Travel Turkey İzmir Fuarının ziyaretçi sayısı açıklandı

  16.12.2017 - 11:08:18  11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, fuarizmir’de 7 – 10 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen fuarın, partner ili Nevşehir, ve partner ülkesi Ukrayna oldu.  Geçtiğimiz yıl 36 ülkeden ve 60 ilden toplam bin 179 katılımcının yer aldığı fuarda bu yıl 36 ülke ile 54 ilden bin 284 katılımcı yer aldı. Geçtiğimiz yıl, 63 ülkeden 38 bin 587 kişinin ziyaret ettiği fuar, bu yıl 44 bin 589 kişi tarafından ziyaret edildi.  ÖNÜMÜZDEKİ YIL PARTNER İL DİYARBAKIR

  Çin Halk Cumhuriyeti ve Kırgızistan’ın yanı sıra dünyaca ünlü turizm adası Phuket ile Tayland’ın ilk kez katıldığı fuarda Almanya, Avusturya, Bahreyn, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Etiyopya, Fransa, Gana, Gürcistan, Endonezya, Fas, Filistin, Guney Afrika, Güney Kore, Irak, İngiltere, İsrail, İtalya, Makedonya, Malezya, Namibya, KKTC, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye, Özbekistan, Vietnam, Uganda, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan da stant açtı.

  Fuarizmir’de düzenlenen Travel Turkey İzmir’in A Holü’nde Belediyeler, Kalkınma Ajansları, İl Kültür Müdürlükleri, B Holü’nde ise Acenteler, oteller, tur operatörleri, uluslararası destinasyonlar, turizm ulaşım ve otel ekipman bölümü yer aldı.

  Fuarda Seyahat Acentaları, Tur Operatörleri, İş ve Kongre Turizmi, Bakanlıklar, Sağlık Turizmi, Konsolosluklar, Oteller, Zincir Oteller, Tatil Köyleri, Yat ve Kurvaziyer Turizmi, Marina, Uluslararası Turizm Otoriteleri ile Borsaları, Kafe ve Restoranlar, Aktif ve Macera Turizmi, Belediyeler, Bankacılık ve Sigorta Firmaları, Kültür Turizmi, Valilikler ile İl Kültür Turizm Müdürlükleri, Dalış Okulları, Spor ve Golf Turizmi, Kalkınma Ajansları, Havayolları, Turizm Teknolojisi, Turizm Birlik ve Dernekleri, Kafe, Bar, Otel Ekipmanları Firmaları, Turizm Taşımacılığı, Turizm Medyası, Eğitim Turizmi, Bilgi ve Enformasyon Teknolojileri, Medikal Kuruluşlar ve Sağlık Kuruluşları yer aldı.

  ERKEN REZERVASYON KAMPANYASI BAŞLATILDI

  İç turizmi canlandırmak amacıyla yerli turiste avantajlı ödeme olanakları sunarak yabancı turistlerin daha uygun ödeme koşulları ile seyahat ettiğine dair algıyı değiştirmeyi hedefleyen “Erken Rezervasyon Kampanyası”nın tanıtım faaliyetleri, fuarizmir’de ilk gün yapılan basın toplantısında ‘Tatil Herkesin Hakkı’ ve ‘Yerinizi Şimdiden Ayırtın’ sloganları ile tanıtıldı.

  T. C. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Erken Rezervasyon Kampanyası’nın sektöre bir can suyu olmasını ve yeni bir hareketlilik kazandırmasını temenni etti.

  2009 yılında 200 bin yerli turistin yararlandığı kampanyadan 2015’te 3.5 milyon, 2016’da ise yüzde 30’luk bir artışla 4.2 milyon kişi faydalandı. TÜRSAB yetkilileri tarafından Haziran ayında yapılan açıklamaya göre de bu yıl rakamların 5.2 milyona ulaşacağı düşünülüyor. Kampanya 30 Mayıs 2018 tarihine kadar devam edecek.

  OTEL EKİPMANLARI ÖZEL BÖLÜMÜ

  Turizmin önemli unsurlarından biri olarak öne çıkan otelcilik sektörü için Travel Turkey İzmir’de özel bir bölüm oluşturuldu. ‘Otel Ekipmanları Özel Bölümü’ adı altında oluşturulan alanda, hem İzmir hem de Türkiye’nin her noktasından önemli sektör firmaları yer alarak 2018 yılı satın almalarını gerçekleştirdiler.

  Ayrıca turizm sektöründe önemli bir yere sahip olan seyahat acenteleri de Travel Turkey İzmir’de ziyaretçilerin en fazla ilgilendiği bölümlerdendi. Fuara gelen profesyonel ziyaretçiler, 2018 anlaşmaları için otellerle anlaşmalar imzalar attılar.

  Son tüketiciler ise tatil fırsatlarını görüşebilecek acentelerle bir araya gelme fırsatı buldu.

  ALIM HEYETLERİ KATILIMCILARLA GÖRÜŞTÜ

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığında düzenlenen fuarda, yeni işbirliği anlaşmalarına da zemin oluşturacak görüşmeler yapıldı. Her yıl gerçekleştirilen Alım Heyetleri Programı ile Travel Turkey İzmir, dünyanın dört bir yanından gelen turizm sektörü temsilcileri ve satın alma heyetlerini, katılımcı firmalar ile buluşturdu.

