Benzer Haberler:
  Kültür ve Turizm Bakanlığında 3 yeni atama
  'Akdeniz çanağındaki büyümeye en büyük katkıyı %25'le Türkiye yaptı'
  Eskişehir'deki Turunç Otel'in işletmesi Dedeman'a geçti
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Bodrum'da bulunan turizm ve 2. konut alanı imarlı arazi ihaleye çıkarıldı
  Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ne olacağı ile ilgili yeni bilgi
  4 milyar dolara yapılan 27 bin otel yatağı tehlikede!
  Rusya turizm pazarında 300 milyon dolarlık büyük tehlike!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Belediyeden kat karşılığı otel ve iş yeri yapımı ihalesi

  Tolga Cömertoğlu: Sonradan olma değil, anadan doğma otelciyiz!

  21.11.2011 - 11:46:50  Delphin Hotel & Resorts Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Cömertoğlu Turizm Güncel'e hem yeni açacakları otelini anlattı hem de Antalya ve Türkiye turizmini değerlendirdi. Cömertoğlu İstanbul'a da otel yatırımı yapmayı düşündüklerini söyledi.


   
  Yiğit Ünsay - TurizmGüncel - Antalya


  Antalya turizminin en önemli yatırımcı ve işletmeci gruplarından Delphin Hotel & Resorts Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Cömertoğlu Delphin Imperial adıyla hizmet verecek yeni oteli şöyle anlattı:

  "Delphin Imperial şirketimizin yeni gözbebeği. Yaklaşık 15 bin tane eski misafirin tamamen isminden konseptine, mimarisinden verilecek hizmetin ne lükste nasıl olacağına kadar tamamen kendilerinin seçtiği bir şey. Yaptığımız bir yarışma sonucu otelin isminden konseptine kadar her şeyi onlar buldu. Biz müşterilerimize 'kendi otelinizi kendiniz yaratın' dedik. Nitekim bunu yaptılar. Biz de yıllardır büyümemize bu kadar faydası olan müşterilerimize kendi yarattıkları bir oteli sunmaktan ötürü gurur duyuyoruz. Nisan ayı başı gibi oteli açmayı düşünüyoruz. Otel 630 oda ve bir miktar aile odasından oluşacak. Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda Lara Bölgesi'ndeki eksiği de değerlendirdik. Onlar bu bölgede lüks bir aile oteli istiyorlardı. Biz de o yönde devam ettik. Diğer otellerimizde hep barok, klasik çizgiler vardı. Bu otelimizde çizgileri biraz modernleştirdik. Biraz daha açık renkler istediler, ona göre davrandık. Misafirlerimiz yeni otelimizden farklı bir tat alsınlar diye konseptini diğer otellerimizden ayrı tuttuk. Hizmet olarak farklı olan şey bu otelde biraz daha lüks, biraz daha kişiye özel, daha detaylı hizmet verilecek olması."   DELPHIN IMPERIAL EN LÜKS OTELİMİZ OLACAK

  "Tüm otellerimiz arasında en lüksü bu otel olacak. Otele emlak gideri de dahil olmak üzere yaklaşık 100 milyon euro vivarında bir harcamamız oldu. Harcamalarımız hala devam ediyor. Sanırım otelimiz Lara Bölgesi'nin en ihtişamlı, en gösterişli oteli olacak. Lara Bölgesi'nde vurgulamak istediğimiz diğer otelleri de bu konuda yanımıza çekmek istediğimiz havaalanının yakınında olduğu için turistler yukarıdan otele baktıklarında Las Vegas'takine benzer bir ışık oyunları kullandık. Değişik aydınlatmalar ve animasyonlarla akşamları otellerin mimarisin değişebileceği bir atmosfer yaratmak istedik. İnsanlara sadece otel hizmeti değil görsel olarak da bir sunuş yapabilmek adına kendimizi hazırladık. Yoğun olarak hedeflediğimiz pazar Lara'nın varyasyonlarını da hesaba katarsak Almanlar, İngilizler, Ruslar, Romenler, tüm diğer Baltık pazarı ve Hollandalılar olacak."

  SONRADAN OLMA DEĞİL ANADAN DOĞMA OTELCİYİZ

  Delphin markası altındaki tüm otellerin yönetici kadrosunu yine kendi içlerinden yetiştirdiklerini söyleyen Cömertoğlu sözlerine şöyle devam etti:

  "Biz bütün yönetici, üst seviye kadrolarımızı kendi içimizden yetiştirdik. Otellerimizin dünya birinciliğinden başlayarak aldığı bütün ödüller de esasında sunduğu mimariden çok hizmete dayanıyor. Biz aile olarak sonradan olma değil anadan doğma turizmcileriz. Yaşamımız turistlerin içinde geçti. Onların ne istediklerini, kültürlerini çok iyi biliyoruz. Dolayısyla bizde çalışan yöneticilerin içimizden yetişmelerini çok önemsedik. Dışarıdan yönetici neredeyse hiç almıyoruz. Bu otelin de alt, orta ve üst kademe yöneticileri grubumuzdan seçtik. Ocak ayında bir araya gelip deneme sürecine başlayacaklar. Bu otelde yeniden kendi dokumuzu, kendi hizmetimizi yaşatacağız."

  LARA TÜRKİYE'NİN EN İYİ TURİZM BÖLGESİ OLACAK 

  Tolga Cömertoğlu son yıllarda hızla popülerliği artan Lara Bölgesi için şu sözleri söyledi:

  "Bölgeye güvenimiz çok fazla. Lara Bölgesi son dört yılda muazzam bir atak yaptı. Fiyat ve lüks segment konusunda Belek Bölgesi'ne kafa tutar halde. Havaalanına yakınlığı, kumsalının belki de Türkiye'deki en güzel kumsal olması, aynı kumsalın uzunluğu, denizinin temizliği bunda çok büyük bir faktör. Ayrıca Lara Bölgesi yeni yatırımcılardan çok hali hazırda turizmde belli yerleri kapmış, hizmetinde kendini ispatlamış, belli bir kaliteye gelmiş, bütün acentelerin gözbebeği olan grupların otelleri var. Barutlar'dan Royal Grubu'na, Baya Grubu'ndan Kervansaray Grubu'na neredeyse turizmde yıllardır var olan bütün grupların Lara Bölgesi'nde oteli var. Bunun dışında bölgenin derneği olan LATUYAB'ın çevre ile ilgili çok ciddi çalışmaları var. Yollar bitti, diğer kısımlarla ilgili çalışmalar başlayacak. Altyapısı Türkiye'de Belek'ten sonra menfezli şekilde yapılmış en düzgün altyapıya sahip. Onun için kirlilikle ilgili herhangi bir sorun olması mümkün değil. Bölge alışveriş için şehre yakın olmasının yanısıra Akdeniz'in bütün kültür noktalarına en yakın noktalardan biri. Merkezi bir bölge. Onun için çok ciddi talep görüyor. Ben bu bölgenin önümüzdeki yıllarda adeta şahlanacağını hatta en iyi bölge olacağını düşünüyorum. Bu konuda hiçbir şüphemiz yok."
   


  HAYALİ KARLAR PEŞİNDE DEĞİLİZ

  Delphin Imperial için yatırım geri dönüşünün 10 seneden önce gerçekleşmeyeceğini söyleyen Cömertoğlu aile ve şirket olarak kendilerini turizme adadıklarını belirtti.  

  "Kim ne derse desin bir otelin geri dönüşü 10 - 13 sene arasında. Çok optimist hesap yapan arkadaşlar var. 5 - 6 senelerden bahsediyorlar ama bu kesinlikle doğru değil. Hesaplar farklı gösteriyor. Biz artık kendimizi aile olarak, şirket olarak kendimizi turizme adamışız. Kazandığımız parayı değerlendirmeyi düşündüğümüz başka bir yer yok. Çünkü bu bizim için hem iş hem zevk. Zevk aldığımız için de bu işte başarılıyız. Onun için geri dönüşten ziyade Türkiye'ye iyi bir yatırım sunabildik mi buna bakıyoruz. Yıllardır bizle kader ortaklığı yapmış insanlara ve onların yakınlarına daha fazla istihdam sağlayabildik mi bizim için önemli olan bu. Hayal karlar peşinde değiliz. Bizim için 10 sene içerisindeki geri dönüş yararlıdır. Sonuçta grubumuz bünyesine ülkemizde adı geçer, ülkemize ve şirketimizin ismine layık bir otel daha kattık diyoruz."
   


  ULTRA HER ŞEY DAHİLE DEVAM

  TurizmGüncel'e yeni otelin gördüğü talebi anlatan Tolga Cömertoğlu "Çok büyük başarı bekliyoruz" diyor.

  "Yeni otelimize yönelik satışlar gayet güzel gidiyor. Biz 2005 senesinde Delphin Palace'ı açmıştık 16 Mayıs'ta açıldı otel 19 Mayıs'ta ağzına kadar doluydu. Burada oda sayısı çok olmasına rağmen yine aynı başarıyı bekliyoruz. Şimdiden muazzam bir ilgi var. Bölgede yoldan geçen turistlerin bile bu otelin mimarisine, ismine ilgi gösterdiklerini görüyoruz. Rezervasyonlar konusunda şimdiden pek bir şey belli olmaz ozak ayında ölü rezervasyonlar belli olmaya başlayacak. Acentelerin ilgisi çok fazla. Büyük bir başarıyla sezona gireceğimizi düşünüyoruz. Diğer otellerimizde uyguladığımız ultra her şey dahil sistemi bu otelimizde de geçerli olacak. 

  Yeni otelimizde farklı olarak çok daha fazla alakart restoran olacak. Hizmet burada çok daha lüks olacak. İnsanların her gittikleri noktadan yiyecek ve içeceklere ulaşabilecekleri noktalar oluşturuyoruz. Delphin'i bugün dünya birincisi yapan konsepti, Delphin markasını Avrupa'da en tanınır marka yapan konsepti daha da lüksleştirerek burada misafirlerimize sunacağız. Sadece eski misafirlerimizin ilgisi otelin ön ve arka sezonda bu otelin dolacağını tamamen gösteriyor. Orta sezonda da eski misafirlerimiz ve yeni gelecek misafirlerle çok büyük başarı bekliyoruz." 

  KALİTEYİ DÜŞÜRÜP MASS TURİZM YAPAN KAYBETTİ

  Antalya'da yakın dönemde yapılan ve inanılmaz lüks yapılarıyla ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra hayal kırıklığı yaratan bazı oteller için ise Cömertoğlu şu yorumda bulundu:

  "Yanlış yapan insanlar kaliteyi düşürüp çok fazla kazanmaya çalışan, mass turizm yapmaya çalışan arkadaşlardır. Bizim de oda sayımız çok fazla ancak hiçbir zaman mass turizmi düşünmedik. Çok fazla müşteri gelsin, kaliteyi standartta tutayım diye düşünmedik. Bizim her zaman benimsediğimiz bir şey var. Biz karımızı çok yüksek hayal etmeden tutarız ancak yıllarca bu kaliteyle, bu isimle orada var oluruz. Sağlam, güvenilir adımlar atarak büyümeye devam ederiz"   İSTANBUL'A PARA KAZANMAYA DEĞİL, MARKAMIZI YAYMAK İÇİN GELİRİZ

  Bir sonraki otellerini İstanbul'da açabileceklerini söyleyen Tolga Cömertoğlu neden böyle bir hedef belirlediklerini şu sözlerle anlattı:

  "Kazandığını keyfine harcayan bir şirket grubu değiliz. Biz kazandığımız karın çok küçük bir kısmıyla kendi ihtiyaçlarımızı karşılar yeni projelerle yolumuza devam ederiz. İki ya da üç yıl içerisinde hemen yeni bir projemiz başlayacaktır. Sürekli büyüme hayalimiz var. Projenin nerede olacağına karar verme aşamasındayız. İstanbul'da mı Antalya'da mı yapalım diye düşünüyoruz. Bütün gemilerimizi aynı limana bağlamama gibi bir isteğimiz var. Aynı zamanda öbür taraftandan da gerçekten çok başarılı olduğumuz ve yavaş yavaş dominatörlerinden biri olduğumuz bir bölge Antalya. Bizim grubumuz 25 senelik bir geçmişi olmasına rağmen son 10 sene içerisinde hızla büyüdü. İkinci otelimizi 2001 senesinde açmıştık. 10 senede beşinci otelimizi açar duruma geldik. Dört otelimizin mülkiyeti bize ait. Aralarında sadece bir tanesi tahsislidir. Sağlam adımlarla, borç ve gelir dengemizi düzgün tutarak büyümeye devam edeceğiz."
   
  "İstanbul'a çok büyük para kazanmak için değil markamızı ülke içerisinde değişik bir yelpazeye yayabilmek adına otel açmayı düşünüyoruz. Çok fazla kazanırız, İstanbul'da da olalım mantığında değiliz. Şehiriçi turizmi tamamen farklı bir turizmcilik. Ben bizimkinden zor olduğunu düşünmüyorum. Çünkü biz burada 24 saat operasyondayız. Onların çalıştığı personelin 5 - 6 katıyla çalışarak kaliteli hizmet sunuyoruz. İstanbul bu açıdan bizim için kolay olur."   MERSİN HÜSRANA UĞRAYACAĞINIZ BİR HAYALDİR

  Grup olarak son dönemde bolca dillendirilen Mersin'de otel açma niyetlerinin olmadığını vurgulayan Cömertoğlu "Antalya'nın 30 senede aldığı yolu 3 - 5 senede almak mümkün değil" dedi.

  "Mersin ile ilgili hiçbir niyetimiz yok. Bir bölgenin oluşması için altyapısının yeterli, mimarisi ve imar yapısının müsait ve dünyanın her yerinden uçuşlar olması lazım. Antalya buraya gelene kadar 30 senesini harcadı. Biz turizmin doğduğu gün buradaydık. Çok büyük zorluklar atlatıldı. Antalya gibi iklimi Mersin'den biraz daha iyi olan, gerçekten tarihiyle, kültürüyle dünyadaki nadir destinasyonlardan biri olan bir yerin bile bu hale gelmesi için 30 sene sürdü. Olimpiyat falan diyorlar ancak ben Mersin'in Antalya'nın kat ettiği yolu 3 - 5 senede kat edeceğini sanmıyorum. Mersin ile ilgili Türkiye çapında da çok fazla beklenti olmasından yana değilim. Şirketlerin uçuş bağlamadığı yere yatırım yapmak risk değil hayaldir.Hüsrana uğrayacağınız bir hayaldir."
   
  TÜRK TURİZMİNİ KRİZLERDEN RAKİPLERE GÖRE UCUZLUK VE HER ŞEY DAHİL KURTARDI

  Her şey dahil sistemine dair eleştirilere TurizmGüncel aracılığıyla cevap veren Delphin Hotel & Resorts  Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Cömertoğlu şu sözleri söyledi:

  "Türkiye yurtdışında ucuz bir destinasyon lafını artık bırakmak gerekiyor. Bu imaj Lara, Belek ve Kemer'deki lüks otellerden sonra yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Kalitesini, hizmetini elinde tutan otelciler ciddi rakamlara çıkmaya başladılar. Türkiye belki diğer ülkelere göre ucuz olabilir. Bu da her zamanki gibi stratejik konumundan dolayıdır. Türkiye fiyat olarak ucuz olabilir ama kalite olarak, hizmet olarak en kaliteli ve değerli destinasyonlardan biridir. En büyük tur operatörleri geçmişteki iki senelik ekonomik krizi Türkiye'nin ve her şey dahil sisteminin sayesinde kaldırabilmişlerdir. Diğer bütün destinasyonlarda yapmış oldukları zararları Türkiye ve özellikle de Akdeniz'den elde ettikleri kazançlarla sübvanse ederek kendilerini toparlamış ve yola devam etmişlerdir. Türkiye dünyada artık kurtarıcı bir destinasyondur. Kalitesi de kesinlikle ispatlanmıştır. Sadece Delphin Grubu'na ait iki otel iki kere dünya birinciliği, bir kere dünya ikinciliği, üçüncülüğü, dördüncülüğü, altıncılığı ve dokuzunculuğu aldı. Bu TUI gibi dünyanın en büyük tur operatörünün verdiği ödüller. Ayrıca Delphin Diva Otel bu sene İngiliz acentesi First Choice tarafından dünyanın en iyi resort oteli seçildi. Artık Türkiye bu ödül törenlerini domine ediyor. İnsanlar Türkiye ucuz destinasyon kafasından çıksın artık. Türkiye'de ucuz oteller de var. Türkiye ucuz isteyen insanlar için de bir destinasyon. Ancak kaliteyi arayan insanlar için de ucuz değil diğerlerine göre daha ucuz bir ülke. Türkiye'nin rakip ülkelerine göre sunduğu hizmet daha ucuz."

  RAKİPLERİMİZ HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLARKEN BİZ ŞOV YAPTIK
   
  "Biz bu avantajla Yunanistan, İtalya ve İspanya 2010 krizinde hüngür hüngür ağlarken biz burada şov yaptık. Onlar otellerini dolduramazken bizim otellerimizin tamamından 'stop'lar gidiyordu artık bizi satmayın diye. Türkiye'nin handikapı olarak nitelendirilen her şey dahil sistemi Türkiye'nin büyük krizlerden hissetmeden geçmesini sağladı. Yunanlı otelciler kendi krizleri başlamadan önce bu krizde ayakta durabilmek için Türkiye'ye gelip her şey dahili öğrenmeye çalıştılar. Her şey dahil sistemi ve kaliteli otellerimizin rakiplere göre daha ucuz olmasını ben handikaplar olarak değil zor zamanların en büyük kurtarıcıları olarak görüyorum. Tabi ki otellerimizi daha ucuza sunacağız. Avrupa Birliği üyesi değiliz. İşçiliğimiz daha ucuz. Bu avantaşımızı elbette kullanacağız. Fiyatlarımız daha ucuz olabilir ama karlarımız onlardan aşağı değil. Ben buna eminim. Türkiye artık her turistin geldiği bir destinasyon. Bu çok önemli bir şey."  2012 ÇOK FAZLA FİYAT ARTIŞI OLMADAN GEÇER


  Cömertoğlu 2011 sezonunu değerlendirdi ve Avrupa'daki borç krizinin gölgesinde geçeceği tahmin edilen 2012 için tahminlerini açıkladı. 

  "2011 çok güzel geçti. Biz tabi Ortadoğu'daki krizleri de iyi yönettik. Faydasını herkesin anlattığı kadar olmasa da gördük. 2011 yılında kaliteli hizmetimizin meyvalarını aldık. Yılın başında erken rezervasyon problermleri yaşandı. Çok rehavete kapılıp çok yüksek fiyatlar çeken otelciler daha sonra fiyatlarını düşürmek zorunda kaldılar ama eski senelerin altına düşmediler. Yaptıkları hayali zammı düşürdüler. 

  2012 güzel geçecek ama çok fazla fiyat artışı olmadan geçecek. Daha Mısır düzelmedi. İnsanlar düzeldi zannediyor ama oradaki bazı otelciler kahvaltıda yumurta bile sunamıyorlar artık. Her şey peşin ödenir hale gelmiş. Acentecilerden peşin ödeme almadıkları için hizmet kalitesinde muazzam düşüş var. Tunus da öyle. Onların kolay kolay düzelemeyeceğini düşünüyorum. Zaten yüksek sezonda bu bölgeler bize çok fazla rakip olmuş değiller. Onlar bizim kış sezonu için büyük rakiplerimiz. Hizmeti seçen her müşteri Türkiye'yi seçer. Ben bütün dünyayı gezdim. Hizmet, güleryüz, insanları evinde hissettir mentalitesinin gerçekten uygulandığı tek yer Türkiye." 

  "Avrupalılar için tatil kutsaldır. Senin en kötü ilinde bile en az üç ay güneş gördüğün stratejik bir coğrafi konumun var. Avrupa'da güneşi en fazla bir ay görüyorlar. Girilebilecek deniz ise onlardan çok uzakta. Avrupalılar tatil için çalışır. Tatil için yaşarlar. Bu nedenle bu insanlar kriz de olsa tatile gelecek. Fiyat segmentleri değişebilir. Lükslerini biraz düşürebilirler. Ancak bu insanlar tatile öyle veya böyle çıkacaklar. Ben bu krizin çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Türk turizmi tüm krizlerden alnının akıyla çıkmayı başardı. Bu sene de beklentimin gerçekleşeceğini düşünüyorum."

  EGE OTELLERİNİ, HİZMETİNİ VE İKLİMİNİ DEĞİŞTİREBİLİRSE İNGİLİZLERİ GERİ ALABİLİR!

  Antalya'daki Rus - Alman turist dengesindeki son gelişmeleri yorumlayan Cömertoğlu İngiliz pazarıyla ilgili olarak da Egeli turizmcilere 'gönderme' yaptı:

  "Bölgedeki Rus ve Alman turist dengesinin bir dengeye oturduğunu düşünüyorum. Artık bundan sonra Rus ve Alman turistleri bu şekilde göreceğiz. İngiliz turistler de Ege'den özellikle Lara Bölgesi'ne kayıyor. Hollandalıların da ilgisi büyük. Rusların tatil kültürü genel olarak biz Türkler gibidir. Biz de bir destinasyonu bir kez gördük mü bir daha gitmeyiz. Mısır'ı gördük yeter deriz. Alman turist eğer hizmeti sevdiyese, kendini huzurlu hissettiyse defalarca gelir. Benim 70 kez gelmiş müşterim var. Dile kolay. Avrupalı müşteri her zaman bizim can simidimizdir. Rus müşteri ise güzel para kazandığımız müşteridir. Bu varyasyon böyle giderse ne mutlu. Baltık pazarlarında da muazzam artışlar yaşıyoruz. İngilizler Ege'yi terkediyor. Buralara akıyorlar. Aynı parayı verip çok daha lüks otellerde kalabileceklerini onlar da öğrendiler. Ege'de inşallah arkadaşlar otellerinin mimarisini ve hizmetini değiştirince iklimle de biraz oynayabilirlerse İngilizleri yeniden elimizden alırlar."

  DEHŞET GÜZEL OTELLERİMİZ VAR, KALDIRIMIMIZ YOK

  Son olarak Antalya'nın turizmle ilgili eksikliklerini anlatan Cömertoğlu Türkiye'nin bu konuda daha fazla çalışması gerektiğinin altını çizdi:

  "Antalya'nın hala çok fazla eksiği var. Biz turizmi hala sadece otel işi olarak görüyoruz. Ancak öyle değil. Ne zaman turizme olan yatırımlarımızı otellerin dışına da yayıp, insanlara buraya gelmeleri için güneş - deniz - kum, ye iç yat tatilinin dışında alternatif turizm alanları yaratabilirsek bu eksikliklerin önemli bir kısmını kapatmış oluruz. Eğlence temalı parklarımız yok. Bir tane Belek'te yapılıyor ama bir tane asla yetmez. Ciddi kongre merkezlerine ihtiyacımız var. Golf turizmi yapıyoruz; Belek'teki golf sahaları kesinlikle yeterli değil. Yeni golf sahaları lazım. Bunların bir an evvel artırılması lazım. Alışveriş merkezleri, değişik outlet merkezleri açılabilir. Altyapı konusunda da devletin daha fazla destek vermesi lazım. Güzide otellere giden yolların da güzide olması gerekiyor. Dehşet güzel bir otel yapıyorsunuz. Turist kapıdan bir çıkıyor, köy bile yok ortada. Yollar bozuk, kaldırım yok. Gözü rahatsız eden bir mimari söz konusu. Dereler denize akıyor. Türkiye bu konularda çalışıyor ancak daha da fazla çalışması lazım. Ben çok yeterli olduğunu zannetmiyorum."   

                 

     Haberi Paylaşın :
  Bu haber 21.11.2011 - 11:46:50 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Doc Holiday - 21.11.2011 12:40:07
  SONRADAN OLMA DEĞİL ANADAN DOĞMA OTELCİYİZ bu söz agir bir söz... Siz Insaatci degilmisiniz?? Biz Otel yönetici (turizimci) olarak senelerce yurt ici ve disinda kalem ve kafa yogurlarak kenimizi yetistirmek üzere calisirken siz (sizin Grubunuz)keni keninizi yetisiorsunuz(Learing by doing?)Türk sistemi. Iste burada fark var.Biz Global sistemi ile yetisimek deyiz,onun icin biz ya erkek veya kiz olarak ciplak Anadan doguma ve hicbir meslek olmadan dünyaya geliriz.Saygilarimla.....
  Alaylı turizmci - 21.11.2011 14:13:01
  Madem anadan doğma turizmcisiniz, hadi mersin turizmini de ayağa kaldırın. Laradan gelip yer almışsınız, lara gibi turizmin en kolay yerinde kim ne yapsa iş yürür ve para kazanır. Madem bizler anadan doğma turizmci olmadığımız için şansımız baştan sıfır ve bu sektörde yer edinemeyiz, buyrun SEKTÖR SİZİN OLSUN.
  Tolga Comertoglu - 21.11.2011 17:20:36
  Sevgili arkadaşlar ne üzücüki ithamlarınızdan bir kez daha beni haklı çıkarıyorsunuz ,bizleri gerçekten araştırmadan yorumlar yapmışsınız cok meth ile savunduğunuz profosyenel kimliğinize yakışmamış.Sonra bukadar rahat yorum yaparken güvenlirliğinizi ,yüreğinizide profosyonelliğinize ekleyip rumuz isimlerde yazmak yerine gerçek kimliklerinizi kullansaydınız.Yıllardır kimisinin elinde büyüdüğüm gercekten profosyonel abilerimi, benle beraber büyüyen mektepli pro kardeşlerimi tenzil ederim bu sözlerden aslada bir lafım olmamıştır takdirden başka.1 doc holiday bey ingilizcemi mağdur görün 6 sene amerikada hem okuyup hem çalışırken turizm sektöründe yanlış öğrenmiş olabilirim herhalde turizm doktoralı bir pro sunuz(aralarada learnıng by doing falan diye yanlış grammarli iki üç ingilizce kelimede atmıssın diye yazıoyorum alınma:) ama lafta kalmışşınız biz inşaat sektorunde hiç bulunmadık 1980 yılından beri bir kamp tesisyle başlayan sewdamızın koyu takipcisiyiz.Her zaman sözümün arkasındayım turizmin içinde doğduk tum yeni jenerasyon yabancı misafirlerimizle buyuduk arzu istek ve tepkilerini ,tatildeki ruhlarını onlarla beraber yaşadık,12 yaşlarınde hepimiz departmanların en alt seviyelerine tavizsiz çalışmak üzere yerleştirildik istisnasız her yaz ...O zaman maddi durumumuz zorda olsa üniversite çağımıza geldiğimizde bu işin mekteplisi olmamızıda isteyen baba ve amcamız her birimize ayrı branşlarda okumayı şart kostu hazıra daglar dayanmaz ,çıplak turızmci dogulmaz,siz TURK (birdahada bu kelimeyı low case yazma dostum senin vatanındır)sistemi calışarak öğrenğinizi sanırsınız biz global yetisiriz,baba parası var diye okumamışlar diyen arkadaşların aksine,abim Yıldırım bey aslında kalp damar cerrahıdır işletme masterlı ben amerikada barry universityde ekonomı finans ve ustune hospıtalıty management double majoru aldım ve ordada bizzat çalıştım kuzenim Alper bey bilkent universitesi işletme mezunudur en ufak kuzenimiz Egemen bey Johnson and Wales universitesinde hospitality management okuyup bir senede starwood grubu otellerde calışmıştır Floridada.Yani aslında bizde hem alaylı hem mektepli diyede yazabilirdik sen gibi işimiz degil sıfatımızla anılmak istemedik.Otelde yetiştirdiğimiz yönetici arkadaşların eğitimleri ile ilgilide ararsan memnuniyetle bilgi verebilirim sonunda global görgünüzle bir özür dilersiniz hani biz her ne kadar TÜRK sistemi olsakda ust uste dünya birinciliklerimiz olsada...2Sevgili Mersinli alaylı dostum Mersin görüşlerim realistdir devlet ve birliklerin toplu bir çalışması olmadan orayı bir destinasyon haline getirmek mümküm değildir popularistler, tribünlere oynayanlar yıllardır oralara yatırım yapıcağız derler ben hiç görmedim.Sakın ha olaki Mersine bir garezim var sanmayasın aksine beni Mersin ve Balıkesir turizm otelcilik mezunu abilerim ablalarım yetişdirdi asla haklarını odiyemiyeceğim burda saygı ile selamlarımda.Baştan kaybetmiyorsun sewgili dostum bizim yanımızda yöneticiliğe cıkardığımız bu iki okul mezunu arkadaş çok ,ama realist davrandılar stajları torpille sallamadan en alt mevkide başlayarak yanımızda yaptılar üniversite bitti die hemen yöneticilik beklemediler sana iddaa ediyorum sektörün engenç üst seviye yöneticileri bizdedir küsme turizme telefonum 05326680644 ara kariyer yoluna birde birlikte bakalım zevkle.Enson ailemin yeni jenerasyonunu bilmeden itham eden herkese baba parası, hazır daglar diyen gerçekleri tam bilmeden yorum yapan arkadaşlara şunu söylemek isterim DELPHİN GRUBU otelleri 2000 senesinden beri pazarlama ve satın alma haricinde tamamen sadece 3. jenerasyon bireyleri tarafından yönetilmiş bu zaman içerisinde baba ve amcamızın izinde onların tecrübesiyle 2 otelden 5 adet 5 yıldızlı otele çıkılmış dunya birincilikleride olmak üzere sayızsız dünya çapında ödül alınmış ve 20 gibi düşük bir personel sirkülasyonu ile buralara gelinmiştir.Kader dostumuz çalışan ve bizle beraber yükselen Delphin ailesi bireylerine ve bizlere ithamda bulunurken daha araştırmacı ve adaletli olmanızı rica ederim.Saygılarımla Tolga Cömertoglu
  Adil olalım - 21.11.2011 18:32:56
  Sayın Tolga bey. Camiada herkes birbirini gayet iyi tanır, merak etmeyin. Ta ki Cömertoğlu ailesinin Turizmde başladığı yıllardan bu yana Botanik otel zamanlarını ve gelişiminizi elbette iyi biliyoruz. 5 yıldızlı 5 otel konumuna gelen bir aile olmanızı da tebrik ederim. Ufuk beye her zaman saygımız sonsuz. Dışarıdan acente ya da otelci olarak her gelişimizde karşılaması, duruşu, samimiyeti, ağarlaması, hoşsohbeti kesinlikle ne oldum delisi olmayan ve kibirli olmayan babacan tavrı hep kenisine bizleri sevgiyle getirmiştir. Genelde hızlı büyüyen ve yatırım düzeyi artan patronlarda ister istemez kibir olur ve piyasanın tepkisini alırlar. Delphin hotels işletmesi ve hizmetini her zaman taktir ediyoruz. Ancak kabul edelim ki ANADAN DOĞMAK lafı gerçekten şahsen bana ağır geldi ki bugün bu haber üzerine denk gelip görüştüğüm bir çok meslektaşım da benimle aynı görüştedir. Evet, bazılarımız dünyaya şanslı gelir. Koç ailesi y ada Sabancı ailesi mensunu olarak da dünyaya gelinebilir, malesef ailesinin okutma durumu olmayan keni çabasıyla yıllardır dişiyle tırnağıyla çalışmaya çalışan tarafım olarak da gelebilir. Ben karieyeri de geçtim, çoluğuma çocuğuma bakabilmek için malesef turizmde çalışmaya para kazanmaya uğraşıyorum. Ama malesef bu camia öyle bir sektör ki yıllardır uğraşırsınız, didinirsiniz, birçok şirketleri olan patronların ailesine müşteriden daha çok hizmet verirsiniz, hatta kişi inşaat sektöründe en büyüklerdenir, inşaat şirketinde ve şantiyelerinde işçileri mühenisleri görmez bilmez ile ama bir oteli vardır, otelinden ayrılmaz ve otel çalışanları olanları olarak neler çekeriz. Bir gün bir de bakmışsınız güzeller güzeli genç zarif güzel bir bayan gelir, çok değil hemen 2 yılda müdür olur ve siz çeşitli entrikalarla işinizden olursunuz. Malesef turizm işi çok zor bir iş, eğlence işi. eğlenmeye gelen insanların yatağını, sofrasını, içkisini düşünmek zorundasınız, buna otel sahipleri de dahil. Gelen bir öüşteri otelde olmadık bir şey ister, örneğin gecenin ikisinde lobide koltuğuna karpuz ister, o saat veremeyiz dersiniz ve müdürle görüşmek ister, şans o saatte siz önbetçisinizdir ve karşısına çıkarsınız, malesef lobiye bu şekilde hizmet veremiyorum dersiniz ve ertesi günü bu bayan sizi yönetime bana asıldı diye şikayet eder ve patronun rusyada anlaşma yapmak istediği bir ortağın kızı ya da misafiri çıkar, işinizden olursunuz. Hani filler ve çim misali, filler kavga etmiyor ama eğlencesine ezip geçiyor. Sakın sözlerimi yanlış anlamayın daha örnekler verebilirim. Bu söylediğim bizzat benim yaşadığım bir tecrübe. Malesef bizim paramız yok ve bir ev dahi zor alabilmek için 20 yıl çalışıyorum. Yemiyorum içmiyorum, çocuğum eşim yesinler onlar iyi olsunlar diye. Neden? Çünkü ANADAN DOĞMA TURİZMCİ ya da BAŞKA BİR MESLEK SAHİBİ DEĞİLİM diye..
  turizimci - 21.11.2011 21:03:11
  ASLINDA SN COMERT OGLU ANADAN DOGMA TURIZIMCI OLDUGUNU NEDEN BELIRTIYORKI HERKES BILIYOR KIMIN NASIL BIR TURIZIMCI OLDUGUNU,HIC GEREK YOK BU TUR YORUMLARA
  Alaylı Turimzci - 21.11.2011 21:32:04
  Bu arada unutmadan siz yıllar önce çocukken kamp olarak başlayıp o tarihten itibaren tecrübe edinerek geldiğinizi belirtmişsiniz. Sizin kamp dönemlerinizde türkiyede kaç otel vardı? o yıllarda turizm ne derece vardı. Orantılı olarak zamanla türkiyede turizm gelişirken siz de bu gelişime ayak uydurdunuz ve aile büyükleriniz akıllı yatırımlar yaptı. Mersin konusundaki görüşünüze katılmıyorum çünkü tuizmi iyi bildiğini ima eden her nereye olursa yatırımını yapar, ayağa kaldırır. Örnek. Belekteki iber işletmesine kiralık veren Belpark tesisini yapan Mesa grubu sarıgermeye ilk tesisi yaptı ve mersine de bir tatil köyü yaptı. Örnek dedeman türkiyenin neredeyse her yerinde var. örnek rixos, konya iline dahi yatırım yaptı ve gündemde diğer iller de var. Daha bunun gibi bir çok örnek verebilirim. Biraz da şans olacak tabi. Aile geçmişinde finansal maya olacak. Yoksa nasip değilse olmuyor. Bence turizmde patronların yeri ayrı olmalı, yönetici ve çalışanların yeri olmalı. Her tesis mutlaka dışardan bir yönetici almalı. Yoksa patronların zamanla işletme körlüğü ya da vizyon yenileyemem gibi özelliği de vardır. Büyük holding ve gruplar da hep böyle düşünür ve yola çıkar. Dikkat edin bir çok zincir otel veya tek de olsa kaliteli işletmesi olan tesislere, mutlaka dışardan yönetici çalıştırırlar. Ha siz bunda başarılı değilsinizdemiyorum tabi ama geniş bir ailesiniz. Her oğula bir otel mantığı bir süre sonra grupta ayrılıklar getirir. Bugün sabancı ailesinde olduğu gibi. Daha bir çok örnek vermek de mümkün.
  Tolga Comertoglu - 21.11.2011 22:14:53
  Sevgili dostum Adil Olalim hic bir kibir sahibi patron hatta bakiorumda hic bir patron usenmeden burda herkese tek tek cewap vermiyor ben ise zevkle cekinmeden yaziorum her seferinde .Kibiri amcamida tanimissin bizde arama ha disarda duydugun bir Tolga vardir elbet ama onun sebebi ukelalik degil her dost diye yanimiza soktugumuzdan korkarim yanasmasinlar deli desinler kibirli desinler budur sebebi.Yasadiklarin eminim dogrudur ama bizi oyle horme her birimiz inan efsanevi yoneticilerin yaninda ezilerek calistik disarda kral gibi bir hayatimiz icerde ise hep muazzam bir disipline ailecek ayak uydurduk hicbir yoneticimizi anlattigin sebeplerle harcamadik o yuzden disardan alma geregi olmadi alninin teriyle bizi yukselten mesai arkadaslarimiza hakkini mevki olarak verdik butun otellerimizin isletme ve operasyon mudurleri bakiorum simdi barboy yada resepsiyonist olarak yanimizda baslamiz yanlis anlasilmisim disardakiler kotu diye almioruz ddegil beraber yola ciktiklarimizi harcamadik ondan ihtiyac duymuyoruz...Telefonumu yazdim dostum cekinmeden ara yardimci olabilecegim hersey icin hazirim sonra tum websitelerine bak hangi patron hem tenkite hemde sohbete acigim die cep numarasani vermistir bu sitenin editorude bilirki o numara sahsi numaramdir kibir bizden uzak ola ama bilinmeden hakkim yenimide duramam onun icin deli derler bana :)) yinede soyluorum bir gun bu turizmi yirmi sene calisipda sifira sifir cikilacak bir yer olmakdan cikaracagiz fakat biz zengin dogmadik bilen bilr ama turizmci dogduk bu gercege kimse alinmasin icinde dogduk ne yalan hep guclu varlikli degildik babamiz calisirken bu sektorde buyumek icin borc harc icinde anamizi kaybettik anam rahmetlikde yengemle beraber kampin malzeme alimini yapar her gordukleri karavanliya yollarda brosur dagitirlardi biz botanik otelin agaclarini suladik barinda restorantinda calistik kimse gucenmesin truzimin icinde dogduk ama sanildigi gibi zengin ve varlikli diil yeniden defalarca soyluyorum kimmm ne derse desin Sonradan olma degil andan dogma turizmciyiz bu lafimda sektorun emektarlarina degil anlayan zaten anliyor yeniden yurekten saygilarimla
  Huseyin MENDES - 21.11.2011 22:18:22
  Bene Antalya bölgesinde kurumsal bir şirketotelde çalışmaktayım fakat Sayın Çömertoğluna bence önyargılı veya bilinçli bir yaklaşım içindesiniz. Çünkü otelcilikte gerçekten kenilerini tebrik ediyorum Sayın Çömertoğlunun yorumlarına katılıyorum ve yeni otellerinin hayırlı olmasını diliyorum...
  osman kaplan - 22.11.2011 07:46:57
  sevgili tolgacığım rahmetli rüstem beyi babanı saygıyla anıyorum avrupadan bir cok odul almış otelleriniz ve işletmeleriniz turk turüzimine vizyon kazandırmış olup bu sektöre binlerce örnek eleman yetiştirmiştir iyiki baban gibi kardeşi amcan ufuk bey gibi cesur yürekli calışkan insanlarımız varda kısa kısa bir sürede antalya turizimde bizden 50yıl önce turizime başlayanlarla rekabet ediyor bir yılda antalya 10 milyon turisti getirebiliyor şimdi devir aldığnız bu bayrağı cok daha yukarılara götürmelisiniz babanız eksiden başladı sizler cok yokardan devam ediyorsunuz bunu unutmayın lütfen öğrenmenin yaşı yoktur başarılar dilerim cömert ailesine
  uzman insan - 22.11.2011 12:23:34
  tolga bey bu ülkeye yatırım yapan herkesi yürekten desteklemek gerekirken böyle anlamsız hased içeren,bu işlerin nasıl olduğunu tahmin bile etmeyen,abuk subuk eleştirilerde bulunanlara lütfen aldırmayın,siz bildiğiniz yolda ilerleyin,başarılarınızın devamını diliyorum..
  Serdar - 22.11.2011 13:21:18
  Osman kaplan bey turizmde sevdiğim saydığım değer verdiğim bir abimizdir. Kardeşi Atilla Kaplan ve kızlarıyla birlikte onlar da turizmde başlangıç yapıp belli yerlere geldiler. Tüm ailece işin başındaydılar. 5 otel yapamayıp Teztura kiralık vermelerinden dolayı onlar acaba sizin gibi bilemediler mi bu işi. Sarfettiğiniz söz sadece çalışanlara değil nerelere gittiğini iyi hesap edin. Bazen fazla övünç zarar vericidir.
  duygu - 22.11.2011 15:31:00
  Tolga Bey, uzun uzadıya cevap vermenız gercekten çok şık bir davranış. ama şunu unutmamak gerekir ki meyve veren ağaç taşlanır. Tek tek cevap vererek keninizi anlatmanıza bence gerek yok. Sizi bilenler zaten biliyorlar... Yaptıklarınız ortada. Bizler sizin başarınızı takdir ile takip ediyoruz. Saygılar,
  Turizmci - 22.11.2011 15:34:11
  Ben belki yorum yazan arkadaslar gibi eski bir turizmci degilim, sadece 14 yildir bu isin icindeyim ve su an Antalya bolgesinde calismamaktayim ama bildigim bir sey var: Zamaninda (ozellikle kriz donemlerinde) Comertoglu otellerinin Rusya pazarinin kalkinmasi ve gelistirilmesi konusunda cok ama cok emegi gecmis, elini tasin altina koymuslardir. Bugun eger Rusya pazari Antalyayi ve Turkiye yi cok seviyorsa, bunun gecmisten gelen bir altyapisi ve emege borcluyuz. En cok info tour (acentaci) ucretsiz misafir eden, cocuk politikasinda onculuk yapip fiyatlariyla destekleyen, bolgedeki butun fuar ve workshoplara katilan(kucuk veya buyuk sehirler), prezentasyonlar, destek amacli ve maliyetine fiyat vermeler, operatorleri en zor donemlerde odemeler konusunda destekleyen otellerdir Comertoglu otelleri. Kimse yalnis anlamasin lutfen, o donemler bunu yapan cok az sayida otel vardi. Bu kararlari alirken tabii ki 1 kisi karar vermiyordu, bu kararlari alan kisiler icerisinde Tolga Bey ve ekibi de vardi. Bugun bir haberde bir baslik yuzunden cok abartiliyor konu. Mersin konusunda da bir nevi hakli. Olayalara tek gozlukten bakmamak gerek, genel bakmak lazim. Bir tek Mersin degil konu, bugun denizi ve kumsali olan cogu bolgemiz icin gecerli. 5 yilda bile zor gelinir bir yerlere. Ulkemizdeki vergi ve diger hususlari hepimiz cok guzel biliyoruz. Bu benim sahsi fikrimdir, kimseyi incitmek veya uzmek degildir niyetim, sadece 1 baslik yuzunden bir insanin ustune bu kadar gidilmesini dogru bulmuyorum. Herkese saygilar, sevgiler.
  refik akkaya - 22.11.2011 16:42:57
  4 kere otelinizde izin yaptik ailece herseyden cok memnun kaldik.busene yine gelmek istiyoruz,hizmetiniz sahane
  Erdal Yeşilkurt - 22.11.2011 16:45:13
  Bazı arkadaşların patronlarına yaptığı şakşakçılığı anlamaya çalışıyorum ama pek kale almıyorum. Kale alan kişilerin de fazla olmadığını düşünüyorum. Neyse. Konuya gelelim. Cömertoğlu ailesinin turizm politikasını ben de taktir ediyorum. Lafımız yok. Verdikleri hizmet, geldikleri nokta elbette taktire şayan. Dikkat ederseniz bunları tartışan da ya da laf söyleyen yok. Yurtdışında her zaman bir çok acente gibi bizim de destkeldiğimiz ürün olmuştur delphin hotels markası. Ama Tolga beyin yaklaşımı biraz sert olmuş ve böylesine narin bir sektörde pek şık olmamış. Kurumsal olmayan şirketlerde Turizmde babadan veya amcadan oğula kalan şirketler ve otellerin sonu hep hüsran olmuştur. En büyük örnek Botanik hotel bölgesinde olan zamanın Pegasus Hotels adıyla çıkan gruptur. Daha saymak da mümkün ama burada rencide etmek istemiyorum. Pegasus Hotels de devrolduğu için ismini örnek verdim. Umarım Tolga beyler ve kardeşleri amcaoğulları ileride de başarılı olur, burada örnek verdiklerimiz gibi olmaz. Ama daha yolun çok başındalar ve bence de Osman Kaplan beyin dediği gibi daha zor bir yerden başlıyorlar, top noktaya gelen bir markanın yönetimi genç yaşlarda ellerine geliyor, SİZLER ÇOK YUKARDAN BAŞLIYOSUNUZ BUNU UNUTMAYIN LÜTFEN, ÖĞRENMENİN YAŞI YOKTUR lafı çok yerinde bir cevap olmuş. Yani hem çalışan kesimi hem de diğer otel sahiplerini ciddi ve sert eleştiren bir yaklaşım olmuş. Ödül alan sadece Delphin Hotels grubu değil, sahil turizminde her yıl ödül alan yüzlerce otel var. Bunların 75i başarılı yöneticiler tarafından yönetiliyor. Bu da demektir ki doğuştan turizmci olmak gerekmiyormuş. Herkesin kenine göre bir bilgi birikimi tecrübesi ve anlayışı vardır. Çok zor ve sert, herkesin negatif eleştidiği acımasız patronların da ödül aldığını ve zincir otel konumuna geldiğini görürüz, iyi patronların da... Ancak burada anlatılmak istenen şudur. Her ne olursa olsun aile şirketi olarak babaların başladığı işler bir süre sonra eğer kurumsallaşamazlarsa oğullara ya da kızlarına kaldığında bir bakmışsınız ayrımlar ve bölünmeler olmuştur. Örnekleri çok. Sabancı ailesi de bölündü ve parçalandı biliyorsunuz. Tamam güzel yerlere gelmişsiniz. Asıl bu iddialı açıklamanızdan sonra bugünden sonra göreceğiz acaba babalar ve amcalar olmadan ailenin yeni jenerasyonu olarak siz gençler her otelin başına geçtiğinizde bu grubun yönetimi nasıl olacak? Toplu düşünmeyi sağlayabilecek misiniz yoksa bölünmeler mi olacak? Benim dışarıdan gözlemim aile içinde her çocuğa bir otel verebilmek gibi algıladım. Umarım yanılıyorumdur.
  özer tanyolu - 22.11.2011 17:26:40
  bence siz isinizi böyle devam ederseniz size kimse rakib cikamaz aynen devam allah yolunuzu acik etsin hizmet de eksik olmaya tek otel ler DELPHIN GROUP saygilarimla özer
  hakan üstün 0544 496 71 73 - 22.11.2011 17:31:12
  kim ne derse desin sn tolga ve egemen bey turizm sektöründe en saglam en babacan en dürüst adamlarından bi tanesidir. sıkıntısı olan laf atan arkadaşlar sıkıntılarını başka yerlerde başka forumlarda arasınlar insanları bilmeden konuşmasınlar SAYGILAR
  Erdoğan İPEK - 22.11.2011 17:46:56
  Ananızın Ak Sütü Gibi Helal Olsun Tolga Bey Üstüne basa basa söylüyorum bence Tolga Beyin turizmle ilgili yapılmış olan mülakatına yorumda bulunan hiç kimse mülakatı tamamen okumamıştır diye düşünüyorum.Tolga Bey hakikaten çok çarpıcı konulara değinmiş ve yatırımcı,yönetici ve turizmci olarak fikirlerini çok açık bir şekilde ifade etmiştir.Ama maalesef okuyucular vede yorum yapan kişiler içerikle ilgilenmek yerine, bir o kadar çarpıcı olan ve aslında bir çok yere göndermede bulunan içinde mübalağ,benzetme ve hiciv içeren çarpıcı Sonradan olma değil, anadan doğma otelciyiz başlığına takılmışlar.Hatta bazı yorumcular hayat hikayelerine kadar kenilerini anlatma gereği duymuşlar ama ne hikmetse isimlerini veremeyecek kadar yüreksizler. Buna rağmen Tolga Beyi yürekten kutlamak lazım çünkü bu isimsiz yorumculara bile cevap verme nezaketi göstermiştir.Beyler kenimize gelelim Ortada 5 büyük tesis bir çok dünya ve avrupa birincilikleri ödül ve DELPHİN Markası var.Çok merak ediyorum acaba bu isimsiz ve isimli yorumcu kahramanlar ülke turizmi için hangi katma değeri veya başarıları sağlamışlar??? Tolga Yolunuz Açık Şansınız Bol Olsun Saygılarımla Erdogan İPEK 0532 488 59 49
  Erdal Yeşilkurt - 22.11.2011 18:06:16
  duygu hanım satışta çalışıyor biliyorum, diğerleri önbüro ve satış muhasebe hatırlamıyorsam. Arkadaşlar burada yapılan yorumlar hakaret niteliğinde değil ve şakşakçılığın da bir anlamı yok, işi zora sokmayalım lütfen. Daha doğrusu cahilce hareket etmeyelim. Saygımızı ve taktirimizi sunduk. Eğer buraya çıkıyorsa bir insan yorum ve eleştirilere açık olacak demektir. Cesur ve açık olacaksınız. Vesile camianın da tarafsız eleştirisiyle insan kenisini şarj eder. Eksikler var mı ya da neye dikkat edilmeli diye biraz da bu eleştirileri yapıcı ele alınız lütfen. Ben şunu da diyebilirdim krediyle alınan ve yapılan oteller başarı demek değildir. Kredi borcu bitmeden hiç bir mal mülke benim diyemezsin ve başarılıyım diyemezsin. en büyük avantajları denize sıfır yüksek kapasiteli otel yapmak oldu ve bu da kredi almayı kolaylaştırır. Allah her kula borcunu ödeyebilmeyi nasip etsin ve yeni emek kapıları açmayı nasip etsin. Hele bir 2 yıl geçsin borcu bitsin. Ardından ileride tüm grup olarak kurumsallaşıp yön. kr. bşk belirleyip hareket etsin ki inşallah bunu isterim, ondan sonra herşey daha belli olur. Allah yollarını açık etsin ancak bu tür çıkışlar ile kamuoyunun negatif tepkisini almak da bu işin içinde var. Bence bu anlattıklarımızı durup bir düşünelim.
  Delphin Grup Daimi Misafiri - 22.11.2011 18:23:55
  sonradan görme deyimini hepiniz bilirsiniz. Tolga Bey bu deyimi turizme uyarlamış bence. Sonradan görme insanlar nasıl patavatsız, görgüsüz, ne oldum delisi olabiliyorsa, turizimde de bu patavatsız ve ne oldum delileri işlerini başarıyla sonlandıramayıp hazin son ile ellerine yüzlerine bulaştırabiliyorlar. Tolga Bey bu ayrımı farkettirmek istemiş bence. Her sonradan para kazananın sonradan görme tavırları olmadığı gibi her sonradan olma turizimcinin de bu tavırları yoktur. Zaten Tolga Beyin lafı da bu turizimcilere değil diğerlerinedir bence. Ki bunu böyle anlamayanlar da o turizimciler ya da o turizimciler zihniyetindekiler büyük ihtimalle :) Bi lafın altında art niyet ararsanız en güzel lafta bile bulursunuz. Kişiyi bakış açısı belirler art niyetli düşünmek hasetliktir ve bu duyguyla yaşamak insanı eritir. Bu kötü hırs size başarı değil, kötü alınyazısı getirir. Cömertoğlu ailesinin ne kadar vefalı, başarılı, alın teriyle turizme gönül vermiş bir aile olduğunu herkes bilir. Bilmeyenler de bilir de bilmemezlikten gelir
  Daimi Turizm gönüllüsü - 22.11.2011 19:56:36
  Delphin daimi misafiri rumuzuyla yorum yapanın delphin iiçinden bir çalışan olduğu hatta aileden biri olduğu hatta neredeyse Tolga beyin kenisi olduğu ne kadar aşikar. Yapmayın böyle arkadaşlar. Ortada fol yok, yumurta yok. Kimse kimseyi kötülemiyor, hakaret etmiyor. Ama SONRADAN OLMA DEĞİL, ANADAN DOĞMA TURİZMCİYİZ lafı ile belli ki tüm camia mensubuna hakaret ediliyor ve bunu yutacak değiliz. Yapmayın lütfen. Ne demek SONRADAN OLMA DEĞİL, ANADAN DOĞMA TURİZMCİYİZ..?? bu laf ne demek. Bizler sonradan olma sokak turizmcisi miyiz? Sonradan olma turizmci nasıl oluyor? Ne oluyor? Biriniz çıkıp söylesin lütfen. Hakaret mi ediliyor yoksa küçük mi görülüyor. Bu aynı zamanda Delphin grup içinde çalışanlara da hakarettir. BUnun hala farkında değil misiniz? Nasıl bir kültür bu böyle. Böyle turizm mi olur. Böyle mesleki saygı mı olur? Bu laf yerine durup da düşünüp daha akılcı ve mantıklı bir söz sarfedebilirdi. Bu işin en büyük hakkı bence sektörün işçileridir. Otelleri taşıyan komiler, bulaşıkçılardır. Görünmeyen kahramanlardır onlar. Hiç bir patron onları farkedemez bile. Çalışanlar olmadan ptronlar hiçbir şey ifade etmez. İşçiler çalışır, gelişir, en iyi şekilde yönetmesini de bilir.
  Serdar M. BAŞ - 22.11.2011 20:42:57
  Delphin Hotels Resorts sektörümüzde, bir sezonda bile defalarca gelen, sadık misafir kitlesi olan, misafir memnuniyetinin çok yüksek olduğu önemli bir marka haline gelmiştir. Ülke ekonomisine ve istihdama bu kadar faydalı olan bu ve benzeri ailelere teşekkür edilmeli. Antalya da çalıştığım yıllardan tanıdığım Tolga Bey gerçekten kalbini misafir memnuniyetine vermiş, turizimci bir ailenin evladı olarak özenle konunun eğitimini de en iyi şekilde alarak, soyadını ikinci jenerasyon olarak en iyi şekilde temsil etmektedir, başarısından gurur ve heyecan duymasıda kimseyi üzmemeli, kıskandırmamalı. Yüce yaratan zenginliği dilediğine, ilmi dileyene (çalışana) vermektedir. Ne mutlu ki meslekdaşımız, yüce yaratanın verdiğini, aldığı iyi bir eğitim ile taçlandırmış...
  Bayram Ergün - 22.11.2011 21:58:18
  Ben delphinlerin ne çalışanı nede avukatıyım ben sadece yıllarını turizme vermiş objektif olarak bakan biri olarak,Turizmde çıtayı yükselten kişi üzerine yazma geregi duydum,diyorumkiTolga CömertoğluTurizmi Okurcalar Cömertoğlu Campingte alaylı olarak ögrenmiş ve turizmin içinde yoğrulmuştur.bulaşıkçılıktan,berboyluğuna hepsini yapmıştır,ondandır Tolga Cömertoğlunun Anadan doğma turizmciyiz demesiTurizme kalite gelmesine,kalifiye personel yetiştirilmesine her daim öncü olmuştur.Turizme katkı sağlayan sivil toplum örgütlerine,maddi manevi destek olmuşlar ve olmaya devam etmektedirler. Rahmetli babalarının ve Annelerinin bıraktığı haklı mirası en güzel şekilde değerlenirip,risk alıp yatırım yapmışlar,istihdam yaratmışlar,çalışanlarına Antalya bölgesinin en güzel maaşını vermişler ve vermeye devam ediyorlar,biliyorlarki personel mutlu olursa tesislerine gelen misafirlerde mutlu olacak, bu kadar haksız eleştiri beyhude,acımasızca eleştirenler sadece bilmeden bardağın boş tarafını görenlerdir.Ne mutlukiCömertoğlu,Karamancı,Barut,Tamimce v.b gibi turizmi ve çalışanlarını seven aileler varki Turizm yatırımcılarına örnek olabiliyorlar istihdam sağlayabiliyorlar.
  glorai otele cevap mi? - 22.11.2011 22:25:54
  tolga beyin yaptigi aciklamalar net bu kadar abartmayin.Turizmci bir ailenin ferdi.Ayrica Delphin grubunun ne kadar basarili oldugu ortada.Benim merakim su Tolga Bey sanki yine turizm sitesinde yayinlanan Gloria Otelleri Yonetim Kurulu Baskanin ustumuze isletmeci tanimam adli roportajina bir cevap mi? Zira orada Nuri Bey Mersindeki yatirimdan bahsediyor.Tolga bey bu konuya bir aciklik getirirmisiniz ? O yuzden mi Anadan dogma Turizimci polemigimi yasaniyor? Fakat Tolga Bey basta olmak uzere tum Deplhin personelini Turizme verdigi hizmetlerden dolayi kutluyoum.
  Tolga Cömertoğlu - 23.11.2011 11:30:48
  Sevgili dostlar Buradaki yorumları iyisiyle kötüsüyle okuyup cevaplamak benim için büyük zevktir. Telaffuz hatalarım olduysa düzeltmek, yanlış anlaşıldıysam doğrulamak, hakkım yeniysede hesabını sormak isterim.1 Yazım asla ne Gloria Hotelleri ne Nuri Beyin demeci ile ilgili değildir. Aksine Özgür Çinkılıç dostum ve Gloria Hotelleri kalitesini takdir ettiğim yürekten sevdiğim dostlardır. Fakat yeniden yeniliyorum amacım Mersini hor görmek değil, yurtdışından doğru düzgün chater ve tarifeli uçuşlar olmadığı bölgesel turizm altyapılarının oluşturulmadığı bir bölgede şu anda var olmanın ne bölgeye nede yatırımcıya bir faydası olmaz. Mersin için oradaki arkadaşların bizlere destek vermesi halinde görev yaptığımız Turizm birlikleri ve Bakanlık aracılığıyla bir turizm altyapısı ve Mersini ciddi bir destinasyon haline getirmek için MASTER plan yapılmalı. Bir kez daha hatırlatmak isterim Mersin ciddi bir turizm destinasyonu olmasa da Akdeniz ve Türk turizmine bana da hocalık yapmış sayısız nefer yetiştirmiştir. 2 Sevgili Erdal ve Serdar bey İsimlerinizin gerçek olmadığı dolayısıyla ben ve ailem hakkında söylediklerinizi gerçekten bizleri tanımadan sarf ettiğiniz şüphesiz. Şunu bilesiniz ki bu turizm gönüllüsü ve sevdalısı aile sizlere kızmak yerine doğruları kibirsizce anlatmaya devam edecektir. Sevgili Osman abimin 5 otel olamamasının sebebini kenisi biliyordur bununla ilgili gönülden sevdiğim bir insan hakkında yorum yapmak bana düşmez. Ama onun da dediği gibi keniside hatalarından hergün bir şey öğreniyordur. Nitekim bir tek unuttuğu bir şeyi hatırlatmak isterim hayata dediği gibi rahmetli babam ve amcama binlerce teşekkür ki hayata şanslı başladık ama en yukarda değil biz tüm ortaokul ve lise hayatı boyunca en alt mevkilerde tavizsiz çalıştık hatırlarsa 9 10 sene evvel Alanya da düşündüğü oteli yapmaya niyetleniğinde benim Genel Müdürlüğünü yaptığım otelda defalarca kalmış yerimde hiç durmadan saatlerce çalıştığıma şahit olmuştur. Onu yeniden turizmde görmek, neşeli ve babacan kişiliğiyle sesini duymak bana da zevk verir. 3 Daimi Turizm Gönüllüsü dostum Bu söylemiş olduğum anadan doğma turizmciyiz sonradan olma değil kelimesi kesinlikle sen ve senin gibi hiç bir turizm emektarını hor görmek niyetiyle söylenmemiş bir laf değildir aksine sektöre yeni giren, herşeyi mimari lüks zanneden, hizmeti ve personeli ikinci planda tutan, başka sektörlerden turizme geçen yatırımcı arkadaşlara söylenmiştir. Turizm emektarlarını hor gören aktif yönetici bir patronun 15 senelik yönetim 7 senelik kalifiye personellik zamanında çalıştığı personelin kader ortaklarının, sadece 15 inin değişmiş olması imkansızdır. Herşeyden öte çalıştığı binlerce personelin evlerine bulaşıkçı yönetici ayırd etmeksizin gidip yemek yiyen onların standartlarını zihnine kazıyıp ona göre hareket eden. Çalıştığı mesai arkadaşlarını belli periyotlarda aileleriyle otellerinde misafir gibi ağırlayan bir patrona emektarlara hakaret ettin demeyi hakaret sayarım. Burda tüm yorumlarınızı canı gönülden iyisi ve kötüsüyle cevaplamaya devam edeceğim dedim ya biz sonradan olma değil anadan doğma turizmciyiz dolayısıyla her biriniz benim kader ortağımsınız. Yürekten saygılarımla Tolga CÖMERTOĞLU
  Ersin - 23.11.2011 12:25:16
  Ben polemiğe katılmak istemiyorum, her iki tarafın da mutlaka haklı olduğu yanlar vardır. Ne delphin hotels kötüdür, ne de burada karşı yorumlar yapanlar kötüdür. Eminim tartışarak doğru bulunacaktır. Sadece belirtmek istediğim mersin iliyle ilgilidir. ELbette bir bölgeye turizm altyapısı oluşturulmadan yatırım yapılması doğru olmaz gibi görünebilir en başta. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Eğer bir bölgeye bir tur operatörü operasyon yapacaksa ve chater koyacaksa onu destekleyen konaklama kapasitesinni ilk önce oluşması lazım. Zamanında yeni açılan bir çok turizm bölgesi de hep aynı şekilde açılmıştır. Önce oteller oluşmalı, ardından operatörler chaterlar ile acente ve operasyonuyla gelir ve müşteri getirir. Bölge tanınmış tanınmamış önemli değil, isterse tur operatörü satar. Tabi Tolga bey kardeşimiz sanırım acente ve tur operatörlüğü deneyimi olmadığı için sadece otelci mantığı ile düşünüyor ve keni çapında haklıdır. Ancak işin tur operatörü boyutunu da düşünün lütfen. Satışta daha çok amcası Ufuk bey etkilidir. Kenisi sanıyorum operasyonel alanda daha çok etkin durumda, Satışı anlamıyor demiyorum, yine dikkatinize sunarım ama otelcilerden hiç tur operatörlüğü ve acentecilik havası teneffüs etmemiş meslektaşlarımız bunu anlamakta zorlanabilir. Uçak turimzde en büyük risktir, bir kere bunu kabul etmek lazım. Ve bir bölgeye operasyon düzenlenecekse önce onu destekleyen konaklama sektörünün oluşması lazım.Şunu diyebilirsiniz, mersinde oteller yok mu, var. Fakat mevcut üç ya da beş otel azlığı rekabet ortamında tekelcilik oluşturur ve fiyatlar yükselir, daha o tanınmamış bölgenin açılmamış turizmini tehlikeye sokar. Bölgede şehr otelciliği mantığıyla çalışan henüz resort otelciliği bilmeyen yıllardır süregelen işletmeler var. Bölgeye ne zaman resort otel yatırımcıları gelir, o zaman acenteler güvenir ve operasyon oluşturur. Orada yeni açılan ismini vermek istemediğim bir otel var mesela, hem yükske fiyat satacak, hem de BB konsept ile satacak. Ve her yıl yönetim değiştiriyor. Yani demek istediğim bölgeye resort otelcileri gelmeli ki bakın neler oluyor. Hele de bir de marka oteller gelirse o bölge çabuk gelişir. Örnek Rixos, Gloria, Xanadu gibi yurtdışında her pazarda bilinen tanınan markalar o bölgeyi çabuk kalkındırır. Mersin konusu nereden açıldı bilmiyorum, birileri baskı mı yapıyor buraya yatırım yapılsın diye bilmiyorum ama ben mersini pek turistik bulmuyorum. hatay bölgesini daha çok turistik buluyorum mesela. Ama yeni bir bölge alt yapısından ilk temel taş konaklamadır.
  Doc Holiday - 23.11.2011 12:53:42
  Sayin Tolga bey,sizin tel.nummara icin teskkür ederim,insahllah ITB Berlin fuarinda yüz yüze sohbet edebiliriz.Saygilarimla
  Murat - 23.11.2011 13:52:32
  Degerli arkadaslar, bu yorumlari yazanlarin hepsi bir sekilde turizm sektorunun icinde olan kisiler oldugunu dusunuyorum. Tolga beyin ifadelerinden kimse ustune almasi gereken bisey oldugunu sanmiyorum. Anadan dogma sozu de mecazi anlamda kullanilmis , alayli, cekirdekten ,,vs gibi sozler ile asagi yukari ayni anlama gelen ifadelerdir. Tolga bey gorus ve fikirlerini biraz derinlestirmis ve sirketinin geldigi noktatyi ifade etmektedir. Bu gelinen nokta da sanirim herkesin saygi duymasi gerekn bir yerdir. Tolga beyler ne insaatci , ne textilci yada ne de anadoludan gelen diger muteahitler gibi sonradan turizmci olmustur , bunu biraz aciksozlu olarak ifade etmistir hepsi bu. Bu aileyi taniyanlar biraz bilirler sektorde nasil bir caba icersinde olduklarini, nasil mutevazi kisilkite ve ozveride olduklarini ve nasil sektorun diger birimlerine destek oldularini. Sonucun da bu olmasi gayet normaldir, gerek misafir olarak kaldigim ve gerekse zaman zaman ticari iliskide oldugum icin cok iyi bilirim sektorde nasil ornek bir hizmet yapilari oldugunu, kimse ustune alinmasin. Ama sukadar yatirim yaptik diyip kenilerini on plana cikaran bazi diger isletmeler bence gercek hizmet anlasiyini bu isletmeden ogrenebilirler. Aldiklari bu oduller yurtici ve yurtdisinda bilbordlari susleyen milyonlarca euro reklam harcamasi yapmanin karsiligi degil, verdikleri ustun hizmetin ve musteri memnuniuyetinin karsiligidir. Tolga bey size ve ailenize sonsuz basarilar dilerim, haksiz elestirilerin de fazla ustunde durup polemik konusu yapmamanizi tavsiye ederim cunku sizi bilen cok iyi biliyor..
  Cemil söyler - 24.11.2011 04:22:35
  1996 yılından itibaren çeşitli otellerde çalıştım son 6 senedir delphin hotels ailesindeyim. İnanın hayatımda bu kadar zevkle isteyerek hiç bir otelde çalışmadım. Ayrıca delphin otellerinden oncede çalıştığım otellerde de otelcilik yapmiyormusuz. İnanın misafire personele bu kadar önem veren grup oteli yoktur.. Bu arada genel Mudurum Tolga comertoglu 4 otelinde tüm personelin isimlerini bilir. Personel yemekhanesinde bizlerle yemek yer zor gunumuzde her zaman yanimizdadir. Sezon sonunda oteller personel azalırken veya islerine son verirken delphin otelleri hiç bir personelini açıkta bırakmamıştir Buda bizlere verdigi önemin göstergesidir. Tüm calışma arkadaslarımızda benim gibi düşündüğünü biliyor, daha nice ödüllere diyoruz.
  Murat - 24.11.2011 12:50:22
  Grup içinde hiç bir çalışna burada negatif bir yorum yazamaz. Bu bilimsel bir gerçektir. Kimse buna cesaret edemez. Aksine övgüler yazılır. Her ne kadar 2x24 ederse bu da o kadar gerçektir. Nedense bunu da belirtmek istedim.
  Mustafa Kalbişen gönlü de - 25.11.2011 13:37:40
  Bene giriyorum ve polemik filan bilmem ben işimi yaparım Anadan doğma babadan( olmuyor çünkü) bene turizmciyim...bene amerikada okudum bene nişantaşı çocuğum
  DUYGU YURDAKUL ÖZYEŞİL - 25.11.2011 17:00:58
  ERDAL BEY Erdal Yeşilkurt 22.11.2011 16:45:13 Bazı arkadaşların patronlarına yaptığı şakşakçılığı anlamaya çalışıyorum ama pek kale almıyorum. Kale alan kişilerin de fazla olmadığını düşünüyorum. VE duygu hanım satışta çalışıyor biliyorum, diğerleri önbüro ve satış muhasebe hatırlamıyorsam. Arkadaşlar burada yapılan yorumlar hakaret niteliğinde değil ve şakşakçılığın da bir anlamı yok, işi zora sokmayalım lütfen. Daha doğrusu cahilce hareket etmeyelim CÜMLELERİNİZLE BENİ DE İÇİNE KATARAK ŞAKŞAKÇILIKLA İTHAM ETME LÜKSÜNÜ KENDİNİZDE NASIL BULDUNUZ BİLEMİYORUM. BİRİNCİSİ YUKARIDA YORUM YAPAN DUYGU BEN DEĞİLİM, İKİNCİSİ KİM OLURSAM OLAYIM YADA SİZ KİM OLURSANIZ OLUN HERKESİN BİLİNÇLİBİLİNÇSİZ YORUM YAPABİLDİĞİ VE DOĞRUYANLIŞ FİKİR EDİNEBİLDİĞİ BÖYLE SANAL ORTAMLARDA İKİ LAFI BİRARAYA GETİRİRKEN DAHA SEVİYELİ VE TERBİYELİ OLMANIZI ÖNERİRİM Kİ YORUMUNUZU OKUYAN KİŞİLER SİZİN HAKKINIZDA EN AZINDAN BENDEN DAHA OLUMLU ŞEYLER DÜŞÜNEBİLSİNLER.
  T.BULUT - 25.11.2011 22:47:09
  sonradan olma değil anadan doğma turizmciyim lafına neden bu kadar taktınız veya nedir zorunuza giden anlamadım ki..? Tolga Bey sonradan olma değil anadan doğma patronuz dememiş ki.. TURİZMCİ yiz demiş..bene garsonum bene turizmciyim..Tolga bey patron oda turizmci..bu işi seviyorsan bu işten ekmek kazanıyorsan konumun fark etmez sene turizmcisindir arkadaş. buraya gelipte yok bene ev almak için 20 yıl uğraşıyorum çocuğuma çoluğuma bakıyorum diye ağlamaya gerek yok Tolga bey patronluğuyla falan övünmemişki.. sene bu meslekteymişsin başarı illaki zengin olmak patron olmak değildir..zaten başarılı olsanda olmasanda ki burdaki karşıt görüşlüler hep başarısızlar galiba :) anlatmak istediğim öyle yada böyle birisi size bir anket doldurturken bile ne işle meşgulsünüz diye ben garsonum demiyorum mesela turizmiciyim diyorum..eminim sizde öyle söylüyorsunuz,Tolga beyde öyle söylüyor...ayrıca Murat arkadaşta yazmış grup içinde kimse burda negatif yorum yazamaz falan diye.bu bilimsel bir gerçekmiş :) senin bilimsellik dediğin nedir arkadaş ? sen kaç kere test ettin bunu ? bunun bilimsellikle alakası yok ben sana şöyle anlatıyım..sonuçta bizim patronumuz olabilir kenisi ama emin ol burdaki onun herhangi bir sohbetinde onunla karşıt görüşte olsak onu burda belirtmeyiz kapısı açıktır zaten yada sabah çıkarken yakalar sorarız efenim bunu söylerken ne demek istediniz diye ? oda bize anlatır zaten.. senin bilimsellik dediğine biz edep diyoruz arkadaş bilmem varlığından haberdarmısın.? sonuçta turizmciysek en fazla 10 yıllık ve her yılıda kenisiyle geçirdik ne öğreniysek ondan öğrenik şimdi kalkıpta burda karşıt görüş bildirsek yakışık alırmı ? zaten biz personeliz bizim derdimiz falan olur nebileyim maaş az olur sigorta yatmaz falan çok şükür öyle sorunlarımız hiç olmadı da yani burasıda çalışma bakanlığının sitesi değilki olsaydı sen görürdün o zaman bilimsel gerçeği :) bak bakalım neler yazıyorlardı sen en iyisimi bidaha test et şunu :) k.bakma murat kardeş üstü kapalı yalaka demek istemişsin bize ona kırgınlığımı belirttim..saygılar Tayfun BULUT...
