Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nde yıkım başladı, veliler tepkili

  12.11.2017 - 10:54:17  Taşyapı'nın Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin arazisine yapmaya çalıştığı lüks projede gerilim tırmanıyor. Veliler şirketin verdiği sözü tutmadığını belirtirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, kentlerdeki dikey yapılaşma ile ilgili uyarı geldi.  Turizm yatırımları da bulunan Taşyapı'nın Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin arazisine yapmaya çalıştığı projede yıkım başladı. İki gün önce gece yarısı okulun spor salonunu yıkan Taşyapı'ya ait iş makineleri velilerin direnişi ile karşılaştı. İş makinelerinin önüne geçen veliler, şirketin verdiği sözü tutmadığını belirtiyor.

  5 BİN ÖĞRENCİYİ PREFABRİK BİNALARA SOKACAK

  Taşyapı'nın 65 dönümlük arazinin 17 dönümüne önce okulu ve atölyeleri inşa edip daha sonra projeye başlayacağına dair söz verdiğini belirten veliler, ancak şirketin sözünü tutmadığını, öğrenciler için prefabrik binalar inşa etmeye soyunduğunu belirtiyor. 5 bin öğrencinin bu prefabrik binalarda eğitim görmesinin mümkün olmadığını ifade eden veliler, yetkililerden soruna bir çözüm bulmasını istiyor.  VELİLER TEPKİLİ

  Konuyla ilgili  olarak Yurt Gazetesine konuşan öğrenci velisi Esra Aksu, “Prefabriği buraya yaptırmayacağız. 17 bin dönüme 5 bin tane öğrenci zaten sığmıyor. Şimdi 5 bin metrekarelik prefabriğe nasıl yerleştirecekler? Önce matematik hesabı yapsınlar” dedi.

  Çevik kuvvet ekipleri, bir süre oturma eylemi yapan velileri yıkım alanından çıkardı. Veliler, “Yine geleceğiz, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

  Aksu, prefabrik okul istemediklerini belirterek, “Çocuklarımız 300, 350 metrekare atölyelerimizde eğitim alıyor. Atölyelerin içinde otomobil, motosiklet, milyonlarca motor parçası, soyunma odaları, lavaboları, derslikleri, bilgisayarları var. Burada 80 metrekare prefabriğe bizim çocuklarımızı yerleştirip bunun adına eğitim diyecekler. Prefabrik yerine ilk önce bizim okulumuzu yapsınlar. Biz kararlıyız bu konuda. Gerekirse günler boyunca nöbetleşe kalacağız” diye konuştu.

  CUMHURBAŞKANI DİKEY YAPILAŞMA UYARISI YAPTI

  T24'te yer alan habere göre Taşyapı, okul arazisine 470 daireli lüks rezidans, kat sayısı 32 ile 37 arasında değişen 4 gökdelen, 240 odalı otel, AVM ve konferans salonları yapmak istiyor.

  Öte tarafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kere daha dikey yapılaşma uyarısı yaptı.  Fatih Belediyesi'nce Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen "Kültürel Mirası İhya Projeleri" tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Valilerimiz, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum; dikey yapılaşmaya müsaade etmeyelim. Bu konuda, mimari anlayışımızda yatay mimari esastır. Buna odaklanmamız halinde şehirlerimizin çok daha güzel olduğunu, çok daha farklı olduğunu göreceksiniz. Şehirlerimizin çirkin binalarla kirletilmesine daha fazla tahammül edemeyiz. Köylerimizi, yaylalarımızı çirkin yapıların istilasına izin vermemeliyiz.'' diye konuştu.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 12.11.2017 - 10:54:17 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  LEVENT ERDOĞAN - 13.11.2017 11:27:07
  Ülkenin Şişli gibi meslek liselerine ihtiyacı varken İstanbul"daki yapı yoğunluğundan şikayet ederken ALLAH GÖZÜNÜZÜ DOYURSUN demekten başka bir şey elimden gelemiyor.KANSER VİRÜSÜ gibi.Önce etrafını en sonunda farkında olmadan kendisini de yok eden bir anlayış hakim.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İspanya'nın yükselişi 2018'de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  Bu 15 ülkeden tuist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye planlaması
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
  Bedirhan Bayka: Rusya'da 2020 hedefimiz 10 miyon turist
  Azur Air ile ilgili son dakika gelişmesi: Rusya Federal Havacılık Ajansı...
  Tez Tour, bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?
  Budak: Hükümet rutin tuizm destklerini bile planlayamıyor
  Concorde Hotels o anlaşmayı imzaladı
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
  MITT Moskova başladı, Kurtulmuş destek müjdesini fuarda verdi
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun