Turizmciler 1.3 milyondan 800 bine gerileyen Hollanda pazarından umutlu

Turizmciler 1.3 milyondan 800 bine gerileyen Hollanda pazarından umutlu
Turizmciler, 2012 yılında 1 milyom 270 bin, 2017 yılında ise 800 bin turistin geldiği Hollanda pazarından bu yıl yüzde 20 artış bekliyor.


Hollanda ve Türkiye arasında siyasi ilişkiler henüz tam olarak düzelmese de Hollanda turizm pazarı normalleşme yoluna girdi. Hollanda pazarına yönelik çalışan turizmciler ‘Hollandalılar Türkiye’yi özledi’ sloganıyla tanıtımlara başlarken, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) bu yıl bu pazarda yüzde 20 civarında artış beklendiğini açıkladı. TÜROB, Hollanda turizm mevcut durumunu ve öngörüleri hazırladığı bir raporla ortaya koydu. Raporda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre 2016 yılında ülkemizi ziyaret eden Hollandalı sayısı 906 bin iken, bu yıl yaklaşık yüzde 12’lik düşüşle bu sayı 799 bin kişi olduğu hatırlatıldı. 2017 yıl sonu verilerine göre İstanbul’a gelen Hollandalı turist sayısı ise 253 bin olurken, bir önceki yıla göre  oranla yüzde 2.7 oranında düşüş gözlendi.TÜRKİYE ALTINCI SIRADA

TÜROB’un raporunda, Hollanda’nın en önemli tur operatörlerinden Corendon’un kısa süre önce gerçekleştirilen Utrecht Turizm Fuarı süresince Türkiye satışlarını öne çıkararak, çıkarmış olduğu yayınında da ‘Türkiye geri döndü’ başlığı ile Hollandalıların son iki yıldır ‘Türkiye’yi, Türkiye denizlerini, Her Şey Dahil sistemini, hizmet kalitesini’ özlediklerini ve 2018 yılında Türkiye’ye geri döneceklerini vurguladığına dikkat çekildi. 2016 yılında Hollandalıların 17.9 milyon yurt dışı seyahati gerçekleştirdiği ve toplam 12.6 milyar Euro harcama yaptığı kaydedilen raporda, Hollandalıların tercih ettikleri destinasyonların ise Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye olarak sıralandığına dikkat çekildi. 

HER BÖLGE AYRI TANITILMALI

Raporda, Hollanda’nın Türkiye açısından özellikle güney kesim destinasyonları için önemli bir pazar olduğu, ancak kültür ve iş turizmi için İstanbul’un potansiyelinin verimli kullanılamadığına dikkat çekildi. Raporda, özellikle büyük hacimli fuarlarda, tedarik eden katılımcı sayısı göz edilmeksizin, İstanbul, Kapadokya, Antalya gibi destinasyonların bir marka olarak ayrıca tanıtımının sağlanması gerektiği ifade edildi. Raporda, ülkemize gelen yabancı ziyaretçiler arasında Hollanda’nın pazar payının yüzde 2.4 olduğu ifade edildi.Bu Haber 16.02.2018 - 11:42:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.