  Delphin Grup Daimi Misafiri - 25.11.2011 23:03:39
  Koca roportajda takila takila o cumleye mi takiliyosunuz? Pes Bu kadar uzerinize alinacak, hassaslik yaratacak bi durum yok. İnsan nereye takiliyosa orada kalmistir. Bu bakimdan tum roportajdan cimbizla tek bi cumleyi alip ona takilacaginiza, butunu gorun Ayrica Tolga Comertoglu oldugumu dusunen arkadas, fazla kuruntu insan aklina zarardir, delirtir insani maazallah
  Y. Murat Özgüç - 26.11.2011 11:42:09
  Eski bir otelciyim hem okullu ve hem de alaylı. Otelcilikte kariyer yapmak için hedeflerle yola çıktım vs. vs. Şimdi acenta sahibiyim, iyiki de öyle yapmışım. Belki başlık biraz provokatif olmuş ama sonucu değiştirmiyor. Delfin grubu ile hiç çalışmadım o yüzden yatırımcısını yada yöneticilerini tanımıyorum. Ama söylemek istediklerim var maalesef ülkemizde otel yatırımcıları iyi yatırım, iyi inşaat ve iyi iç ve dış interior dışında (hardware) içerideki personele yani softwaree pek yatırım yapmadı. Bu her tesis için geçerli değil belki ama genelde tesbitim budur. Yıllar önce Satış pazarlama müdürülüğü için bir görüşmede damat yada damat adayı animatör bir beyin bana interviewda sorduklarından sonra gülmüş ve kalkıp odadan ayrılmıştım, bir başkası ise komik bir maaş teklif etmiş sonrada arayarak ne istersen vereyim gel dediğinde yönetici olarak işe başladığım tesisin sahibini arayıp ondan avans aldığımı ama işe başlamadığımı falan söylemişti....Elbette yatırımcının çoluğu çocuğu bu mesleğe gönül vermiş ise bir yerden başlayıp sonra yönetim pozisyonlarına geçer bu doğaldır hazmetmişse hele bu iyi birşeydir, yatırımına her türlü sahip çıkar. Ülekmizde otelcilik ve yapılış şekli dünya örneklerinedn de farlıdır hatta tez konusu bile olabilir Zamanında yanlış personel politikaları ile yetişmiş pekçok otelci bu mesleğe küstürülmüş ve sektör dışına itilmiştir, büyük kayıptır bence. Haksız yere verilen ücretsiz isinler yada içerden yükseltme yerine dışardan daha az kalifiye üst düzey personel getirilmesi vs. Ancak unutmamak gereken başka bir konuda yatırım yapmak baştan elin taşın altına konmasıdır, zamanında verilen teşviklerle otelcilik dışı sektörlerden yatırım yapanlarda olmuştur elbet ancak istihdam sağlamak ve tanıtım için kaynak sağlamak, yatırımı devam ettirmek vs. de takdir edilmesi gereken önemli bir noktadır. Ben otelcilik konusunda genel olarak iyi olduğumuzu düşünüyorum, ancak all inclusive yapılış şeklinin bence revizyona ihtiyacı var. Büyük oteller tur operatörleri sarmalı içinde elbet çalışmak zorundalar ancak bireysel seyahat için de satış ve pazarlama taktiklerini göz ardı etmemeli ve ezber bozmaya yönelik iyileştirmeler yaparak pazar paylarını sağlamlaştırmalılar diye düşünüyorum. Elbett konuşulup tartışılacak çok konu var ama en önemli konu bence istihdam, doğru pazarlama ve içeride yüksek misafir memnuniyeti için innovasyon, yenilikçi ve smart çözümler sunmak. Türkiye arkasına aldığı rüzgarı doğru kullanarak tüm yatırımcı, çalışan, operatör, acentacı ve yan hizmet sektörü ile akılcı davranarak bu rüzgarı yelkenleri maksimum rüzgarla doldurarak daha ileri gitme ve yerini sağlamlaştırma yolunda kullanmalı. Bu arada ucuz satma geçici çözümdür ama vazgeçilmesi güç bir destinasyon olursanız fiyat 2. planda kalabilir ve tabiki aldığınızın karşılığını vererek hakederek kazanmakda önemli bir parametre. Yatırımcı, işletmeci, çalışan, misafir olarak tüm bileşenlerin ortak paydada mutlu olabildiği bir sistem yaratmak, yaratabilmek esas turizmcilik bu olmalı diyerek katkıda bulunmak istiyorum. Herkese daha kolay bir kış sezonu ve başarılı bir 2012 sezonu dileklerimle..... Kapadokyadan selam ve sevgiler.....
  Özkan ÇİFTÇİ (oezkanciftci@yahoo.de) - 27.11.2011 12:41:51
  CÖMERTOĞLU AİLESİNİ GERÇEKTEN TEBRİK EDİYORUM,NE TOLGA BEYİ NEDE AİLENİN DİĞER FERTLERİNİ HİÇ TANIMAM,YANLARINDADA HİÇ ÇALIŞMADIM,ŞAKŞAKÇIDA DEĞİLİM,1994 SENESİNDE İZMİRDEN ANTALYAYA ÇALIŞMAYA GELDİM VE O SENEDEN BERİ BU BÖLGEDEYİM,HOLİDAY CHECKTE 3 SENEDİR YUKARIYI BIRAKMAMIŞ BİR TESİSİSDE DE YÖNETİCİYİM,BEN CLUB MEDLERDE BU İŞE BAŞLADIM, ROBİNSONLAR RESORT OTELCİLİKTE BİZDEN SONRA GELİRLERDİ,MİSAFİR MEMNUNİYETİ ÜZERİNE ÇALIŞIRLARDI MİSAFİR HEP KRALDI,İŞLETME POLİTİKASINDA...,DİYORUM YA BEN CÖMERTOĞLU AİLESİNİ HİÇ TANIMAM AMA BİZLERİN VELİNİMET DEDİĞİMİZ İNSANLAR, MİSAFİRLERİMİZ, O OTELİN MÜDAVİMLERİ OLANLARDAN EPEYCE BİR TANIDIK MİSAFİRLERİM VAR. HATTA BİZİM TESİSTEDE KALDILAR,OTEL İŞLEYİŞ MİSAFİR MEMNUNİYETİ,KALİTELİ HİZMET VE CONSEPT ÖNEMLİ UNSURLARDIR VE KONUŞTUĞUM ÇOK MİSAFİRDE OTELİ HEP ÖVMÜŞTÜR.. YÜZDE DOKSAN MEMNUNİYETİ VAR BENCE BAŞARILI OLMUŞLARDIR,KELİMELERE TAKILMAMAK LAZIM ARADA BİR BÖYLE YATIRIMCILARIDA DESTEKLEMEK BAŞARILARINI ALKIŞLAMAK GEREK? BEN ŞUNU DEMEK İSTİYORUM EVET SİZ ANADAN DOĞMA OTELCİ OLMUŞSUNUZ BEN İNANIYORUM, SİZİN ÇOCUKLARINIZDA YOLUNUZDAN GELECEK,TIBKI DEDEMAN AİLESİ GİBİ ,BU AİLE BELKİDE 100 MİLYON EURO YENİ TESİSLERİNE YATIRDI ÖYLE YAPMAYIP.BANKALARDA FAİZLERE YATIRIP,BEY GİBİ GEÇİNEBİLİRLERDİ VE BİR ÇOK İNSANA İSTİSDAM YARATMAZLARDI,ALLAH ŞÜKRETMEYENİ HELAK EDER,BU KADAR VİCDANSIZ OLMAYALIM BU ÜÜLKE İÇİN BİR YATIRIM YAPILMIŞ AİLE BİREYLERİ AMERİKADA EĞİTİM ALMIŞ VE BURADA HERKEZE CEVAP YAZMAYA ÇALIŞIYORLAR GERÇEKTEN TAKTİR EDİYORUM...BAKIN TUR ACENTELİĞİ FALAN ,FİLAN HİKAYE ,BEN KAYI GRUPTA RİVA HOTELLERİNDEDE ÇALIŞTIM 7 TANE OTELE KADAR ÇIKTIK AMA KALİTEDEN TAVİZ VERİNCE HEPSİ BİRDEN SATILDI..BU İNSANLAR ACENTACI VE TUR OPERATÖRÜ DEĞİL ..KAMPCILIK VE OTELCİLİKTEN BURALARA GELMİŞLER, AMA ABONE OLMUŞ MÜŞTERİLERİ VAR.. BİZE GELENLERE SORDUM NEDEN HEP ORADA KALMIYORSUNUZ ARADA BİR BİZİM TESİSE GELİYORSUNUZ??DEDİM???MİSAFİRLERİN HEPSİ ODA FİYATLARI ARTTIĞI ZAMAN SİZE GELİYORUZ AMA ORASI ÇOK KALİTELİ YİYECEK İÇECEK,ODALAR HARİKA VS?YANİ BEN 2.ALTERNATİFİM ONLAR İÇİN ADAMALAR KENDİ OTELLERİNİ ACENTALARA BAGLI KALMADAN DOLDURUYORLAR BEN BUNLARI GÖRDÜM DUYDUM VE CÖMERTOĞLU AİLESİNİ TAKDİR EDİYORUM,İYİKİ VARSINIZ BU ÜLKE İÇİN TEŞEKÜRLER,TOLGA CÖMERTOĞLU
  K. Ünsal BARIŞ - 1.12.2011 22:12:25
  Abes ile iştigal eden bazı yorumcular var. Kampçılık kültüründen 5 yıldızlı, uluslar arası ödüllü otel işletmeciliğine geçmeyi başarabilen, bir zamanlar bizler Cömertoğlu ailesinden daha klas otelcilik yaparken, şimdi klas otelciliğin nasıl yapıldığını Cömertoğlu ailesinin bizlere öğretebileceği bir değişim ve gelişim süreci içindeyiz. Böyle bir aileye saygı duymak ve onları candan takdir etmek gerekir. Meslek hayatımda öğreniğim bir düstur var Tenkitte cimri, övgüde cömert olalım Hepinize de sevgi ve saygılarımı iletirim.
  zamanı geldiginde - 7.12.2011 02:48:08
  Cemil söyler 24.11.2011 04:22:35 1996 yılından itibaren çeşitli otellerde çalıştım son 6 senedir delphin hotels ailesindeyim. İnanın hayatımda bu kadar zevkle isteyerek hiç bir otelde çalışmadım. Ayrıca delphin otellerinden oncede çalıştığım otellerde de otelcilik yapmiyormusuz. İnanın misafire personele bu kadar önem veren grup oteli yoktur.. Bu arada genel Mudurum Tolga comertoglu 4 otelinde tüm personelin isimlerini bilir. Personel yemekhanesinde bizlerle yemek yer zor gunumuzde her zaman yanimizdadir. Sezon sonunda oteller personel azalırken veya islerine son verirken delphin otelleri hiç bir personelini açıkta bırakmamıştir Buda bizlere verdigi önemin göstergesidir. Tüm calışma arkadaslarımızda benim gibi düşündüğünü biliyor, daha nice ödüllere diyoruz. cemil bey bu yazılarına karşılık bene bi kaç şey paylaşmak isterim..siz 6 yıldır delphın grubunda çalışmıssınız ben yaklasık 89 yıl çalışmaktayım ve sezon sonu gelmesini hiç istemiyorum nedeni belli sizin dediginiz gibi bir olay yok maalesef hangi departmanda ve hangi mevkii de çalıştıgınızı bilmiyorum.ama 34 ay bizler otelden çıktıgımızda butun ekonomik yapımız alt üst oluyor..buraya yazılacak daha çok şeyler var ama tolga beyle bizzat telefonla görüşmek istiyorum ve ya yüz yüze. biliyorum ki her türlü sorununuzda beni arayın kapım açık diyor..
  xxx - 7.12.2011 03:13:16
  sene 20042005 delphin delüx staj, sene 2006 2007 2008 2009 2010 2011 her yaz dönemi personel olarak çalıştığım delphin grubunda kazandığım para ile üniversite eğitimimi tamamlıyorum.. bitirme tezim Otel personellerinin sorunları hakkında.Ve döneceğim delphin grubuna..Görüşünü ifade edebilen herkes saygıyı hak ediyor demektir. Tolga beyin bu ve daha önceki röportajlarında belirttiği herşeyi yaşayarak görmüş bir kimse olarak şunu belirtmek isterim otelcilik adına yapılan tüm çalışmalar sıfır otomasyon olan bu sistemde size başarıyı getirecek en büyük ve önemli olgu insanın olduğunu zaten belirtiyor.. delphin grubu otellerinde çalışmakta olan personel sayısı yaklaşık 2000 kişidir ve gerekli olan yönetici ihtiyacını karşılamak için yetiştirilebilir ve yönetici olarak seçilebilir birey niteliği oldukça fazladır. Sadece botanik hotel bünyesinde misafirle bire bir iletişim kurma olasılığı olan departmanlarda çalışan üniversite mezunu ve üniversiteye devam eden personel oranı yüzde 70 ve daha üzeri bir seviyededir. Kaldıki Sistem içerisinde mesleki gelişimini gösterebilmiş ve ahlaki değerlerini yitirmemiş kimseler sürekli büyümekte olan delphin grup içerisinde zaten yönetici olma olasılığına sahiptirr. söylenecek pek fazla birşey yok. misafir ol gel bana, anlatayım sistemimi sana:))
  Bayram Şak - 12.12.2011 00:32:00
  kim nedersedesin tolga bey bulundugu mevkıyı konumu herseyı fazlasıyla hak edıyor. Kazandıgı paranında hakkını verıyor :D suan ıcın tanısma fırsatımız olmadı umarım tanısırız bırgun kenısıyle belkı bıgun bıg chefs de vakıt gecırebılırız :D :D Sayın TC Basarılarının devamını dılerız.
  Ümit TOKMAK - 13.12.2011 23:22:57
  Öncelikle Tolga Beyin burada herkse cevap vermesinin çok şık bir davranış olduğunu bene belirtmek isterim. Ben Delphinlerde çalışmıyorum ama çalışmak isterdim. Çünkü o şirket için söylenenler sadece burada değil personel arasındada aynı. Ben son 11 senedir otelcilik sektöründen biraz uzak kaldım. Sektöre tekrar döndüm ve sağda solda bulabildiğim eski dostlarımı arayıp durumu anlattım. Hepsi sanki anlaşmış gibi aynı şirketlerin isimlerini verdiler. Dedeman, Divan Talya, Barutlar, Delphinler, Glorialar, Kervansaray, vb. gibi. Ama büyük olmasına rağmen kimse Rixos veya diğer şirketleri tavsiye etmediler. Bu şirketlere girmek neden bu kadar zor? Çünkü çalışanlar hayatından memnun. Bu da aslında bir işletmenin nasıl olduğu hakkında yeterince bilgi sahibi olmamızı sağlamaz mı? İnsanları memnun etmek kadar zor bir iş yoktur. Bu şirketler hem otelde konaklayan misafirlerini hem de personellerini 90 oranında memnun edebiliyorlarsa, yürüttükleri politikada haklı olduklarını ve doğru yolda olduklarını gösterir. Keşke diğer otellerde, az önce saydığım şirketleri örnek alsalarda, Antalyamıza bu kadar istihdam sağlayan turizm sektörü içinde bulunduğu durumdan kurtulur. Şu anki durumdan kaçımız memnunuz merak ediyorum. Hepimizin okullu olmak gibi bir şansı olmayabilir. Herkesin aile duşartları farklı olduğundan zamanında okula gidememiş olabilirsiniz ama yaptığınız işle ilgili kenini yetiştirmekten kimse sizi alıkoyamaz. Kenimizi yetiştirelim, yaptığımız işi bilinçli yapalım. Profesyönellik buradan başlar. Önce karşımızdakini dinlemeyi ve ne demek istediğini anlamayı öğrenelim. Ben biraz konudan konuya atlamış gibi oldum ama buradan herkesin yorumuna az da olsa bir cevap vermek istedim. Mersin konusunda da birşey söylemeden geçemeyeceğim. Mersine havalimanı şart. Bodrum hava limanı büyüklüğünde bile olsa yeter. Ama kimse oraya 100 milyon dolar yatırıp devletin veya başka bir şirketin havalimanı yapmasını bekleyemez. Alanyada halen doğru düzgün bir havalimanı yok. Alanyaya konaklamaya gelenler halen Antalya havalimanını kullanıyor. Turistler 2 saat bekleme 4 saat uçuş 1,5 saat limandan çıkış 2,5 saatlik transferin ardından otellerine ulaşabiliyorlar. O kadar otel olmasına rağmen halen bir hareket yok. Ama hava limanı inşaata başlasa bence grup otellerde yatırımlarını o yöne doğru yapacaklardır. Antalyanın altenatifi olmasını bene isterim. Bence rekabet kaliteyi yükseltir. Bu kadar uzun yazıp kafanızı şişirmek istemezdim ama bu konuda çok doluyum. Vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla
  Tekin Cetinkaya Cesmealti Urla Izmir 0545 50 900 99 - 21.12.2011 10:51:17
  Arkadaslar bu yaziyi gordum ve yorum yazmadan duramadim 1980 li yillarinda degerli enistemiz berat ve rahmeti halamiz hayriye hanim yani tolga comertoglunun buyuk babasi ve baba annesi aileyi bilen bilir kim olduklairni ankaradan alanya civarina goc etdiler botanik otlei baslatmadan tamamen farkli meslekle basliyarak daha sonra botanikin su an bulundugu okurcalar koyu incekum mevkinde sazlik olarak almis olduklari i arazide tek kabin ile kamping olarak turizim sektorunde girdiler ordaki sazliklari yolarak basldilar hem rahmetli halamiz hem enistemiz keni elleriyle kurdular zamninda cok zorluklar cekip bugunki duruma geldiler burdan llaf atip tasliyanlara sesleniyorum siz once keninize bi bakin ve daha sonra laf urun birakin tolgaya laf atip taslamayi kedinin yetisemedigi cigere mundar demesi misali isinize bakin daha iisini keniniz yapin.
  Misafir - 23.12.2011 11:00:04
  Ya Tolga Bey soyluyorsun dogrulari sonradan olma olanlar veya oyle oldugunu dusunenleri kizdiriyorsun:D. Basarilarinizin devamini diliyorum...... Bu arada arkadaslar son yilardaki TUI odullerine bir baksinlar anlarsiniz Tolga beyin ve ailesinin turizimde ne kadar basarili oldugunu
  Sinan Arandi A JW GROSVENOR HOUSE MARRIOTT Banqueting Supervisor ,London - 28.12.2011 02:45:28
  Oncelikle buradaki yorumlarin cogunu okumaya zamanim olmadi fakat Delphin Hotel Resorts grubuna haksizlik yapildigi kanaatindeyim.Ben bu isin okullarini okumus ve yurtdisinda calisan bir turizmciyim,Comertoglu grubu Anadan dogma degil hatta 2 kusak turizmcidir benim gozumde,suursuzca yorum yapan cahil,kiskanc kisiliklerden inanin biktim,turizme ne katkiniz varki diger nacizane sirketlere b.k atiyorsunuz,lafa degil icraata bakin Comertoglu grubu bunyesinde calismis biri olarak bu aile sirketinin turizme ve bunyesinde calisan insanlara ne kadar cok yatirim yaptiginin farkindamisiniz? Yurtdisinda taninmisligiyla ayrica ulke icinde turizme okul ve istihtam saglayan bu guzide sirket tabiki ovguyu hak ediyor,onlar bu isi benimsiyecek(SONRADAN OLMA DEĞİL ANADAN DOĞMA OTELCİYİZ) kadar kaliteli bir sirket,Tolga bey size ingiltereden Sevgi ve Saygilarimi sunarim Allah yolunuzu acik etsin....
  dedroit - 24.01.2012 13:59:49
  ya arkadslar bizler neyi tartisiyoruz.once insan emegini verelim.sevgili ustattlar.habire hotel acarsiniz ama insan emegini vermezsiniz.13.. 14 saat calistiraraklutfen gercekci olalim once insan emegi
  emre ekinci - 8.02.2012 19:33:09
  ben de başlıcam bu otele...çocukken tanışmıştım tolga beyle.... :)
  aşçı samet - 22.02.2012 05:06:33
  Oteli çekemeyenler var aramızda
  yücel şenel 20.03.2012 - 19.03.2012 15:57:06
  sayın tolga bey duygu ve düşüncelerinize katılıyorum şu anda eftalia grupda aşcıbaşılık yapıyorum gecmişte cok sevdigim allah rahmet eylesin RÜSTEM BEY UFUK BEY VE TEVFİK ustanın yanında meslek ve yöneticilik konusunda egittikleri icin allah onlardan razı olsun başarılarınızın devamı diliyorum
  E.KÜRKÜT - 21.03.2012 16:53:14
  konuyla alakası yok.. baştan sona okudum... delphin botanikte çalıştım... van edremit te ingilizce öğretmeniyim. hayatımda dönüm noktasıdır. para kazanıp eğitimimi tamamladım. atandım. her zaman öğrencilerime anlatırım. saygılarımı sunarım. minnetarım. Allah her konuda yardımcınız olsun...
  mehmet - 24.03.2012 11:55:26
  Sevgili Turizm camiasına gönül vermiş ve bu sektörden ekmek yiyen arkadaşlarımız bene kundu bölgesinde bulunan otellerin birinde yöneticilik yapmaktayım, tolga beyi tanımam etmem hatta ilk defa bugün Delfin Palaceı incelerken gördüm ismini..... Lakin her gün önünden geçtiğim Dekfin Palace ve yanında yeni yapılan Harika bir oteller yaptılar, sanırım bir tane de bu ikisin orta boyunda olanı da var tam bilemiyorum. Ben Turizm sektöründe personel sirkülasyonlarını bilen birisi olarak Delfin Grubunun bu sirkülasyonlarda gerçekten yüzdesi çok çok azdır o bakımdan tebrik ediyorum. Bazı Yorumlarda haksızlık (çekememezlik) hissi uyandırdı bene...Ülkemizde istihdam yolunu açan, istihdam sağlayan dürüst vatanını seven vergilerini ödeyen her işverene sadece Allah yolunu açık etsin derim. Kimse bana yalakalık yapıyorsun diyemez baştan da dedim kenilerini ne tanırım ne de beni tanırlar ama haksızlık yapıldığında da sesimizi çıkartmassak onursuz olmaz mıyız? Bu genç yaşta böylesine büyük işletmeleri omuzlayan Kardeşimizi Tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum ..... saygı ve sevgilerimle,
  yasin cömertoglu - 31.03.2012 15:56:17
  RÜSTEM BEY VE BERAT AMCAMIZA ALLAHTAN RAHMET DILIYORUM VE TÜM YAKINLARININ BASI SAGOLSUN:ALLAH RAHMET EYLESIN.
  Erol bakım - 8.04.2012 02:01:02
  yorum yapan değerli arkadaşlar burda herkes özgürce aklına geleni yazıyor fakat delphın otellerinin ne tür bir hizmet verdiği çok açıkça ortadadır. ben otelin personeli olduğumu kesinlikle belirtiyorum ki zaten sayın tolga beyin keni yorumunda yazdığı gibi kimliğimizi saklamıyoruz. Ne tür bir kalite ve hizmet sunduğumu bilmek isteyen varsada buyursun gelsin kapılarımız her zaman açıktır. Delphın otellerinin kurucularının ve yöneticilerin gerek personellerine gerese misafirlerine kurduğu bir cümle her şeyi anlatıyor olsa gerek diye düşünüyorum. Bizler bir aileyiz anlatılmak isteneni sanırım herkes anlamıştır bu üç kelimelik cümlede.
  Ramazan ŞAHİN (İSVİÇRE GENEVA) - 3.05.2012 04:54:15
  delphın grubunda bene çaliştım ve yaklaşık 2 yıldır bu grubun dışındayım ve 12 yılık turizm hayatımın 5 yılı delphın grubunda geçti ve şuan yurdışında marriot hotelerinde çalişyorum ,ınanızki dışardan bakıldığında gerçekten çömertoğlu bu işi biliyor ve hiç bir işçininde hakını yemiyor .enazında diğer çevre hotellere kıyasla.ve şuan deşphın grubunda çalişmakta olan cemil bey ile de uzun süre çaliştım ve gerçekten bu şirkete çaliştığım zaman heyecan vardı çünkü delphın grubunun insana verdiği bir öz güvenen sanırım geliyor o yüzden bazaen arkadaşlar eleştirkene ,bu şirketin hakkını ve türk turizmine katıklarınıda unutmamak gerekir.ve gerçekte bu şirketi avrupanın herköşesinde her 10 kişiden 2 si bu şirketin ismini güzel ve kaliteli bir şirket olarak biliyor ..buda dışardan biri olarak katkıda bulundum..bu işi gerçekten iyi yapıyor cömertoğlu çalişanı ile yöneticileriyle...sevgilerimle
  İSMET TAŞ - 30.06.2012 11:22:42
  www.tashavlu.com
  gözde - 7.07.2012 10:21:41
  merhaba TOLGA BEY sizi sadece takdir ediyorum.Antalya ya yapmış olduğunuz hizmetten ve yatırımınızdan dolayı binlerce kişiye iş imkanı tanıyorsunuz tebrik eder ve başarılarınınızın devamını dilerim saygılarımla
  tolga uslu - 7.08.2012 20:29:17
  tolga bey başarılarınızın devamın dilerim antalyamıza yaptığınız istihdamdan dolayı cömertoğlu grubunu canı gönülden tebrik ederim saygılarımla...
  botanik - 9.08.2012 13:03:41
  en iy otel delhin botanik
  turist. - 9.11.2012 19:09:09
  para var hzuur var :)
  ANKARALI - 12.12.2012 02:11:31
  FLAS HABER EDINDIGIM BILGILERE GORE DELPHIN GRUBU 6 INCI OTELININ CAISMALARINA BASLAMISTIR BASARILARINIZ DAIM OLSUN GOSSARLILAR KISKANANLAR CATLASIN
  misafir - 15.02.2013 21:51:16
  otelcilikten hiç anlamayan sadee otellere tatil için giden biri olarak yazıyorum. ben bir türk vatandaşı olarak delphın ımperıal otele şubat ayında sadece bir haftalığına gidebildim. ancak orada tanıdığım bir çok delphın müdavimi alman turistin en az bir aylık tatil için geldiklerini öğrenim. alman misafirlerin hemen hepsi yaşlı insanlardı. ülkemizdeki bu güzel tesislerde bizler bütçemizi zorlayarak ancak bir hafta kalabilirken yabancılar nasıl bu kadar uzun kalıyorlar. ayrıca kış konseptinde delphın ımperıal otelin içecek konusunda sıkıntıları vardı. içkilerinden sadece rakısı bildiğimiz marka idi ( yeni rakı ) onuda binbir rica ile istiyorduk. diğer içkileri hiç duymadığımız markalardı. ayrıca geçen sene gittiğimiz delphın palace otelde ki yemekler ımperial otele göre daha iyiydi. yinede delphın ımperıal otel çok ihtişamlı ve güzel bir otel..
  Uğur YALDIZ - 30.05.2013 12:50:57
  Antalya Kundu bölgesinde Delphin İmperial Otelin kuzey doğusunda, denize 800 mt. uzaklıkta 42000 m2 büyüklüğünde bir arsamız vardır. Mardan Stadyumu gibi bir stad düşünülebilir ya da site, lojman olarak değerlenirelebilir saygılarımla. tel:0 506 212 02 58
  ERSEN ŞENER - 27.12.2013 14:46:35
  ÇOK KONUŞMAYA GEREK YOK. KIŞ AYLARINDA HER OTEL PERSONELİNİ ACIMAZSIZCA KAPININ ÖNÜNE KOYARKEN DELPHİN GRUP OTELLERİ PERSONELİNE SAHİP CIKIYOR VE KENDİ BÜNYESİNDE HER BİR PERSONELİN KENDİNİ GELİŞTİRMESİ İÇİN ÇABA VERİYORSA BU BÜYÜKLÜĞÜN TA KENDİSİDİR. ARKADAŞLAR DELPHİN OTEL BÜNYESİNDE ÇALISIYORUM TOLGA BEY VE İSMİ GECEN DİĞER BÜYÜKLERİMİZİN ÇALISIR DURUMDAKİ RESİMLERİ HEPİMİZE ÖRNEK OLUYOR. ONLAR BURAYA EMEĞİN GÜCÜYLE ALINLARININ TERİYLE VE TIRNAKLARIYLA KAZIYARAK GELMİŞ GÜZİDE İNSAN TOPLULUGUDUR. SİZİNLE ÇALIŞMAK GURUR VERİCİ İYİKİ VARSINIZ. SAYGILARIMLA
  tatar - 22.03.2014 20:44:56
  kıskanmayın adam yapmışş bitti ....noktaa konuşup yorulamayın
  MUSTAFA GÖKÇE - 21.06.2014 12:13:30
  BEN AÇIKCASI ŞUNU SÖYLERİM TOLGA BEYİN OTELERİNDE KALMADIM AMA DELPHİNG PALASI ZİYARET İMKANIM OLDU MUHTEŞEM OTELLER YAPMIŞLAR BU OTELLERİN SAHİBİNİN BİR TÜRK OLMASI BENİ GURURLANDIRDI DİYECEK Bİ KELİME BULAMIYORUM SADECE HELAL OLSUN DİYORUM İNŞALLAH TÜRKİYEYİ YURT DIŞINDADA TEMSİL EDER BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM ÖZELLİKLE TOLGA BEYİN HELİKOPTERLE BİR GELİŞİ VAR GÖRMENİZİ İSTERDİM ON NUMARA İNŞALLAH YERLİ TÜRİSTLERİNDE BU OTELLERDE KALMASINI İSTERİM.
  Günay Altuntas - 22.07.2014 15:15:37
  Sayin Tolga Cömertoğlu, allah yolunuzu acik eylesin.Önemli olan kac ailenin Maasini veriyorsunuz (tabiki allah risk verenir).Isterim ki banada bir is verirsiniz artik:) Almanya da yasiyorum.Hotel de meslek yaptim.Almanca ve Ingilizcem var. Saygilarimla Altuntas Günay altuntasguenay79@outlook.de
  AYNUR ARI ... Travel ANTALYA - 15.09.2014 11:10:32
  Sn. Tolga Cömertoglu ve diğer sektör sektör dışı yorumcular Ben Antalyada bir turizm acentası çalışanıyım ve 16 yıldır bu sektördeyim. Eşim Delphin .. Otelde güvenlik görevlisidir. Bir acenta çalışanı olmamdan gelen bılgı bırıkımımle yazıyorum bu satırları, lütfen Tolga Bey için yapılan bır sevgı gösterısı olarak algılanmasın. Ben Bilet satış bölümü çalışanıyım bir kez bıle olsun Delphin Hotel grubundan bır yönetici ile ya da Tolga Bey ile bir sohbetım olmamıştır ama bugune kadar turızm sektörüne yaptıkları katkıları,babadan ve amcadan gelen bılgı eğitim ve kültürden hepinizin bılgısı oldugu gıbı ulkemıze çok hızmetlerı olmustur. Her gecen gün büyüyen Delphin Otel grubu ıcınde Tolga Beyın, çalışanlarının en alt biriminden en ust bırımıne kadar olan babacan davranışlarını, tam anlamıyla sahiplenmesini ve bir okadar disiplinli yaklaşımını hepinizin bilmesini isterim. Eşimin personeli oldugu otel, kalitesi malumunuz, musteri memnunıyetı ve yıllarca turızme yaptıkları katkılarının yanı sıra perdenın arka yuzunde cıddı anlamda personelının bıle en alt kadrosundan en ust bırımıne kadar, büyük bir tıtızlıkle sektore kazandırılması adına ve musterı memnunıyetı odaklı egıtımlerıne, disiplinine bızzat sahıt oluyorum. Eşim uzun zamandır bı çok otelde çalışmış olmasına ragmen bılgısının ve müşterılere davranıslarının bıle yenıden adeta öğretilip değiştirildiğini bilmenizi isterim. Personeline sahip çıkan onları yetıştırıp en alt kadrodan en ust kadroya tasırken onlara DEĞER veren çok az otel vardır. Bu konuda kenısıne sızlerın huzurunda teşekkürü bir borç bılırım. Tolga Bey ve su andaki Delphin grubunun genç yonetıcılerı küçüklüklerinden bu yana patron oğlu olarak degıl “kenı işimiz kenı ekmeğimiz biz tepeden inmedık tırnagımızla geldık” mantıgıyla buyutulup turızmin Antalya’da ilk yayılmaya başlayıp bi çok ülkenin Antalya’yı keşfetmeye başladıgı dönemlerden yogurularak bugunlere gelmışlerdir. Katılıyorum kenısıne tıpkı diğer mesleklerde oldugu gibi babadan ogula gecen bır el hunerı bır bırıkım bı stratejı adına ne dersenız aileden kuçucuk yasta baslayan eğitimleriyle de bu sektorun ıcınde buyuduk demek ıstedıgını dusunuyorum, Türkıye turızmıne kazandırdıkları ıstıhdamla ne derece haklı olduklarını bugune kadar gösterdıklerını dusunuyorum. Yolunuz acık olsun..
  DEMET BALCI - 19.05.2015 18:44:15
  Tolga bey merhaba, Antalyalıyım. 20 yıllık yönetiliğin üzerine İSG C SINIFI UZMANI oldum. Otel lerinizde uzman olarak görev almak isterim. HACCPGIDA GÜVENLİĞİDİKSİYONLİDER EĞİTİMİ gibi binlerce eğitimim var. bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm. iletişim. 05358298899
  Murat Baran - 18.06.2015 00:05:48
  Bene bir Eski delphin personeli olarak Helal olsun diyorum Delphin ailesine ve Yeni Otellerin devamını bekliyorum :)


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rusya'da bir tur operatörü iflası daha
  VİDEO: İstanbul'da taksiciden turiste çirkin davranış
  Kültür ve Turizm Bakanlığında 3 yeni atama
  Daha çok destinasyon, daha çok rekabet: Aegean Airlines 42 yeni uçak alıyor
  Fest Travel Tunceli’deki yüzey araştırmalarına sponsor oldu
  Almanların Türk otellerine dönük rezervasyon isteği yüzde 14 geriledi
  Bakandan ağır suçlama: Tur operatörleri rezervasyon tutuyor
  Avrupa ülkelerinde tatil yapacak İngilizlere kötü haber
  Alman tur operatörü kış programını açıkladı, 100 oteli daha pogramına aldı
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Zekeriya Şen yazdı: Gezginler ne istiyor?
  Yarım kalan inşaat projelerini tamamlayacak Garip Ada'yı alacak
  Eskişehir'deki Turunç Otel'in işletmesi Dedeman'a geçti
  Kurtulmuş: Türkiye ilk 5 ayda 11.5 milyon ziyaretçi ağırladı
  'Akdeniz çanağındaki büyümeye en büyük katkıyı %25'le Türkiye yaptı'
  Rusya turizm pazarında 300 milyon dolarlık büyük tehlike!
  THY kaçıncı sırada? İşte dünyanın en çok yolcu taşıyan hava yolu şirketleri
  Foça Tatil Köyü ihalesine 'vakıflar ve dernekler de girebilir' ibaresi eklendi
  TÜRSAB'dan aidat borcu olan acentelere iyi haber
  4 milyar dolara yapılan 27 bin otel yatağı tehlikede!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ne olacağı ile ilgili yeni bilgi
  Bodrum'da eğlence mekanına kanlı pusu: 2 ölü, 4 yaralı
  Schengen'de son durum: 'Vizesiz Avrupa' out, 'iyi hal vizesi' in
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun