Tarihi çarşılar federasyon kurdu, turizmde öne çıkmak istiyorlar

  13.05.2016 - 10:10:35  Bursa öncülüğünde 7 ilin bir araya gelmesiyle kurulan Tarihi Çarşılar Federasyonu, ülke genelinde 55’i bulan tarihi çarşıların ortak sesi olup, beklentilerini hükümete direkt ve daha etkili aktarmayı hedefliyor. Federasyonun ilk talepleri arasında, aynı zamanda turizmin parçası olan tarihi çarşıların tanıtımının artırılması ve kurulması planlanan Perakendeciler Konseyi’nde söz sahibi olmak yer alıyor.  Bursa, İstanbul, Edirne, İzmir, Konya, Kayseri ve Kahramanmaraş illerinde bulunan tarihi çarşı birlikleri ve dernekleri, Tarihi Çarşılar Federasyonu çatısı altında toplandı. Dünya'dan Gülay Soydan Pehlevan'ın haberine göre, federasyonun Kurucu Başkanlığı görevine seçilen Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım, ülke genelindeki tüm tarihi çarşıların ortak sesi olmak amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Muhtelif akademisyenlerden de destek alarak çalışmalarını sonlandırdıklarını ve 3 Mart tarihi itibariyle Tarihi Çarşılar Federasyonu’nu resmi olarak kurduklarını vurgulayan Özyıldırım, federasyonun merkez ve kurucu başkanlığının Osmanlı’ya ait en eski ve en büyük çarşının bulunduğu Bursa’ya verildiğini aktardı. 

  'TURİZMİN ÖNEMLİ BİR PARÇASIYIZ, ÖN PLANA ÇIKMAK İSTİYORUZ'

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın envanterine göre, Türkiye’de, 55 civarında il ve ilçede tarihi çarşı bulunduğunun bilgisini veren Özyıldırım, “Tarihi çarşılar arasında birlik ve beraberliği sağlamak istiyoruz. Beklentilerimiz, dertlerimiz, çözüm önerilerimiz müşterek. Her şeyden önce yasal düzenlemelerle ilgili taleplerimizi hükümete direkt ve daha etkili bir şekilde aktarabileceğiz. Bu taleplerimizden ilkini tanıtım faaliyetleri oluşturuyor. Tarihi çarşılar olarak sadece perakendenin değil turizmin de ciddi birer parçasıyız. Bu nedenle turizm ile ilgili potansiyelimizin daha çok ön plana çıkarılmasını istiyoruz. Yerel anlamda valiliklerin veya belediyelerin yaptığı çalışmalar var. Dileğimiz, Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın ya da il kültür müdürlüklerinin marifetiyle de tanıtım yapılması” dedi. 
   
  'PERAKENDECİLER KONSEYİ'NDE YER ALACAĞIZ'
   
  Muhsin Özyıldırım, perakende ticaretin düzenlenmesine yönelik yasanın bir yıl önce çıktığını ve yasa ile ilgili yönetmeliklerin halen hazırlandığını anımsatarak, bu çalışmalarda “perakende sektörünün çok eski bir paydaşı ve oyuncusu” olan tarihi çarşı esnafının da dikkate alınmasını istediklerini vurguladı. “Yönetmelik gereği kurulması planlanan Perakendeciler Konseyi’nde bizler de söz sahibi olmak istiyoruz” ifadesini kullanan Özyıldırım, şunları kaydetti:
   
  “Perakende piyasasının düzenlenmesine yönelik yasa sanki alışveriş merkezi yasası gibi algılanıyor. Oysa alışveriş merkezleri de e-ticaret de perakende sektörünün birer oyuncuları. Tarihi çarşılar olarak bizler de Perakendeciler Konseyi içinde yer alabildiğimiz takdirde esnafın beklentilerini dile getirebileceğiz. Tabii ki en önemli misyonumuz; çarşılarımızın tarihi özelliğini korumak, kollamak, yaşatmak ve yönetmek.” 
   
  Özyıldırım, Tarihi Çarşılar Federasyonu’nun kurucu üyeliğini yapan 7 ilden 35 delegenin önümüzdeki aylarda genel kurula gideceğinin bilgisini de verdi. 
   
  'TİCARET HACMİMİZ ÇOK YÜKSEK'
   
  Başta İstanbul Kapalıçarşı olmak üzere ülke genelindeki tarihi çarşıların ticaret hacminin çok yüksek olduğuna dikkati çeken Muhsin Özyıldırım, buna örnek olarak Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren 7 asırlık Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde 22 Nisan’da başlayan Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ni gösterdi. Arzu ettikleri tanıtımı yapamamalarına rağmen düzenlenen kampanya kapsamında ilk iki haftada 5 milyon TL değerinde 50 bin kupon verildiğini belirten Özyıldırım, sözlerine şöyle devam etti:
   
  “Bursa Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde önceki yıllarda Alışveriş Şenliği adı ile düzenlenen ve üç yıl aradan sonra Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri adıyla yeniden başlatılan organizasyon kapsamında bu yıl en büyük hediye kampanyasına imza attık. Tüketiciler bölgemizdeki anlaşmalı işyerlerinden toplamda 100 TL’lik her alışverişlerine bir çekiliş bileti kazanıyor. Çok büyük ilgi var. Bu yıl ciromuzu en az üçe katlayacağımızı öngörüyoruz.” Özyıldırım, sadece Bursa’da tarihi çarşılarda 25 bin kişinin istihdam edildiğine de değindi.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 13.05.2016 - 10:10:35 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Çavuşoğlu: Gelecek yıl Almanya pazarında turist patlaması olacak
  Zekeriya Şen yazdı: Turizm sektörünün köşe taşı
  Doluluk çözüm getirmedi, son beş yılda oda fiyatları yarı yarıya düştü
  OTI, Türkiye'de liderlik koltuğuna oturdu, işte şirketin 2018 hedefleri
  Michael Frenzel: Türkiye Almanya'da güçlü bir büyüme yaşayacak
  OTI Holding'ten Antalya'da görkemli 25. yıl kutlaması
  Hüseyin Yayman: Sadece Antalya'ya 20 milyon turist getirmeyi hedefliyoruz
  Bu da oldu! Borcundan dolayı yolcu uçağının kalkışına izin verilmiyor
  Royal Caribbean'ın 2018 rotasında da Türkiye yok
  Fransız Cumhurbaşkanı açıkladı: Türkiye konusunda anlaştık
  Bu sefer de Türk polisinden Avusturyalı yolculara köpekli arama
  İngiliz tur operatörü iflas etti
  Özkan Karademir hayatını kaybetti
  Mısır'ın turizm gelirleri üç kat arttı
  İspanya'nın ünlü turizm bölgesinde lejyoner hastalığı patlak verdi
  Sekiz Avrupa ülkesi Türkiye'de Schengen vizesi vermeyi durdurdu mu?
  Yunanistan o uygulamayı ocak ayında başlatıyor
  Turizmci Mehmet Kunt hayatını kaybetti
  18'inci Ulusal Turizm Kongresi'nde 'bakan niye gelmedi' tartışması
  Bakanlıktan Türk yolcuların köpekle aranmasına ilişkin açıklama
  ABD ve Türkiye'den vize açıklaması: İlerleme sağlandı!
  Belediyeye ait otel, esaslı tadilat karşılığı kiraya verilecek
  Alman tur operatörü iddialı konuştu: Türkiye'de liderliği aldık!
  Paket turlar evrimleşiyor, TUI İngiltere 'üçüncü yol'un peşinde
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun