Silkar'ın patronları iflas erteleme için ilk kez konuştu

  23.06.2014 - 10:34:41  Silkar'ın kurucusu Burhan Silahtaroğlu ve üç çocuğu, mahkemeye yaptıkları iflas erteleme başvuruları ile ilgili ilk kez konuştu


   
     
  Dünyanın sayılı golf otelleri arasında sayılan Lykia World Antalya yatırımı sonrası mali dengesi bozulan Silkar Turizm ve Yatırım İşletmeleri A.Ş. ve bağlı bir şirket için yapılan iflas erteleme başvurusunu Hürriyet gündeme getirmişti. Silkar’ın kurucusu Burhan Silahtaroğlu ve şirketin yönetiminde bulunan çocukları Attila, Zeynep ve Yeşim Silahtaroğlu yaşadıkları sürece ilişkin detayları Hürriyet.com.tr'den Dinçer Gökçe'ye anlattı.

  VİCDANIM RAHAT 
   
  Turizm sektöründe birçok ilke imza attıklarını, birçok alanda öncü olduklarını anlatan Burhan Silahtaroğlu, ‘Öncü olmanın bedelini ödedikleri’ görüşünde. Silahtaroğlu, mevcut borçlarının tümümün teminatlı olduğuna işaret ederek yaptıkları son büyük yatırımın ise yanlış olmadığına inanıyor. Silahtaroğlu  “Normal olarak iflas olayı yanlış yatırımdan veya alacakların tahsil edilememesinden kaynaklanır. Bizim yatırımlarımız ise uzun vadede en yüksek rantı vermektedirler. Vicdanımız bu yatırımı yaptığımız için çok rahat” dedi.
   

  UZUN SÜRE DİRENDİK
   
  Silkar Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Attila Silahtaroğlu ise, yaptıkları iflas erteleme başvurusunun temel amacının tesisi ve alacaklıları koruma olduğuna işaret ederek “Biz bu iflas ertelemeyi bir yıl önce de yapabilirdik. O süreçte elimizde bulunan ve kâr eden iki otelimizi de satmamıştık daha. Ancak biz Fethiye Ölüdeniz’deki tesis gibi değerli bir yerimizi sattık ve bankaya çok yüksek miktarda ödeme yaptık. Bütün çabamız, iyi niyetle sıkıntıları aşma ve borçları ödeme üzerindeydi. Ancak bir noktadan sonra nefesimiz yetmedi. Yatırımı çok kısa vadede çok kârlı hale getirecek iyileştirme yatırımları yapmak ve alacaklılara ödeme konusunda yalnız kaldık. İflas erteleme ile tesis ve dolayısı ile şirket daha sağlam bir konuma gelmiş oldu. Burada alacaklıların parası da korumaya alınmış oldu” dedi. İflas erteleme için uzun süre direndiklerini aktaran Silahtaroğlu, “Tesisin bütünlüğünü korumak ve de işler halde tutabilmek için ertelemeye başvurmak zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

  BORCUMUZU SONUNA KADAR ÖDEYECEĞİZ
   
  Mahkemeye yaptıkları başvuru öncesi tüm alacaklılar ve çalışanlar ile birebir görüştüklerini kaydeden Silkar Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Yeşim Silahtaroğlu ise “Durumumuzu anlattık. Bizi uzun süre idare eden alacaklılarımızdan biraz daha destek rica ettik. Ayrıca biz buradayız hepimizin de telefonları 24 saat açık. Sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz. İflas ertelemeyi yeni bir başlangıç olarak değerlendirmek istiyoruz. Markamız değerli ve amacımız bu markayı daha iyi bir konuma getirmek” şeklinde konuştu. Silkar Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Silahtaroğlu ise, Lykia World Antalya’yı yerli bir yatırımcının işletmeye başladığını kaydetti. Silahtaroğlu, tesisin işler durumda olmasının en doğru seçenek olduğunu ifade ederek, alacaklı konumdaki bankanın tesisi satmak istediğini ancak satışın gerçekleşmediğini de söyledi. Borçlarını sonuna kadar ödeyeceklerini söyleyen Silahtaroğlu, tesisi yerli bir firmaya kiraladıkları bilgisini de paylaştı.

  KAPASİTE 5 BİN YATAĞA ÇIKARILMALI 
   
  Burhan Silahtaroğlu, Lykia World Antalya’nın önemli bir proje olduğuna işaret ederek, altyapıya büyük yatırım yaptıklarını kaydetti. Silahtaroğlu mevcut durumda 1.200 yatak kapasitesi olan tesisin 4-5 bin yatak kapasitesine çıkarılması gerektiğine vurgu yaparak, bu alandaki çağrılarına Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin de olumlu karşılık verdiklerini ifade etti. Silahtaroğlu, 1 milyon metrekare arazi üzerinde bulunan tesiste yapılacak kapasite artırımının kârlılığı önemli ölçüde artıracağı görüşünde. Silahtaroğlu “Burada kapasitenin 5 bin yatağa çıkarılması 5 bin işyeri anlamına gelir. Bu Türkiye ekonomisi için de çok önemli” dedi.
   


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 23.06.2014 - 10:34:41 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  MGencer - 23.06.2014 16:54:36
  Allah yardımcıları olsun. İyi niyetli oldukları aşikardır.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Haksızlıklara ve engellemelere rağmen değişimi gerçekleştireceğiz'
  Yeni istihdam paketi açıklandı, öncelik hangi sektörlere verildi?
  Topkapı Sarayı'nda önemli keşif: Hünkar Hamamı bulundu
  Rus operatörler peş peşe açıkladı: Intourist'in ardından şimdi de TUI...
  Booking.com davasında önemli geişme: Mahkeme TÜRSAB'dan 500 bin lira...
  Türel'den yılbaşı süsü isteyen turizmcilere: Fettah Tamince gibi yapın
  Otel istatistikleri e-Devlet üzerinden tutulacak, sakıncalar neler?
  Ayık, Yağcı ve turizm çalışanlarından sektör değerlendirmesi
  Onlarca arazi özelleştirme kapsamına alındı, Datça imara açılıyor
  Avrupa'da bir hava yolu iflası daha: Niki iflas başvurusunda bulundu
  Bir havalimanı daha uçak yakıt desteği kapsamına alındı
  Yunanistan Almanya'da Türkiye'nin koltuğunu elinden aldı
  TUI'nin bilançosunda yüzde 56'lık tehlikeli gösterge
  EasyJet'ten güzel haber: Liverpool-Dalaman uçuşları başlıyor
  Bakanlardan farklı açıklamalar: 2017 turizm geliri ne kadar olacak?
  Rus gazeteden uçuşlarla ilgili Mısır'a bir iyi bir de kötü haber
  Otelin spasında Polonyalı basketbolcuya taciz iddiası
  Ferit Şahenk, şimdi de İtalyan restoran zincirinin peşinde
  2018 yılında pasaport ücretleri ne kadar olacak?
  Expedia'dan paket tur hamlesi: Zorunda değiliz ama herkesle rekabet edebiliriz
  İflas eden Alman tur operatörünün yeni sahibi belli oldu
  Thomas Cook 250 satış acentesini İzmir'e getiriyor
  Taşyapı ile Terminal Yapı, Ercan Havalimanı yüzünden mahkemelik oldu
  Club Hotel Phokaia, Mark Werner ile İngiltere pazarına geri döndü
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun