Tez Tour'un patronundan Rusya'daki Türk tur operatörlerine ağır sözler

  4.12.2017 - 08:54:40  Tez Tour'un patronu Alexander Sinigibsky, Rusya pazarının geleceği, satış acenteleri ile şirket arasındaki ilişkiler ve Tez Tour'un hedefleri konularında önemli değerlendirmelerde bulundu.  TurizmGüncel - Dış Haberler

  Rus turizm basınına açıklamalarda bulunan Tez Tour Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Sinigibsky, çok tartışılacak ifadeler kullandı.

  ''TEZ TOUR ACENTELERLE EN SAĞLIKLI İLİŞKİYİ KURAN OPERATÖRLERDEN''

  ''Rusya'daki seyahat acenteleri komisyonlardaki ve promosyonlardaki düşüş konusunda son derece kızgın ve tur operatörlerinin direkt satış yapmalarından endişe ediyor'' şeklindeki soruya Sinigibsky, ''Tez Tour, acenteler ile en sağlıklı ilişkiyi kuran birkaç tur operatöründen biri. Doğrudan satışlarımız var ancak miktarı az. Daha iyi bir pazarlama, müşterinin ne istediğini ve nasıl düşündüğünü anlama konusunda acentelerin bize ihtiyacı var. Bana öyle geliyor ki, bu konu özellikle seyahat sektörü basını tarafından şişiriliyor.'' şeklinde yanıt verdi.  'TÜRK TUR OPRATÖRLERİ KALİTE VE KARLILILIĞA DEĞİL SAYIYA BAKIYOR''

  Muhabirin, ''Ancak günün sonunda acente komisyonlarının düştüğü bir gerçek'' demesi üzerine Sinigibsky şunları söyledi:

  Malesef Rusya seyahat pazarı, kalite ve karlılığa değil sadece sayıya önem veren bir iş modeline sahip Türk tur operatörleri tarafından kontrol ediliyor. Türkiye ile Rusya arasında kriz yaşandığı dönemde, bahsettiğim bu tur operatörleri Rus şirketleri olarak tanındı ancak tarzları değişmedi ve pazarı domine etmeye devam ettiler.

  ''TÜRK TUR OPERATÖRLERİ RUSYA'YI UCUZ BİR TURİZM PAZARINA DÖNÜŞTÜDÜ''

  Muhabir Sinigibsky'e, ''bunları yazabilir miyim?'' demesi üzerine Sinigibsky şöyle devam ediyor:

  Evet, bunları yazın. Türk tur operatörlerinin iş modeli, Rusya'yı bir low cost (ucuz) seyahat pazarına dönüştürdü; Ucuza, daha ucuza iş yapalım. Acente komisyonları dahil her şeyi keselim.... Biz bu tarza başından beri karşıyız ama tek başımıza bunu değiştiremeyiz.

  ''TUR OPERATÖRLÜĞÜ SİSTEMİ DE ÖLECEK''

  Klasik perakende ticareti işinin miyadını doldurduğunu düşününyor musunuz siz de?

  Her şey, herkes ölecek, buna tur operatörleri de dahil. Acentelerin ölmsinden kısa bir süre sonra tur operatörleri de ölecek. İnsanların sandalyeden dahi kalkmadan her türlü hizmeti alabileceği günler yaklaşıyor. Şu anda sadece kesin zamanını bilmiyoruz.

  ''UCUZLUK İFLASLARI DA BERABERİNDE GETİRİYOR''

  Ancak paket turlar biresel rezervasyonlara kıyasla çok daha ucuz?

  Tur operatörleri olarak mevcut dağıtım sistemini muhafaza etmek için büyük çabalar harcıyoruz. Öncelikle bunu otelcilerle olan ilişkilerimizle sağlıyoruz. Otellere diyoruz ki, 'bak, size istikrarlı bir müşteri akışı sağlıyoruz ve verdiğimiz hizmetler çok ucuz. Ancak bu ucuzluk iflasları da beraberinde getiriyor. Dahası, her durumda tur operatörü müşterisinden sorumlu. Vim Avia'nın iflasının ardından ödemeleri kim yaptı'
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 4.12.2017 - 08:54:40 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  turizmco - 4.12.2017 20:47:41
  Borçlar ne olacak? %30-40 keselim verelim deniliyor, ve ödenmiyor, yinede otel sahipleri faizden vazgeçti, ana parayı alamıyor.
  Memduh Soylu - 5.12.2017 16:48:24
  Sevgili Sinigibisky sen Türk tur operatörlerini eleştirmeyi bırak da, mağdur ettiğin otellerin ödemelerini hala neden yapmıyorsun ondan bahset!
  Rehber - 5.12.2017 22:47:02
  Alexandr Sinigibskiy tamamen haklı! Turiste hizmet anlayışı çok farklı boyutlara ulaştı. Hemen zengin olalım hevesi ile, oturduğumuz dalları birer birer kesiyoruz. Sayılarımla.
  PLNY - 6.12.2017 15:18:37
  Tez ile hala calismak isteyen herkeze kapak olsun.
  Farklı Bakış Açıları - 6.12.2017 22:41:31
  Turizmco ve PLNY adam diyorki, bu kadar ucuza satılmamalı. Bu şu demek yakında senin oteline gelip ucuz fiyat vermezsen seni satmayacaklar demek. Ayrıca benim hatırladığım kadarı ile Tez Tour ile çalışan otellerin çoğu Tez Tour"dan alacakları yüzünden sermayeden dolayı değil, kardan zarar etti. Yani kurulduğu günden beri Tez Tour bir otelde 100 mio usd ciro yaptıysa zaten otel bundan 30 mio usd toplamda kar etti. Tez Tour"da 1 mio usd alacak kaldıysa bu da kardan zarar demektir. Çoğu oteli BDT"de marka yapanda Tez Tourdur zaten. Olan oldu keşke hiç yaşanmasaydı. Aslında paketi pahalıya ve karla satma manteletisine sahip operatörlere ihtiyacı var Türk turizminin. İlerleyen yıllarda ucuz destinasyon algısıyla hiç kimse otelini çöp değerinde görmek istemez.
  Uzakdogu"dan yorumcu - 7.12.2017 19:53:10
  Son musterinin daha ucuza tatil yap-a-bilmesi neden bu kadar arkadasi rahatsiz etmis? Gayet acik ifade etmis, aradaki yagli kar marjimiz eridi, rekabete dayanamiyoruz.. Tayland"da bile otelciye 30,000$ takip 2 senedir odeyemeyen, ofisleri kapatip, otobus bile giydiremeyen bir `pazar liderinden` bahsediyoruz.. Nokia"da bir zamanlar 1000$"a telefon satan dunya lideriydi, hatirlayan varsa.. Rekabet edemiyorsan, sat cik sirketini birader :)
  Turan - 8.12.2017 08:32:26
  Tez tour dan Leven Aydin ayrildi da simdi Tez Tour turk tour operatoru degil yani yerden yere vurabilirsiniz baskalarini cok ayip.
  Alakasız - 10.12.2017 22:01:50
  Valla yukardan aşağı yazıyı ve yorumları okuyarak geldim. Memduh Soylu beyin yorumunda Tez Tour"a ateş püskürdüm. Sonra Farklı Bakış Açıları rumuzlu yorumu okudum ve merak etim. Acaba Memduh Bey soylu bey Tez Tour"la çalışmaya başladığı ilk yıldan beri bu firmadan ne kadar ciro yaptı ve ne kadar alacağı kaldı? Bunu açıklarsa bizim gibi alakasız turizmcilerde de yazı ve yorumlarla birlikte bir fikir oluşacak. İnanın memnun oluruz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rus operatörler peş peşe açıkladı: Intourist'in ardından şimdi de TUI...
  Booking.com davasında önemli geişme: Mahkeme TÜRSAB'dan 500 bin lira...
  Türel'den yılbaşı süsü isteyen turizmcilere: Fettah Tamince gibi yapın
  Otel istatistikleri e-Devlet üzerinden tutulacak, sakıncalar neler?
  Ayık, Yağcı ve turizm çalışanlarından sektör değerlendirmesi
  Onlarca arazi özelleştirme kapsamına alındı, Datça imara açılıyor
  Avrupa'da bir hava yolu iflası daha: Niki iflas başvurusunda bulundu
  Bir havalimanı daha uçak yakıt desteği kapsamına alındı
  Yunanistan Almanya'da Türkiye'nin koltuğunu elinden aldı
  TUI'nin bilançosunda yüzde 56'lık tehlikeli gösterge
  EasyJet'ten güzel haber: Liverpool-Dalaman uçuşları başlıyor
  Bakanlardan farklı açıklamalar: 2017 turizm geliri ne kadar olacak?
  Rus gazeteden uçuşlarla ilgili Mısır'a bir iyi bir de kötü haber
  Otelin spasında Polonyalı basketbolcuya taciz iddiası
  Ferit Şahenk, şimdi de İtalyan restoran zincirinin peşinde
  2018 yılında pasaport ücretleri ne kadar olacak?
  Expedia'dan paket tur hamlesi: Zorunda değiliz ama herkesle rekabet edebiliriz
  İflas eden Alman tur operatörünün yeni sahibi belli oldu
  Thomas Cook 250 satış acentesini İzmir'e getiriyor
  Taşyapı ile Terminal Yapı, Ercan Havalimanı yüzünden mahkemelik oldu
  Club Hotel Phokaia, Mark Werner ile İngiltere pazarına geri döndü
  Bilirkişi raporu: Fadıl Akgündüz şirketin içini boşalttı
  Ulusoy, Bağlıkaya'yı destekleyen BYK başkanlarını disipline sevk etti
  Putin'in Mısır heyetinde sürpriz isim, Rusya uçuş yasağını kaldıracak mı?
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun