı, 2016 yılında (krz yılı) 1.65 milyon olarak gerçekleşti. 2017 yılının 11 aylık dilminde bu ülkeden gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 48'lik artuşla 2.3 milyona ulaştı. Mevcut verilerle İran, Rusya ve Almanya'nın ardından Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen 3. ülke konumunda.Bu Haber 02.01.2018 - 10:55:50 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.