  Türk Hava Yolları’nın desteği ile organize edilen Alım Heyeti Programı çerçevesinde getirilen yurtdışı satın alıcılar ile katılımcılar, özel olarak hazırlanan görüşme bölümünde ikili görüşmeler yaptı. Fuarda gerçekleşen görüşmeler ve anlaşmalarla hem ticari potansiyelin artması hem de 2018 turizmine ivme gelmesi bekleniyor.  

  TURİZM ULAŞIM BÖLÜMÜ

  Travel Turkey İzmir Fuarı kapsamında; fuarizmir’in B holünde Turizm Ulaşım Özel Bölümü yapıldı. Türkiye ve dünyada kullanılan otomotiv firmaları, turizm taşımacılığına yönelik yeni ve en çok ilgi çeken modellerini sergiledi. Sektörde taşımacılık yapan temsilciler de fuarda yeni modelleri inceledi.

  MOTOR GÖSTERİLERİ

  Travel Turkey İzmir’de spor turizmi de yer aldı. fuarizmir açık otoparkına motosiklet parkuru kurulurken, fuar açılışına Dünya Supersport Şampiyonu, dünyaca ünlü Türk motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu da katıldı. Sofuoğlu, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) tarafından Afyonkarahisar ve Düzce yarışları için hazırlanan iki standı da gezdi. Sofuoğlu, kurulan parkurda ziyaretçilere gösteriler yapan motorculara da destek verdi.  

  2018 TROIA YILI TANITILDI

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Troia’nın, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girişinin 20. yılı olması nedeniyle ilan edilen 2018 Troia Yılı, Travel Turkey İzmir’de çeşitli etkinliklerle tanıtıldı.

  Homeros’un, Odysseia Destanı kahramanı Odysseus'un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için yaptırdığı tahtadan at maketi de stantta yer aldı. 2018 Troia Yılı’nın tanıtım çalışmaları kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı Sahne ve Görüntü Sanatları bölümü öğrencileri, Troia Efsanesi kahramanlarının küçük tanıtımlarının yer aldığı bir oyun sergiledi. Dönemin kıyafetlerinin birebir benzerleriyle fuarizmir’in giriş bölümünde oynanan oyun, ilgiyle izlendi.

  Troia standından ayrıca tiyatro gösterileri, çeşitli etkinlikler, Çanakkale’nin yöresel lezzetleri de ziyaretçilere sunuldu.

  PARTNRLERE BÜYÜK İLGİ

  11. Travel Turkey İzmir “in Partner Ülkesi Ukrayna, hem fuar katılımcılarına kendini tanıtmak, hem de Türk turistleri ülkelerine çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Koordinasyon Departmanı ve Turizm Bölümü Başkanı Vitalina Martynovska, “Burada olmamızın temel nedeni Türkiye ve Ukrayna ilişkileriyle olduğu kadar buraya gelen diğer katılımcıların da Ukrayna’ya gelmesi. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Ukrayna’yı anlatıyoruz, tanıtıyoruz. Ukrayna çok büyük bir ülke ve turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Şehirlerimizi, potansiyellerimizi, sahip olduğumuz turizm imkânlarını anlatıyoruz” dedi.

  Travel Turkey İzmir Fuarı’nı bir hayli beğendiğini belirten Martynovsk, şunları belirtti:

  “Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, çok büyük ve çok güzel yapılmış. Türk turizm acenteleri ve oteller bizimle sürekli irtibata geçiyor. Bu da çok güzel bir şey gerçekten.”

  Travel Turkey İzmir’in Partner İli Nevşehir ise bölgesindeki otel ve acenteleri, turizm alternatiflerini profesyonellere tanıttı. Fuarda, yeni turizm anlaşmaları, görüşmelerin yapılması ve bölge turizmine katkı sağlanmayı hedefleyen Nevşehir, bünyesindeki Göreme Milli Parkı ve dünyanın 8. harikası olarak kabul edilen Kapadokya’yı ziyaretçilere sundu.

  Nevşehir standında Kapadokya’nın meşhur balonları, ilçelerin yöresel lezzetleri ve kendine has özellikleri sergilendi. Ziyaretçiler, balonlarla oluşturulan ağaca ilgi gösterdi.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 16.12.2017 - 11:08:18 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TÜRSAB heyeti Ankara'da 4 bakanla görüştü, hangi bakan ne mesaj verdi?
  Çin'den vatandaşlarına ilginç seyahat yasakları geliyor
  Arca: Yeni iş modelimizle Tura Turizm'in cirosunu 4 yılda 6'ya katladık
  İşte son iki haftada Almanya'da en çok aranan Türk otelleri
  Numan Kurtulmuş: Büyükşehirleri ranta ezdirmeyeceğiz!
  TÜRSAB'a peş peşe icraları kim gönderiyor?
  Antalya Büyükşehir Belediyesi üç turistik alan için ihale düzenliyor
  Sahte hastalık davası açan iki İngiliz turiste 83 bin liralık ceza şoku
  TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve yönetimden Kurtulmuş'a ziyaret
  InterContinental Hotels Group, lüks otel operatörünü satın aldı
  Jolly Tur acentelerinde VR dönemi
  Vural Karasu'dan Azur Air açıklaması: Resmi belge elimize ulaştı
  Bu 5 tur operatörü Rusya'dan Türkiye'ye 2.8 milyon turist getirecek
  Ekonomi, finans, pazarlar... Feti Kuyucu sektörün sıcak gündemini yazdı
  Atınç Gür'ün cenazesi toprağa verildi
  Genç turizmci evinde ölü bulundu
  Putin yüzde 76 ile yeniden devlet başkanı: Her şey, hepimiz değişiriz!
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye hedefi
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun