Benzer Haberler:
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  TurizmGüncel uyarmıştı: Bu seferki kurban Recai Çakır oldu
  Besa Group'un Bodrum'a yapacağı 50 milyon $'lık otel için imzalar atıldı
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Otelciye ve bakanlığa 'kat mülkiyeti' uyarısı: Travmalar yaşanabilir!
  Turistik otellerde kadınlara zorla fuhuş yaptıran çeteye operasyon
  İzmir'de yapılacak iki fuar için Validen 'acil' kodlu çalışma çağrısı
  Alanya'daki muhafazakar otelde 72 kişi zehirlendi
  Jet2'nun gelirinde ve karında büyük artış
  Almanya'da Türk otellerine dönük rezervasyon isteğinde büyük düşüş

  Rixos Bodrum’un müdürü yazdı: Satışlar güzel gidiyor ama...

  9.03.2018 - 15:15:41  Rixos Premium Bodrum Genel Müdürü Mehmet Tulunay, otelcilikte gelir/gider yönetimi ve işin püf noktalarını yazdı.


   
  Tulunay’ın ‘satışlar güzel ama...’ başlıklı yazısı şöyle:

  Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: ‘Almanya, İngiltere, Rusya, Ukrayna ve diğer ülkelerden geri dönüşler çok iyi, rezervasyonlar yüzde 40 arttı. 38 milyon turist, 30 Milyar Dolarla rekor hedefliyoruz.’ (13/01/2018 )

   
  GELİRLERİN YÜZDE 20-30 ARTMASI BAŞARI SAYILIR MI?
   
  Turizm sektörü 2018 yılından oldukça umutlu. Sektördeki genel düşünce, yılın ilk aylarındaki veriler ışığında golf turizmi de dâhil olmak üzere 2018 yılının en iyi sezonlardan biri olacağı yönünde. Peki, satışların böylesine iyi gittiği bir dönemde performans ve başarıyı nasıl ölçebiliriz? Örneğin satışların yüzde 40 arttığı bir dönemde otelinizin oda gelirlerinin geçen seneye göre yüzde 20 -30 artış sağlamış olması başarı sayılır mı? Ya da satış aşamasındaki iyi performansın tek ölçütü daha yüksek oda geliri elde etmek midir?
   
  GELİR YÖNETİMİ
   
  Bu soruların cevabını net olarak verebilmek için devreye gelir yönetimi (revenue management) girer. Gelir yönetim özetle, oteller için gelir yönetimi, doğru odayı doğru zamanda doğru fiyata ve doğru kanaldan satmaktır. Bir odanın tur operatörü, GDS, OTA ya da çağrı merkezi aracılığı ile satılması, misafirin üst kategoride bir oda almaya yönlendirilmesi, taleplerin en yüksek olduğu dönemlerde uygulanacak indirim oranlarının belirlenmesi ve en önemlisi sezonluk çalışan ve çok çeşitli pazarlara hitap eden tesislerde bu dengelerin doğru kurulması için gereken yönlendirmelerin yapılabilmesi gelir yönetiminin konularıdır.
   
  -Oteller gelirlerini maksimize ederken, tur operatörü ve diğer satış kanallarının dengesini nasıl kurmalıdır?
   
  GELİR HEDEFİ HER SENE YÜKSELİR ÇÜNKÜ...
   
  Mevcut durumda oteller erken rezervasyon satışları almaktadır. Erken rezervasyon dönemi iyi yönetilmesi gereken bir satış periyodudur. Bu dönemde satışları bir önceki yıllara göre ileride giden bir otelin, geçen seneye göre elinde daha fazla satılmış indirimli odası olacaktır. Örneğin; geçen seneye göre 500bin $ daha fazla oda geliri olan bir otel, aynı zamanda geçen seneye göre 100-200 bin $’lık fazladan indirim yapmış demektir. Bu durumda erken rezervasyon dönemi sonrasında kalan odalarını daha yüksek fiyattan satmak / satmaya çalışmak zorunda kalabilir.
  Oteller her sene gelir hedeflerini yükseltmek zorunda kalır çünkü her geçen gün maliyetler daha fazla oranda artmaktadır. Kontrat fiyatlarında artış yapmanın da kolay olmadığı ve belli artışlarla (yüzde 5-10) sınırlı kaldığı düşünülürse, indirimli satışların iyi yönetilmesi gerekliliği ortaya çıkar ancak özellikle Avrupa ve İngiltere pazarlarında yıllardır zayıf giden satışlardan dert yanan otel yönetici ve sahipleri bir anda bu pazarlarda kısıtlamayı nasıl gerçekleştirebilir?
   
  KONTENJAN VE BEKLENTİ DOĞRU KURGULANMALI
   
  Bu noktada dengeyi kurmak için zamanında aksiyon alabilmek, gelir yönetiminin konuları içerisinde olan, kontenjan ve forecast yönetimini doğru zamanda doğru şekilde kurgulamak bir yöneticinin olmazsa olmazı haline gelmektedir. Oda tipi satışlarının kapasiteye oranla satılamaması sebebiyle oda tipinden overbook durumuna gelinmesi de gelir kaybına yol açacaktır. Her odanın kendi fiyat tipinden satılması için gereken dikkati göstermek çok önemlidir. Yüksek fiyatlı odaların satışları eğer zamanında yapılamazsa, bu odalar alt kategori oda fiyatıyla doldurulmak durumunda kalınabilir. Satışların yüksek seyirde devam etmesi doğru uygulamaların hayata geçirilmesi için bir fırsat olarak görülmelidir.
   
  YÜKSEK SEZONDA ODANIZ BOŞ KALABİLİR
   
  Overbook, no show, iptal oranları ve rakamları bir satış müdürü ve ön büro müdürünün bilmesi zaruri konulardır. İndirimli dönemlerde yapılan rezervasyonları dengelemeye çalışırken, iptal oranını bilmeden yapılan satışlar sebebiyle, yüksek sezonda boş oda kalması durumu olabilir. İptal politikalarının esnekliği ya da no how uygulayamama durumları sebebi ile son anda ne kadar satılabilir oda kalacağı konusunda doğru tahmin yapmak gelir artışına ciddi katkı sağlayabilir. Satış rakamlarının yüksek olduğu bu dönemde erken rezervasyondaki yoğun talebe son odaya kadar cevap vermek ne kadar doğruysa da yüksek sezonda gelecek olan taleplere “Yer Yok” demek ayni oranda kaçınılmaz bir gerçek olacaktır. Bu dönemde risk almayı bilmemiz gerekir.
   
  ADB, ADR kontrolleri de geçen sene bugünkü değerlere ve bütçeye göre devamlı kontrol edilmelidir. Düşük giden ortalama fiyatların sebepleri kur/parite olabileceği gibi fiyat kırılmalarının öncesi ya da sonrasına gelen satışların yoğunluğu da olabilir.
  ADB normal veya yüksek görünürken ADR düşük görünebilir. Çifte rezervasyon oranlarını dönemlere göre iyi yönetmek gerekir. Düşük sezonlarda single konaklamalar hem ADB hem de geliri artırabilirken yüksek sezonda ADR ve geliri olumsuz etkileyecektir.
   
  DİKKAT EDİLMELİ
   
  Ücretli ücretsiz çocukların kontrat aşamasında iyi belirlenmesi ve bir sonraki satışlara olan etkisini iyi düşünmek gerekir. Aksi halde gelir tarafında pek sorun yaşanmazken giderlere olumsuz birçok yansıması olacaktır.
   
  Özetle, kriz zamanında gelir ve gider yönetimi önem kazanırken, satışlar iyi olduğunda rehavete kapılmamak lazım. Asıl iş, turizm iyiyken gelirleri iyi yönetmek


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 9.03.2018 - 15:15:41 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  yy - 9.03.2018 16:03:06
  mükemelll , anlatmaya hiç gerek yok , görüyorsunuz :)))
  kjl - 10.03.2018 09:18:03
  devlet destekli olunca böyle konuşulması çok normal.. hersey normal zaten ülkede
  haşim - 10.03.2018 16:30:53
  uçakta nasıl davranmalıyız onuda anlat öğrenelim
  ödk - 15.03.2018 11:05:35
  Dönemimiz de adr adb terimlerini bile bilmeyen genel müdürler var iken Sn.Mehmet bey e şeffaf sade anlatımından dolayı teşekkür ederiz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'TÜRSAB eski başkanının yaptığı girişim içinden çıkılmaz bir hal aldı'
  Mehmet Ersoy maaşını Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacak
  Almanya, Türkiye'ye dönük seyahat uyarısını hafifletti
  TÜRSAB heyetinin Bakan Ersoy'a yaptığı ziyarette hangi konu konuşuldu?
  Mehmet Ersoy'un yardımcıları belli oldu
  Rus büyükelçi vizeler için umutsuz konuştu: Rusya hazır değil
  16 yaşındaki stajyerin otelde ölümüyle ilgili dava sonuçlandı
  TÜRSAB'da 4 Yöre Temsil Kurulunun seçimleri daha tamamlandı
  Rusya'da bir seyahat şirketi iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Iventum Global bu yıl 15 Hint düğünü yapmayı hedefliyor
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun