Rixos Bodrum’un müdürü yazdı: Satışlar güzel gidiyor ama...

  9.03.2018 - 15:15:41  Rixos Premium Bodrum Genel Müdürü Mehmet Tulunay, otelcilikte gelir/gider yönetimi ve işin püf noktalarını yazdı.


   
  Tulunay’ın ‘satışlar güzel ama...’ başlıklı yazısı şöyle:

  Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: ‘Almanya, İngiltere, Rusya, Ukrayna ve diğer ülkelerden geri dönüşler çok iyi, rezervasyonlar yüzde 40 arttı. 38 milyon turist, 30 Milyar Dolarla rekor hedefliyoruz.’ (13/01/2018 )

   
  GELİRLERİN YÜZDE 20-30 ARTMASI BAŞARI SAYILIR MI?
   
  Turizm sektörü 2018 yılından oldukça umutlu. Sektördeki genel düşünce, yılın ilk aylarındaki veriler ışığında golf turizmi de dâhil olmak üzere 2018 yılının en iyi sezonlardan biri olacağı yönünde. Peki, satışların böylesine iyi gittiği bir dönemde performans ve başarıyı nasıl ölçebiliriz? Örneğin satışların yüzde 40 arttığı bir dönemde otelinizin oda gelirlerinin geçen seneye göre yüzde 20 -30 artış sağlamış olması başarı sayılır mı? Ya da satış aşamasındaki iyi performansın tek ölçütü daha yüksek oda geliri elde etmek midir?
   
  GELİR YÖNETİMİ
   
  Bu soruların cevabını net olarak verebilmek için devreye gelir yönetimi (revenue management) girer. Gelir yönetim özetle, oteller için gelir yönetimi, doğru odayı doğru zamanda doğru fiyata ve doğru kanaldan satmaktır. Bir odanın tur operatörü, GDS, OTA ya da çağrı merkezi aracılığı ile satılması, misafirin üst kategoride bir oda almaya yönlendirilmesi, taleplerin en yüksek olduğu dönemlerde uygulanacak indirim oranlarının belirlenmesi ve en önemlisi sezonluk çalışan ve çok çeşitli pazarlara hitap eden tesislerde bu dengelerin doğru kurulması için gereken yönlendirmelerin yapılabilmesi gelir yönetiminin konularıdır.
   
  -Oteller gelirlerini maksimize ederken, tur operatörü ve diğer satış kanallarının dengesini nasıl kurmalıdır?
   
  GELİR HEDEFİ HER SENE YÜKSELİR ÇÜNKÜ...
   
  Mevcut durumda oteller erken rezervasyon satışları almaktadır. Erken rezervasyon dönemi iyi yönetilmesi gereken bir satış periyodudur. Bu dönemde satışları bir önceki yıllara göre ileride giden bir otelin, geçen seneye göre elinde daha fazla satılmış indirimli odası olacaktır. Örneğin; geçen seneye göre 500bin $ daha fazla oda geliri olan bir otel, aynı zamanda geçen seneye göre 100-200 bin $’lık fazladan indirim yapmış demektir. Bu durumda erken rezervasyon dönemi sonrasında kalan odalarını daha yüksek fiyattan satmak / satmaya çalışmak zorunda kalabilir.
  Oteller her sene gelir hedeflerini yükseltmek zorunda kalır çünkü her geçen gün maliyetler daha fazla oranda artmaktadır. Kontrat fiyatlarında artış yapmanın da kolay olmadığı ve belli artışlarla (yüzde 5-10) sınırlı kaldığı düşünülürse, indirimli satışların iyi yönetilmesi gerekliliği ortaya çıkar ancak özellikle Avrupa ve İngiltere pazarlarında yıllardır zayıf giden satışlardan dert yanan otel yönetici ve sahipleri bir anda bu pazarlarda kısıtlamayı nasıl gerçekleştirebilir?
   
  KONTENJAN VE BEKLENTİ DOĞRU KURGULANMALI
   
  Bu noktada dengeyi kurmak için zamanında aksiyon alabilmek, gelir yönetiminin konuları içerisinde olan, kontenjan ve forecast yönetimini doğru zamanda doğru şekilde kurgulamak bir yöneticinin olmazsa olmazı haline gelmektedir. Oda tipi satışlarının kapasiteye oranla satılamaması sebebiyle oda tipinden overbook durumuna gelinmesi de gelir kaybına yol açacaktır. Her odanın kendi fiyat tipinden satılması için gereken dikkati göstermek çok önemlidir. Yüksek fiyatlı odaların satışları eğer zamanında yapılamazsa, bu odalar alt kategori oda fiyatıyla doldurulmak durumunda kalınabilir. Satışların yüksek seyirde devam etmesi doğru uygulamaların hayata geçirilmesi için bir fırsat olarak görülmelidir.
   
  YÜKSEK SEZONDA ODANIZ BOŞ KALABİLİR
   
  Overbook, no show, iptal oranları ve rakamları bir satış müdürü ve ön büro müdürünün bilmesi zaruri konulardır. İndirimli dönemlerde yapılan rezervasyonları dengelemeye çalışırken, iptal oranını bilmeden yapılan satışlar sebebiyle, yüksek sezonda boş oda kalması durumu olabilir. İptal politikalarının esnekliği ya da no how uygulayamama durumları sebebi ile son anda ne kadar satılabilir oda kalacağı konusunda doğru tahmin yapmak gelir artışına ciddi katkı sağlayabilir. Satış rakamlarının yüksek olduğu bu dönemde erken rezervasyondaki yoğun talebe son odaya kadar cevap vermek ne kadar doğruysa da yüksek sezonda gelecek olan taleplere “Yer Yok” demek ayni oranda kaçınılmaz bir gerçek olacaktır. Bu dönemde risk almayı bilmemiz gerekir.
   
  ADB, ADR kontrolleri de geçen sene bugünkü değerlere ve bütçeye göre devamlı kontrol edilmelidir. Düşük giden ortalama fiyatların sebepleri kur/parite olabileceği gibi fiyat kırılmalarının öncesi ya da sonrasına gelen satışların yoğunluğu da olabilir.
  ADB normal veya yüksek görünürken ADR düşük görünebilir. Çifte rezervasyon oranlarını dönemlere göre iyi yönetmek gerekir. Düşük sezonlarda single konaklamalar hem ADB hem de geliri artırabilirken yüksek sezonda ADR ve geliri olumsuz etkileyecektir.
   
  DİKKAT EDİLMELİ
   
  Ücretli ücretsiz çocukların kontrat aşamasında iyi belirlenmesi ve bir sonraki satışlara olan etkisini iyi düşünmek gerekir. Aksi halde gelir tarafında pek sorun yaşanmazken giderlere olumsuz birçok yansıması olacaktır.
   
  Özetle, kriz zamanında gelir ve gider yönetimi önem kazanırken, satışlar iyi olduğunda rehavete kapılmamak lazım. Asıl iş, turizm iyiyken gelirleri iyi yönetmek


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 9.03.2018 - 15:15:41 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  yy - 9.03.2018 16:03:06
  mükemelll , anlatmaya hiç gerek yok , görüyorsunuz :)))
  kjl - 10.03.2018 09:18:03
  devlet destekli olunca böyle konuşulması çok normal.. hersey normal zaten ülkede
  haşim - 10.03.2018 16:30:53
  uçakta nasıl davranmalıyız onuda anlat öğrenelim
  ödk - 15.03.2018 11:05:35
  Dönemimiz de adr adb terimlerini bile bilmeyen genel müdürler var iken Sn.Mehmet bey e şeffaf sade anlatımından dolayı teşekkür ederiz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye planlaması
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
  Bedirhan Bayka: Rusya'da 2020 hedefimiz 10 miyon turist
  Azur Air ile ilgili son dakika gelişmesi: Rusya Federal Havacılık Ajansı...
  Tez Tour, bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?
  Budak: Hükümet rutin tuizm destklerini bile planlayamıyor
  Concorde Hotels o anlaşmayı imzaladı
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
  MITT Moskova başladı, Kurtulmuş destek müjdesini fuarda verdi
  MSC Cruises Türkiye'ye geri dönüyor
  Deniz Uğur: Almanya'da Türkiye tatilini yüzde 20 daha pahalıya satıyoruz
  Turizm desteklerine ilişkin TÜROB'dan açıklama: Otobüslere de...
  12 turizm şirketine 29 milyon dolarlık vergi, resim ve harç istisnası
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun