Silkar'ın patronları iflas erteleme için ilk kez konuştu

  23.06.2014 - 10:34:41  Silkar'ın kurucusu Burhan Silahtaroğlu ve üç çocuğu, mahkemeye yaptıkları iflas erteleme başvuruları ile ilgili ilk kez konuştu


   
     
  Dünyanın sayılı golf otelleri arasında sayılan Lykia World Antalya yatırımı sonrası mali dengesi bozulan Silkar Turizm ve Yatırım İşletmeleri A.Ş. ve bağlı bir şirket için yapılan iflas erteleme başvurusunu Hürriyet gündeme getirmişti. Silkar’ın kurucusu Burhan Silahtaroğlu ve şirketin yönetiminde bulunan çocukları Attila, Zeynep ve Yeşim Silahtaroğlu yaşadıkları sürece ilişkin detayları Hürriyet.com.tr'den Dinçer Gökçe'ye anlattı.

  VİCDANIM RAHAT 
   
  Turizm sektöründe birçok ilke imza attıklarını, birçok alanda öncü olduklarını anlatan Burhan Silahtaroğlu, ‘Öncü olmanın bedelini ödedikleri’ görüşünde. Silahtaroğlu, mevcut borçlarının tümümün teminatlı olduğuna işaret ederek yaptıkları son büyük yatırımın ise yanlış olmadığına inanıyor. Silahtaroğlu  “Normal olarak iflas olayı yanlış yatırımdan veya alacakların tahsil edilememesinden kaynaklanır. Bizim yatırımlarımız ise uzun vadede en yüksek rantı vermektedirler. Vicdanımız bu yatırımı yaptığımız için çok rahat” dedi.
   

  UZUN SÜRE DİRENDİK
   
  Silkar Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Attila Silahtaroğlu ise, yaptıkları iflas erteleme başvurusunun temel amacının tesisi ve alacaklıları koruma olduğuna işaret ederek “Biz bu iflas ertelemeyi bir yıl önce de yapabilirdik. O süreçte elimizde bulunan ve kâr eden iki otelimizi de satmamıştık daha. Ancak biz Fethiye Ölüdeniz’deki tesis gibi değerli bir yerimizi sattık ve bankaya çok yüksek miktarda ödeme yaptık. Bütün çabamız, iyi niyetle sıkıntıları aşma ve borçları ödeme üzerindeydi. Ancak bir noktadan sonra nefesimiz yetmedi. Yatırımı çok kısa vadede çok kârlı hale getirecek iyileştirme yatırımları yapmak ve alacaklılara ödeme konusunda yalnız kaldık. İflas erteleme ile tesis ve dolayısı ile şirket daha sağlam bir konuma gelmiş oldu. Burada alacaklıların parası da korumaya alınmış oldu” dedi. İflas erteleme için uzun süre direndiklerini aktaran Silahtaroğlu, “Tesisin bütünlüğünü korumak ve de işler halde tutabilmek için ertelemeye başvurmak zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

  BORCUMUZU SONUNA KADAR ÖDEYECEĞİZ
   
  Mahkemeye yaptıkları başvuru öncesi tüm alacaklılar ve çalışanlar ile birebir görüştüklerini kaydeden Silkar Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Yeşim Silahtaroğlu ise “Durumumuzu anlattık. Bizi uzun süre idare eden alacaklılarımızdan biraz daha destek rica ettik. Ayrıca biz buradayız hepimizin de telefonları 24 saat açık. Sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz. İflas ertelemeyi yeni bir başlangıç olarak değerlendirmek istiyoruz. Markamız değerli ve amacımız bu markayı daha iyi bir konuma getirmek” şeklinde konuştu. Silkar Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Silahtaroğlu ise, Lykia World Antalya’yı yerli bir yatırımcının işletmeye başladığını kaydetti. Silahtaroğlu, tesisin işler durumda olmasının en doğru seçenek olduğunu ifade ederek, alacaklı konumdaki bankanın tesisi satmak istediğini ancak satışın gerçekleşmediğini de söyledi. Borçlarını sonuna kadar ödeyeceklerini söyleyen Silahtaroğlu, tesisi yerli bir firmaya kiraladıkları bilgisini de paylaştı.

  KAPASİTE 5 BİN YATAĞA ÇIKARILMALI 
   
  Burhan Silahtaroğlu, Lykia World Antalya’nın önemli bir proje olduğuna işaret ederek, altyapıya büyük yatırım yaptıklarını kaydetti. Silahtaroğlu mevcut durumda 1.200 yatak kapasitesi olan tesisin 4-5 bin yatak kapasitesine çıkarılması gerektiğine vurgu yaparak, bu alandaki çağrılarına Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin de olumlu karşılık verdiklerini ifade etti. Silahtaroğlu, 1 milyon metrekare arazi üzerinde bulunan tesiste yapılacak kapasite artırımının kârlılığı önemli ölçüde artıracağı görüşünde. Silahtaroğlu “Burada kapasitenin 5 bin yatağa çıkarılması 5 bin işyeri anlamına gelir. Bu Türkiye ekonomisi için de çok önemli” dedi.
   


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 23.06.2014 - 10:34:41 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  MGencer - 23.06.2014 16:54:36
  Allah yardımcıları olsun. İyi niyetli oldukları aşikardır.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Bir yolcunun Pgasus isyanı: Havada dehşeti yaşadık
  Oteller için yeni yönetmelik hazırlanıyor, işte detaylar...
  Turkey Home'un video ve görselleri 554 milyon kez izlendi
  Vatandaşa ne yediriyorlar? İşte bakanlığın açıkladığı korkunç liste
  Mart ayı otel teşvikleri 3 yıldıza ve modernizasyona gitti
  Türk Hava Yolları, Erbil uçuşlarının başlama tarihini açıkladı
  Rusya'dan Paloma Hotels'e iki ödül birden
  Hitit'ten 'beyaz bülten' çalışması
  Ulusoy anlatıyor: Borçlar, biletler, çekler, senetler, binalar, alacaklar...
  AKTOB'dan ITB değerlendirmesi: Pazar ne durumda, neler yapılmalı?
  Oya Narin: Turizm döviz gelirinin yüzde 5'i hibe olarak turizmciye dağıtılsın
  Denizbank'ın satışıyla ilgili yeni gelişme: Dubai'ye mi satılacak?
  TÜRSAV'ın yeni yönetim kurulu belli oldu
  Dolar TL karşısında tüm zamanların rekorunu kırdı
  TripAdvisor 2018'in en iyi destinasyonlarını açıkladı
  Türkiye-AB ilişkileri yine geriliyor, Avrupa Konseyi Türkiye'yi kınayacak
  İsrail Rusya'dan yapılacak charterlara kişi başı 60 euro destek verecek
  Tayland'da tur otobüsü kazası: 18 ölü, 33 yaralı
  OTI'nin satın aldığı Ferien Touristik'ten paket tur hamlesi
  'Balkanlara en çok turist götüren tur operatörü olmayı planlıyoruz'
  Bakanlıktan Trabzon Havalimanı açıklaması: Onarıma başlıyoruz
  Turizm yazarlarından Bağlıkaya'ya ziyaret
  Eresin Topkapı'nın yeni genel müdürü Erhan Çakay oldu
  Almanya'da İspanya kan kaybediyor, Türkiye ve Mısır yükselişte
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun