Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nde yıkım başladı, veliler tepkili

  12.11.2017 - 10:54:17  Taşyapı'nın Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin arazisine yapmaya çalıştığı lüks projede gerilim tırmanıyor. Veliler şirketin verdiği sözü tutmadığını belirtirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, kentlerdeki dikey yapılaşma ile ilgili uyarı geldi.  Turizm yatırımları da bulunan Taşyapı'nın Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin arazisine yapmaya çalıştığı projede yıkım başladı. İki gün önce gece yarısı okulun spor salonunu yıkan Taşyapı'ya ait iş makineleri velilerin direnişi ile karşılaştı. İş makinelerinin önüne geçen veliler, şirketin verdiği sözü tutmadığını belirtiyor.

  5 BİN ÖĞRENCİYİ PREFABRİK BİNALARA SOKACAK

  Taşyapı'nın 65 dönümlük arazinin 17 dönümüne önce okulu ve atölyeleri inşa edip daha sonra projeye başlayacağına dair söz verdiğini belirten veliler, ancak şirketin sözünü tutmadığını, öğrenciler için prefabrik binalar inşa etmeye soyunduğunu belirtiyor. 5 bin öğrencinin bu prefabrik binalarda eğitim görmesinin mümkün olmadığını ifade eden veliler, yetkililerden soruna bir çözüm bulmasını istiyor.  VELİLER TEPKİLİ

  Konuyla ilgili  olarak Yurt Gazetesine konuşan öğrenci velisi Esra Aksu, “Prefabriği buraya yaptırmayacağız. 17 bin dönüme 5 bin tane öğrenci zaten sığmıyor. Şimdi 5 bin metrekarelik prefabriğe nasıl yerleştirecekler? Önce matematik hesabı yapsınlar” dedi.

  Çevik kuvvet ekipleri, bir süre oturma eylemi yapan velileri yıkım alanından çıkardı. Veliler, “Yine geleceğiz, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

  Aksu, prefabrik okul istemediklerini belirterek, “Çocuklarımız 300, 350 metrekare atölyelerimizde eğitim alıyor. Atölyelerin içinde otomobil, motosiklet, milyonlarca motor parçası, soyunma odaları, lavaboları, derslikleri, bilgisayarları var. Burada 80 metrekare prefabriğe bizim çocuklarımızı yerleştirip bunun adına eğitim diyecekler. Prefabrik yerine ilk önce bizim okulumuzu yapsınlar. Biz kararlıyız bu konuda. Gerekirse günler boyunca nöbetleşe kalacağız” diye konuştu.

  CUMHURBAŞKANI DİKEY YAPILAŞMA UYARISI YAPTI

  T24'te yer alan habere göre Taşyapı, okul arazisine 470 daireli lüks rezidans, kat sayısı 32 ile 37 arasında değişen 4 gökdelen, 240 odalı otel, AVM ve konferans salonları yapmak istiyor.

  Öte tarafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kere daha dikey yapılaşma uyarısı yaptı.  Fatih Belediyesi'nce Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen "Kültürel Mirası İhya Projeleri" tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Valilerimiz, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum; dikey yapılaşmaya müsaade etmeyelim. Bu konuda, mimari anlayışımızda yatay mimari esastır. Buna odaklanmamız halinde şehirlerimizin çok daha güzel olduğunu, çok daha farklı olduğunu göreceksiniz. Şehirlerimizin çirkin binalarla kirletilmesine daha fazla tahammül edemeyiz. Köylerimizi, yaylalarımızı çirkin yapıların istilasına izin vermemeliyiz.'' diye konuştu.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 12.11.2017 - 10:54:17 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  LEVENT ERDOĞAN - 13.11.2017 11:27:07
  Ülkenin Şişli gibi meslek liselerine ihtiyacı varken İstanbul"daki yapı yoğunluğundan şikayet ederken ALLAH GÖZÜNÜZÜ DOYURSUN demekten başka bir şey elimden gelemiyor.KANSER VİRÜSÜ gibi.Önce etrafını en sonunda farkında olmadan kendisini de yok eden bir anlayış hakim.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Avrupa Birliği, Türkiye fonlarında kesintiye gitme kararı aldı
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  THY gayrimenkul işine girdi
  Antalya'nın sorunları ''Kent Konferansları'nda konuşulacak
  İşte Türkiye'nin 2018 yılında acentelere vereceği toplam destek
  İstanbul'da Troya sergisi
  Ünlü tur operatörünün çalışanı 700 bin lirayı zimmetine geçirdi
  Jolly Tur'dan Antalya'da büyük buluşma
  THY ile Do&Co'nun ayrılma nedeni 'şerefiye' mi?
  Yunan halkı Türkiye hakkında ne düşünüyor?
  'Enflasyon inim inim inletiyor ama onların umurunda değil'
  70 yıllık efsane marka 'Ceylan Kız' icradan satılıyor
  Setur, BookinTurkey'i Seturbiz adıyla yeniledi
  Belediyeye ait otel arazisi ihaleye çıkarıldı
  İşte bu hafta Almanya'da en çok aranan Türk otelleri
  Almanlar 2017'de paket turlara ne kadar harcadı?
  Ertuğrul Günay Yassıada için Twitter'dan isyan etti ama...
  Türkiye turizminin 2018 yol haritası bu kongrede tartışılacak
  MSC 9 milyar dolar yatırımla 6 dev gemiyi daha filosuna katacak
  Bakanlık, Xanthos ve Letoon antik kentlerini ziyarete açmaya hazırlanıyor
  Four Seasons'ın kurucusundan Türkiye ve şirkete ilişkin açıklamalar
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun