Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nde yıkım başladı, veliler tepkili

Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nde yıkım başladı, veliler tepkili
Taşyapı'nın Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin arazisine yapmaya çalıştığı lüks projede gerilim tırmanıyor. Veliler şirketin verdiği sözü tutmadığını belirtirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, kentlerdeki dikey yapılaşma ile ilgili uyarı geldi.


Turizm yatırımları da bulunan Taşyapı'nın Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin arazisine yapmaya çalıştığı projede yıkım başladı. İki gün önce gece yarısı okulun spor salonunu yıkan Taşyapı'ya ait iş makineleri velilerin direnişi ile karşılaştı. İş makinelerinin önüne geçen veliler, şirketin verdiği sözü tutmadığını belirtiyor.

5 BİN ÖĞRENCİYİ PREFABRİK BİNALARA SOKACAK

Taşyapı'nın 65 dönümlük arazinin 17 dönümüne önce okulu ve atölyeleri inşa edip daha sonra projeye başlayacağına dair söz verdiğini belirten veliler, ancak şirketin sözünü tutmadığını, öğrenciler için prefabrik binalar inşa etmeye soyunduğunu belirtiyor. 5 bin öğrencinin bu prefabrik binalarda eğitim görmesinin mümkün olmadığını ifade eden veliler, yetkililerden soruna bir çözüm bulmasını istiyor.VELİLER TEPKİLİ

Konuyla ilgili  olarak Yurt Gazetesine konuşan öğrenci velisi Esra Aksu, “Prefabriği buraya yaptırmayacağız. 17 bin dönüme 5 bin tane öğrenci zaten sığmıyor. Şimdi 5 bin metrekarelik prefabriğe nasıl yerleştirecekler? Önce matematik hesabı yapsınlar” dedi.

Çevik kuvvet ekipleri, bir süre oturma eylemi yapan velileri yıkım alanından çıkardı. Veliler, “Yine geleceğiz, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Aksu, prefabrik okul istemediklerini belirterek, “Çocuklarımız 300, 350 metrekare atölyelerimizde eğitim alıyor. Atölyelerin içinde otomobil, motosiklet, milyonlarca motor parçası, soyunma odaları, lavaboları, derslikleri, bilgisayarları var. Burada 80 metrekare prefabriğe bizim çocuklarımızı yerleştirip bunun adına eğitim diyecekler. Prefabrik yerine ilk önce bizim okulumuzu yapsınlar. Biz kararlıyız bu konuda. Gerekirse günler boyunca nöbetleşe kalacağız” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI DİKEY YAPILAŞMA UYARISI YAPTI

T24'te yer alan habere göre Taşyapı, okul arazisine 470 daireli lüks rezidans, kat sayısı 32 ile 37 arasında değişen 4 gökdelen, 240 odalı otel, AVM ve konferans salonları yapmak istiyor.

Öte tarafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kere daha dikey yapılaşma uyarısı yaptı.  Fatih Belediyesi'nce Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen "Kültürel Mirası İhya Projeleri" tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Valilerimiz, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum; dikey yapılaşmaya müsaade etmeyelim. Bu konuda, mimari anlayışımızda yatay mimari esastır. Buna odaklanmamız halinde şehirlerimizin çok daha güzel olduğunu, çok daha farklı olduğunu göreceksiniz. Şehirlerimizin çirkin binalarla kirletilmesine daha fazla tahammül edemeyiz. Köylerimizi, yaylalarımızı çirkin yapıların istilasına izin vermemeliyiz.'' diye konuştu.
Bu Haber 12.11.2017 - 10:54:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • LEVENT ERDOĞAN - 13.11.2017 - 11:27

    Ülkenin Şişli gibi meslek liselerine ihtiyacı varken İstanbul"daki yapı yoğunluğundan şikayet ederken ALLAH GÖZÜNÜZÜ DOYURSUN demekten başka bir şey elimden gelemiyor.KANSER VİRÜSÜ gibi.Önce etrafını en sonunda farkında olmadan kendisini de yok eden bir anlayış hakim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.